Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

moj wzmak chyba sie spalil !!! co Wy na to ??Unitra ws311d

28 Oct 2005 22:38 1402 11
  • Level 21  
    Witam mam wzmacniacz Unitry model WS 311 D, pewnego dnia a dokladnie we wtorek (25.10) sluchalem sobie muzyczki na pół regulatora, acha do wzmaka mialem podpiete kolumny Telefunken 2*80 watt muzycznej 8 Ohm i nagle zaczely glosniki pierdziec wbiegam do pokoju patrze a radiatory cale czerwone a z kratek leci dym. Natychmiastowo wyłączylem go z gniazdka. PO paru godzinach podlaczylem go zpowrotem i dziwnie pierdzi i nie gra w ogole, acha w srodku znajduja sie 4 bezpieczniki wszystkie sa cale. Jak myslicie czy to juz kres mojego wzmaka ?? Prosze o każdą porade...... POzdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Level 42  
    Witam! Wyjmij bezpieczniki i sprawdź zasilanie, czy jest równa symetria, jak będzie, to sprawdź tranzystory końcowe i sterujące.
    Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Level 21  
    zapomnialem dodac ze nie jestem zadnym elektronikiem i z zamilowania interesuje sie pradem, takze jak moge prosic to prosze proste tłumaczenie tego co mam robic. Pozdrawiam
  • Level 14  
    Witam. Ja bym popierwsze obejrzał czy elektrolit ten wielki wyglądający jak bateria, :> napisano na nim 2x4700uf/40V obejrzał go czy jest cały (czy nie spuchł po bokach).
  • Level 21  
    adrian20 wrote:
    Witam. Ja bym popierwsze obejrzał czy elektrolit ten wielki wyglądający jak bateria, :> napisano na nim 2x4700uf/40V obejrzał go czy jest cały (czy nie spuchł po bokach).

Obejzalem go dokladnie i nie widze adnych wybrzuszen na tym "elektrolicie" , moim zdaniem jest cały. Prosze o dalsze wskazówki.... POzdro ;)
  • Level 18  
    Witam!

Zrób dokładnie tak, jak pisze Kolega Janek - zmierz napięcia, czy są równe względem masy (oczywiście jedno będzie miało potencjał ujemny), a jeśli są równe, to sprawdź (lub wymień, jeśli nie wiesz jak; koszt niewielki) tranzystory sterujące i końcowe. Te pierwsze są mniejsze, często nie są przykręcone do radiatora, jednak znajdują się w jego okolicy, a drugie większe i doń przykręcone.

-Powodzenia!
    -Piquś
  • Level 21  
    hehe napiecia to jeszcze bede umial sprawdzic, ale tranzystor niebardzo :P Domyslam Sie oco chodzi, tzk ktore to sa tranzystory, widze ich tu 6 mniejszych przykreconych do radiatora i 4 większe. Myslicie ze po ich wymianie powinno wszystko grac ??Czekam na dalsze wskazowki. pozdrawiam :D
  • Level 10  
    Wiam!
    Jeśli masz miernik uniwersalny z funkcją mierzenie diód to jesteś prawie uratowany. Za pomocą tej funkcji pomierz wartości między nóżkami tranzystorków (w tym przypadku nie musisz ich nawet wymontowywać), najlepiej w obie strony jeśli wartość wskazywana nie spadnie poniżej 400 pomiedzy którymikolwiek nóżkami to tranzystorek żyje. Zauważ, że tranzystorki występują jeszcze wcześniej - takie małe, czarne ze ściętym jednym kantem - jeśli, któryś z nich padł - będą siadać tamte które już zauważyłeś.
    Mimo wszystko, jeśli wzmacniacz ma już 6 i powyżej latek zalecam wymianę największych elektrolitów.
    W tym wzmacniaczu masz dwa symetryczne kanały - na początek proponuję odłączyć od nich zasilanie (kostki z 3 kablami od transformatora) i włączyć wzmacniacz. Zabezpiecz wypiete kostki, bo wystające części zewrą do blach. Jeśli się nic nie dzieje, to już trochu super. Potem podłączaj po jednym zasilaniu i zauważaj co się dzieje (chodzi o to, że nie koniecznie spaliły się oba kanały, jeśli stwierdzisz, że jeden kanał pozostał dobry i działa - to drugi po prostu zrób na wzór - wsio tak samo symetrycznie)

Czeka cię trochu mierzenia.
  • Level 21  
    dzieki, na dniach wezme mierniczek od kumpla i pomierze, mam nadzieje ze bedzie dobrze. jak pomierze to powiem co zaobserwowalem. POzdrawiam

Dodano po 10 [minuty]:

robins44 wrote:
    Wiam!
    Mimo wszystko, jeśli wzmacniacz ma już 6 i powyżej latek zalecam wymianę największych elektrolitów.
    W tym wzmacniaczu masz dwa symetryczne kanały - na początek proponuję odłączyć od nich zasilanie (kostki z 3 kablami od transformatora) i włączyć wzmacniacz. Zabezpiecz wypiete kostki, bo wystające części zewrą do blach. Jeśli się nic nie dzieje, to już trochu super. Potem podłączaj po jednym zasilaniu i zauważaj co się dzieje (chodzi o to, że nie koniecznie spaliły się oba kanały, jeśli stwierdzisz, że jeden kanał pozostał dobry i działa - to drugi po prostu zrób na wzór - wsio tak samo symetrycznie)

Czeka cię trochu mierzenia.

moje pytanie do tego brzmi tak : co moge zaobserwowac podczas podinania kolejnych pinów od kostki do płyty ?? i jeszcze oco chodzi z tym ze zrób na wzór ?? Odpisz prosze
  • Level 10  
    Podpinając pojedynczo kostki, zauważysz który kanał jest dobry, a z ktorego "dymi". Przy pomyślnych wiatrach może się okazać, że jeden kanał ocalał (lewy bądź prawy) - wówczas znajdziesz symetrię między oboma kanałami, tzn. w obu kanałach występują identyczne elementy - wogóle kanały te są jak lustrzane odbicie. Chodzi mi oto, że gdy będziesz mierzył jeden kanał (elementy na nim), to możesz porównywać czy podobne na sąsiednim kanale mają te same wartości.
    A teraz uproszczę - sprawdź jedynie półprzewodniki, przede wszystkim tranzystorki. W dyżym uproszczeniu są to dwie połączone ze sobą diody. Jeśli bedziesz mierzył miernikiem (funkcja sprawdzania diód) między dwoma dowolnie wybranymi nóżkami, to ta jabyś sprawdzał własnie diodę. Jeśli trafiłeś na kierunek przewodzenia na wyświetlaczu miernika wyświetli ci się jakieś 400-700, jeśli zapór to 1 oznaczająca przekroczenie zakresu. Taki wynik oznacza, że tranzystor jest w porządku (sprawdź najlepiej wszystkie kombinacje nóżek ;)). Jeśli jest uszkodzony na wyświetlaczu ujrzysz 0 oznaczające zwarcie - tranzystor do wymiany.
    W jednym kanale jest tranzystorków ok. (będę szczelał) 12. Sprawdzenie wszystkich powinno ci spędzić poniżej 0.5 h. WSZYSTKIE POMIARY WYKONUJ PO WYŁĄCZENIU ZASILANIA. NA NAJWIĘSKSZYCH KONDENSATORACH NAPIĘCIE BĘDZIE SIĘ UTRZYMYWAŁO JESZCZE PARE MINUT PO WYŁĄCZENIU, DLATEGO ALBO ODCZEKAJ KILKA MINUT ALBO JEŚLI JESTEŚ ODWAŻNY ZEWRZYJ NA MOMENT KOŃCÓWKI KONDENSATORÓW KAWAŁKIEM METALU - oczywiście wszystko po wyłączeniu zasilania i najlepiej wyjęciu wtyczki z ~230V. Jeśli zdecydujesz się na zwarcie przygotuj się na małe błyśnięcie jak przy spawaniu :). Nie zwieraj palcem - to jest mało przyjemne.
    Mimo wszystko polecam wymianę kondensatorów.
    3m się.
    Przepraszam za kombinowaną łopatologię :|
  • Level 21  
    dzięki serdeczne za proste wytłumaczenie. Mam nadzieje ze chociaż jeden kanał gra. POstaram sie to wszystko sprawdzic w najblizszy weekend. POzdrawiam i dzieki za rade
  • Level 21  
    witam... pomierzylem tranzystorki i okazalo sie ze te mniejsze maja wartosci pomiwedzy nozkami w granichach okolo 500 - 700, natomiast wieksze tranzystorki rowniez jak male przykrecone do radiatora maja wartości okolo 100 przy mierzeniu mierikiem na pozycji dioda. czy moze to oznaczac ze to one właśnie padły ??

prosze o odpis i pomoc ;)

Dodano po 1 [minuty]:

a czy mozecie mi jeszcze objasnic jak sie mierzy symetrie .... czyli jaka pozycje z mierniku musze ustawic i co mierzyc ??