Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki PC do montażu video 4K z AMD Ryzen 7 3700X i RTX 2060 wybrać?

fokustomek 30 Aug 2021 04:02 336 8
    fokustomek
    Level 2  
    Witam! Potrzebuję pomocy w doborze podzespołów komputera do montażu video, filmowaniem i montażem zajmuje się już blisko 10 lat i niestety tyle samo liczy sobie mój aktualny komputer zatem nie radzi sobie najlepiej z aktualnymi wymogami plików, niestety na temat komputerów wiem bardzo niewiele i nie chcę popełnić błędów. Mój budżet to maksymalnie 6tys. zł i mam świadomość że bardzo z tym nie poszaleję, zależy mi na informacji czy w tej kwocie jestem w stanie skompletować zestaw umożliwiający pracę z materiałem 4K. Na podstawie lektury treści do jakich udało mi się dotrzeć w sieci skłaniam się ku procesorowi AMD Ryzen 7 3700X oraz grafice Nvidia GrForce RTX 2060 i zostaje pytanie czy wystarczy mi budżetu na resztę podzespołów lub ewentualnie ile zabraknie :) Jaka płyta główna? RAM? chłodzenie procesora? zasilacz? Nie potrzebuję elementów peryferyjnych takich jak klawiatura, mysz, nagrywarka, monitor. Proszę o ewentualne propozycje i bardzo dziękuję z góry za wszystkie informacje. Znalazłem kilka gotowych zestawów w podobnej cenie jednak nie mam pojęcia czy w tych konfiguracjach nie ma "słabych punktów" za które nie warto płacić tych pieniędzy, być może warto coś wymienić by całość była bardziej wydajna, proszę o opinię. https://allegro.pl/oferta/komputer-do-gier-ryzen-7-rtx2060-32gb-ssd512-win10-9622956807 https://allegro.pl/oferta/ryzen-7-3700x-rtx-2060-16gb-ssd512-nvme-2tb-w10-10640007312
    cysiekw
    Level 38  
    Podaj producenta oraz nazwę oprogramowania dziedzinowego w którym pracujesz.
    fokustomek
    Level 2  
    Pracuję w Adobe Premiere stąd karta od Nvidii ponieważ zalezy mi na technologii CUDA
    n.vision
    Level 28  
    W kwocie 6 tysięcy możesz rozważyć Appla MacBook z procesorem M1. Jeśli Adobe Premiere to główne co robisz, to w kwestii jakości pracy ciężko złożyć w tej kwocie wydajniejszy komputer. Rendery nie są aż tak szybkie jak na PC, ale pod względem wszystkiego innego, w tym jakości pracy, bije na głowę konstrukcje na Windowsie. Ja nie używam i nie znam się, widziałem tylko recenzje, ale kolega z branży kreatywnej nie może się nachwalić
    fokustomek
    Level 2  
    Dzięki za podpowiedź ale z innych względów muszę pozostać przy Windowsie i zależy mi jednak na konfiguracji PC.
    cysiekw
    Level 38  
    n.vision wrote:
    ale pod względem wszystkiego innego, w tym jakości pracy, bije na głowę konstrukcje na Windowsie
    Hmm https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Ap...ve-Cloud-1975/#PremiereProPerformanceAnalysis Został bym przy PC jednak.
    fokustomek wrote:
    https://allegro.pl/
    Rozważasz coś innego niż allegro? Morele, xkom itd? Niestety nadal sytuacja tragiczna na rynku gpu, czy zakup musi być na już czy możesz poczekać X-mscy?

Dodano po 6 [minuty]:

n.vision wrote:
    Appla MacBook z procesorem M1
    Zapomniałem kiepskie chłodzenie, brak wentylatora powodujący Thermal Throtting hybrydy to nie jest platforma do pracy na lata, wiec zdecydowanie na NIE.
    n.vision
    Level 28  
    fokustomek wrote:
    Dzięki za podpowiedź ale z innych względów muszę pozostać przy Windowsie i zależy mi jednak na konfiguracji PC.

To jeszcze daj znać, co jest dla Ciebie kluczowe. Domyślam się, że w filmówce zajmujecie się rożnymi rzeczami i jedni renderują małe filmiki, inni nakładają dużo efektów, a inni potrzebują z jakichś powodów dużo RAMu. Mi np. do programowania wystarczy prosty komputer z dużą ilością RAMu i szybkim SSD, nie potrzebuję nawet dedykowanego GPU.

Jak składałem komputer dla koleżanki która zajmowała się montażem i animacjami, to zależało Jej na czasie renderu, ale też na magazynie danych, stąd złożyliśmy system z szybkim SSD i dyskami HDD w macierzy RAID 1 (2xHDD 4TB kosztowały 1000zł). Pomyśl też, ile RAMu będziesz potrzebował.

Ta moja koleżanka trochę marudziła, że Jej stary procesor Intela lepiej radził sobie z pracą "na żywo", a na nowym trochę "cięło" - warto sprawdzić ten wątek jak będziesz składał PC. Ja nie wiem co było powodem, bo wymieniła Intela 2 generacji 4c4t na Ryzena 2800X 8c8t, który powinien być jednak wydajniejszy zarowno jedno, jak i wielowątkowo. Ale cięło ;)
    fokustomek
    Level 2  
    Niestety potrzebny jest tutaj jakiś "złoty środek" bo choć najczęściej montuje dość długie reportaże gdzie materiał poddawany jest tylko podstawowej korekcie barwnej to niestety zdarzają się również filmy reklamowe, klipy czy teledyski gdzie już niezbędna jest bardziej zaawansowana ingerencja w obraz. Złożyłem sobie zestaw podglądając troche innych użytkowników jednak dość znacznie przekroczyłem budżet i zastanawiam się czy jest szansa na czymś zaoszczędzić bez wielkiej straty na jakości pracy, może ktoś podpowie czy w ogóle wybrane przeze mnie podzespoły będą ze sobą właściwie współpracować Jaki PC do montażu video 4K z AMD Ryzen 7 3700X i RTX 2060 wybrać?

Dodano po 3 [minuty]:

dodam, że myślałem nad zamianą procesora na ryzena 5 5600X ale daje to oszczędność na poziomie 600zł a wielowątkowość jest istotną kwestią jeśli chodzi o montaż, znalazłem też informację że z ryzen 7 5800X mogę mieć problem z chłodzeniem, czy fera 5 dual może mieć problem, nie chciałbym inwestować w chłodzenie wodne. Czy zasilacz nie jest zbyt słaby?
    cysiekw
    Level 38  
    fokustomek wrote:
    myślałem nad zamianą procesora na ryzena 5 5600X ... ryzen 7 5800X
    Różnica około 25% 6 core vs 8 core https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-amd_ryzen_7_5800x-1747-vs-amd_ryzen_5_5600x-1750
    fokustomek wrote:
    7 5800X mogę mieć problem z chłodzeniem, czy fera 5 dual może mieć problem
    Nie powinna ma tdp do 220 a r 7 5800X to około 100 wiec duży luz jeszcze jest.
    fokustomek wrote:
    Czy zasilacz nie jest zbyt słaby?
    550W będzie OK.