Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Windows 11 może działać na platformach ARM SystemReady ES, takich jak Raspberry

ghost666 02 Sep 2021 23:16 459 0
 • Windows 11 może działać na platformach ARM SystemReady ES, takich jak Raspberry
  Podczas gdy Windows 11 może mieć nadal pewne problemy z działaniem niektórych maszynach x86, prezentowany był już na komputerach jednopłytkowych, opartych o rdzenie ARM, takich jak Raspberry Pi 4. Zaprezentowano również instrukcje jak pobrać obrazy z UUP Dump i flashować ISO za pomocą Windows w Raspberry Pi Imager.

  W tamtym czasie nie było wiadomo wiele szczegółów i wydawało się, że był to jakiś hack, ale właśnie opublikowano oficjalne informacje mi, że Windows 11 może również działać bez modyfikacji na niektórych komputerach jednopłytowych z wparciem SolidRun, a mianowicie na płytce ewaluacyjnej MacchiatoBin i CN913x CEx7.

  Marcin Wojtas na Twitterze wyjaśnia, że ​​Windows 11 Pro (wersja 22000.168) może być zainstalowany bez modyfikacji na komputerze z procesorem ARM, opartym na płycie MacchiatoBin mini-ITX wyposażonej w procesor graficzny NVIDIA Geforce GT630 (z wykorzystaniem bufora ramki EFI), dysk SSD SATA podłączony przez Ethernet (przez USB2ETH) , plus myszkę i klawiaturę.

  Jaka jest sztuczka i co ma to wspólnego z Raspberry Pi 4 i płytkami takimi jak MacchiatoBin? Odpowiedź jest prosta: Certyfikat ARM SystemReady ES, który nakazuje zgodność z UEFI, ACPI i innymi pakietami w celu uruchamiania gotowych obrazów, takich jak dystrybucje Linuksa lub, w tym przypadku, Windows 11. Pełną listę zgodnych systemów znaleźć można na stronie ARM.

  Windows 11 może działać na platformach ARM SystemReady ES, takich jak Raspberry


  Powyższe zdjęcie pokazuje schemat ogólny typowego PC z ACPI ARM64. Warto zauważyć, że brakuje tam sterownika karty graficznej, opierając się na obsłudze grafiki z pliku binarnego EFI, a Ethernet nie działa od po wyjęciu z pudełka. W systemie takim zamiast tego użyto adaptera USB 2.0 na Ethernet. Wi-Fi i NVMe również nie działają w tej chwili pod Windowsem, ale to może być kwestia czasu i sterowników.

  Mimo problemów, jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Kod źródłowy otwartego oprogramowania EDK2 potrzebnego do pracy na sprzęcie Marvell Armada7k8k i CN913x znaleźć można w repozytorium na Githubie. Marcinowi udało się wcześniej uruchomić Windows 11 na hypervisorze ESXI ARM.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/09/02/windows-11-arm-systemready-es-platforms-raspberry-pi-4-solidrun-sbc/

  Cool! Ranking DIY
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10549 posts with rating 8905, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer ControlsComputer Controls