Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra RM820S Condor- wariujący auto-stop

młody641 30 Aug 2021 15:29 459 12
    młody641
    Level 4  
    Witam serdecznie
    Tym razem mam problem z systemem auto-stop w condorze. Mianowicie coś się zrobiło, że jak taśma dochodzi do końca to magnetofon wyłącza się, ale sanki nie opuszczają się w dół. Dopiero naciśnięcie klawisza STOP powoduje opuszczenie sanek. Dodatkowo coś jest nie tak, że wciśnięcie klawisza record powoduje podniesienie sanek do góry (wiem, że przy nagrywaniu dopiero play podnosi sanki w góre).
    Dodam, że mechanizm jest z auto stopem na szczotkach.
    Co może być nie tak?
    gumisie
    Level 43  
    młody641 wrote:
    Dodam, że mechanizm jest z auto stopem na szczotkach.
    Ja bym je sprawdził i wyczyścił.
    Sanjose
    Level 30  
    młody641 wrote:
    Dodatkowo coś jest nie tak, że wciśnięcie klawisza record powoduje podniesienie sanek do góry (wiem, że przy nagrywaniu dopiero play podnosi sanki w góre).

To jest nie możliwe. Przycisk Record nie jest nawet fizycznie na płytce sterującej funkcjami mechanizmu. Proponuję sprawdzić czy ktoś tam nie namieszał z połączeniami na isostacie.

młody641 wrote:
    jak taśma dochodzi do końca to magnetofon wyłącza się, ale sanki nie opuszczają się w dół. Dopiero naciśnięcie klawisza STOP powoduje opuszczenie sanek.

Sprawdź VS701 na płytce z przyciskami magnetofonu. Tam jest 4 tyrystory więc zobacz czy wszystkie są sprawne.
    młody641
    Level 4  
    To tak, szczotki wyczyściłem (załączam foto szczotek, nie wiem czy takie powinny być, bo nigdy tam nie zaglądałem- więc proszę o podpowiedź czy są ok ;)). Tyrystory wymieniłem na nowe (i przypadkowo wyeliminowałem problem z przewijaniem) i auto-stop dalej działa jak pisałem wyżej. Załączam zdjęcia szczotek pod talerzykiem.
    Proszę o pomoc :)

gumisie
    Level 43  
    młody641 wrote:
    Załączam zdjęcia szczotek
    Lewa jest uszkodzona. Pokaż zdjęcie "talerzyka".

młody641
    Level 4  
    A oto i zdjęcie spodu talerzyka Unitra RM820S Condor- wariujący auto-stop

Dodano po 53 [sekundy]:

A oto i zdjęcie spodu talerzyka Unitra RM820S Condor- wariujący auto-stop
    User removed account
    Level 1  
    młody641
    Level 4  
    Najbardziej zastanawia mnie to, że na przewijaniu auto- stop działa w pełni (to znaczy jak taśma dojedzie do końca to wyłącza elektronikę do zera), natomiast w pozycji play auto-stop nie odsuwa jedynie sanek na dół (sanki odsuwają się po naciśnięciu stop). Więc czy jest to jedynie wina samych szczotek?

Dodano po 11 [godziny] 8 [minuty]:

Szczotka wymieniona, talerzyk wyczyszczony i dalej to samo. Na przewijaniu auto stop wyłącza prawidłowo, natomiast na pozycji Play wyłącza odtwarzanie ale nie opuszcza głowicy (trzeba wcisnąć stop by opuścił). Co jeszcze może być nie tak, bo mi osobiście pomysły się skończyły ;) co w układzie Auto-stopu steruje opuszczaniem sanek?
    Sanjose
    Level 30  
    Za napęd silnika od sanek odpowiada tranzystor BD135 (VT815) który jest na płytce wykonawczej. Czasem jest przylutowany od strony ścieżek. Wraz z tranzystorem jest jeszcze dioda VD813 oraz rezystor, również do obejrzenia i sprawdzenia. Są przylutowane do ścieżki gdzie przylutowana jest baza tranzystora sterującego (VT815).
    młody641
    Level 4  
    Dobra na razie zostawiam jak jest (brakuje mi cierpliwości do tego mechanizmu), to mi nie przeszkadza (bo i tak wciskam stop przed rozbiegówką więc ok- ważne że przy przewijaniu auto- stop działa).
    Pozostaje jeszcze jeden problem, o którym zapomniałem, mianowicie ogólnie magnetofon cicho gra, a na wskaźnikach pokazują się anomalie (to znaczy zapalają się wszystkie diody nie zależnie czy sygnał jest czy go nie ma). Sprawdziłem wszystkie tranzystory są ok, wymieniłem elektrolity i też bez poprawy, diody sprawdzone i są też ok. Najlepsze jest to że łącząc minus kondensatora C56 i jedną z wyprowadzeń C511 magnetofon gra głośno i wskaźniki pracują. Ponadto nie działa mi nagrywanie. Podpowie ktoś co może być i tutaj? Z góry dziękuję za pomoc :)
    rkkiler
    Level 14  
    młody641 wrote:
    Dobra na razie zostawiam jak jest (brakuje mi cierpliwości do tego mechanizmu), to mi nie przeszkadza (bo i tak wciskam stop przed rozbiegówką więc ok- ważne że przy przewijaniu auto- stop działa).
    Pozostaje jeszcze jeden problem, o którym zapomniałem, mianowicie ogólnie magnetofon cicho gra, a na wskaźnikach pokazują się anomalie (to znaczy zapalają się wszystkie diody nie zależnie czy sygnał jest czy go nie ma). Sprawdziłem wszystkie tranzystory są ok, wymieniłem elektrolity i też bez poprawy, diody sprawdzone i są też ok. Najlepsze jest to że łącząc minus kondensatora C56 i jedną z wyprowadzeń C511 magnetofon gra głośno i wskaźniki pracują. Ponadto nie działa mi nagrywanie. Podpowie ktoś co może być i tutaj? Z góry dziękuję za pomoc :)

Witam,
    nie pamiętam dokładnie Condora z głowy, czy tam nie ma takiego dużego multiprzełącznika (Kasprzak, Finezja, Grundig), coś jak "isostat". Co do opuszczania głowicy i jej podnoszenia, to szukałbym zabrudzonych styków, paski...

dodam tylko, że nasze rodzime produkcje mocno cierpiały na wszelkiego rodzaju styki (najgorzej było nie przy 0 lub1 (nawias w nawiasie, też była tragedia) tylko 01010101010101, jakieś koła z pseudo przewodnikiem) , przełączniki, krańcówki, paski, czujniki (sterowanie nimi).
    Problem kojarzę, ale mogę się mylić...styki
    młody641
    Level 4  
    Chodzi o listwę odczyt zapis? Jeśli tak to czyszczona była
    Sanjose
    Level 30  
    Sanjose wrote:
    Przycisk Record nie jest nawet fizycznie na płytce sterującej funkcjami mechanizmu. Proponuję sprawdzić czy ktoś tam nie namieszał z połączeniami na isostacie.