Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Ustawienie anteny satelitarnej

DONIU305 02 Sep 2021 11:42 3030 59
    DONIU305
    Level 9  
    LeDy wrote:
    Skoro nie zasłania to pozostaje ci poprawne ustawienie czaszy i konwertera.
    Skoro u sąsiada ma inny kąt to tego nie próbowałeś?
    Opisz jakie "manewry" robisz z czaszą przy ustawianiu aby było widać, że masz o tym pojęcie .

Próbowałem inny kąt ale nie idzie to w parze z miernikiem tzn sygnał maleje i na mierniku i brak całkowity kanałów. Przy tym ustawieniu jak na zdjeciu są wszystkie kanały tvp a innych brak.No ale ten kąt wydaje mi sie za mały bo wynosi nieco ponad 20 stopni a dla przykładu w nowym domu jest ten kąt ok 30 stopni.W obu przypadkach stelaże wydają sie być w pionie i elewacja też.Nie wiem jak mam opisać manewry przy ustawianiu tzn wykonuje minimalne ruchy najpierw na boki pózniej góra dół no i wskazania na mierniku.Przyznam że juz nie raz ustawiałem antene dawniej na analogu pózniej na cyfrowym i zawsze było ok mimo ze nie miałem miernika.

Dodano po 8 [minuty]:

PiotrPitucha wrote:
    Witam
    Miała być jeszcze lokalizacja.... a to o tyle istotne że masz źle ustawiony kąt skrętu konwertera. W zależności od położenia zmienia się on od 1° w Szczecinie do 8° w Białymstoku. Na podstawie zdjęcia oceniam ten kąt na kilkanaście stopni i tu może być problem, w każdym razie jak staniesz za konwerterem to przekręć go o kilka stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Taki ruch raczej nie wpłynie na miernik analogowy ani na moc sygnału (to zależy w którym miejscu tunera jest mierzona), ale znacząco wpłynie na jakość sygnału.
    To wszystko jest prawdziwe dla warunku pionowego położenia statywu na którym wisi antena.
    Nic nie zastąpi monitora czy też TV przy antenie by wizualnie kontrolować paski sygnału i jakości.
    Pozdrawiam

lokalizacja to 49.80604355763053, 22.166032454877666
    PiotrPitucha
    Level 33  
    Witam
    Na kąt ustawienia antenie nie patrz ! To są anteny offsetowe które charakteryzują się kątem offsetu pomiędzy płaszczyzną anteny a położeniem satelity. Kąt ten zależy od krzywizny anteny i może być bardzo różny dla anten różnych producentów. Prz tej średnicy anteny musisz ją ustawić z dokładnością minimum 0,5 stopnia i jeśli masz jakikolwiek sygnał to znaczy że jesteś na dobrej drodze. Jeśli nie masz tylko kilku kanałów to a dwie możliwe przyczyny. Konwerter ma "dziury" w charakterystyce lub ta sama wada w tunerze, drugi problem to kabel, spotkałem się z kablami który wycinał niektóre kanały choć z wyglądu był ok, prawdopodobnie ktoś go załamał przy instalacji a potem wyprostował, niestety przy piankowym dielektryku kabel z wierzchu wygląda ok, a w środku pogięta żyła tworzy filtr pasmowy. Pierwszy test idź do kogoś z dobrą anteną i sprawdź tuner, do innych spraw to albo fachowiec albo TV na drabinie.
    60jarek
    Level 27  
    https://allegro.pl
    Ja ten przewód stosuję i jest ok. Pamiętaj biedny dwa razy traci.
    Mam wrażenie ze twoim jedynym przyrządem jest wskazanie tunera TV.
    Nie ogarniasz poproś kogoś kto to ogarnie.
    Tuner i do sąsiada sprawdzić "a nie kto ma większy talerz".

Moderated By simhak:

3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

DONIU305
    Level 9  
    PiotrPitucha wrote:
    Witam
    Na kąt ustawienia antenie nie patrz ! To są anteny offsetowe które charakteryzują się kątem offsetu pomiędzy płaszczyzną anteny a położeniem satelity. Kąt ten zależy od krzywizny anteny i może być bardzo różny dla anten różnych producentów. Prz tej średnicy anteny musisz ją ustawić z dokładnością minimum 0,5 stopnia i jeśli masz jakikolwiek sygnał to znaczy że jesteś na dobrej drodze. Jeśli nie masz tylko kilku kanałów to a dwie możliwe przyczyny. Konwerter ma "dziury" w charakterystyce lub ta sama wada w tunerze, drugi problem to kabel, spotkałem się z kablami który wycinał niektóre kanały choć z wyglądu był ok, prawdopodobnie ktoś go załamał przy instalacji a potem wyprostował, niestety przy piankowym dielektryku kabel z wierzchu wygląda ok, a w środku pogięta żyła tworzy filtr pasmowy. Pierwszy test idź do kogoś z dobrą anteną i sprawdź tuner, do innych spraw to albo fachowiec albo TV na drabinie.

Sprawdze tuner na innej antenie.Czy kabel który ma wade moze dawac mniejszy prad na wyjsciu bo jesli tak to moge sprawdzic miernikiem wartosci przy tunerze i przy antenie choc kabel ma zaledwie rok i wczesniej działał i nikt przy nim nie majstrował.Kanały które mi sie pokazały maja jakby lepsza jakosc (obraz) i nie wystepuje przesuniecie głosu które było objawem na starej antenie a ponadto minimalne zniekształcenie głosu które tez było w pozniejszym czasie objawem na starej antenie.
  • Helpful post
    andk1eltd
    Level 36  
    Moim zdaniem kluczowe jest stwierdzenie "stelaż wydaje się w pionie". Czasza to elipsa. Przy odchyleniu osi elipsy od pionu trudno jest uzyskać przyzwoity sygnał - w skrajnych przypadkach wręcz niemożliwe. O ile na ścianie lub innej płaszczyźnie uchwyt jest montowany starannie w pionie to instalator "zapomina" o pionowości tej płaszczyzny. Pod wpływem ciężaru konstrukcji górne kołki potrafią trochę puścić, czasem uchwyt bywa mocowany na desce-wiatrownicy przy okapie, która z czasem tego pionu nie trzyma. Jeśli antena "patrzy" na wprost stelaża-uchwytu koryguje się to w prosty sposób elewacją. Jeżeli antena jest pod kątem w stosunku do uchwytu to im on jest większy to zaczynają się większe kłopoty z ustawieniem, a przy kątach bliskich 90 stopni jest już tragedia. To jedno. Drugie to sam satelita. Hotbird 13E to fizycznie 3 satelity A, B i C. TVN-y i TVP nadawane są z różnych satelitów. Różnica jest w ułamkach stopnia ale widać to przy ustawianiu. W skrajnych położeniach jest albo jedno albo drugie. Moim zdaniem problemy z ustawieniem wynikają z tego, że oś elipsy czaszy anteny jednak nie jest w pionie.
  • Helpful post
    PiotrPitucha
    Level 33  
    Witam
    Nie patrz na napięcia na kablu, zasilanie to jedna sprawa, natomiast kablem leci sygnał od około 950MHz do ponad 2GHz. Dla tych częstotliwości zgięcie kabla i wewnętrzna deformacja izolacji jest wystarczającym powodem by znacznie ograniczyć sygnał. Kable mają podawany w warunkach technicznych minimalny promień skrętu i jeśli go nie zachowamy to możemy zrobić sobie problem.
    andpol 33
    Level 38  
    Antena, antena, antena...Po co się męczysz? Wezwij kogoś z miernikiem a nie wskaźnikiem.
  • Helpful post
    PiotrPitucha
    Level 33  
    Witam
    andk1eltd mylisz pojęcia i powtarzasz niesprawdzone informacje.
    Stelaż wydaje się w pionie jest dla mnie stwierdzeniem wystarczającym, jeśli antena jest stacjonarna bez siłownika pion stelaża nie ma znaczenia, montowałem dla kaprysu antenę ze stelażem w poziomie, jak się wie o co chodzi to się da :). Antena nie musi być elipsą, są eliptyczne w pionie, eliptyczne w poziomie, prostokątne i okrągłe. Antena offsetowa jest wycinkiem sfery i jaki kształt wytniemy to już jest inwencja projektanta, może być kwiatek.
    Nie wiem o jakim luzowaniu dybli mówisz, bo ja zwykle stawałem na montowanych wysięgnikach a nawet po nich skakałem, gdyby coś się luzowało to już bym nie żył.
    Nie wiem o czym piszesz z kątem 90°, anteny powinny mieć dokument określający kąt offsetowy i wtedy można sobie uprościć ustawianie anteny dokręcając ją wstępnie według podziałki + kąt offsetowy.
    Pozycje satelitów na orbicie jest precyzyjnie podawana i nie mogą one na siebie zachodzić, generalnie rozmieszczone są co 3 stopnie i to nie pozycja ma wpływ na odbiór tylko ukształtowanie wiązek z poszczególnych transponderów, mała antena nie skupia idealnie sygnału i zapewniam, że wszystkie HB da się odebrać :)
    Mam trochę przerwy w instalacji anten, ale kilkaset ustawiłem, samych korekt z Wizji na Cyfrę Plus ponad 150.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    maksar
    Level 31  
    PiotrPitucha wrote:
    Nic nie zastąpi monitora czy też TV przy antenie by wizualnie kontrolować paski sygnału i jakości.

Śmiechu warte, :D to jest poważne forum.
  • Helpful post
    palmus
    Level 33  
    maksar wrote:

Śmiechu warte, :D to jest poważne forum.

Przesadziłeś.Sądzisz, że te tysiące anten ustawiali wyłącznie fachowcy na pełnych przyrządów walizkach?
    Mi też się zdarzyło samemu ustawiać antenę w plenerach na połączeniu wideo przez Skype na 2 smartfonach.I szybko poszło.
  • Helpful post
    tomaszlonski
    Level 27  
    andk1eltd wrote:
    Moim zdaniem problemy z ustawieniem wynikają z tego, że oś elipsy czaszy anteny jednak nie jest w pionie.

No bez przesady antena wcale w pionie nie odbiera najsilniejszy sygnał, ma go tylko wtedy jest nachylona jest o odpowiedni kąt do płaszczyzny sygnału. Dokładniej to w sumie daje kąt skręcenia konwertera. Tezy o pionowym położeniu anteny padają jak tylko założysz antenę na obrotnicę gdzie antena zawsze jest zwrócona największą powierzchnią w płaszczyźnie do sygnału satelity i nigdy nie jest w pionie poza położeniem zerowym. W trakcie obrotu antena się obraca nie tylko w lewo/prawo ale i wokoło własnej osi. Dlatego ważne jest przy obrotnicach odpowiednio pionować uchwyt i sztywno zamontować antenę w położeniu zerowym obrotnicy które nie musi być wcale położeniem interesującego nas satelity. Zwykle jest to najbliższy od południka na którym się mieszka.
    W mojej antenie montowałem często konwerter pionowo i dzięki uchwytowi mogłem ją odchylić od pionu zamiast kręcić konwerterem. Potem tylko korekty kątów i działa świetnie.

DONIU305
    Nie ustawiaj na oko tylko użyj przynajmniej telefonu ze skalibrowanym GPS, androidowe satfindery ( SAT finder jest idealny ) zwykle pokazują dokładny kierunek na satelitę. Po wpisaniu danych w program danych połóż telefon w miarę równolegle na pałąku i ustaw antenę na wskazanej osi. Jak dokręcisz trochę śruby by antena się nie ruszała na boki zacznij powoli podnosić czaszę aż trafisz na silny sygnał. Reszta to już korekty i dostrajanie konwertera przód/tył i skrętu lewa/prawa.
  • Helpful post
    andpol 33
    Level 38  
    Dlatego, że ma taki przyrząd to nigdy nie ustawi tej anteny. To już lepszy jest dekoder bo chociaż pokazuje "jakość" na pasku.
  • Helpful post
    andpol 33
    Level 38  
    Może się udać o ile antena jest ok. LTC nie jest ok.
  • Helpful post
    maksar
    Level 31  
    tomaszlonski wrote:
    Nie ustawiaj na oko tylko użyj przynajmniej telefonu ze skalibrowanym GPS, androidowe satfindery ( SAT finder jest idealny ) zwykle pokazują dokładny kierunek na satelitę. Po wpisaniu danych w program danych połóż telefon w miarę równolegle na pałąku i ustaw antenę na wskazanej osi. Jak dokręcisz trochę śruby by antena się nie ruszała na boki zacznij powoli podnosić czaszę aż trafisz na silny sygnał. Reszta to już korekty i dostrajanie konwertera przód/tył i skrętu lewa/prawa.

Badziew, partyzantka itp, itd. Szkoda gadać :D :D
  • Helpful post
    PiotrPitucha
    Level 33  
    Witam
    DONIU305 mam nadzieję że się nie załamałeś, taki miernik z marketu to bardzo cenne narzędzie pod warunkiem że się wie co się robi.
    Zrób kilka kroków po kolei aby było mniej niewiadomych:
    - ustaw pozycję konwertera w uchwycie tak aby był jak najdalej od czaszy;
    - ustaw skręt konwertera na około 7,2 stopnia, na wielu konwerterach jest podziałka, kierunek skrętu masz dobry;
    - ustaw pozycję anteny na twój miernik, po złapaniu sygnału sprawdź że jesteś na dobrym satelicie;
    - skoryguj pozycję góra dół;
    - wróć do ustawienia w poziomie;
    - dwa ostatnie kroki powtórz aż do optymalnej mocy i jakości sygnału.
    Zwróć uwagę że dokręcenie śrub przy uchwycie anteny zmienia jej ustawienie więc należy robić to z wyczuciem obserwując miernik.
    Na koniec ustawienie możemy sprawdzić naciskając lekko na brzeg anteny palcami w prawo, lewo góra, dół, jeśli antenę mamy poprawnie ustawioną to lekkie naciśnięcie na jej brzeg powinno we wszystkich kierunkach skutkować spadkiem sygnału.
    Pamiętaj że nawet lekkie zmiany położenia mogą skutkować dużymi zmianami jakości i poziomu sygnału, po przesunięciu konwertera o około 2,5cm będziemy już na następnym satelicie! ( trzy stopnie kątowo ).
    Jeśli sprawdziłeś tuner to po ustawieniu według powyższej procedury wszystko powinno być optymalnie ustawione.

Powodzenia
  • Helpful post
    _kli_
    Level 39  
    Ustawienie anteny satelitarnej
    Zacznijmy od tego, że sposób mocowania uchwytu do ściany nie wygląda na stabilny. Myślę że dystans z kawałków 2-3 odpowiedniej szerokości desek byłby lepszy niż kawałek deski i łaty. A jeszcze lepiej byłoby przesunąć cały zestaw kilkadziesiąt centymetrów w prawo i zamontować bezpośrednio do ściany. Chyba że przeszkadza drzewo, które wg dishpointer znajduje się ok. 8m przed anteną. :?: Czy jest bardzo wysokie?
    Ponadto czasza wydaje się być ustawiona zbyt pionowo. Jeżeli tylko takie ustawienie daje najlepsze parametry, to przyczyną może być źle zmontowana antena lub zły/skrzywiony wysięgnik konwertera. Ale takie "kwiatki" w antenie LTC wcale mnie nie dziwią. Przed kilkoma laty w podobniej 90-ce tej firmy musiałem podginać wysięgnik konwertera, bo na fabrycznym antena miała parametry takie jak 60-ka. Ale tego rodzaju poprawki to tylko z miernikiem, który ma coś więcej niż wskazówkę.
    PiotrPitucha wrote:
    ustaw skręt konwertera na około 7,2 stopnia, na wielu konwerterach jest podziałka, kierunek skrętu masz dobry

Takie wartości, to tylko pod warunkiem że rura na której wisi antena, zamontowana jest idealnie pionowo. Ponadto wydaje mi się, że konwerter w tej chwili ma skos niemal zerowy.
  • Helpful post
    tomaszlonski
    Level 27  
    Nie dość że wygląda na zerowy to przy niektórych mocowaniach opaska ma być na początku konwertera a nie przy promienniku.
    DONIU305
    Level 9  
    PiotrPitucha wrote:
    Witam
    DONIU305 mam nadzieję że się nie załamałeś, taki miernik z marketu to bardzo cenne narzędzie pod warunkiem że się wie co się robi.
    Zrób kilka kroków po kolei aby było mniej niewiadomych:
    - ustaw pozycję konwertera w uchwycie tak aby był jak najdalej od czaszy;
    - ustaw skręt konwertera na około 7,2 stopnia, na wielu konwerterach jest podziałka, kierunek skrętu masz dobry;
    - ustaw pozycję anteny na twój miernik, po złapaniu sygnału sprawdź że jesteś na dobrym satelicie;
    - skoryguj pozycję góra dół;
    - wróć do ustawienia w poziomie;
    - dwa ostatnie kroki powtórz aż do optymalnej mocy i jakości sygnału.
    Zwróć uwagę że dokręcenie śrub przy uchwycie anteny zmienia jej ustawienie więc należy robić to z wyczuciem obserwując miernik.
    Na koniec ustawienie możemy sprawdzić naciskając lekko na brzeg anteny
    palcami w prawo, lewo góra, dół, jeśli antenę mamy poprawnie ustawioną to lekkie naciśnięcie na jej brzeg powinno we wszystkich kierunkach skutkować spadkiem sygnału.
    Pamiętaj że nawet lekkie zmiany położenia mogą skutkować dużymi zmianami jakości i poziomu sygnału, po przesunięciu konwertera o około 2,5cm będziemy już na następnym satelicie! ( trzy stopnie kątowo ).
    Jeśli sprawdziłeś tuner to po ustawieniu według powyższej procedury wszystko powinno być optymalnie ustawione.

Powodzenia

Myśle że zrobiłem tak jak napisałeś i udało mi sie znalezc maksymalne ustawienia ale wciąż brakuje kanałów tvn.Dziwi mnie bardzo że z takiej czaszy jest tak kiepsko i rozważam jej zwrot i zakup czegoś lepszego!

Dodano po 14 [minuty]:

_kli_ wrote:
    Zacznijmy od tego, że sposób mocowania uchwytu do ściany nie wygląda na stabilny. Myślę że dystans z kawałków 2-3 odpowiedniej szerokości desek byłby lepszy niż kawałek deski i łaty. A jeszcze lepiej byłoby przesunąć cały zestaw kilkadziesiąt centymetrów w prawo i zamontować bezpośrednio do ściany. Chyba że przeszkadza drzewo, które wg dishpointer znajduje się ok. 8m przed anteną. :?: Czy jest bardzo wysokie?
    Ponadto czasza wydaje się być ustawiona zbyt pionowo. Jeżeli tylko takie ustawienie daje najlepsze parametry, to przyczyną może być źle zmontowana antena lub zły/skrzywiony wysięgnik konwertera. Ale takie "kwiatki" w antenie LTC wcale mnie nie dziwią. Przed kilkoma laty w podobniej 90-ce tej firmy musiałem podginać wysięgnik konwertera, bo na fabrycznym antena miała parametry takie jak 60-ka. Ale tego rodzaju poprawki to tylko z miernikiem, który ma coś więcej niż wskazówkę.
    PiotrPitucha wrote:
    ustaw skręt konwertera na około 7,2 stopnia, na wielu konwerterach jest podziałka, kierunek skrętu masz dobry

Takie wartości, to tylko pod warunkiem że rura na której wisi antena, zamontowana jest idealnie pionowo. Ponadto wydaje mi się, że konwerter w tej chwili ma skos niemal zerowy.
    Ustawienie anteny satelitarnej[/quo

Mocowanie uchwytu do ściany jest stabilne i dobrze skrecone a dystans jest po to żeby ustawiając na Hotbirda krawedz anteny nie doszła do deski i w tej chwili jest kilkucentymetrowy luz.Przesuniecie delikatne wchodziło by w gre tylko faktycznie na przestrzale jest drzewo o wysokosci ok 15 m.Kat czaszy bardzo mnie dziwi to ok 20stopni a przeciez ten kąt powinien byc ok 32 stopni dla mojej lokalizacji zwłaszcza że uchwyt jest w pionie(spradzony poziomicą) Wstawie zdjecie żeby to zobrazowac na przykładzie anteny sąsiada.

https://obrazki.elektroda.pl/8129612500_1630864804.jpg

Wydaje mi sie że linie czerwone powinne "iść" równolegle i nie powinny sie zblizać!!!
  • Helpful post
    maksar
    Level 31  
    DONIU305 wrote:
    i rozważam jej zwrot i zakup czegoś lepszego!

Rozsądna decyzja.
  • Helpful post
    Bazyl
    Level 15  
    Ciężko będzie zwrócić antenę ze śladami montażu, ale może nie będzie to konieczne. Widziałeś kiedyś scentrowane koło rowerowe? Wiesz jak to się sprawdza? Patrzysz na koło "z góry" i widzisz czy rafka jest prosto, czy też jest wygięta w "ósemkę". Zrób to samo ze swoją czaszą, stań pod nią i zobacz czy podczas transportu nie wygięli jej w "ósemkę", lub "banana". Jeszcze lepiej będzie ją zdemontować i położyć na płaskim stole, kafelkach, czy innej płaskiej powierzchni. typowa antena ofsetowa powinna przylegać całym obwodem do płaszczyzny z dokładnością max. 5 mm. Jeżeli tak nie jest spróbuj ją wyprostować.
  • Helpful post
    60jarek
    Level 27  
    Moderator uznał że moja wypowiedz zaniża poziom trudno.
    DONIU305 wrote:
    Myśle że zrobiłem tak jak napisałeś i udało mi sie znalezc maksymalne ustawienia ale wciąż brakuje kanałów tvn.Dziwi mnie bardzo że z takiej czaszy jest tak kiepsko i rozważam jej zwrot i zakup czegoś lepszego!
    .
    Jeśli pogięta to faktycznie nową lepiej kupić. Napiszę jeszcze raz tak dokładnie miałem kiedy mi się konwerter się psuł i to samo przeszedłem co ty. Jak ustawiłem TVP to znikał pakiet TVN -tak miałem z pół roku zależało jaki dzień (działa wszystko lub nie na przemian). Konwerter w końcu padł i kończyły się problemy.
    Talerz prosty zainteresuj się konwerterem.

Jeszcze jedno czy ten talerz nie został pomalowany jakąś farbą nim go zakupiłeś?
    DONIU305
    Level 9  
    W zanadrzu mam antene 120 cm z tzw "złomu" z solidnym uchwytem paraboliczną i zamierzam na niej spróbować odbierać z tym ze musze wyznaczyc ogniskową konwertera czyli odległości od środka czaszy. Znam tez wzór wiec spróbuje bo kiedys miałem z tym talerzem do czynienia i sygnał był bardzo dobry ale musiałem dorobic uchwyt do konwertera i teraz tez musze to zrobić! Pytanie czy w tego typie anteny wyystarczy mi taki konwerter jak mam czy potrzebne jest jeszcze co innego bo kiedys miałem załozony konwerter zwykły i było ok.
    DONIU305
    Level 9  
    Prosze powiedzieć czy do anteny parabolicznej 120cm byłby dobry konwerter Invacom SNF-031 oraz taki promiennik :https://hollex.pl/promiennik-famaval-parabola-ku-68mm-p-35.html.Czy pozwoliłoby mi to na odbiór kanałów hd, dvb-s2 ?
  • Helpful post
    Bazyl
    Level 15  
    Twoje pieniądze, więc wydasz na co chcesz, ale pchanie się w parabole to tylko kłopot. Lepiej kupić markowego offseta 90cm (triax, Inverto) i na Polskę z pewnością to wystarczy. Na taką czaszę wydasz tyle ile na ten promiennik. Ostatecznie na FACHOWCA z przyrządem wydasz drugie 120. Ponadto pojawią się problemy mocowania, bo na parabolę 120 cm powinno być dłuższe i o wiele solidniejsze niż to co masz obecnie. Problem zalegającego śniegu w zimie... daj lepiej spokój. Próbowałeś wyprostować czaszę tak jak sugerowałem?

Doczytałem, że masz mocowanie, mimo wszystko jak mawia nawigacja "zawróć, jeśli to możliwe":)
    DONIU305
    Level 9  
    Bazyl wrote:
    Twoje pieniądze, więc wydasz na co chcesz, ale pchanie się w parabole to tylko kłopot. Lepiej kupić markowego offseta 90cm (triax, Inverto) i na Polskę z pewnością to wystarczy. Na taką czaszę wydasz tyle ile na ten promiennik. Ostatecznie na FACHOWCA z przyrządem wydasz drugie 120. Ponadto pojawią się problemy mocowania, bo na parabolę 120 cm powinno być dłuższe i o wiele solidniejsze niż to co masz obecnie. Problem zalegającego śniegu w zimie... daj lepiej spokój. Próbowałeś wyprostować czaszę tak jak sugerowałem?

Doczytałem, że masz mocowanie, mimo wszystko jak mawia nawigacja "zawróć, jeśli to możliwe":)

Chyba masz racje.Pozbyłem sie juz tych dwóch anten i zakupiłem offseta 90cm Inverto jak załoze to dam znac czy rozwiazał sie problem o którym pisze.
  • Helpful post
    andpol 33
    Level 38  
    Przecież w 1 poście jest napisane, że konwerter wymieniony.
    DONIU305
    Level 9  
    Zakupiłem czasze Inverto i wszystko jest w porzadku. Kanały działają a SNR jest na poziomie 99%. Ustawiałem ją ok jednej minuty. Wniosek, że z tamtą anteną coś było nie tak(LTC) i szczerze odradzam jej zakupu! Temat uważam za zamkniety i dziekuje za wszystkie odpowiedzi.