Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnice firmy Janbo

Mateuss 28 Paź 2005 21:47 10678 35
  • #1 28 Paź 2005 21:47
    Mateuss
    Poziom 19  

Witam chciałbym się dowiedzieć od Was bardziej obcykanych w tematyce audio jakie są opinie o zwrotnicach firmy Janbo czy są opłacalne dobre czy może do bani?? Mianowicie chce wymienić zwrotnice w swoich Altusach 110 (tam są oryginały od 86r.) ale chce też abezpieczenie wysokotonowej tuby GDWT9/80/5F(poprzednie oryginały "się" odpaiły... :cry: Wim jakie opinie są o Altusach ale może jednak?!?! dla mnie te kolumny to kawałek historii polskeigo przemysłu...

0 29
  • #2 28 Paź 2005 22:14
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Lepiej nic w nich nie wymieniaj, ew. poszczególne elementy na nowe o takich samych wartościach, jesli stare wyszły poza tolerancje na skutek starzenia sie, a GDWT zabezpiecz żarówką - jak to zrobić dokładnie, tj. jak obliczyc jakiej mocy i na jakie napiecie zarówka powinna sie tam znaleźć znajdziesz napewno na forum

0
  • #3 28 Paź 2005 22:26
    Mateuss
    Poziom 19  

poza tolerancje to raczej nie wyszły... chyba, ale grają jak grały. zastanawia mnie tylko czy to nie polepszy troche dźwięku bo chyba ma to wpływ... w końcu różnica prawie 20 lat nie stać mnie na kupno nowych kolumn więc kombinuje jak poprawić choć troszkę jakość dźwięku a szczególnie że troszke mocno eksploatowane są u mnie te altuski...:D

0
  • #4 28 Paź 2005 23:06
    UKey
    Poziom 14  

Jezeli nie masz mozliwosci ( sprzetu ) zeby dokonac niezbednych pomiarow i symulacji zwrotnicy wykonanej przez siebie to chyba nie masz wyjscia...
    musisz zaufac :d fachowca z janbo ( lub innej firmie produkujacej zwrotnice gl) i kupic zwrotke gotowa - przeznaczona do podanych przez nich zestawow i glosnikow - tylko musisz miec na uwadze ze efekt wspolpracy glosnikow i zwrotnicy bedzie ( tylko)zadowolajacy ( a nie jak w przypadku zwrotnicy zlozonej przez siebie, odpowiednio dobranej pod konkretny glosnik( pasmo, impedancja itp), zbudowanej z dobrej klasy elementow a wszystko zostanie dokladnie pomierzone i sprawdzone ( czy np podzial wyliczony wczesniej "na sucho" odpowiada rzeczywistosci a czesto tak nie jest). A jezeli chodzi o janbo to zwrotnice sa dobre ( m.in.sa parowane i ich parametry techniczne sa prawdziwe itp) ( nie jestem od nich - zeby nie bylo :D:D )ale kilka rzeczy oczywiscie mozna poprawic - jezeli decydujesz sie na ich zakup w wersji podstawowej ( mozna tez kupic wersje de lux zwrotek - tylko ze duzo wiecej kasy ) to warto powymieniac chocby wszystkie kondensatory elektrolityczne biegunowe na jakies lepsze ( monolityczne lub lepiej MKT itp) bo te sa poprostu najtansze i takie wkladaja do zwrotek do cewek raczej nie mozna sie doczepic - sa przyzwoitych wymiarow i drutu tez nie poskapili ( srednica) cale zwrotnice montowane sa solidnie na laminacie - ja mam J-3AN i nie narzekam - oczywiscie dokonalem ww zmian,zeby nieco podniesc jakosc i wydluzyc zywotnosc tych cacek :D pozdrawiam !

0
  • #5 28 Paź 2005 23:33
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

ale po co wogóle kupowac nowe, skoro sie juz ma? zwrotnice janbo nie bedą lepsze od tonsilowskich, nawet 20sto letnich.

0
  • #6 29 Paź 2005 09:59
    UKey
    Poziom 14  

heh :] ja nie proponuje kupienia nowych zwrotnic tylko pisze czy sie oplaca a zreszta to zalezy tylko od Mateussa :d - ale napisal, ze chcialby bardziej zabezpieczyc gdwk - i tu sie z nim zgadzam - nie jest w tym odosobniowy - wielu ludzi ktorzy mieli kontakt z altusami i na nich pozadznie łupali :D nazekalo ze przydalo by sie mocniejsze tlumienie tego glosnika ( a jabno chyba ma wlasnie takie zwrotki - do altusow ale z mocniejszym tlumieniem gdwk ) albo po prostu po to zeby byc pewniejszym dobrego funkcjonowania zestawo - pamietajmy ze zestawy te maja juz kilkanascie lat i wtedy konstruktorzy nie wiedzieli co to jest techno :D:D moim zdaniem :

- jezeli masz troche wiecej kasy - ( i jestes idealista :D:D ) postaraj sie uzbierac na te zwrotki janbo z do altusow z mocniejszym tlunieniem gdwk, wymien kabelki w srodku na bylejakie ofc i powinno byc lepiej ( zakaladam ze glosniki w Twoich kolumnach sa w 100% sprawne - bez jakichkolwiek uszkodzen mechanicznych i ze czas je oszczedzil :D )

- a jezeli nie masz kasy - wymien kondenstory w starych zwrotnicach na nowe i ew kabelki w srodku - rowniez powinienes oslyszec niewielka poprawe dzieku

pozdro !

0
  • #7 29 Paź 2005 11:01
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

po co wymieniac kondensatory? tam chyba nie ma elektrolitów..?

0
  • #8 29 Paź 2005 17:41
    Mateuss
    Poziom 19  

tak Ukey moje głośniki są w dobrym stanie no może opróćz GDM bo są od nowości (ale już nie długo) tuby mają niecałe pół roku! pisałem do Janbo i proponują mi zwrotke J-3B (podobno właśnie pod altusa - 75pln) to jest zwrotka II rzędu czyli 12dB/oktawe(oruginały mają 6dB/okti to podobno mało) i tam jest miejsce na jakiś bezpiecznik dodatkowo ale 75pln za sztuke to troche drogo. no tak w tonsilowskiej zwrotce wymiana kondensatorów to nie problem tylko jak już robić to na całość więc cewki też trzeba by było wymienić(chodź na bass nie narzekam). Kurcze dylemacik mam... :cry:

Dodano po 43 [minuty]:

a propos żarówki czytałem tu na forum o zabezpieczeniach piszą że dobrze jest stosować żarówke 21W24V no tak tylko jestem ciekaw czy do tonsilowwskiej tuby GDWT9/80/5F sie nadaje za filtrem ma on moc 6W a maxymalnie 15W i czy żarówka 21W będzie odpowiednia? niew wiem nie znam się na tym...

0
  • Pomocny post
    #9 30 Paź 2005 12:00
    UKey
    Poziom 14  

Cze, wiesz Mati, ci z janbo za dobrze dla Ciebie to Ci nie doradzili natomiast dla nich - idealnie - zauwaz ze polecili Ci najdrozsza z mozliwych zwrotnic trojdroznych - ktora ( miom zdaniem ) bardzo srednio nadaje sie do jakichkolwiek altusow. No ale to przeciez w ich interesie... Zauwaz ze kazdy zestaw z serii altus mial filtry 6dB/okt i tego powinnismy sie trzymac - zeby nie zmieniac zanatto charakteru brzmienia tej kolumny - jezeli wsadzilbys ta zwtorke - to ok - zaczelo by to grac zupelnie inaczej ( nie jest powiedziane ze lepiej ) po co tak kombinowac?? i tracic tle kasy na zwrotki?? i nie byc pewnym rezultatow?? moim zdaniem jest to bezcelowe -charakter brzmienia altusow - jak wielu ludzi twierdzi - opiera sie na glosnosci, wyostrzonej gorze, dobrej i w miare szczegolowej srednicy ( to za pewne zasluga papierowych membran gdn i gds ) i niech tak pozostanie ( no chyba ze chcesz zupelnie namieszac ale wtedy nie wiadomo co z tego wyjdzie i czy spasuje Ci ten dzwiek) Ja proponowal bym SŁ-OT-U ktora jest znacznie tansza ale ma juz filtr 12dB/okt ale gdwk - ogolnie - nie "namiesza" w brzmieniu zestawu bo orginalna zwrotka ( nie pamietam dokladnie) ma podzialy bardzo podobne a gdwk bedzie ciety wysoko i w miere stromo - z zarowki mozna by spokojnie zrezygnowac , pozdro !

0
  • #10 30 Paź 2005 17:13
    Mateuss
    Poziom 19  

no dziekie ale słuchaj tylko pytanie czy ta zwrotka kttórą polecałeś żewczywiście jest tańsza ale jest jeden maly szkopuł mianowicie podział częstotliwości w oryginalnym altusie jest podział przy 1200Hz a tu 850hz!!!! to bnapewno poprawi odtwarzanie basu ale pytanie czy gdm sobie poradzi bo rekomendowana częstotliwoś podziału dla tego głośnika wynosi 1000kHz???? zresztą zastanawiam sie czy nie warto tylko wymieni kondensatora przy wysokim na taki żeby był spadek 12dB/okt???

0
  • #11 30 Paź 2005 18:32
    luke666
    Poziom 33  

1000kHz.... troche się pomyliłeś, o całe "k"
    Wymiana kondensatora nie zmieni stromości filtra, aby bła 12db/oct to musiałbyś dołożyć równolegle cewke indykcyjną w torze wysokotonowym, ale wtedy miałbyś dziure w ch-ce przenoszenia zestawu. Stanowczo odradzam.

0
  • #12 30 Paź 2005 19:10
    irek2
    Poziom 40  

Trzeba miec mocno przesterowany wzmak albo wzbudzajacy sie zeby uszkodzic GDWT9/80/5F to jeden z mocniejszych glosnikow! Nawet STX z samym kondensatorem 2,2uF wytrzymuje swoje 150W wzmaka a tonsil ma jeszcze chlodzenie ferrofluidem.

Wiec lepiej pomysl o lepszym wzmacniaczu albo o koms kto lepiej umie poslugiwac sie galka wzmocnienia.

0
  • #13 30 Paź 2005 20:55
    Mateuss
    Poziom 19  

no wiesz ale nigdy nie wiadomo kto sie dorwie do gałki volume!!! a wg Ciebie to jakie wzmacniacze są odpowiednie. ja mam aktualnie technicsa suvz 320 i unitre pa 2801 (narazie gra technics) nie mialem stycznosci z innymi wzmakami wiec może coś poradzisz??

0
  • #14 30 Paź 2005 22:33
    bprzem
    Poziom 18  

Ja tylko dodam od siebie ze zalezy jakiej muzyki sie slucha;> Przy np acidach albo hardkorach stx nie wytrzymuje 80W przy ciecu 6db na 4500;>

0
  • #15 30 Paź 2005 23:13
    UKey
    Poziom 14  

ok, wiec moze wynienic po prostu galaz wysokotonowa w zwrotnicy jezeli chcesz byc w 100% pewny ze glosnikowi sie nic nie stanie,bo faktycznie, przy tej zwrotnicy zaproponowanej przeze mnie - 850Hz i 1,1kHz dla gds to troche roznicy jest ( po prostu gds bylby bardziej obciazony - pamietajmy ze dysponujemy filtrami 6dB/okt) nie znam schematu zwrotnicy i wartosci elementow ale domyslam sie jak to wyglada, nie pamietam rowniez od ilu dokladnie kHz ma grac ten gdwk wiec podam 3 rozwiazania ( gdwk≈8ohm)

- od 4kHz - L=0,33mH C=4,7uF ( mam nadzieje ze wiesz jak wyglada filtr 12dB/okt) a jak nie to pytaj!!:D
    - od 5kHz - L=0,27mH C=3,9uF
    -6,3kHz L=0,22mH C=3,3uF

0
  • #16 31 Paź 2005 20:43
    irek2
    Poziom 40  

do naglosnienia to sie stosuje wzmacniacze z limiterami mocy ktore nie wchodza w przesterowanie i nie pala glosnikow. Wystarczy jak wzmak ma wskaznik clip wtedy wiadomo ile odpuscic z volume.
    Wiekszosc ludzi mysli ze jak ustawia volume na polowe to beda miec polowe mocy a to bzdura bo wzmacniacz moze miec juz pelna moc wyjsciowa.
    Glosniki nigdy same sie nie pala w wiekszosci jest to wina obslugujacego sprzet.

Te wartosci to chyba teoretyczna dla rezystora 8 omowego a nie glosnika. Typowo stosuje sie filtr 2,2uF i cewke 0,4mH mozna dac zarowke w szereg 21W/24V.

0
  • #17 31 Paź 2005 21:11
    Mateuss
    Poziom 19  

nie no aż taki ciemny to nie jestem żeby odkręcać gałke do oporu a szczególnie że mój technics własnie do połowy gałki oddaje pełną moc a później to już sie dzieją różne cuda...

0
  • #18 31 Paź 2005 23:03
    UKey
    Poziom 14  

te wartosci nie sa dla rezystora( chyba widac ze jest tam znaku "rowna sie") :] (mozna usrednic przebieg impedancji powyzej czestotliwosci rezonansu ( szczegolowo mowiac od conajmiej podwojnej jej wartosci do watrosci uzytecznej przy granicy pasma przenoszenia i wyliczyc)) ale z wystarczajaca dokladnoscia odpowiadaja rzeczywistemu podzialowi :] a jezeli mozesz - " zbadaj doglebnie ten glosnik, przestudiuj charakterystyke impedancji w pasmie przenoszenia, obowiazkowo wstaw jej korektor i labolatoryjnie sprawdz obciazenie filtra i pasmo podzialu " itp itd tak tez mozna ale trzeba miec sprzet a my tu dyskutujemy o prostej przerobce zwrotnicy :] i tyle wiec po co mieszac??

a porpos Irek - z pelnym szacunkiem - "Typowo stosuje sie filtr 2,2uF i cewke 0,4mH mozna dac zarowke w szereg 21W/24V." - tak proponujesz dla kazdego gdwk ??:P i dla kazdej czestotliwosci podzialu?? w takim przypadku nie wiem ktore wartosci sa lepsze - moje czy Twoje :P ??? chyba ze "doglebnie" zajales sie ta sprawa ale nie wydaje mi sie :P

0
  • #19 02 Lis 2005 15:54
    Mateuss
    Poziom 19  

no toście mi już namieszali w głowie!!!! a tak apropo tej żarówki to czy ona czasem niewprowadza jakichś zakłóceń???

0
  • #20 02 Lis 2005 16:34
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

najmniejszych, a nawet jesli to niesłyszalne i w pełni pomijalne

0
  • #21 02 Lis 2005 20:53
    irek2
    Poziom 40  

zarowka zapalajac sie obniza poziom niskich tonow i dodatkowo zmienia charakterystyke pasma przenoszenia.

Dla glosnika 8om i kondensatora 2,2uF typowo stosuje sie cewke 0,4mH a czesto 0,5mH przy cewce 0,3mH mamy juz sporadobroc filtru i spadek impedancji ponizej 8om.
    Dlatego przy zastosowaniu wg twojej propozycji kondensatora 3,3uF i cewki tylko 0,22mH na pewno impedancja spadnie poniszej 8om.
    faktyczna czestotliwosc podzialu zalezy jeszcze od charakterystyki glosnika a nie od samego filtra.

Dla filtra 3,3uF i 022mH i glosnika 8om impedancja spada do 4om! w okolicy 9khz, a jest nizsza od 5om miedzy 6 a 13khz.
    Dla 4,7uF i 0,33mH jest nieco lepiej bo 4,5oma przy 7khz :)
    Wlasnie to zmierzylem!

0
  • #22 02 Lis 2005 21:26
    Mateuss
    Poziom 19  

no tak teraz to już wszystko rozumiem!!!!:cry:

0
  • #23 17 Lis 2005 18:15
    Mateuss
    Poziom 19  

to była ironia ale spoko tak naprawde to już teraz mam kompletną pustkę we łbie...:cry:

0
  • #24 17 Lis 2005 23:11
    irek2
    Poziom 40  

bo wazne jest to zeby widziec co sie wie i wiedziec tez to czego sie nie wie :)

Na poczatek zostaw ta oryginalna zwrotnice a tylko dolacz szeregowo z glosnikiem wysokotonowym zarowke samochodowa 21W/24V. Zapusc jakas muze i zobacz czy zarowka sie zapala przy glosniejszym graniu.

0
  • #25 18 Lis 2005 12:15
    Mateuss
    Poziom 19  

ok podłączyłem żaróweczkę. Zapuściłem muże i co?? i nic zaczęła się lekko rzażyć gdy gałka volume na tecnicsie przekroczyła połowę... i to przy różnych kawałkach (techno i rock) więcej nie podkrećałem bo się u mnie w pokoju już wytrzymać niedało... heh i co to oznacza?

0
  • #26 18 Lis 2005 12:58
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Ze jak podkręcisz bardziej to sie zapali mocniej? :D i zapali sie zamiast głosnika który chroni przed "zapaleniem sie"

0
  • #27 18 Lis 2005 14:12
    Mateuss
    Poziom 19  

w sumie racja:D żarówa dobry pomysł ale trochę go przytłumiła... i jakoś mi to brzmienie nie pasuje... bardziej podkręcić?? to szaleństwo w pokoju ok 8m^2 a czy wymiana samego kondensatora w sekcji wysokotonowej na jakiś lepszy (tam jest chyba BKE albo BKP ale nie pamiętam dokładnie) zmieni w jaki kolwiek sposób barwę dźwięku?

0
  • #28 18 Lis 2005 14:28
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Moze zmienic, ale mówie - to jest kosmetyka. Pamietaj tylko zeby zmienic na taki sam, tj. o takiej samej wartości pojemności, napiecie moze byc inne (tzn wieksze, mniejsze nie)

0
  • #29 05 Gru 2005 14:53
    _Zabson_
    Poziom 15  

Witam kiedys miałem taki sam problem jak ty mam Altusy 110 i tez chciałem wywalic te zwrotnice oryginalne i walnąć jakies Jambo po długich oględzinach itp kupiłem zwrotnice Janbo J3-AN czyli z tej serii co tobie Janbo proponowało ale o nizszym podziale 700/4600 8 Ohm (czy GDM 12/60 wytrzymuje ten podział ?? bez problemu zadnych zniekształcen ani nic) i wcale nie załuje grają o wiele czysciej i słychac wyrazniej najmniejsze szczegóły bas jest o wiele nizszy teraz grają o niebo lepiej a juz ponad rok temu zamontowałem te zwrotnice ale tez wymieniłem tą tubke na GDWK 11/100 i kolumn nie sprzedaje wymieniłem te otwory na normalbe BR teraz mnie czeka wytłumienie i pozbycie sie wewnętrznych fal stojących tylko musze kasiorke poskładac na gąbke POZDRAWIAM!!!

0
  • #30 05 Gru 2005 15:54
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów