Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Internet w drugim pokoju w mieszkaniu

Grimersik 28 Aug 2021 13:47 786 12
 • #1
  Grimersik
  Level 3  
  Witam,

  Mam taką rozkminę na temat rozmieszczenia wszystkiego w taki sposób w mieszkaniu, żebym był zadowolony, a że mam stan deweloperski to wolałbym co możliwe zrobić teraz niż bujać się z tym później.

  Sytuacja jest taka, że w małym mieszkaniu z salonem i sypialnią, mam internet ze skrzynki multimedialnej podprowadzony do salonu przez skrętkę. Opis tego co deweloper mi wysłał:

  "Każde mieszkanie w budynku wyposażone jest w skrzynkę multimedialną
  zlokalizowaną w obrębie przedpokoju, której zadaniem jest doprowadzenie oraz ewentualne
  rozprowadzenie multimediów. Znajdują się w niej zakończenia łącz operatorów
  telekomunikacyjnych jak również sygnał telewizji zbiorczej cyfrowej naziemnej (DVB-T)
  oraz SAT (RTV-SAT). Jako medium transmisyjne doprowadzające sygnał do mieszkania
  wykorzystano kabel UTP kat.5e (skrętka) oraz kable koncentryczne typu RG6 oraz instalację
  światłowodową. W mieszkaniu wykonano ruraż w wylewce od skrzynki multimedialnej do
  salonu, w którym poprowadzono dwa przewody koncentryczne (antenowe) i przewód UTP
  kat. 5e (skrętka), do sypialni został doprowadzony jeden przewód koncentryczny (antenowy)."

  Modem w takim układzie miałbym w salonie i to może jest i nawet okej, bo tu i smart TV czy ewentualna konsola i dekoder, jak najbardziej spoko to mieć na kablu. Chciałbym jednak mieć jakoś możliwość poprowadzenia na kablu internetu w drugim pokoju, tam będę miał komputer i właśnie go chciałbym pod kabel podpiąć. W sypialni mam tylko kabel koncentryczny poprowadzony z TV. Układ rozmieszczeń gniazd jest jak na załączonym schemacie:

  Internet w drugim pokoju w mieszkaniu

  Jakbyście najlepiej to zrobili, żeby można było doprowadzić Internet po kablu do drugiego pokoju? Czy ewentualne wykorzystanie dobrego PLC rozwiązałoby ten problem? A może jakieś inne sugestie? Z góry dziękuję za pomoc :)
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  Grimersik
  Level 3  
  Dzięki za szybkie odpowiedzi :)

  @cheetah1
  ad.1 Podłogi jeszcze nie położone, ale wolałbym uniknąć takich grubych prac w wylewce jeśli można byłoby osiągnąć podobny efekt taniej i prościej.
  ad.2 Hmm czyli tak na chłopski rozum jak to będzie wyglądało? Modem normalnie podłączam przez ten kabel wkręcany do dostępnego gniazdka internetowego w salonie i teraz z dostępnych portów LAN przeprowadzam jakoś kabel ethenetowy na drugą stronę? Bo chyba nie mam wyobraźni jak to miałoby to wyglądać. Jakbyś mógł bardziej szczegółowo to opisać :D
  ad.4 Szkoda, bo to wydawałoby się najłatwiejszą opcją z lekką inwestycją.

  U mnie dostawcą jest UPC, więc pewnie od nich wezmę coś koło 500 Mb/s
 • Helpful post
  #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  Grimersik
  Level 3  
  Dziękuję bardzo, bardzo pomocny post. Będę kombinował, jak będę miał dostęp do mieszkania to sobie na to wszystko popatrzę. Jeszcze raz wielkie dzięki :)
 • #7
  Grimersik
  Level 3  
  _cheetah_ wrote:
  > Do modemu podłączona zostałaby skrętka biegnąca do salonu.

  > Do gniazda w salonie podłączony zostałby switch, do którego podłaczone byłyby urządenia w salonie (TV, Komputer, AP...)

  Do kolejnego wyjścia ze switcha podłączony byłby kabel przechodzący przez ścianę do zamontowanego dodatkowo gniazda LAN w drugim pokoju. Można by dodać oczywiście dwa lub więcej kabeków do podwójnego czy wielokokronego gniazda w pokoju, żeby nie było potrzeby stawiana tam kolejnego switcha.

  Przy wymogach estetycznych można by wymienić gniazdo LAN w salonie na podwóne i właczyć się w nie kabelkiem dającym sygnał do drugiego pokoju, a dalej już ścianą.


  Jeszcze pytanko, bo chyba nie potrzebowałbym dodatkowego switcha, jeśli modem postawiłbym salonie, bo z niego mam 4 wolne porty i mógłbym pociągnąć dalej skrętkę do drugiego pokoju, prawda? I jeszcze pytanko w wersji tej "estetycznej", to rozumiem, że w salonie byłoby gniazdo LAN i w drugim pokoju gniazdo LAN i skrętka biegnie z modemu do gniazdaLAN w salonie, następnie "w ścianie" jest jakiś krótki kabel UTP łączący oba gniazdka z salonu i drugiego pokoju i w drugim pokoju mamy już gniazdko czynne z internetem. Zgadza się? Rysunek z ilustracją aby zobrazować o co mi chodzi.

  Internet w drugim pokoju w mieszkaniu
 • #8
  User removed account
  Level 1  
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  jprzedworski
  Network and Internet specialist
  Grimersik wrote:
  modem postawiłbym salonie, bo z niego mam 4 wolne porty
  Jeszcze trzeba się upewnić, że wszystkie 4 są do internetu. Czasem dostawca robi VLAN-y i np. port 4 jest tylko do dekodera TV. A bywa, że internet jest tylko w jednym porcie.
 • #11
  Grimersik
  Level 3  
  _cheetah_ wrote:
  Grimersik wrote:
  Zgadza się?

  Tak. Można jak najbardziej zrobić i tak.

  Dwie uwagi:

  1. Gniazdo TV w salonie musiałoby być takie, które ma tor DATA, czyli przepuszczałoby pełne pasmo częstotliwości TV - 5...860MHz niezbędne do pracy modemu DOCSiS. Czyli gniazdo RTV/DATA.

  Alternatywnie daje się gniazdo w postaci złącza F i dalej daje się specjalny rozdzielacz.

  W akcie rozpaczy robi się dziurę w deklu istniejącego gniazda RTV, eyprowadza się kabel koncentryczny na zewnątrz i daje się specjalny rozdzielacz.

  2. Jeśli chciałbyś mieć również usługę TV z kablówki, to musiałby być ten sam operator na internet i TV.
  Wtedy trzeba by dodać rozdziały sygnału kablowego:
  1. w skrzynce (TV w pokoju i TV/IP w salonie)
  2. w salonie na modem i TV

  Ale to standardowe ruchy już są i rozdziały zrobiłaby kablówka (poza gniazdem RTV/DATA).


  Heh o telewizji nawet nie pomyślałem, może dlatego, że bardziej konsumuje teraz treści poprzez internet i to mi starczało, ale widzę że opcje są więc nie będzie kaplicy. Dzisiaj byłem na mieszkaniu i końcówka kabla skrętki do salonu w skrzynce jest bardzo krótka, tyle że po prostu jest podłączona tam w panel. Do modemu, który by się nie zmieścił w skrzynce i leżałby obok nie ma szans żeby doszło, chyba ze sa jakieś myki oczywiste na to, a ja błądzę, ale opcja modemu w salonie podobała mi sie bardziej, bo nie muszę dokupywać kolejnego urządzenia i od razu jest to router, więc miałbym go centralnie na mieszkaniu a nie gdzieś skitranego w szafie. Oprócz tego rozwiązuje mi to problem podwójnego gniazdka LAN w salonie.

  jprzedworski wrote:
  Grimersik wrote:
  modem postawiłbym salonie, bo z niego mam 4 wolne porty
  Jeszcze trzeba się upewnić, że wszystkie 4 są do internetu. Czasem dostawca robi VLAN-y i np. port 4 jest tylko do dekodera TV. A bywa, że internet jest tylko w jednym porcie.


  Dostawcę mam z UPC i connect boxa, pewnie muszę doczytać jakie to ma ficzery, ale ostatecznie dokupi się drugie urządzenie rozdzielające. Dzięki!
 • #12
  User removed account
  Level 1  
 • #13
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Grimersik wrote:
  Dostawcę mam z UPC i connect boxa, pewnie muszę doczytać jakie to ma ficzery, ale ostatecznie dokupi się drugie urządzenie rozdzielające.

  UPC w technologii DOCSIS, nie stosuje VLANów czy jakiegoś uwierzytelniania klienta na Connect Boxie - wszystkie 4 porty to LAN, w każdym jest internet i na każdym zadziała telewizja IPTV na dekoderze Apollo.
  Jeszcze tylko dodam, że Connect Box w UPC jest w pełni konfigurowalny, jest pełen dostęp do GUI w modemie, można ustawić po swojemu czy to wifi, kanał dla wifi, DDNS itd. Oczywiście to sprzęt opa, więc nie należy się w nim spodziewać takiej samej funkcjonalności, jak w routerze z wolnej sprzedaży, ale do podstawowych zastosowań wystarczy. Można też CB przełączyć w tryb mostu (bridge) i podpiąć swój własny router.

  Tam na fotce (post nr7) widzę taki zamiar, że kabel sieciowy przez ścianę i gniazdka po obydwu stronach - poważnie chcesz na taką zabawę wydać 80-100 zł, już nie mówiąc o tym, że to dodatkowe 4 zbędne punkty styku przewodów (2 x gniazdko i 2 x przewód za/przed gniazdami), a jeszcze trzeba jakoś te gniazda osadzić lub wkuć w ścianę.
  Przewiercić otwór, jak najbliżej listy przypodłogowej ten przewiert zrobić i tyle - taki kabel będzie się mniej rzucał w oczy, niż gniazdko na wysokości i dyndający z niego przewód.