Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dyski twarde Seagate Skyhawk i Seagate Skyhawk AI w systemach monitoringu

magic9 08 Sep 2021 08:37 1332 2
 • #1
  magic9
  Editor
  Nowoczesne technologie wspierają człowieka w różnych sferach życia. Pomagają zwiększać jego komfort, ale znacząco wpływają również na bezpieczeństwo. Systemy takie jak monitoring są coraz bardziej powszechne, a to, w połączeniu z coraz lepszą jakością nagrań, wpływa na wzrost zapotrzebowania na przestrzeń do przechowywania danych. Niezawodne dyski twarde stają się więc niezwykle ważnymi elementami infrastruktury, a linia dysków Skyhawk marki Seagate dostarcza odpowiednie rozwiązania.

  Systemy monitoringu a zapotrzebowanie na niezawodne dyski twarde

  Wolumen przechowywanych w przestrzeni cyfrowej danych cały czas się zwiększa. Według przewidywań IDC (International Data Corporation) Global Data Age w 2025 roku na całym świecie będzie się przechowywać już 175 ZB (zettabajtów) informacji. Dla porównania w 2019 roku przechowywano 45 ZB. Co więcej, eksperci szacują, że nawet 30% wszystkich przechowywanych danych będzie musiało być przetwarzanych w czasie rzeczywistym. Tworzy to ogromne wyzwania dla systemów cyfrowych!

  Dyski twarde Seagate Skyhawk i Seagate Skyhawk AI w systemach monitoringu


  Na wzrost zapotrzebowania na niezawodne dyski twarde HDD ma wpływ wiele czynników związanych z rozwojem technologii i ich coraz powszechniejszym wykorzystaniem, takich jak:

  • wzrost liczby używanych urządzeń – takich jak kamery monitoringu czy wideodomofony;
  • poprawa jakości nagrywania– większa rozdzielczość obrazu, np. z kamer monitoringu;
  • coraz szersze wykorzystanie inteligentnych funkcji przetwarzania i analizy obrazu – np. do liczenia osób, rozpoznawania twarzy itp.;
  • rozbudowa infrastruktury – w tym upowszechnienie szerokopasmowego Internetu, 5G;
  • zwiększenie ilości prywatnych chmur – serwerów dedykowanych konkretnym zastosowaniom.

  Wszystko to zwiększa obciążenie systemów informatycznych oraz ilość przechowywanych w nich danych. Ponadto coraz więcej informacji przechowywanych cyfrowo ma ogromne znaczenie dla zdrowia i życia ludzi, dlatego konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie.

  Seagate Skyhawk – odpowiedź na rosnące wymagania względem magazynów danych

  Systemy monitoringu pracują 24 godziny na dobę, produkując olbrzymie ilości danych. Jednocześnie są to dane wyjątkowo cenne i wymagające odpowiedniego zabezpieczenia. Te potrzeby doskonale rozumie renomowana firma Seagate, która stworzyła linię dysków Skyhawk dedykowaną rejestratorom współpracującym z systemami monitoringu. Uwagę zwraca przede wszystkim ich duża pojemność – największe dostępne obecnie nośniki mieszczą 18 TB danych, a wkrótce mają pojawić się również modele 20 TB. Do 2026 roku firma planuje wprowadzić na rynek dyski o pojemności nawet 50 TB. Zapewnia to idealne przystosowanie w zakresie rosnących wymagań co do jakości i ilości przechowywanych informacji.

  Dyski Seagate Skyhawk to jednak zdecydowanie nie tylko imponująca pojemność! Innowacyjne technologie zastosowane przez producenta sprawiają, że są to również niezawodne i bardzo bezpieczne magazyny danych – z całą pewnością jedne z najlepszych, jeśli nie najlepsze na rynku, jeśli chodzi o przeznaczenie do systemów monitoringu i innego rodzaju wideorejestratorów.

  Niezrównane parametry dysków Skyhawk

  Firma Seagate stale pracuje nad innowacjami, chcąc dostarczać możliwie najwydajniejsze nośniki o jak największej pojemności. Dba jednak również o najwyższe bezpieczeństwo danych.  Skyhawk Health Management

  Skyhawk Health Management jest zaprojektowana z myślą o prewencji, interwencji i odzyskiwaniu. Pozwala ocenić stan dysku twardego z poziomu kompatybilnego rejestratora. Wykorzystuje zaawansowane algorytmy do analizy różnorodnych parametrów pracy nośnika, kontrolując jego pracę. Przesyła nawet do 200 statystyk obrazujących zużycie dysku wprost do urządzenia zewnętrznego (np. rejestratora) i na bieżąco informuje o zagrożeniach. Nie ma więc potrzeby podłączania nośnika do PC w celu sprawdzenia jego stanu. Technologia jest kompatybilna m.in. z większością rejestratorów Dahua I Hikvision.

  Seagate Recovery

  Seagate Recovery to usługa odzyskiwania danych (niezależnie od przyczyny ich utracenia). Mogą z niej skorzystać bezpłatnie wszyscy właściciele dysków Seagate o pojemności powyżej 2 TB wyprodukowanych po 1 października 2020 r. ). – raz w ciągu całego okresu obowiązywania gwarancji, czyli 3 lat. W pozostałych przypadkach jest ona płatna. Usługa realizowana jest w laboratorium producenta przez najlepszych ekspertów tej branży. Dzięki temu zapewnia skuteczność na poziomie aż 95%!
  Odzyskane dane są przekazywane na zaszyfrowanym urządzeniu pamięci masowej.

  Ponadto wszystkie dyski Skyhawk zapewniają:

  • płynną rejestrację materiału przy całodobowym obciążeniu – dzięki oprogramowaniu układowemu ImagePerfect;
  • utrzymanie wydajności w systemach wielokieszeniowych – dzięki czujnikom drgań wywołanych przez ruch obrotowy;
  • rejestrację z nawet 64 kamer jednocześnie – za sprawą obsługi transferu ATA;
  • niezrównaną niezawodność – 3-letnią gwarancję oraz średnio milion godzin bezawaryjnej pracy;
  • bezproblemową pracę przy dużym obciążeniu – przystosowane do wykorzystania 24/7, roczne obciążenia minimum 180 TB/rok.

  Dysk Skyhawk AI

  Zaawansowana analiza obrazu to zdecydowanie przyszłość, jeśli chodzi o systemy monitoringu. W dobie rosnącego znaczenia bezpieczeństwa (nie tylko sanitarnego) możliwość płynnego przekształcania materiału w czasie rzeczywistym jest niezwykle istotna. Monitoring AI wykorzystuje się m.in. do liczenia osób, mierzenia temperatury czy rozpoznawania twarzy. Ilość danych przetwarzanych przez takie systemy jest ogromna, dlatego niezawodne i bardzo pojemne dyski twarde są koniecznością.

  Technologia AI pozwala dyskom pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w warunkach stałego obciążenia. Dyski Skyhawk AI dostosowane do potrzeb systemów monitoringu wykorzystujących sztuczną inteligencję obsługują do 64 kamer HD i 32 dodatkowych strumieni AI dotyczących analityki obrazu. Dostępne są w pojemnościach od 8 do 18 TB, co spełnia nawet najbardziej wygórowane potrzeby. Technologia ImagePerfect AI zapewnia płynność zapisywanego obrazu, a obciążenie robocze na poziomie 550 TB/rok zapewnia niezrównaną sprawność i niezawodność. Wysoką trwałość urządzeń potwierdza 5-letnia gwarancja producenta udzielana na wszystkie dyski AI od lipca 2021 roku.

  Tekst został przygotowany we współpracy z marką Hurton - https://hurton.pl/

  Dyski twarde Seagate Skyhawk i Seagate Skyhawk AI w systemach monitoringu

  [Artykuł sponsorowany]
 • #2
  TechEkspert
  Editor
  "największe dostępne obecnie nośniki mieszczą 18 TB danych, a wkrótce mają pojawić się również modele 20 TB. Do 2026 roku firma planuje wprowadzić na rynek dyski o pojemności nawet 50 TB."

  Dyski HDD jeszcze powalczą z SSD właśnie pojemnością, 8xHDD 20TB w RAID 6 to 120TB, gdy wejdą 50TB ta sama konfiguracja dostarczy 300TB! Cena HDD też jest tu istotna w porównaniu z SSD.

  Dla sekwencyjnych zapisów z CCTV HDD nadal są wystarczające.

  "Dyski Skyhawk AI dostosowane do potrzeb systemów monitoringu wykorzystujących sztuczną inteligencję obsługują do 64 kamer HD i 32 dodatkowych strumieni AI dotyczących analityki obrazu."

  64 kamery mogą wygenerować 2-5Mb/s każda czyli łącznie 128-320Mb/s co daje 16-40MB/s zapisu sekwencyjnego to dla HDD nie jest wielkie wyzwanie szczególnie gdy pracują w większym rejestratorze, który korzysta z RAID a nie JBOD.

  Pytanie jaka jest charakterystyka ruchu wspomnianych 32 strumieni analityki obrazu?

  "Skyhawk Health Management przesyła nawet do 200 statystyk obrazujących zużycie dysku wprost do urządzenia zewnętrznego (np. rejestratora) i na bieżąco informuje o zagrożeniach. Technologia jest kompatybilna m.in. z większością rejestratorów Dahua i Hikvision."

  Czy to są wartości w S.M.A.R.T. czy to jest jakiś zamknięty standard?
 • #3
  siewcu
  Level 34  
  TechEkspert wrote:
  64 kamery mogą wygenerować 2-5Mb/s każda

  Potrafią wygenerować więcej. Scena, ruch, kodek, wszystko ma znaczenie.

  TechEkspert wrote:
  Skyhawk Health Management przesyła nawet do 200 statystyk obrazujących zużycie dysku wprost do urządzenia zewnętrznego (np. rejestratora) i na bieżąco informuje o zagrożeniach. Technologia jest kompatybilna m.in. z większością rejestratorów Dahua i Hikvision."

  Czy to są wartości w S.M.A.R.T. czy to jest jakiś zamknięty standard?

  Tu by wystarczyło kliknąć w google. To standard własnościowy przygotowany dla systemów CCTV.