Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowe pamięci, które zastąpić mają NOR i SRAM

ghost666 07 Sep 2021 17:55 525 0
 • Nowe pamięci, które zastąpić mają NOR i SRAM
  Nowe technologie pamięci są gotowe na kolejny wzrost. Tak wynika z rocznego raportu opublikowanego wspólnie przez Objective Analysis i Coughlin Associates. Przewiduje on, że do 2031 roku nowe technologie pamięci staną się rynkiem o wartości 44 miliardów dolarów, zastępując dotychczasowe technologie, w tym NOR Flash, SRAM i DRAM, zarówno w postaci samodzielnych układów pamięci, jak i wbudowanych pamięci w mikrokontrolerach, układach ASIC, a nawet procesorach obliczeniowych.

  Z biegiem czasu, oczekują autorzy, że pamięci te stworzą własne, nowe rynki, a uczestnictwo w rynku da im ogromną przewagę konkurencyjną – nie tylko dla twórców pamięci i producentów układów scalonych, ale także dla projektantów i użytkowników SoC, którzy już uwzględniają te nowe pamięci nieulotne w swoich projektach, aby osiągnąć znacznie bardziej konkurencyjne zużycie energii i responsywność systemu. Przewiduje się, że MRAM i ReRAM zastąpią większość wbudowanych pamięci NOR i SRAM w układach SoC, a nawet zastąpią pamięć DRAM i NAND Flash w przypadku niektórych aplikacji.

  Wzrost przychodów wokół pojawiających się pamięci będzie częściowo napędzany potrzebą nowego oprzyrządowania do obsługi różnych materiałów i procesów, co zapewni impuls dla wzrostu kapitałowego dla rynku sprzętu. Na przykład, przewiduje raport, że łączne przychody ze sprzętu do produkcji MRAM wzrosną ponad sto razy w stosunku do 10 milionów dolarów w 2020 roku., aby osiągnąć poziom 1,1 miliarda dolarów w 2031 r. W tym samym czasie przychody z autonomicznych MRAM i STT-RAM wzrosną do około 1,7 miliarda dolarów, czyli ponad czterdzieści razy. Wraz z wbudowaną pamięcią ReRAM, wbudowana pamięć MRAM będzie konkurować o zastąpienie większości wbudowanych pamięci NOR i SRAM w układach SoC.

  Patrząc z perspektywy finansowej, pamięć 3D XPoint może wygenerować przychody w wysokości 20 miliardów dolarów do 2031 roku, jak przewiduje raport, co przypomina zeszłoroczny raport. Jednak wskazuje on również, gdzie lokują się niektóre z wyzwań dla sektora nowych technologii pamięci.

  W tej chwili Intel Optane jest jedyną dostępną komercyjnie pamięcią 3D Xpoint i wymaga nowego oprogramowania, aby w pełni ją wykorzystać, wskazuje Jim Handy, główny analityk w Objective Analysis. Ponadto docelowi klienci, którzy najchętniej skorzystają z tej technologii, to sektor finansowy. "Są oni na ogół niezwykle konserwatywni". I chociaż 3D Xpoint jest technologią opartą na PCRAM, los Optane jest bardzo związany z procesorami Intel Xeon, jak wskazuje analityk.

  To, co sprawia, że ​​moduły DIMM Optane są atrakcyjne, to to, że są tańsze od niż DRAM, powiedział Handy, o około połowę mniej za gigabajt. Więc w tej samej kwocie, co DRAM, można zainstalować dwa razy więcej pamięci Optane. Jest to dobre dla klienta, ale niekoniecznie dobre dla Intela, ponieważ wciąż walczy on o rentowność Optane.

  Nowe pamięci, które zastąpić mają NOR i SRAM


  Uczynienie tych nowych pamięci technologiami przynoszącymi realne zyski stanowi pewną barierę dla ich szerszego przyjęcia. Handy powiedział, że bezpośrednie możliwości rozwoju rynków pamięci MRAM i ReRAM kryją się pod maską SoC, ponieważ pamięci NOR Flash i SRAM osiągnęły już swoje maksimum. SoC oparte na pamięci MRAM już są dostępne, a SoC z ReRAM są bliskie wypuszczenia na rynek. "Ten rok jest całkiem dobrym wskaźnikiem tego, jak zmieni się sytuacja w przyszłości".

  Jak zauważono w raporcie, atrakcyjność i przyjęcie STT MRAM wynika z kompatybilności procesów MRAM i STT-RAM z konwencjonalnymi procesami CMOS, ponieważ te pamięci mogą być budowane bezpośrednio na substratach CMOS. To sprawia, że ​​MRAM jest realnym zamiennikiem dla NOR Flash i SRAM, ponieważ pamięć Flash nie ma takiej samej kompatybilności z konwencjonalnym procesem CMOS, a oszczędność energii nieulotnej i prostszej pamięci MRAM i STT MRAM w porównaniu z SRAM jest znacząca.

  Pomimo potencjalnego wzrostu rynku MRAM, nie wszyscy gracze przetrwają, aby ostatecznie cieszyć się zyskami. Zasoby Spin Memory są obecnie likwidowane, a jego patenty prawdopodobnie zostaną sprzedane, powiedział Handy. Zamknięcie Spin Memory niekoniecznie jest odzwierciedleniem kondycji całego rynku MRAM, ale krótkoterminowe przychody firmy nie wystarczały na sfinansowanie jej działalności. Dodaje on, że firma zdecydowała się zbudować własną fabrykę, aby umieścić MRAM na standardowej strukturze CMOS, ale była ona kosztowna i prawdopodobnie uczyniła firmę nieatrakcyjną dla inwestorów.

  Ale producenci pamięci popychają do przodu rozwój MRAM. Są to głównie firmy takie jak TSMC, Samsung i GlobalFoundries, wskazuje Handy. "To oni dysponują zaawansowanymi technologiami procesowymi". To właśnie doprowadzić ma do tego, że MRAM zastąpi SRAM i NOR Flash, ponieważ pozwoli na kurczenie się chipów wraz z logiką. Powiedział on, że w pewnym momencie ceny pamięci MRAM obniżą się wystarczająco, aby mogła ona zostać przejęte przez inne aplikacje, które były dotychczasowo niechętne z uwagi na cenę.

  Oprócz analizy PCM, ReRAM, FRAM i MRAM, roczny raport na temat pojawiających się pamięci dotyczy również mocnych i słabych stron mniej popularnych technologii i obejmuje profile firm - producentów chipów, licencjodawców technologii, producentów kontraktowych, twórców narzędzi produkcyjnych i placówki badawcze oraz konsorcja.

  Źródło: https://www.eetimes.com/emerging-memories-look-to-displace-nor-sram/

  Cool! Ranking DIY
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10556 posts with rating 8911, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.