Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AT89S52 + układ do programowania i testowania

28 Paź 2005 21:19 4175 22
  • Poziom 10  
    Witam!
    Chciałem się nauczyć programować mikrokontrolery, więc pomyślałem o ISP.
    Ponoć najlepszym do tego celu jest AT89S52, więc wczoraj go kupiłem.
    Teraz mam do was prośbę:
    Czy ktoś mógłby narysować prosty układ na którym będę mógł testować moje programy i od razu programować mikrokontroler?
    Na razie wystarczy na tym układzie jedna dioda. :D
    Podkreślam tylko, że układ miałby współpracować z programatorem ISP:
    http://www.amwaw.edu.pl/~adybkows/elka/ispprog.html

z góry dzięki za odpowiedź. :)
    pozdrawiam
    mrKrecik
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    najprostszym rozwiązaniem jest zrobienie prostej płyty testowej powiedzmy na płytce uniwersalnej tzn procek , kwarc , stabilizator , wyjścia portów , wejścia do programowania isp , kilka led do sygnalizacji stanów portu programator już masz i możesz zacząć naukę
  • Poziom 10  
    No to też wiem :), tylkop chciałem prosić o schemat. :)
    Kiedyś prosiłem o takie układ jednego Pana (niestety teraz nie mam z nim kontaktu) i narysował mi takie coś co jest w załączniku.
    Tylko, że nie jestem pewien czy to będzie pasować do AT89S52 i czy przypadkiem C3 to nie 1uF, a 100uF.

pozdrawiam
    mrKrecik
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    schemat jest poprawny C3 to 1uF , proponuje jeszcze do obwód zasilania +5V dodać kondesatory 100nF + 220uF
  • Poziom 10  
    Niestety w tej chwili takich nie posiadam. :(
    Czy obejdzie się bez tego?

I mam parę pytań:
    1) Czy mam też podpiąć bezpośrednio zasilanie do VCC (40 pin)?

2) Dlaczego w tym układzie do 31 pinu jest podłączone zasilanie przez rezystor? W tym układzie tego nie ma:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=873697#873697

3) Czy w układzie resetowania nie musi być przycisku tak jak w tym układzie co link dałem wyżej.

4) Czy układ zasilania z LM7805C jest potrzebny?

pozdrawiam
    mrKrecik
  • Poziom 39  
    kolego czy oglądałeś dokumentację tego uC zobacz to http://alfa.iele.polsl.gliwice.pl/elenota/Atmel/doc1919.pdf
    20 to gnd , 40 to Ucc , kondensator potrzebny jest to resetu podczas podania napięcia do uC , przycisk może być w takim przypadku możesz w dowolnej chwili dokonać resetu C3 może być od 1 - 10 uF
    opis EA/Vpp strona 18 dokumentacji
    jeżeli posiadasz pewne źródło napięcia 5 V to nie koniecznie LM , jednak lepiej gdy układ uC zasilany jest przez lm masz pewność wartości napięcia

jak napisałeś rozpoczynasz naukę programowania nie lepiej zacząć od małych atmeli 89s2051 , 90s2313 ?
    co do EA/Vpp to chodzi o podanie jedynki ( H ) na to wyprowadzenie oczywiście można bezpośrednio lub jak w Twoim przykładzie przez rezystor
  • Poziom 10  
    Cytat:

jak napisałeś rozpoczynasz naukę programowania nie lepiej zacząć od małych atmeli 89s2051 , 90s2313 ?

Chętnie, ale je nie da się programować przez ISP co raczej odpada do nauki.
    I dzięki za odpowiedź.

pozdrawiam
    mrKrecik
  • Poziom 31  
    Z kupnem od ręki małych Atmeli ISP nie jest łatwo. Jeszcze nie. :)

90S2313 to układ wycofywany, obecnie zastąpiony przez Tiny2313 - jest to AVR, a nie MCS51. Zatem jeśli ktoś pisze w ASM to jest pewna różnica.

AT89C2051 i podobne można łatwo zaprogramować nie w systemie, tylko w zewnętrznym programatorze na LPT. Pod tym linkiem znajdziesz schemat, opis budowy i program sterujący do programatora dla AT89C2051 i podobnych.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    A to, to już widziałem, ale i tak nie jest to programowanie w systemie i musiałbym ciągle przekładać atmel'a.
    Natomiast tutaj wszystko ładnie jest w jednym miejscu i tylko rozbudowywać wystarczy. :D

pozdr.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    masz rację 2313 to rodzina AVR , 2051 z architekturą MSC51 ... tylko czy uważasz że naukę programowania powinno rozpoczynać się od 89s52 ?
    no i kolega chciał układ z isp
    myślę że za nie długo małe at z isp będą u nas dostępne ( ciekawe jaka bedzie cena na początku ? )
  • Poziom 10  
    I znowu do d*** cały układ - nie działa. :(
    Sprawdzałem wszystko - połączenia, luty itd., ale nic nie znalazłem. :(
    Czy ktoś mógłby mi go sprawdzić? Tzn. ja bym go wysłał i dodałbym też kasę na list zwrotny.

pozdrawiam
    mrKrecik
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    czy jesteś pewny za programator ?
    może cała wina leży po jego stronie a nie układu uC
    jaki masz OS bo z 2k2 i Xp są problemy z portem LPT , poszukaj temat był poruszany wielokrotnie
  • Poziom 10  
    No mam Xp. :D Hmm.. poszukam a jak nie znajdę to skoczę do kogoś kto ma 98. :)

pozdr.
  • Poziom 10  
    Hmmm... chciałem się pobawić troszkę portmon i gdy włączyłem wszystko ustawiłem i włączyłem, żeby programator odczytał sygnaturę to portomon nic nie pokazuje - żadnego ruchu na porcie LPT. :(
    Tak samo przy każdym inny programie - ProgatXP, Bascom czy aec_isp. :(
    Co może być nie tak?
    Dziwi mnie tylko zachowanie, że np. Bascom niby zczytuje całą pamięć - wszędzie FF, ale portmon nic nie pokazał, więc skąd Bascom wziął te dane?
    Tak samo potrafię zapisać, zczytać itd.

pozdrawiam
    mrKrecik
  • Poziom 39  
    A czy próbowałeś ISPProg-a , czyli oryginalnego oprogramowania dla Twojego programatorka :?:

Piotrek
  • Poziom 10  
    Wydawało mi się, że ISPProg jest oryginalny. :D
    No, ale próbowałem wszystko - i tak nic się nie dzieje z portem LPT. Może to wina ustawieć?
    Spróbuję może na innym windowsie.

pozdr.
  • Poziom 29  
    U mnie tez nie dziala taki sposob programowania. I pod XP oraz pod 98. Poprostu same errory itd. Zadne ustawienia portu nic nie daja. I tak jak mowisz. Meczace jest naprawde przy kazdej zmianie w programie wypinania i wkladania go w programator itd. Ja nie moglem opanowac ISP wiec jakos radze sobie z symulatorem, ktory troche dal mi odpoczac od ciaglego przepinania ukladu.

Co do plytki to polecam zebys zrobil sobie taka w ten spodob ze na jednym porcie masz ppare przyciskow zwierajacych do zera, na drugim porcie same diody a na trzecim wyswietlacz LED. Taka konfiguracja jest wystarczajaca na poczatek. I nauczysz sie sterowac wyswietlaczem, operwac na bitach co obrazowaly bede ci diody i wiele roznych kombinacji. W kazdym badz razie zabawa na cala zime :D
  • Poziom 31  
    Mała rada dla użytkowników XP jest umieszczona w temacie, do którego link podałem. Można zastosować sterowniki UserPort.sys, które odblokują obsługę portów w XP.

Działanie zaś programatorów ISP zależy w dużej mierze od posiadanego komputera. Przy dużych zegarach (powyżej 2GHz) może być z tym pewien problem. Program zbyt szybko robi zmiany na porcie, za którymi hard portu nie nadąża. Poza tym w moim przypadku (ISP na 2313) musiałem kiedyś dać kwarc 10MHz, aby ISP działało.

Do nauki programowania używałem kiedyś takiego zestawu z mikroprocesorem, gdzie program ładowało się do RAM'u poprzez RS232. Przeprogramowanie trwało tyle, ile transmisja szeregowa. No i ta swoboda... :) Miło powspominać.

Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    mrKrecik napisał:
    Wydawało mi się, że ISPProg jest oryginalny. :D
    No, ale próbowałem wszystko - i tak nic się nie dzieje z portem LPT. Może to wina ustawieć?
    Spróbuję może na innym windowsie.

pozdr.

Dziwna rzecz :|
    Mam programator w stylu STK200(na 74HC244) , PC-et Athlon 2000@2500,na jednaj z partycji dziewiczy WinXP , żadnych "nakładek" do LPT.Bascom - programuje,ISPProg-programuje,ICProg-programuje,PonyProg-nie programuje , bo GO nie rozpoznaje, a to z powodu braku 2 "mostków" w programatorze.Dziwię się więc , że macie takie kłopoty.A w BIOS-ie PC-ta ,jaki tryb pracy LPT macie ustawiony :?: Przecież taki programator ISP , to tak proste urządzenie , że ... szok :D
    Programowałem tym ustrojstwem - bez większych problemów - proce takie jak:
    AT90S8535,90S2313,Tiny2313,ATMega8/16/32, AT89S51/52
    Nie jestem w stanie pojąć , jak to może niedziałać , chyba że jestam jakiś niekumaty ;)

Pozdrawiam
    Piotrek
  • Poziom 10  
    Ale tutaj nie wina portu czy progrogramatora, tylko windowsa, ponieważ żadne polecenie skierowane w stronę LPT nie zostaje wykonane. Gdyby jednak coś tam robił to PortMon by pokazywał, a tutaj nic.
    Myślałem, że ten cały PortMon nie działa, ale gdy próbowałem coś z COM robić to wszytko jest ok.

pozdr.
  • Poziom 39  
    nie masz 100% pewności czy program testujący lpt działa poprawnie , taką gwarancje dają jedynie programy pod DOS
    może dość prymitywna metoda do sprawdzenia lpt i płyty głównej to instalacja dowolnej drukarki właśnie z tym portem , może ktoś z znajomych ma taką , to sprawa kilkunastu minut i masz pewność czy lpt i płyta główna są w porządku
    jeżeli tak to dopiero można myśleć dalej !
    w przeciwnym wypadku nie zrobisz nic , poza zakupem dodatkowej karty PCI z portem lpt
    skoro eksperymentowałeś z programatorem mogłeś uszkodzić port , może nie wszystkie wej / wyj ale i tak jest już nie do wykorzystania , a samego uszkodzenia mogłeś nawet nie zauważyć , mógł się zawiesić program lub zresetować , a mogło nie być żadnej reakcji
    może spróbój z tą drukarką ........ to najpewniejsze
  • Poziom 29  
    co do mojego problemu to na porcie w lapatopie i domowym kompie Willem programuje bez zadnego problemu a przez isc nie dziala. Laptop to historia bo ma 233MHz i Win98 wiec powinno smigac a nic, poprostu nic :(