Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Indesit W105TX - błąd F02 wytopiony lut styku przekaźnika

bogres 07 Sep 2021 15:09 186 2
    bogres
    Level 9  
    Witajcie.
    Pralka po starcie obraca bębnem, ale po chwili staje. Objawy standardowe - obracanie pokrętłem, dwa błyski lampki. Sprawdziłem tacho silnika (119Ω) i wiązkę (wygląda ok). Po wymontowaniu płyty modułu elektroniki (215007669.00 2.22) zauważyłem, że jedna z nóżek przekaźnika silnika (domyślam się, że zmiany kierunku obrotów) miała wytopione połączenie.
    Założyłem, że to skutek wieku pralki i może niezbyt dobrego połączenia pierwotnego (chyba zbyt optymistycznie). Sprawdziłem działanie przekaźnika bez wylutowania (chyba zbyt nieostrożnie) i działał, jednak podczas podawania zasilania pojawił sie lekki zapach pieczonej elektroniki :(

Poprawiłem lut na przekaźniku i zmontowałem do pralki. Ruszyła bez błędu, obracając w jedną stronę, natomiast wtedy, kiedy moim zdaniem powinien pojawić się obrót w drugą stronę - pralka nie obraca. Lampka zasilania natomiast błyska nieregularnie. Potem znów obraca w jedną stronę, bez błędu i lampka pali się ciągle itd. Przypuszczam stąd, że wytopienie lutu było chyba jednak skutkiem innej usterki, a ja sprawdzając przekaźnik bez wylutowania dołożyłem jeszcze coś od siebie :( Sprawdziłem omomierzem wszystkie diody na płytce - wyglądają na sprawne.
    1. Czy możecie podpowiedzieć - jak dalej diagnozować płytkę? Nie jestem elektronikiem i trudno mi to ogarnąć.
    2. Zakładam, że mogę nie dać rady naprawić płytki. Szukałem więc zamiennego modułu. Czy mogę zastosować moduł o tym samym numerze (215007669.00) i oznaczeniu SW 2.22 (czy to numer wersji software'u?), mimo tego, że pochodzi z innej pralki? Dostępne są na aukcjach np. moduły od WI82, WP80 oraz W93T(EX). Mój moduł ma naklejkę:
    -------
    Magnatec
    215007669.00
    Set/Anno: 48.03
    S.N 277769 ED.00
    2.22 MASK
    ---------
    Domyślam się, że druga linia to data produkcji, a trzecia numer seryjny z rozszerzeniem.
    Oferowane na aukcjach moduły mają ten sam numer główny i oznaczenie:
    3804 SW 2.22; 0204 SW 2.22 albo 4203 SW 2.22

3. Może ktoś z Was ma na zbyciu moduł do tej "staruszki" lub pomysł jak to naprawić?

Dziękuję!
  • Helpful post
    alekt77
    Level 37  
    bogres wrote:
    Sprawdziłem działanie przekaźnika bez wylutowania (chyba zbyt nieostrożnie) i działał, jednak podczas podawania zasilania

Przekaźników nie sprawdza się wlutowanych w płytkę i podając napięcie na cewkę. Trzeba je wcześniej wylutować. Uszkodziłeś element sterujący tym przekaźnikiem, prawdopodobnie układ ULN2003(może też coś jeszcze).
    bogres wrote:
    wytopienie lutu było chyba jednak skutkiem innej usterki

Prawdopodobnie nie było innej usterki tylko pod wpływem wieku pralki i drgań mechanicznych pękł lut na płytce a prąd przełączany przez przekaźnik wytopił pozostałości lutu.
    bogres
    Level 9  
    Wielkie dzięki Kolego!
    Oczywiście miałeś rację :)
    Układ scalony "pożyczyłem" z modułu Arduino i urządzenie podjęło współpracę!
    Lekcję o przekaźnikach zapamiętam ;)

Tematu na razie nie zamykam, bo może któryś z kolegów będzie skłonny podzielić się wiedzą na temat zamienności modułów, lub choćby znaczenia ich oznaczeń - być może w przyszłości przyjdzie konieczność i z takiej opcji skorzystać...