Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mini-komputer Tiny Gemini Lake z obsługą system operacyjnego Linux

ghost666 08 Sep 2021 19:08 558 0
 • Mini-komputer Tiny Gemini Lake z obsługą system operacyjnego Linux
  XDO Tech udostępniło na Kickstarterze swój nowy, maleńki PC Pantera PicoPC za 149 dolarów. System ten działa pod kontrolą systemu operacyjnego Linux lub Win 10/11 na czterordzeniowym procesorze Gemini Lake i oferuje do 8 GB LPDDR4, dysk SSD, 802.11ax/BT, HDMI, 3x USB 3.0, USB 2.0 i USB Type-C z opcjonalną baterią.

  Firma XDO Tech udała się na Kickstarter, aby z powodzeniem wprowadzić na rynek chłodzony wentylatorem mini-PC o wymiarach 69 mm x 69 mm x 53 mm wyposażony w Gemini Lake Refresh — następcę klasy Atom firmy Intel. Pantera PicoPC kosztuje od 149 dolarów za model z przedsprzedaży z 4 GB LPDDR4 i 64 GB pamięci eMMC. Dostępny jest również model za 179 dolarów z 8 GB pamięci RAM i dyskiem SSD M.2 o pojemności 256 GB. Inne modele z 8 GB pamięci RAM posiadają dyski SSD o pojemności 512 GB (212 dolarów) i 1 TB (250 dolarów). Kampania crowdfundingowa potrwa do 3 października, a dostawy przewidziane są na listopad.

  Mini-komputer Tiny Gemini Lake z obsługą system operacyjnego Linux
  Jeśli Pantera PicoPC wygląda znajomo, to prawdopodobnie dlatego, że widziałeś bardzo podobny mini-komputer firmy CHUWI (61 mm x 61 mm x 43 mm) - LarkBox, który również działa w systemie Linux lub Windows na Gemini Lake. Być może widziałeś obecnie niedostępną i prawie identyczną następną wersję LarkBox Pro, która została zaktualizowana do procesora Gemini Lake Refresh.

  Wszystko wydaje się sugerować, że XDO Tech to ponowne wykorzystanie CHUWI po opóźnieniach i zamknięciu kampanii na Indiegogo dla wersji Pro. Może to być bardziej skomplikowane, ponieważ strona Kickstartera zachwala PicoPC za to, że oferuje więcej portów USB niż jego konkurenci. Rzeczywiście, PicoPC ma cztery porty USB w porównaniu do dwóch w LarkBox Pro.

  Historia powstania jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ PicoPC został zaprezentowany pod koniec ubiegłego roku przez XDO Tech, który następnie nazwał się XDO.ai. Produkt był prezentowany na Indiegogo, ale nigdy nie została otwarta przedsprzedaż. Na stronie z komentarzami na Kickstarterze deweloperzy z Hongkongu wyjaśnili, że zdecydowali się opóźnić premierę, co dało im czas na ulepszenie mini-komputera, w tym dodaniem mikrofonu do gniazda audio i ulepszeniem wentylatora, radiatora, poprawienie BIOS i kilku innych elementów.

  Pantera PicoPC oferuje ten sam czterordzeniowy procesor Celeron J4125 2,0 GHz/2,7 GHz, który jest używany przez LarkBox Pro, z Intel UHD Graphics 600 i 10 W TDP. System jest dostępny z opcjonalnym preinstalowanym systemem Windows 10. Dzięki chipowi TPM 2.0 i możliwości bezpiecznego rozruchu będzie również obsługiwał system Windows 11, a w przeciwieństwie do wielu konsumenckich mini-komputerów został przetestowany z systemami Ubuntu, Linux Mint i innymi dystrybucjami Linuxa.

  Mini-komputer Tiny Gemini Lake z obsługą system operacyjnego Linux


  Oprócz dodania portów USB (3x USB 3.0, 1x USB 2.0) i przemieszczenia z paneli I/O obok siebie na przód i tył, jedyną inną istotną różnicą, jaką widzimy względem LarkBox Pro, jest przejście na podwójne kanały pamięci. Można zamówić wersje z 4 GB lub 8 GB pamięci LPDDR4 zamiast jednokanałowej konfiguracji z 6 GB w LarkBox Pro. Dwukanałowa pamięć RAM jest reklamowana jako zwiększenie wydajności układu, zwłaszcza przy wielozadaniowości.

  Dostępne jest w układzie gniazdo pamięci eMMC, które w modelu z najniższej półki jest wypełnione 64 GB modułem. Jest też gniazdo microSD i gniazdo M.2 na dysk SSD. Nie ma za to gniazda Ethernet, ale system posiada dwuzakresowe Wi-Fi 6 (802.11ax), a także Bluetooth 5.1 do dodania myszy i klawiatury czy innych urządzeń peryferyjnych. Port HDMI obsługuje do 4K przy 60 fps i posiada dedykowane gniazdo audio. Port USB typu C obsługuje wejście 12 V i jest tam przycisk zasilania, otwór do resetowania.

  System jest ponadto podświetlony paskiem diod LED. XDA Tech twierdzi, że pasek LED został dodany, ponieważ wentylator Ultra Silent Active Cooling System w minikomputerze jest tak cichy, że musi istnieć sposób, aby dowiedzieć się, czy komputer jest włączony, czy nie. Radiator pomaga chłodzić system. Szeroka gama akcesoriów będzie dostępna po wprowadzeniu modułu do sprzedaży. Obecnie można tylko wybierać spośród wielu kolorów bez dodatkowych kosztów. Akcesoria obejmują dwa różne futerały, składaną klawiaturę, miniaturowe myszki, zewnętrzne baterie i koncentratory oraz PicoProjector (patrz ilustracja po prawej).

  XDA Tech twierdzi, że system może uruchamiać gry takie jak Minecraft, CS:Go! i Half-Life 2. Jak pokazuje poniższy filmik z recenzji Gear Seekers, może to być technicznie prawdziwe, ale Gemini Lake gubi klatki i ma inne problemy z grami z wyższej półki. Niemniej jednak Gear Seekers byli w większości pozytywnie nastawieni do tego fajnego małego urządzenia, ale żałowali, że nie ma trochę GPIO do majsterkowania.  Pantera PicoPC jest dostępny w przedsprzedaży do 3 października od 149 dolarów na Kickstarterze. XDO Tech spodziewa się, że dostawy rozpoczną się w listopadzie.

  Źródło: https://linuxgizmos.com/tiny-gemini-lake-mini-pc-supports-linux/

  Cool! Ranking DIY
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10549 posts with rating 8905, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.