Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przekaźniki elektromagnetyczne instalacyjne Relpol seria RPI - część I

TechEkspert 05 Sep 2021 11:12 3648 7
Relpol
 • Przekaźniki elektromagnetyczne instalacyjne Relpol seria RPI - część I
  W materiale znajdziecie informacje o przekaźnikach elektromagnetycznych instalacyjnych udostępnionych przez firmę Relpol. Głównym elementem testowanych urządzeń jest przekaźnik elektromagnetyczny (EMR - Electromechanical Relays).

  Warto porównać cechy przekaźników EMR z przekaźnikami półprzewodnikowymi SSR - Solid State Relay. Przekaźniki elektromagnetyczne instalacyjne to więcej niż sam przekaźnik EMR - obudowa przeznaczona jest do mocowania na szynie oraz posiada zaciski połączone ze stykami i cewką przekaźnika. Na obudowie znajdziecie opis wyprowadzeń, parametry urządzenia i LED sygnalizujący załączenie.

  Przekaźniki instalacyjne Relpol z serii RPI z cewką dedykowaną na określone zasilanie, dostępne są w opcji ze stykami zwiernymi pojedynczymi (1Z) i podwójnymi (2Z) oraz stykami przełączanymi w wersji 1P i 2P. Obciążalność styków przekaźnika w wersji 1P to AC1: 16 A /250 VAC, dla wersji 2P AC1: 8 A / 250 VAC. Dla przekaźników ze stykami zwiernymi dostępne są modele z cewką na napięcie AC: 230V, AC/DC: 12V, 24V, 48V, 115V, natomiast dla wersji ze stykami przełączanymi dostępne napięcia cewki: AC: 24V 115V, 230V, DC: 12V, 24V, 48V. Szeroki zakres dostępnych modeli przekaźników instalacyjnych pozwala na dobre dopasowanie do konkretnych wymagań projektu. Poniżej materiał filmowy oraz opis cech przekaźników instalacyjnych elektromagnetycznych.

  Przekaźniki elektromagnetyczne zapewniają separację galwaniczną między obwodem zasilania cewki a obwodem styków przełączanych lub zwiernych. Gdy występuje więcej niż jeden zestaw styków, separacja galwaniczna występuje także między odrębnymi zestawami zestyków. W obwodzie sterującym oraz wykonawczym mogą występować różne napięcia, odrębne zestawy zestyków mogą sterować obwodami pracującymi z różnymi napięciami. Obwód cewki do wysterowania wymaga niewielkiej mocy np. ~1W, przekaźnik możemy przełączać korzystając np. ze sterownika PLC z wyjściem o niewielkiej wydajności prądowej, zestyki mogą sterować sporą mocą rzędu kilowatów. Niewielką mocą pobieraną przez obwód cewki możemy załączać dużą moc rzędu kilowatów w obwodzie zestyków. W obwodzie cewki możemy korzystać z prądu przemiennego lub stałego, podobnie w obwodzie styków może to być prąd przemienny lub stały w zakresie obciążeń znamionowych przekaźnika.

  Dlaczego EMR może być lepszy od SSR?
  -niskie straty w obwodzie styków przekaźnika EMR (niska rezystancja styków będących w dobrym stanie, w przypadku SSR spadek napięcia może wynosić ~1V);
  -brak konieczności stosowania radiatorów dla przekaźników EMR (niskie straty w obwodzie styków, w przypadku SSR stosowane jest rozpraszanie ciepła strat);
  -odporność przekaźników EMR na przepięcia (elementy półprzewodnikowe w SSR);
  -prąd upływowy w EMR jest pomijalny/niemierzalny (w SSR prąd upływowy nawet 1-2mA);
  -EMR może mieć korzystniejszą cenę niż SSR.

  Dlaczego SSR może być lepszy od EMR?
  -EMR podczas przełączania styków generuje hałas (SSR na większe prądy mogą wymagać wymuszonego chłodzenia, które również hałasuje);
  -mechaniczne styki EMR zużywają się i wypalają, ograniczona częstotliwość przełączania (SSR nie wymaga elementów mechanicznych w obwodzie przełączania, co zapewnia wysoką trwałość i częstotliwość przełączania);
  -przełączenie styków EMR wymaga określonego czasu (SSR mogą działać natychmiast, lepiej kontrolować sposób załączania np.: załączenie w zerze, w dowolnym momencie, można nawet realizować sterowanie fazowe);
  -w EMR występują drgania styków, SSR załącza bez drgań styków;
  -cewka EMR może pobierać większą moc niż sterowanie przekaźnikiem SSR.

  Przekaźnik instalacyjny to więcej niż EMR.
  Przekaźnik instalacyjny posiada obudowę do montażu na szynie oraz zaciski do podłączenia przewodów, sygnalizację LED zasilania cewki. W obwodzie cewki EMR występują silne przepięcia (rzędu kilowoltów) podczas rozłączenia zasilania obwodu sterującego. Bardzo skutecznym sposobem eliminacji przepięć jest zastosowanie diody tłumiącej przepięcia. W testowanych przekaźnikach instalacyjnych w wersjach DC producent wbudował diodę ograniczającą przepięcia np. w modelu RPI-2P-D24.

  Tak wygląda przepięcie na cewce przekaźnika EMR oraz stłumione przepięcie przy pomocy diody krzemowej:

  Przekaźniki elektromagnetyczne instalacyjne Relpol seria RPI - część I

  Przekaźniki elektromagnetyczne instalacyjne Relpol seria RPI - część I

  Przekaźniki elektromagnetyczne instalacyjne Relpol seria RPI - część I


  W przekaźniku instalacyjnym z cewką na napięcie stałe 24V RPI-2P-D24 przepięcie nie występuje, została wbudowana dioda tłumiąca:

  Przekaźniki elektromagnetyczne instalacyjne Relpol seria RPI - część I


  Napięcie zasilania cewki wbudowanego EMR może być inne niż napięcie obwodu sterującego przekaźnikiem instalacyjnym, przykładowo model RPI-2P-A230 pracuje z napięciem AC230V i nie generuje przepięć przy rozłączaniu prądu w obwodzie cewki, gdyż wewnątrz wbudowany jest zasilacz dla EMR o niższym napięciu cewki. Przekaźniki instalacyjne to także uniwersalność - możliwe jest zasilanie obwodu cewki napięciem stałym lub przemiennym np. przekaźnik RPI-1Z-U24 można wysterować napięciem 24V AC/DC lub RPI-1ZI-U24A z opcją zasilania 230V AC i 24V AC/DC.

  Charakterystyki załączanych odbiorów.
  Przekaźnik instalacyjny RPI-1ZI-U24A zaskakuje swoimi możliwościami, jest dedykowany do załączania obwodów oświetleniowych i może pracować z maksymalnym prądem początkowym załączania 120A w czasie 20ms. Przekaźniki kojarzą się z przełączaniem małych mocy i automatyką, dopiero w przypadku styczników mówimy o załączaniu dużych mocy. Jak widać - przekaźnik instalacyjny również może posiadać duże zdolności łączeniowe. Styki zwierne RPI-1ZI-U24A mogą pracować w warunkach AC1: 16 A /250V AC, co to oznacza?
  Charakterystyka AC1 to odbiory rezystancyjne prądu przemiennego z niewielkim udziałem indukcyjności.
  Zwróćcie uwagę, że dla DC1 (prąd stały odbiory rezystancyjne z niewielkim udziałem indukcyjności) dysponujemy możliwościami: 16A / 24V DC.
  Przy obwodach DC możemy przełączać prąd 16A przy znacznie niższym napięciu - 24VDC (w porównaniu do AC250V).
  Przy stałym napięciu 230V możemy przełączać prądy 350mA.

  Przekaźnik RPI-1ZI-U24A może załączać obwody oświetleniowe z jarzeniowymi źródłami światła o mocy do 800W, LED do 500W i oświetlenie halogenowe do 2,5kW. W przypadku oświetlenia halogenowego należy liczyć się z niską rezystancją zimnego włókna żarówki, co powoduje zwiększenie prądu początkowego.

  Na obudowie przekaźnika znajdziemy informacje o możliwościach łączeniowych dla odbiorów AC15 (styczniki, przekaźniki, elektrozawory, elektromagnesy itp.) 3A/240VAC oraz dla AC3 (silniki klatkowe) 650W.

  Przekaźniki elektromagnetyczne instalacyjne Relpol seria RPI - część I


  Oznaczenia zacisków przekaźników instalacyjnych.
  Przekaźniki instalacyjne Relpol posiadają czytelne oznaczenia na boku obudowy, ponieważ boczna ścianka obudowy ulegnie zasłonięciu po montażu, to oznaczenia zostały naniesione także na front obudowy. W oznaczeniach zacisków zauważycie pewien schemat.
  Dla zacisków cewki są to oznaczenia literowo-cyfrowe, np. A1, A2.
  Styki oznaczone są dwiema cyframi, pierwsza cyfra to numer zestawu styków np. zaciski 11, 12, 14 należą do pierwszego zestawu styków, a zaciski 21, 22, 24 to zaciski drugiego zestawu styków.
  Druga cyfra to funkcja styku, 1 to styk "ruchomy", 2 to styk zwarty przy braku zasilania cewki, 4 to styk zwarty przy zasilaniu cewki,
  czyli np. styk 14 to styk pierwszego zestawu styków, który połączy się ze stykiem "ruchomym" 11, gdy podamy napięcie na cewkę.
  W przekaźniku przełączanym z pojedynczym zestawem styków znajdziemy zaciski 11, 12, 14, natomiast w przekaźniku zwiernym znajdziemy styki 11, 14. Poniższe zdjęcie powinno rozwiać ewentualne wątpliwości.

  Przekaźniki elektromagnetyczne instalacyjne Relpol seria RPI - część I

  Przekaźniki elektromagnetyczne instalacyjne Relpol seria RPI - część I


  Rodzaje przekaźników instalacyjnych z serii RPI.
  W ofercie przekaźników instalacyjnych z serii RPI z cewką na określone napięcie znajdziemy przekaźniki z pojedynczym i podwójnym zestawem styków, w wersji przełączanej i zwiernej. W wersji przełączanej dostępne są modele z cewką na napięcie AC: 24V 115V, 230V, DC: 12V, 24V, 48V. W wersji zwiernej dostępne są modele z cewką na napięcie AC: 230V, AC/DC: 12V, 24V, 48V, 115V. Kombinacje ilości i rodzaju styków oraz napięcia cewki dają w efekcie spore portfolio przekaźników instalacyjnych możliwych do wykorzystania w projekcie.

  Opóźnienia załączania i wyłączania oraz pobierana moc.
  W przekaźnikach elektromagnetycznych występuje opóźnienie między momentem zasilenia cewki a zadziałaniem styków oraz między rozłączeniem zasilania cewki a reakcją styków. Przykładowo dla RPI-2P-D12 opóźnienie załączenia to czas <6ms, opóźnienie rozłączenia <10ms.

  Przekaźniki elektromagnetyczne instalacyjne Relpol seria RPI - część I

  Przekaźniki elektromagnetyczne instalacyjne Relpol seria RPI - część I


  Połączenie mechanicznych styków związane jest z ich drganiem, poniżej efekty odbijania się załączanych styków.

  Przekaźniki elektromagnetyczne instalacyjne Relpol seria RPI - część I


  Testowane przekaźniki przy zasilaniu DC pobierały moc ~0,5W.

  W drugiej części materiału zaprezentujemy przekaźniki instalacyjne Relpol seria RPI wersja UNI. To ciekawa seria z uniwersalnym zakresem zasilania cewki.

  Do jakich zastosowań wykorzystujecie przekaźniki instalacyjne, jaki typ konfiguracji napięcia cewki i rodzaju styków instalujecie najczęściej?

  Przekaźniki elektromagnetyczne instalacyjne Relpol seria RPI - część I


  [Artykuł sponsorowany]

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  TechEkspert
  Editor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert wrote 4141 posts with rating 3436, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
 • Relpol
 • #2
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  Niech ten artykuł sponsorowany będzie wzorem dla innych firm.

  Dodano po 2 [minuty]:

  TechEkspert wrote:
  Do jakich zastosowań wykorzystujecie przekaźniki instalacyjne, jaki typ konfiguracji napięcia cewki i rodzaju styków instalujecie najczęściej?

  Z Relpola to klasyka u mnie R15. Ale ostatnio także seria interfejsowych. Czyli de facto tych tutaj opisanych.
 • #3
  TechEkspert
  Editor
  Dziękuję za odzew, R15 to faktycznie klasyka,
  znam historie osób, które montowały R15 i np. do emerytury tej osoby przekaźnik działał poprawnie (to te czasy gdy ludzie potrafili całą aktywność zawodową przepracować w jednym zakładzie i w między czasie zakład pracy nie ulegał restrukturyzacji itp.).

  Oczywiście takie opowieści dotyczyły urządzeń z małą liczbą przełączeń,
  natomiast tam gdzie R15 się wypalały łączyło się szeregowo styki przekaźnika i czas bezawaryjnej pracy przekaźnika wydłużał się znacząco.

  Co do przygotowanego materiału zawsze staram się pokazać coś więcej niż sam produkt, jego właściwości, ogólne informacje o technologii itp.

  Ogólnie chcę przedstawić cechy (nie ma produktów idealnych). Niestety nie każda firma akceptuje zastrzeżenie, że powiem też o ograniczeniach produktu gdy je znajdę...

  Także taki miecz obosieczny, niektóre firmy nie chcą abym przygotował materiał o ich produkcie, zostają tylko ci odważni :) pewni swojego produktu ale też mając świadomość, że każdy produkt ma określone cechy i w zależności od wymagań wybieramy najlepiej pasujące rozwiązanie.
 • #4
  Mark II
  Level 21  
  Zdarzały się serie z twardniejąca z czasem izolacją przewodów łączących styki ruchome z cokołem. Wtedy przy pracy z dużą liczbą łączeń, przewody urywały się zaraz za oczkiem lutowniczym styku.
  Zazwyczaj faktycznie były jednak niezawodne.
 • #5
  Thorgus
  Level 12  
  Czy można porównanie z japońskimi ORMON?
 • #6
  TechEkspert
  Editor
  Jak Omron udostępni to zrobimy test :) ale każdy może przygotować taki materiał, jeżeli ktoś posiada sprzęt, który chce zaprezentować to można umieścić w artykułach,
  lub zaprezentować wnętrze sprzętu w dziale Wnętrza urządzeń
 • #7
  ADB-6
  Level 28  
  Chociaż każdego dnia mam styczność z produktami (RELPOL) nie zgadzam się z tytułem zamieszczonego tutaj artykułu.
  Quote:
  jest przekaźnik elektromagnetyczny (EMR - Electromechanical Relays).

  Pozdrawiam.
 • #8
  TechEkspert
  Editor
  Ciekawa sprawa, nie zwróciłem na to uwagi, w opisach angielskojęzycznych rzeczywiście trafiamy na opis "electromechanical relays",
  w polskich opisach najczęściej trafiam na "przekaźniki elektromagnetyczne" chociaż opisy "przekaźniki elektromechaniczne" również występują.

  Nie dostrzegłem tej różnicy między określeniem angielskojęzycznym a polskim, dzięki za wypowiedź.