Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Imagination Technologies będzie projektować rdzenie RISC-V

ghost666 28 Aug 2021 01:37 483 0
 • Imagination Technologies będzie projektować rdzenie RISC-V
  Obecnie bardziej rozpoznawalna z wbudowanych procesorów graficznych PowerVR, firma Imagination Technologies próbowała w 2012 roku wejść na rynek procesorów, kupując MIPS Technologies i wprowadzając rdzenie microAptiv, interAptiv i proAptiv.

  Nie skończyło się to jednak dobrze, ponieważ firma musiała sprzedać swoją technologię MIPS kilka lat później, a architektura MIPS jest obecnie kiepsko obsługiwana na rynku. Jednakże firma Imagination pracuje teraz nad powrotem do przestrzeni procesorów, projektując rdzenie RISC-V. Przynajmniej tak firma zapewnia w komunikacie prasowym, w którym zapowiedziała również wzrost całkowitych przychodów o 55% do 76 mln dolarów w pierwszej połowie 2021 r., przy 70 mln dolarów w gotówce i braku zewnętrznego zadłużenia względem stron trzecich.

  W tym roku Imagination ponownie wkracza na rynek procesorów z projektami opartymi na otwartym ISA RISC-V. Dziedzictwo Imagination w zakresie CPU umożliwia dostarczanie innowacyjnych i chronionych patentami technologii dla rynku dyskretnych procesorów, a także zaspokajanie zapotrzebowania na heterogeniczne rozwiązania łączące procesory GPU, CPU i akceleratory AI. Ta strategia umożliwi dalszy rozwój.

  To prawie wszystko, co można znaleźć w materiałach prasowych, ale więcej znaleźć można w raporcie Financial Times z maja 2021 roku. Czytamy tam, że Imagination spodziewa się zainwestować do 150 milionów dolarów w ciągu najbliższych dwóch lat, aby osiągnąć nowy impuls na rynku procesorów, w szczególności wykorzystując na architekturę RISC-V.

  Ogłoszenie prawdopodobnie nikogo nie powinno zaskoczyć, ponieważ w zeszłym roku firma opublikowała bezpłatny kurs RISC-V zatytułowany „RVfpga: Understanding Computer Architecture”, o którym pisaliśmy jakiś czas temu. Kurs jest obecnie dostępny w kilku językach.

  To również ciekawe posunięcie, ponieważ obecnie Imagination Technologies i procesory graficzne Vivante są w zasadzie jedynymi opcjami dla rdzeni RISC-V, ponieważ ARM może nie być zainteresowany udostępnianiem IP procesorów graficznych Mali konkurencyjnym platformom. Jak dotąd zaprezentowano procesory RISC-V z GPU PowerVR, ale przynajmniej jedna firma pracuje nad SoC RISC-V z GPU Vivante. W każdym razie oznacza to, że w przyszłości będziemy mogli zobaczyć SoC RISC-V z blokami IP procesora Imagination Technologies wsparte GPU.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/08/27/imagination-risc-v-processor-core/

  Cool! Ranking DIY
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10549 posts with rating 8905, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer ControlsComputer Controls