Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

25-klawiszowy moduł z ESP32 wykorzystuje interfejs dotykowy układu

ghost666 08 Sep 2021 18:07 624 0
 • 25-klawiszowy moduł z ESP32 wykorzystuje interfejs dotykowy układu
  Oprócz dodania Bluetooth, istnieje wiele różnic między ESP8266 i ESP32, a jednym z mniej znanych interfejsów może być interfejs czujnika dotykowego zawarty w ESP32. ESP32 Touch Matrix firmy Electro Point z Indii dobrze wykorzystuje interfejs czujnika dotykowego z 25 polami dotykowymi ułożonymi w matrycy 5×5, tworząc bezprzewodową klawiaturę, która może łączyć się z hostem przez Wi-Fi lub Bluetooth.

  25-klawiszowy moduł z ESP32 wykorzystuje interfejs dotykowy układu
  Specyfikacja płytki ESP32 Touch Matrix:

  * Moduł bezprzewodowy – ESP32-WROOM-32U z dwurdzeniowym procesorem Espressif ESP32-D0WD Tensilica, 32 Mbit Flash SPI, 2,4 GHz WiFi i łącznością Bluetooth LE
  * 25 klawiszy dotykowych ułożonych w matrycy 5×5
  * Rozszerzenie – 4-pinowe złącze I²C do rozbudowy m.in. wyświetlacz OLED
  * Programowanie – Złącze do programowania
  * Różne – wskaźnik statusu w postaci diody RGB, przycisk EN
  * Zasilanie – wejście 5 V przez 2-pinowe złącze; wbudowany stabilizator 3.3 V realizowany przez ESP32
  * Wymiary – jeszcze nie znane.

  Gdy obciążenie pojemnościowe, takie jak ludzka ręka) znajduje się w bliskiej odległości od płytki dotykowej, czujnik wykrywa zmianę pojemności i aktywuje przełącznik. Płytka ta obsługuje wykrywanie wielodotykowe (wiele punktów naraz), przerwania dotykowe i wiele innych.

  Płytka ta nie jest sprzętem typu open source, ponieważ schematy nie zostały wydane (lub są dobrze ukryte), ale Electro Point udostępnia kilka próbek kodu Arduino na Githubie, aby przetestować funkcję czujnika dotyku, opcjonalnie podłączyć można wyświetlacz Adafruit SSD1306 128×64 lub 128×32 OLED, który pokazuje naciśnięcia klawiszy.

  To, co nie zostało jeszcze opracowane, to kod, który sprawi, że będzie to bezprzewodowa klawiatura Bluetooth LE, co powinno być możliwe, biorąc pod uwagę zastosowany tutaj sprzęt. Co więcej, nie powinno to być zbyt skomplikowane do wdrożenia, ponieważ inni ludzie już wykonali ciężką pracę ze szkicem Arduino lub biblioteką klawiatury ESP32 BLE dla Arduino. Jakiś rodzaj obudowy też byłby fajny, ale przynajmniej jest to dobry punkt wyjścia do tego rodzaju projektów.

  ESP32 Touch Matrix można kupić na Tindie za jedyne 10 dolarów plus koszty wysyłki. Nie jest do końca jasne, czy ESP32 jest dołączony w tej cenie, tym bardziej, że pokazano również zdjęcie płytki bez żadnych komponentów. Tym niemniej idea wykorzystania interfejsu pojemnościowego w ESP32 wydaje się bardzo interesująca.


  25-klawiszowy moduł z ESP32 wykorzystuje interfejs dotykowy układu


  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/09/08/25-key-esp32-touch-matrix-makes-good-use-of-esp32s-touch-sensor-interface/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11695 posts with rating 9883, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.