Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Którą używaną wieżę wybrać: Aiwa, Sony, Kenwood czy Panasonic?

Beautiful Instinct 29 Aug 2021 08:33 900 13
    Beautiful Instinct
    Level 5  
    Przymierzam się do zakupu używanej wieży. Przeglądając Allegro i OLX odnoszę wrażenie że nawet przy niskim budżecie wybór jest naprawdę duży i ciężko się mi w tym połapać. Niestety, informacje o tych wieżach w internecie albo są bardzo szczątkowe albo w ogóle ich nie ma. W związku z tym proszę o opinie na temat wybranych przeze mnie modeli wież lub ewentualne wskazanie modeli alternatywnych. Na pewno sprzęt musi mieć pełny zestaw funkcji (płyta, kaseta, radio, aux) i być w pełni obsługiwany z pilota. Mam też pytanie o dodatkowe funkcje - zwłaszcza o te dodatkowe głośniki (ProLogic to się chyba nazywa). Jak je rozstawię do oglądania filmów na kompie to będzie fajny efekt? Poza tym jakie jeszcze funkcje mi się przydadzą?

Poniżej przedstawiam modele, które mnie interesują. Wieże firmy Aiwa wydają się być bardzo funkcjonalne (zwłaszcza ta dzielona na dwa), ale z kolei słyszałem że często w nich padają zmieniarki. Szkoda, bo akurat zmieniarka jest jednym z przydatniejszych elementów wyposażenia. Da się to ewentualnie jakoś naprawić niskim kosztem? Jeśli chodzi o Sony to ten mniejszy model jest podobny do Aiwy, ale patrząc na front mam wrażenie że ustępuje jej w kwestii ergonomii i łatwości obsługi (choć mogę się oczywiście mylić). Ten większy model wygląda fajnie i już bardziej mi się podoba, ale jest też trochę droższy. Kenwood jest bardzo elegancki ale nie wiem czy nie będzie za duży. Z kolei Panasonic jest chyba najmniejszy z nich wszystkich ale z tego co widzę nie ustępuje reszcie wyposażeniem.

Aiwa NSX-V900

Aiwa NSX-V70/V90

Sony MHC-901AV

Aiwa NSX-AVH9

Kenwood UD-703

Sony MHC-4800

Panasonic CH-55

Bardzo proszę o opinie bo tak jak pisałem, wybór jest ogromny - te modele to niewielka cząstka z tego co wyselekcjonowałem na początku i kropla w morzu tego co jest wystawione w Internecie. Może ktoś z Was tutaj miał któryś z tych modeli i może się wypowiedzieć na temat brzmienia czy funkcjonalności? Pozdrawiam :D
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    osiniak75
    Level 34  
    Jak szukasz dobrze grającego sprzętu poszukaj starszych modeli Yamaha PianoCraft.
    Beautiful Instinct
    Level 5  
    enhanced wrote:
    Nie lepiej poszukać amplitunera z głośnikami? W jakiej cenie szukasz? Czego potrzebujesz

Chcę wydać do 500 zł, no może dołożę stówkę, ale to max. Tak jak pisałem - musi być cały zestaw (wzmacniacz, cd, magnetofon, tuner, aux) i pełna obsługa z pilota. Z tego powodu sam amplituner odpada. Wieża będzie stała w kwadratowym pokoju, może 12 m2.

osiniak75 wrote:
    Jak szukasz dobrze grającego sprzętu poszukaj starszych modeli Yamaha PianoCraft

Coś kojarzę, że to jedna z nowszych serii wież. Znajdę taką z magnetofonem do 500-600 zł?

zubrzyna wrote:
    Wszystkie bajery typu "pro logic" znudzą się po kilkunastu dniach bo dojście do tych funkcji jest takie sobie, "klikologia". Zdawaj sobie sprawę iż CD może być w fatalnym stanie (głowica lasera jeśli nie wymieniona to będzie czytać tylko oryginalne "srebrne" płyty), "kaseciak" jeśli nie wymienione paski napędowe to w ogóle nie będzie działać

Czyl ProLogic do filmów się nie nadaje? Moim planem było umieszczenie tych głośniczków gdzieś w rogach pokoju i używanie wieży w trybie AUX do oglądania filmów. Jeśli to jednak lipa to nie musi być tych dodatkowych głośników. Płyty CD mam tylko oryginalne, więc to nie problem. :D
    Jeśli chodzi o paski w magnetofonie to wydaje mi się, że to kwestia budowy sprzętu - tam gdzie jest wszystko w jednym to siłą rzeczy do magnetofonu trudniej się dostać.

Generalnie nie szukam wysokiej klasy zestawu audiofilskiego, bo wiem że z takim budżetem to niemożliwe. Chciałbym coś, co zagra w miarę dobrze, będzie funkcjonalne i wygodne w obsłudze. Na zestaw wyższej klasy przyjdzie czas kiedy będę miał tak z czterokrotnie większy budżet.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    osiniak75
    Level 34  
    Wszystko fajnie tylko gdzie teraz kupić taką np Aiwę NSX-V70 w pełni sprawną i z pilotem. Większość tych sprzętów ma już kilkanaście lat.
    Beautiful Instinct
    Level 5  
    zubrzyna wrote:
    A nie wiem jak w innych modelach AIWA, ale mój ma nieprzyjemną wadę - musi być pod napięciem cały czas bo inaczej "kasują się predefiniowane ustawienia" czasu, zapamiętane kanały stacji, zapamiętane własne ustawienia korektora akustycznego.

Nie mam w zwyczaju wyłączania urządzeń z prądu, zazwyczaj wszystko działa na stand-by (poza sezonem letnim - burze). W lecie i tak zazwyczaj jest wyłączone może na kilka godzin. Także nie jest to dla mnie problem.

osiniak75 wrote:
    Wszystko fajnie tylko gdzie teraz kupić taką np Aiwę NSX-V70 w pełni sprawną i z pilotem. Większość tych sprzętów ma już kilkanaście lat.

Nie musi być w stanie sklepowym. Najważniejsze żeby odtwarzacz czytał CD i odtwarzał bez problemów a magnetofon ciągnął kasety. Takie rzeczy jak czyszczenie magnetofonu (który pewnie był dawno nieużywany) to sobie sam ogarnę. Z tego co zauważyłem patrząc na aukcje to najczęściej z awaryjnym CD trafiają się Aiwy, Sony to pół na pół a Panasoniki zazwyczaj mają CD sprawne (poza serią AK, ale tych raczej nie rozważam).

zubrzyna wrote:
    Ładnie wygląda ten Kenwood i Panasonic (jeszcze nie wypalone lampy VDF).

Panasonic w sumie by mi pasował, bo wydaje się mniejszy, a całość będzie stać na komodzie, więc nie może być też zbyt duża. Kenwood wydaje się dużo bardziej zaawansowany, ale musiałbym znać wymiary żeby wiedzieć czy się pomieści, bo ze zdjęcia trudno cokolwiek odgadywać. Na pewno ma chyba najładniejsze kolumny ze wszystkich zestawów które wkleiłem :D

zubrzyna wrote:
    W jakim wieku jesteś, jeśli powyżej 40-tki to praktycznie każda z nich spełni Twoje oczekiwania. Pasmo większości tunerów to "miękkie HI-FI" od 50 Hz - do 12,5 kHz. Przy tych kolumnach które są w "komplecie" to nawet te 50 Hz jest mocno wątpliwe - przeważnie "pompki".

Mam dużo mniej niż 40 :D Możesz wytłumaczyć co miałeś na myśli, bo niezbyt rozumiem. Jakie "pompki"?
    User removed account
    Level 1  
    Beautiful Instinct
    Level 5  
    zubrzyna wrote:
    Miałem na myśli iż mi nie podobało się jak pracują dołączone kolumny, które dostałem jako dedykowane do mojego zestawu. Na maskownicach była rzeczona AIWA, natomiast "wydalało to dźwięk tragicznie"-basy stłumione pomimo iż "wachlowały", średnie jakieś "przykryte" przez te basy a wysokich w ogóle nie dawało się zuważyć.

Obawiam się że to nie są kolumny dedykowane do Twojej wieży. Kolumny od Aiwy NSX-D707 wyglądają zupełnie inaczej:

User removed account
    Level 1  
    Beautiful Instinct
    Level 5  
    Znalazłem wieżę Aiwa NSX-F7. Wydaje się mieć bardzo dużo możliwości, sprzedający zapewnia że jest w pełni sprawna. Na naklejce jest 2x100 W w co na początku nie wierzyłem, ale pobór mocy to 680 W czyli teoretycznie wieża może taką moc mieć. Co myślicie o tym modelu?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Beautiful Instinct
    Level 5  
    Kupiłem wieżę Sony MHC881 i jestem zadowolony. Nie mam za dużo informacji o tej wieży ale dźwięk ma w porządku. Jeśli ktoś wie więcej o tym sprzęcie to prosiłbym o informacje :D