Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz 2x100W na TDA7294

elektronik.b 04 Sep 2021 13:16 7383 35
  • Wzmazniacz 2x100W na TDA7294.
    Zdjęć z środka nie prezentuje bo znowu będziecie pisać że jest wielki bajzel a robiłem ten projekt bardzo dawno. Ale wzmacniacz mi wyszedł gra bardzo dobrze i żadnych szumów. Niestety żadnych pomiarów nie robiłem bo nie mam odpowiedniego sprzętu (nie stać mnie).
    Obudowa plastikowa znowu do zasilcza innej nie miałem i nie będę miał.
    Wzmacniacz składa się z następujących kitów:
    Kompaktowa końcówka stero mocy z układami TDA7294 - http://advanceelectronic.pl/pl/p/A-126.-Kompaktowa-koncowka-stero-mocy-z-ukladami-TDA7294/50
    Przedwzmacniacz na LM1036 - https://pl.aliexpress.com/item/32894328586.ht...exp_id=b2909aa6-09f9-4947-8836-9718bb4116d4-0
    Opóźniacz dołączenia głośników - https://neplus.pl/produkt/ne085-uklad-opoznionego-zalaczania-glosnikow/
    Transformator toroidalny 200W 2x24V, zasilacz 12V do przedwzmacniacza + transformator z wyjściem 12V do opóźniacza.

Wzmacniacz 2x100W na TDA7294 Wzmacniacz 2x100W na TDA7294

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    elektronik.b
    Level 4  
    elektronik.b wrote 275 posts with rating 66, helped 0 times. Live in city Lipce Reymontowskie. Been with us since 2014 year.
  • Multimetr Fluke
    398216 Usunięty
    Level 43  
    elektronik.b wrote:
    Wzmazniacz 2x100W na TDA7294.
    Wybacz, ale dla zasilania
    elektronik.b wrote:
    Transformator toroidalny 200W 2x24V
    to wysoce nierealne. W innym Twoim temacie prosiłem Cię o zapoznawanie się z dokumentacją techniczną układów scalonych - gdybyś tak zrobił, nie pisałbyś fałszywych informacji w tytule tematu.
    pawlik19
    Level 16  
    elektronik.b wrote:
    gra bardzo dobrze i żadnych szumów. Niestety żadnych pomiarów nie robiłem

Nie istnieje wzmacniacz który nie ma żadnych szumów. Brakuje Ci dużo teorii.

Pozdrawiam
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    NegativeFeedback wrote:
    realne, gdybyś się zastanowił nie pisałbyś fałszywych informacji.
    Kto je pisze, jak nie Ty ? Bo
    elektronik.b wrote:
    Kompaktowa końcówka stero mocy z układami TDA7294 -
    Jedna sztuka stereo. zasilanie:
    elektronik.b wrote:
    Transformator toroidalny 200W 2x24V,

Jak 30-40 W RMS z tego wyjdzie, to będzie bardzo dobrze. :D
    Rocky Horror
    Level 31  
    elektronik.b wrote:
    Wzmazniacz 2x100W na TDA7294
    W tak małej budowie? Przez kilkadziesiąt sekund być może tak, do momentu zadziałania zabezpieczeń termicznych.

Quote:
    Dobry wybór, mają bardzo przyzwoitej jakości laminaty.

Quote:
    Chyba najgorsze możliwe umieszczenie gniazd wejściowych. Przeciskanie się z wtykami między kablami głośnikowymi musi być koszmarem. Poza tym dobrą praktyką jest umieszczanie małosygnałowych obwodów z daleka od tych dużej mocy.

NegativeFeedback wrote:
    'wzmacniacz który nie ma żadnych szumów' istnieje
    To ja chętnie zobaczę taki wzmacniacz, być może mi też brakuje teorii.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    NegativeFeedback wrote:
    Bynajmniej - realne, gdybyś się zastanowił nie pisałbyś fałszywych informacji.
    Pozwolę sobie powyższą wypowiedź rozebrać na czynniki pierwsze:
    "Bynajmniej" - znaczy mniej więcej tyle samo co "Jak najmniej" - czyli jest to wyraz oznaczający zaprzeczenie dalszej części wypowiedzi.
    Idąc dalej - "Bynajmniej - realne" - czyli nierealne - a to oznacza, że po prostu potwierdzasz to co napisałem.
    Dalsza część postu wygląda już zupełnie dziwnie - "gdybyś się zastanowił nie pisałbyś fałszywych informacji." Sugerujesz w niej, że jakobym nie zastanowił się nad tym co piszę... JA? Na pewno o mnie piszesz?
    Powiem Ci tylko tyle - Twój nick w sposób jednoznaczny określa Twoją osobę i się po prostu potwierdza z tym co piszesz. Takie "negatywne sprzężenie" nie jest niczym innym jak po prostu trollingiem. Przykro mi, że na tym zacnym forum spotyka się takie osoby jak Ty.
    A teraz do rzeczy:
    TDA 7294 uzyskuje 100W w idealnych warunkach - można powiedzieć, ze jest to moc do uzyskania teoretycznie możliwa, ale w praktyce - nierealna - po pierwsze : Klasa AB.
    Po drugie: Ograniczenie zasilania do +/- ~34V.
    Po trzecie w/g DS układu moc 100W dotyczy pomiaru dla zniekształceń =10% i jest obwarowana pewnymi wymaganiami - jak chociażby idealne chłodzenie.
    Idealne chłodzenie nie występuje w przyrodzie niestety - zawsze występuje pewna rezystancja termiczna ograniczająca zdolność oddawania ciepła z układu scalonego do radiatora, a następnie do otoczenia.
    Po kolejne - czepiasz się Kolego a sam nie masz wiedzy na ten temat co właśnie udowodniłem.
    Przy okazji w konkretnym wzmacniaczu z TEGO tematu radiator został umieszczony wewnątrz obudowy, jedynie wyposażonej w otwory do wentylacji pasywnej - obieg powietrza jest więc utrudniony. Nie sposób nie zgodzić się z Kolegą Rocky Horror, który słusznie - co prawda bez wnikania w szczegóły - stad i moja pisanina) napisał:
    Rocky Horror wrote:
    W tak małej budowie? Przez kilkadziesiąt sekund być może tak, do momentu zadziałania zabezpieczeń termicznych.
    oraz Kolega Krzysztof Kamienski pisząc
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Jak 30-40 W RMS z tego wyjdzie, to będzie bardzo dobrze.
    potwierdził to co ja pisałem, a co wynika ze znajomości zasad działania wzmacniacza klasy AB oraz prawa Ohma...
    Na marginesie - to co piszesz o szumach to również tylko Twoje (w żaden sposób nie do potwierdzenia w praktyce) teorie.
    elektronik.b
    Level 4  
    No naprawdę zasilany jest z trafo które ma na wyjściu 2x24V (przecież mierzyłem) zresztą w instrukcji kitu wyraźnie jest napisane zasilanie 2x22V a nawet 2x24V wiem bo sam zdzwoniłem do advance electronics i się pytałem czy można ten kit zasilić napięciem 2x24V bo innego nie miałem trafo. I pisze też wyraźnie w parametrach moc muzyczna 2x100W RMS 2x70W. Szumów też nie słyszę tylko przy lekko maksymalnej głośności gdy nie leci muzyka no chyba że jestem głuchy.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    elektronik.b wrote:
    I pisze też wyraźnie w parametrach moc muzyczna 2x100W RMS 2x70W.
    Papier wszystko przyjmie, a matematyka nie ma zwyczaju się mylić.
    Z pobieżnych moich obliczeń (liczyłem z głowy, czyli z niczego) dla napięcia transformatora j/w otrzymasz wyprostowanego 2x 34V. Biorąc pod uwagę że to klasa AB można z prawdopodobieństwem zbliżonym do pewności powiedzieć, że na 8 omach uzyskasz co najwyżej 36-38W. Teoretycznie na 4 omach powinno być 2x więcej - ale tu na drodze stoi ograniczone chłodzenie - a ponieważ co jak co, ale układ zabezpieczeń wbudowany w strukturę TDA 7294 jest bardzo rygorystyczny można założyć, że najwyżej po minucie zacznie działać - a oznacza to wyraźne zwiększenie zniekształceń.
    Moc oczywiście podana dla akceptowalnych (czyli poniżej 1%) zniekształceń.
    Co do informacji "sklepowej" - wybacz Kolego, ale w większości wypadków za ladą sklepu (odbiera telefony, odpowiada na maile) ktoś kto ma podobny poziom wiedzy do Ciebie. Ma napisane "Mówić, że ma 100W" i mówi. A co mu zależy?
    Zresztą jest to informacja powielana bezkrytycznie od kilku już lat - nawet sławetne pismo EdW raczyło puścić taką informację w swoim artykule.
    Prosiłem już nie raz - zacznij od poznania parametrów katalogowych z karty producenta - tam masz napisaną prawdę - nie tylko na temat mocy, ale i warunków jej pomiaru. Trzeba tylko przeczytać i zrozumieć co się czyta, a nie wybierać z tabelek najwyższe wartości nie wnikając co tak naprawdę one oznaczają.
    Zresztą - sam poczytaj:
    http://search.datasheetcatalog.net/key/TDA7294

Dodano po 2 [minuty]:

elektronik.b wrote:
    Szumów też nie słyszę
    Wiesz... już jakieś kilkadziesiąt lat używa się do pomiarów wielkości elektrycznych (a szum jest taką wartością na wyjściu wzmacniacza) mierników i przyrządów skonstruowanych specjalnie do tego celu. "Na ucho" - jak w popularnym onegdaj powiedzonku - "to chłop w szpitalu umarł".
  • Multimetr Fluke
    2konrafal1993
    Level 34  
    Nie ma tu wiele do oceny, kostki dobrze znane no cudów nie będzie ale zagra to poprawnie o ile zadba się o kilka szczegółów. Doświadczenie i wiedza daje tą zaletę że będziesz wiedział kto wciska kit a kto dobrze mówi. Życzę kolejnych konstrukcji i jeśli czujesz do elektroniki pociąg to idź w tą stronę, czytaj i pytaj a kiedyś zaprezentujesz coś co każdy będzie mógł ocenić dobrze. Istotne jest by starać się nie robić makaronu w obudowie i planować wszystko zanim zaczniesz wiercić. Gniazda wejściowe nie powinny być blisko gniazd wyjściowych bo w skrajnym przypadku może dojść do oscylacji gdy sprzęży się wejście z wyjściem, nie jest to złota zasada ale lepiej tak nie robić bo potem może być ogromny problem. Prawdę mówiąc nie chcę się rozpisywać na ten temat bo trzeba przytoczyć kilka przykładów i dużo by było pisania.
    NegativeFeedback
    Level 9  
    398216 Usunięty wrote:
    [ JA? Na pewno o mnie piszesz?

TAK

Dodano po 20 [minuty]:

elektronik.b wrote:
    No naprawdę zasilany jest z trafo które ma na wyjściu 2x24V (przecież mierzyłem) zresztą w instrukcji kitu wyraźnie jest napisane zasilanie 2x22V a nawet 2x24V wiem bo sam zdzwoniłem do advance electronics i się pytałem czy można ten kit zasilić napięciem 2x24V bo innego nie miałem trafo. I pisze też wyraźnie w parametrach moc muzyczna 2x100W RMS 2x70W. Szumów też nie słyszę tylko przy lekko maksymalnej głośności gdy nie leci muzyka no chyba że jestem głuchy.

Spokojnie, ten wzmacniacz jak najbardziej wyda z siebie te 100W mocy muzycznej i nie wybuchnie od tego ani się nie przegrzeje :)
    70W wartości skutecznej także :) Czy będzie się grzał z tym 70 to zależy od tego jak tam chłodzenie zostało zrobione, jak wrzucisz fotkę to będzie można to zobaczyć.
    Nepto
    Level 9  
    A możesz powiedzieć coś więcej o tym, jak rozwiązałeś problem odprowadzania ciepła z układów? Jakie dałeś radiatory, gdzie one są? Z jaką mocą można przez co najmniej 10 minut używać wzmacniacza?
    endykey
    Level 3  
    Tu co koledzy mówią jest prawdą. Nie jestem takim znawcą tematu, jednak co nie co już poznałem. I zbudowałem już pierwszą dobrze działającą konstrukcję. Pierwsze co mi się rzuca w oczy to małe rozmiary. U mnie mając moc 2 x 50 W przy 4 om. Mam takie zasilanie, że w tej obudowie co widać nie wiem czy zmieściły by się trafka. A mam 2 x 200 VA. Do tego gdzie dobre chodzenia dla tranzystorów? Chyba, że jest to zabawka, która rozleci Ci się niebawem. Jak zaczynałem uczyć się lutować to też miałem taki prosty układ z AVT. Nie przetrwał dwóch miesięcy. Co do szumów jest to pojęcie gdzie dwie strony jak by miały rację. Bo każdy wzmacniacz coś tam emituje (szumy). Co można sprawdzić na urządzeniach pomiarowych. Sztuka polega na tym, by były one na tak niskim poziomie by nasze ucho tego nie wyłapało. Ja u siebie też nie słyszę, ale pomiar już mi wykazał. Osobiście? I co z tego, skoro tego nie słyszę. Jak będziesz chciał zbudować coś naprawdę dobrego polecam Ci moją konstrukcję. Na priv mogę udostępnić Ci wszystkie dane i zdjęcia. I jeszcze taka jedna moja opinia. Dobry sprzęt posiada tylko jedną gałkę tą od rozgłaszania. Pozdrawiam.
    NegativeFeedback
    Level 9  
    398216 Usunięty wrote:
    [
    Po kolejne - czepiasz się Kolego a sam nie mas wiedzy na ten temat co właśnie udowodniłem.

Zgadza się , udowodniłeś , że 'sam nie mas wiedzy na ten temat', wrzuć sobie w google co to jest moc muzyczna, moc czynna , co to jest klasa AB, a co to jest 'zasada działania wzmacniacza', zapoznaj się z datasheet tego ukłądu etc. etc. etc. etc. etc.

Moderated By Mirek Z.:

Dlaczego piszesz bzdury i to takim tonem? https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.9, p.3.1.17. Czasowa blokada pisania.

speco
    Level 17  
    Transformator powinien mieć około 26-28V zmiennego na wyjściu, ale ten tda i tak da max 40-50W bez wyraźnych zniekształceń z proponowanym napięciem przy wyprostowaniu na prąd stały rzędu blisko +|- 40V DC. Nie widać w środku konstrukcji, jak radiatory małe i do tego bez aktywnego chłodzenia szybko moc ulegnie zmiejszeniu i pojawią się zniekształcenia zabezpieczenia przeciw nadmiernej temperaturze układu.
    2konrafal1993
    Level 34  
    NegativeFeedback wrote:
    Zgadza się , udowodniłeś , że 'sam nie mas wiedzy na ten temat', wrzuć sobie w google co to jest moc muzyczna, moc czynna , co to jest klasa AB, a co to jest 'zasada działania wzmacniacza', zapoznaj się z datasheet tego ukłądu etc. etc. etc. etc. etc.
    Akurat kolega usunięty ma dużą wiedzę na te tematy i kłuje w oczy przytyk do niego bo nie raz pokazał że wie co pisze. Czepianie się literówki to robi wrażenie na przedszkolakach. Wzmacniacz autora działa i fajnie, fajnie że ktoś go wyprowadza z błędu dla jego dobra.
    speco
    Level 17  
    Wzmacniacz autora tematu działa, jednak praca przy pełnej mocy wyjściowej przez długi czas - wskaże, co w nim jest wykonane źle.
    VIGOR_PICTURES
    Level 20  
    Kurcze, mam spory problem z tego typu podejściem do DIY. Po prostu nie mogę zrozumieć celu jaki autorowi przyświecał. Na forum technicznym opublikował kolejny sprzęt z kitu w generycznej obudowie, bez dokładniejszego opisu, wnętrza i oczekuje samych pochwał. Do tego teksty w stylu "nie będę pokazywał wnętrza, bo ostatnio krzyczeliście" - ja zawsze myślałem że chodzi o wystawienie urządzenia na krytykę i feedback co można zrobić lepiej. Jaki jest więc cel publikacji tego urządzenia?
    speco
    Level 17  
    Zdjęcia wnętrza urządzenia powinny być, niektórych swoich się wstydzę, ze względu na brak jakości wykonania i działa dotyczy przeróbki starszych urządzeń😉
    Qelan
    Level 11  
    Większość kwesti elektronicznych poruszyli przedmówcy. Projekt w porządku działa, ale nie rozumiem podejścia autora. Chce się pochwalić, oklepana konstrukcja i kitem... ok. Obudowa pozostawia wiele do życzeń, a wnętrza nie pokarze bo się wstydzi. No to przepraszam, ale w takim razie co ma na celu publikacja postu, bo chyba jedynie ściągnięcie na siebie fali hejtu.

Od siebie dodam że aby wyznaczyć ch-ke przenoszenia, a nawet zniekształcenia, takiego wzmacniacza wystarczy parę rezystorów, diody zabezpieczające i karta dźwiękowa. Kwestia tylko wiedzy, no a niestety bez pokory i odrobiny chęci nie uda się jej pozyskać.
    elektronik.b
    Level 4  
    Quote:

Czytałem i wyraźnie pisze 100W a jak Ty nie umiesz czytać to idź do szkoły.

Quote:
    Wiesz... już jakieś kilkadziesiąt lat używa się do pomiarów wielkości elektrycznych (a szum jest taką wartością na wyjściu wzmacniacza) mierników i przyrządów skonstruowanych specjalnie do tego celu.

Może i są szumy ale niesłyszalne.

Dodano po 2 [minuty]:

Quote:
    jak wrzucisz fotkę to będzie można to zobaczyć

Dodano po 2 [minuty]:

Quote:
    I jeszcze taka jedna moja opinia. Dobry sprzęt posiada tylko jedną gałkę tą od rozgłaszania.

A gałki do balansu i tonów wysokich i niskich nie mogą być?

Dodano po 2 [minuty]:

Quote:
    bo chyba jedynie ściągnięcie na siebie fali hejtu.

Hejty to ja olewam.
    endykey
    Level 3  
    Po jakimś czasie poczujesz niedosyt i zaczniesz składać coś bardziej wyszukanego. Oczywiście potencjometry o których mówisz mogą być, jednakże dobry układ jest tak zrobiony, że już w sobie ma ustawioną idealną barwę i przenosi nam dźwięk takim jakim on jest w rzeczywistości. Jeżeli dostajesz krytykę konstruktywną to ją przyjmuj i wykorzystuj, zwykły hejt olewaj. Coś Ci zademonstruję obrazek poniżej to jest moja końcówka mocy z jednego kanału. Specjalnie na radiatorze położyłem linijkę i w środek postawiłem markier, by zobrazować wielkość. I ten układ daje mi moc ok 130 W przy 4 om. Dla 8 om 65 W, mówię tu o RMS. I u mnie przy dłuższym słuchaniu muzyki na dość cichym poziomie te wielkie radiatory są bardzo ciepłe, nawet gorące. Dla tego nie dziw się, że ludzie dziwią się. Widząc taką małą puszkę i czytając, że gra to z mocą 100 W.
    Rocky Horror
    Level 31  
    elektronik.b wrote:
    No niestety, tak jak myślałem. Przy tak małych radiatorach, a co gorsza - bez żadnego obiegu powietrza, nie ma szans na dłuższe granie z maksymalną mocą. Moc elektryczna wzmacniacza może i sięgać 2x70W, ale z uwzględnieniem ograniczeń termicznych, realna moc wyjściowa bez ciągłego reagowania zabezpieczeń, to najwyżej 15...20W na kanał.

endykey wrote:
    Tu niestety też zbyt dobrze nie jest. Może i radiatory są bardzo duże, ale tranzystory umieszczone w bardzo niekorzystny sposób - tylko niewielki obszar odprowadza ciepło. Lepiej byłoby rozmieścić je poziomo, wzdłuż całego radiatora, nawet kosztem gęściejszego okablowania.
    2konrafal1993
    Level 34  
    elektronik.b wrote:
    I jeszcze taka jedna moja opinia. Dobry sprzęt posiada tylko jedną gałkę tą od rozgłaszania

To jest nieprawda każdy poprawnie zaprojektowany wzmacniacz przenosi pełne słyszalne pasmo równo, korekcja barwy nie ma korygować wzmacniacza tylko zestaw głośnikowy bo zestaw głośnikowy to często najsłabsze ogniwo. Do tego dochodzą właściwości pomieszczenia oraz upodobania słuchacza, jeśli brak nam doły pasma to można sobie dodać trochę basu albo w drugą stronę i ująć basu. Audiofile tacy niezdrowi uznali regulację tonów za bezsens i stwierdzili że sama regulacja głośności to maksimum co powinien mieć wzmacniacz, dobrze przemyślany przedwzmacniacz zapewnia utrzymanie dobrych parametrów toru audio no. Szumu czy zniekształceń a dobrze przemyślana korekcja barwy potrafi dać fajne możliwości dopasowania dźwięku do własnych upodobań bez większej szkody dla jakości dźwięku. Łatwo dodać jeden przełącznik który omija kolekcję jeśli ktoś nie ma ochoty z niej korzystać. Największe znaczenie dla brzmienia mają kolumny oraz pomieszczenie tego nie naprawi najlepszy wzmacniacz ale gdy się na regulację to można trochę sobie podregulować niedoskonałości o ile kolumny są znośne.
    endykey
    Level 3  
    Quote:
    endykey wrote:
    Tu niestety też zbyt dobrze nie jest. Może i radiatory są bardzo duże, ale tranzystory umieszczone w bardzo niekorzystny sposób - tylko niewielki obszar odprowadza ciepło. Lepiej byłoby rozmieścić je poziomo, wzdłuż całego radiatora, nawet kosztem gęściejszego okablowania.

Zdaję sobie z tego sprawę i wiem, że mogłem to rozmieścić trochę inaczej. Jednak jest to mój pierwszy takie poważny układ i już w nim nie będę nic zmieniał. Jak będę robił coś nowego wszystkie takie uwagi i własne obserwacje będę brał pod uwagę.

Wracając do tematu, to jak mówiłem każdy może zrobić jak zechce, mieć dodatkowe potencjometry lub nie. Ja ich nie mam i nie odczuwam potrzeby ich posiadania. Pozdrawiam i autorowi życzę powodzenia w dalszych pracach.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    NegativeFeedback wrote:
    TAK
    NegativeFeedback wrote:
    ten wzmacniacz jak najbardziej wyda z siebie te 100W mocy muzycznej
    Oczywiście. PMPO nawet o jedno zero więcej. Tylko czy Autor nie pisał:
    elektronik.b wrote:
    pisze też wyraźnie w parametrach moc muzyczna 2x100W RMS 2x70W.
    Mój zarzut odnosił się do treści tematu - jest on po prostu niepełny, a przez to sugerujący że mamy do czynienia z mocą rzeczywistą.
    Ponadto nie zaprzeczam, że ta kostka nie odda 70 W RMS czy 100 muzycznej - zaprzeczam że w tym układzie, przy tym zasilaniu jest to możliwe.
    NegativeFeedback wrote:
    wrzuć sobie w google co to jest moc muzyczna, moc czynna , co to jest klasa AB, a co to jest 'zasada działania wzmacniacza', zapoznaj się z datasheet tego ukłądu etc. etc. etc. etc. etc.
    Rozumiem, że masz mi do zarzucenia moją wiedzę w tym zakresie? Jeśli tak - uściślij proszę i wskaż w którym momencie się mylę. Albo zamilcz. Bo trollowania na forum RACZEJ się nie toleruje.
    elektronik.b wrote:
    Czytałem i wyraźnie pisze 100W a jak Ty nie umiesz czytać to idź do szkoły.
    Prosiłem, byś przeczytał ze zrozumieniem... Niestety, jak widać z tym akurat też nie najlepiej...
    elektronik.b wrote:
    Może i są szumy ale niesłyszalne.
    A niby czemu pisałem o pomiarach? Nikt nie wie jak u Ciebie ze słuchem - może np. masz niedosłuch w obu uszach rzędu 70%? Ty nie słyszysz , ale nie oznacza to, że ich nie ma prawda?
    Qelan wrote:
    niestety bez pokory i odrobiny chęci nie uda się jej pozyskać.
    Dokładnie. Kolega Autor powinien zacząć od siebie. Od obiektywnej oceny swoich umiejętności i wiedzy. A skoro dojdzie że jednak (co zresztą pisał) wiedzy mu brak, czy nie powinien posłuchać bardziej doświadczonych Kolegów?
    endykey wrote:
    Jak będę robił coś nowego wszystkie takie uwagi i własne obserwacje będę brał pod uwagę.
    Kolega zrozumiał i wyciągnął wniosek, a Autor?
    2konrafal1993 wrote:
    korekcja barwy nie ma korygować wzmacniacza tylko zestaw głośnikowy bo zestaw głośnikowy to często najsłabsze ogniwo. Do tego dochodzą właściwości pomieszczenia oraz upodobania słuchacza, jeśli brak nam doły pasma to można sobie dodać trochę basu albo w drugą stronę i ująć basu.
    Nie tylko - chodzi o coś najbardziej trywialnego, a przez Audiofili olewanego - o charakterystykę czułości ucha ludzkiego w funkcji głośności. Wystarczy wklepać w google "charakterystyka czułości ucha" - https://www.google.com/search?q=charakterysty...WCO-wKHSMdDLgQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1440&bih=706 - i wszystko stanie się jasne.
    damian1115
    Level 32  
    Dam Ci kolego plusa za tą składankę, bo liczą się również chęci, które jak widzę masz. Muszę Ci jednak powiedzieć że z takim podejściem do krytyki, to albo się szybko zniechęcisz, albo niewiele nauczysz. Zamiast podchodzić z pokorą do tego co piszą bardziej doświadczeni koledzy to ty jeszcze się unosisz w swoim samo zachwycie.
    Mam nadzieję że następne projekty będą bardziej ambitne.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    ArturP wrote:
    Jeden z najuczciwszych filmów z pomiarami tego układu.
    I czego to dowodzi? Że mieliśmy rację. Przypomnę tylko, ze Gość z filmu użył transformatora o 2x większej mocy - a więc można się spodziewać, że i "sztywniejszego" - napięcie pod obciążeniem "siądzie" mniej niż w wypadku 200W trafa Autora. Pisaliśmy, że ok. 40-50W to wszystko co można TEORETYCZNIE uzyskać - teoretycznie, bo pozostaje jeszcze kwestia układu zabezpieczającego, który ograniczy tę moc ze względu na zbyt wysoką temperaturę struktury układu.
    Więc? Więc moim skromnym zdaniem potwierdza się to co pisaliśmy, a od Autora możemy oczekiwać słowa przeprosin.