Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Termopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Minitest: Akumulatorowa lutownica 50W "Discovery" ESMK ładowana z USB

p.kaczmarek2 04 Sep 2021 17:11 2007 15
  • Minitest: Akumulatorowa lutownica 50W "Discovery" ESMK ładowana z USB
    Witajcie moi drodzy.
    Zapraszam na krótki test kolejnego dziwnego gadżetu, a mianowicie akumulatorowej, ładowanej z USB lutownicy 50W "Discovery" ESMK z wymiennymi końcówkami.

Poprzednio testowana lutownica
    Nieco wcześniej testowałem już podobny produkt, ZD-20E 8W 4.5V:
    Link do tematu powyżej:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3722832.html
    Dzisiaj będzie okazja by go porównać z nieco droższym jego odpowiednikiem i sprawdzić, czy ten odpowiednik jest lepszy.

Zakup "Discovery"
    Produkt znalazłem pod hasłem "Electric 50W Soldering Iron Rechargeable Wireless USB Charging Welding Tools 0-600℃" za około 30$ czyli 115 zł.
    Te 600 w tytule to raczej nie stopni, albo to po prostu "marketing".
    Wybrałem przesyłkę Czech - jest bardzo szybka i bezproblemowa.
    Warto tu zwrócić uwagę na opis produktu, bo mówi on jak go włączyć. Jest to nieco skomplikowane:
    Quote:

Press the switch lamp for five times to start the machine

Press and hold the switch for heating. Press the switch for more than 12 seconds each time

Manual temperature control, temperature more, key time to determine the level

Należy pięciokrotnie szybko nacisnąć przycisk by uruchomić lutownicę. Potem trzymamy dłużej przycisk by grzać.
    I teraz uwaga - lutownica grzeje jak trzymamy tylko przez kilkanaście sekund (świeci wtedy dioda LED), więc jeśli chcemy zagrzać mocniej, to musimy po kilkunastu sekundach zwolnić przycisk a potem wcisnąć go znów i znów go trzymać przez kolejny cykl grzania.
    Grafiki od sprzedawcy:
    Minitest: Akumulatorowa lutownica 50W "Discovery" ESMK ładowana z USB Minitest: Akumulatorowa lutownica 50W "Discovery" ESMK ładowana z USB
    Minitest: Akumulatorowa lutownica 50W "Discovery" ESMK ładowana z USB Minitest: Akumulatorowa lutownica 50W "Discovery" ESMK ładowana z USB

Pierwsze wrażenie i uruchomienie
    Paczuszkę przyniósł kurier Inpost. Jej kształt i rozmiar nie zgadzał się z tym co pokazano w ofercie sprzedaży.
    Wysłane z Sulejówka.
    Sprzedawca wysłał mi produkt w innym opakowaniu niż w ofercie, w specjalnym etui, ale to zdecydowanie plus:
    I na tutaj trzeba wspomnieć o czymś, o czym sprzedawca nie napisał (a instrukcji nie ma).
    Na zdjęciu poniżej lutownica jest źle złożona. Element zaznaczony strzałką powinien być między grotem a środkiem lutownicy (łatwo go tam wsadzić). Inaczej po prostu do grzałki nie dochodzi prąd.
    Jeśli lutownicę złożymy, a o tym elemencie zapomnimy i co gorsza go zgubimy, to już nie polutujemy.
    Teraz jeszcze kilka zdjęć lutownicy w częściach (wykonanych nieco później):

Testy lutownicy
    Pora sprawdzić czy da się cokolwiek praktycznego tą lutownicą zrobić.
    Test przeprowadziłem ze spoiwem lutowniczym Sn60Pb40 gdyż nim mi się najlepiej lutuje. Tutaj grubość 1mm. Nie chciałem używać spoiwa co było w zestawie, bo zasadniczo nie wiem jakie to było i mogłoby to dać nieco niemiarodajne wyniki.
    Lutowanie goldpinów do USB breakout:
    Odlutujmy i wlutujmy na miejsce kondensator od płytki z żarówki LED:
    Odlutujmy elektrolit z innej płytki:
    Zlutujmy dwa przewody (oczywiście nie zapominając nałożyć koszulki termokurczliwej przed zlutowaniem!):
    Troszkę się pobawiłem i już chyba trzeba podładować, ale nie uważam, by to był problem. I tak do 'masowej' pracy wiadomo że lepiej mieć zwykłą lutownicę.
    To może jeszcze spróbujemy z grubsza ocenić jej temperaturę z zewnątrz. Nie mam dobrego narzędzia do tego, początkowo miałem użyć pirometru, ale sięgnąłem po budżetową termowizję.
    Nie chciałem zbyt tej lutownicy męczyć, ale po paru cyklach grzania mamy 280°C:
    A do ilu grzeje się zwykła lutownica kolbowa 845318 Silverline? 318°C i znacznie więcej.

Kwestia wymiennych końcówek
    W zestawie nie ma zamienników. Sprzedawca nie wie gdzie można je kupić:
    To źle wróży długoterminowemu użytkowaniu tej lutownicy, ale spróbuję poszukać jakiś pasujących do niej grotów i w razie czego zaktualizuję temat.
    Dokładniejsze zdjęcia końcówki:
    Minitest: Akumulatorowa lutownica 50W "Discovery" ESMK ładowana z USB Minitest: Akumulatorowa lutownica 50W "Discovery" ESMK ładowana z USB Minitest: Akumulatorowa lutownica 50W "Discovery" ESMK ładowana z USB

Podsumowanie
    Ta lutownica jest zdecydowanie lepsza od ZD-20E 8W 4.5V, ale i tak nie równa się z najtańszą lutownicą grotową zasilaną bezpośrednio z sieci. Komfort pracy na niej jest mniejszy, a problemy są przede wszystkim w przypadku większych lutów, większych wylewek cyny bądź miedzi na PCB - lutownica ta (a dokładniej jej grot) ma małą pojemność cieplną i nie nadąża z grzaniem większej ilości spoiwa.
    "Grotówki" mi ona po prostu na pewno nie zastąpi, ale muszę przyznać, że mimo to może się przydać w przypadku potrzeby np. wymiany jednego elementu bądź polutowania przewodów w momencie gdy nie ma w pobliżu gniazdka lub naszej normalnej lutownicy.
    Poza tym mam małe zarzuty co do wygody tego przycisku oraz małej jasności diod LED (czerwony indykator ładowania oraz biały indykator pracy), ale można się przyzwyczaić.
    Co sądzicie o tej lutownicy? Czy ktoś może też z niej korzystał bądź wie gdzie kupić do niej groty?

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    p.kaczmarek2
    Level 25  
  • Termopasty
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Obudowa - koszmar. Charakterystyka działania - taka sobie. Dostępność groto-grzałek ? Jednak wolę swojego Weller'a BP865MP Pro Series, pracującego na akumulatorkach, a nie bateriach i to mimo jego mniejszej mocy. Moc tej lutownicy także chyba została pomnożona przez ilość ziaren ryżu w obiedzie Konstruktora. :cry:
  • Termopasty
    p.kaczmarek2
    Level 25  
    Ah, moc, te "50W". Jakoś nawet tego nie omówiłem w recenzji, bo raczej z góry założyłem, że każdy wie, iż to "chińskie" waty.

Używasz Weller'a BP865MP Pro Series tylko gdy musisz i jesteś w terenie czy ogólnie do "codziennych" prac?
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @pkaczmarek2 Dorywczo, jak problem w serwisie przy maszynie włączyć do sieci przyzwoitą lutownicę. Czasami używam też miniaturowej butanowej, ale ta z kolei przegrzewa grot niemal natychmiast.
    electro
    Level 18  
    Wiem ze to nie ta kategoria cenowa, ale od czasu gdy kupiłem lutownicę TS80P i powerbank na USB-C to lutuje mi sie tym przyjemniej niż wellerem WSP80
    E8600
    Level 39  
    Że nikt tego wcześniej nie napisał?
    To jest bateria od e-papierosa z dołożonym/dorobionym grotem (stąd wynika ten adapter, który łatwo zgubić).
    Na rosyjskojęzycznym YT widziałem takie rozwiązanie w wersji DIY kilka lat temu widocznie chińczyki podpatrzyli.

Dla mnie osobiście jest to zabawka w czasach gdy można lutownicę T12 spiąć z baterią od wkrętarki i mieć prawdziwe 60 W.
    p.kaczmarek2 wrote:
    To źle wróży długoterminowemu użytkowaniu tej lutownicy, ale spróbuję poszukać jakiś pasujących do niej grotów i w razie czego zaktualizuję temat.

Co do grotów to na pewno je widziałem na Aliecpress tylko nie wiem czy gwint ten sam ale wiem, że ich cena była znacznie wyższa niż grotów T12.

Te zdjęcia z pomiaru temperatury to z pirometru czy kamera termowizyjna?
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Co mi się w tej lutownicy podoba?
    To, że awaryjnie można połączyć kilka kabli lub poprawić kilka lutów. Z akcentem na "kilka".
    Co mi się Nie podoba?
    Pierwsze na co zwróciłem uwagę to gruba rączka i krótki grot - ograniczenie jak dla serwisowych prac (przeważnie w ciasnych miejscach) poważne.
    Groty o niewiadomym autoramencie - chyba że ktoś (firma?) - wie co robi (w co wątpię) i nie wypali się (jak tanie serii 900) do tępego kikuta po kilkudziesięciu lutach - zwłaszcza cyną srebrową.
    O ile w e-papierosie grubość nie ma znaczenia, to w wypadku lutownicy ma. Przekonałem się o tym nie raz gdy jeszcze w latach 80'tych dostałem służbową 25W lutownicę grubości i długości ołówka. Naprawa sprzętu nie wymagała już ekwilibrystycznych zdolności, a w wielu wypadkach nawet nie trzeba było odkręcać płyty od chassis - po prostu lutownica tej grubości i długości zapewniała dobry widok na pole lutownicze.
    Oczywiście w tym konkretnym wypadku kryteria są nieco inne - tu mamy do czynienia z lutownicą do doraźnej naprawy serwisowej - i niczego więcej. W takim zastosowaniu jakiś sens ma - co prawda nie do końca (bo jednak utrudnia pracę ten krótki grot schowany za grubą rączką), ale... na bezrybiu i rak ryba. Na wyjazdowe "przydasię" jak znalazł - tym bardziej że gustowna saszetka zapewnia wygodne i bezpieczne przewożenie nawet w ciasnym plecaku.
    p.kaczmarek2 wrote:
    Nie chciałem używać spoiwa co było w zestawie, bo zasadniczo nie wiem jakie to było
    Sądząc po kolorze i ogólnym wyglądzie jet to jakieś spoiwo z ołowiem, jednak Chińczycy stosują dość różne składy procentowe i topniki. Spoiwo Cynela ma sprawdzoną renomę - nie bez racji więc je wybrałeś.
    p.kaczmarek2
    Level 25  
    E8600 wrote:
    To jest bateria od e-papierosa z dołożonym/dorobionym grotem (stąd wynika ten adapter, który łatwo zgubić).
    Na rosyjskojęzycznym YT widziałem takie rozwiązanie w wersji DIY kilka lat temu widocznie chińczyki podpatrzyli.

Nic o tym nie wiedziałem, to wartościowa informacja. Mógłbyś zalinkować?

Początkowo chciałem zrobić też teardown tej lutownicy ale nie widzę żadnej wygodnej opcji dostania się do środka, a też nie chciałem na siłę.

E8600 wrote:

z pirometru czy kamera termowizyjna?

Oczywiście termowizja :D tak to jest jak się pisze temat "na raty" i się zapomni po przerwie co się chciało zrobić.

Uzupełniłem temat o kilka więcej zdjęć tej lutownicy.
    E8600
    Level 39  
    Filmu raczej nie znajdę ale przykłady e-papierosów w wersji vape: Link Możliwe da radę znaleźć identyczny model.
    Te wynalazki potrafią dysponować sporą mocą 30-50 W ale gdy są markowe i drogie (wymagają bardzo wysokoprądowych ogniw).
    Niestety w tym przypadku raczej tak nie jest ze względu na cenę; chińczyk pewnie wziął jakiś stary model, który się nie sprzedawał i dorobił grot lutowniczy.
    Przydało by się zmierzyć jakie jest napięcie na wyjściu na grot oraz jaki płynie prąd wówczas można by oszacować realną moc (tylko ostrożnie bo tam może być ponad 30 A), można również zmierzyć ile mAh przyjmie w pełni rozładowany akumulator w czasie ładowania np. testerem USB.

p.kaczmarek2 wrote:
    Początkowo chciałem zrobić też teardown tej lutownicy ale nie widzę żadnej wygodnej opcji dostania się do środka, a też nie chciałem na siłę.

Otwierałem kiedyś podobną baterię i zatyczki są na mocny wcisk z dodatkiem kleju więc bez wyraźnych ubytków wizualny się nie obędzie oraz istnieje ryzyko perforacji ogniwa. Bezpieczniej będzie wkleić z neta wnętrze podobnej baterii.

Możliwe, że te groty będą pasować:
    https://www.aliexpress.com/item/1005002763499793.html?
    https://www.aliexpress.com/item/1005002806079186.html?
    https://www.aliexpress.com/item/1005001271470384.html?
    https://www.aliexpress.com/item/1005002539553127.html?

Jeśli wierzyć zdjęciom na Ali to grot jest rozbieralny ale mimo to nie wróże im długiej żywotności; pewnie będzie je "zjadać" spoiwo lutownicze jak wspomniał wcześniej jeden z kolegów.
    Sareph
    Level 23  
    p.kaczmarek2 wrote:
    Nie chciałem zbyt tej lutownicy męczyć, ale po paru cyklach grzania mamy 280°C:
    Nie wiem z czego wykonany jest grot, ale praktycznie na pewno nie ma emisyjności 0,95, co oznacza że ta temperatura jest źle zmierzona.

https://www.flukeprocessinstruments.com/en-us...-center/infrared-technology/emissivity-metals
    p.kaczmarek2
    Level 25  
    @E8600 zobaczę co da się zrobić, być może zamówię jeden z tych grotów na próbę i jak już dotrze paczka to zaktualizuje temat czy pasował, @sareph fakt, zmierzę ponownie z lepszym e i jeśli będą znacząco inne pomiary to zaktualizuję fotki
    siewcu
    Level 34  
    E8600 wrote:

A wiesz, że to było pierwsze o czym pomyślałem? Może dlatego, że wcześniej ich używałem. Adapter na pewno można znaleźć, zresztą nawet nie wiem czy nie mam podobnego... Nie pamietam co prawda jak się zwie, ale raczej będzie pasować.
    zubrzyna
    Level 13  
    p.kaczmarek2 wrote:
    @E8600 zobaczę co da się zrobić, być może zamówię jeden z tych grotów na próbę i jak już dotrze paczka to zaktualizuje temat czy pasował, @sareph fakt, zmierzę ponownie z lepszym e i jeśli będą znacząco inne pomiary to zaktualizuję fotki

Najprościej nałożyć na grot warstwę węgla (sadzy) - okopć grot świeczką na czas pomiaru. Dla sadzy e 0,95.
    speedy9
    Helpful for users
    Ja już wrzucałem kiedyś recenzję innej lutownicy akumulatorowej. I powiem Wam że jestem nadal z niej bardzo zadowolony. Link w moim podpisie. Korzystam praktycznie tylko z niej. A stacja lutownicza się kurzy. Ale ja ostatnio bardzo mało lutuję ;(
    Ogólnie ta tutaj to przerobiona e-fajka, dlatego grzeje kilkanaście sekund.
    CMS
    Administrator of HydePark
    Mam podobną lutownice od chińczyka, też opartą na baterii od e-papierosa, leży gdzieś w szufladzie jako bezużyteczny gadżet, bo słabo się rozgrzewała. Może działa tak jak Twoja i trzeba "dogrzewać".
    Zaraz spróbuję znaleźć linka do mojej.

Mam taką
    https://pl.aliexpress.com/item/32965627689.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fuiOgR9

E8600
    Level 39  
    Tutaj macie przykładowe wnętrze baterii podobnej do tej z artykułu: Link
    Dość cienkie przewody jako zastosowanie tego do lutowania.
    Drogie BOX MOD-y do wapowania mają wzmacniacze mocy i mimo iż akumulator jest 2x3,7 V to na wyjściu na grzałkę może być nawet 30 V i moc ok 100 W; aby to było możliwe to akumulator musi nie bać się obciążenia ciągłym prądem 20-35 A ale wówczas grzałka "e-papierosa' nagrzewa się błyskawicznie.

Należy nadmienić, że groty lutownicze do baterii e-papierosów nie mają czujnika temperatury.