Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

filtry Pośredniej częstotliwości

29 Paź 2005 10:18 3760 4
  • Poziom 10  
    Nie wiedziałem gdzie mam umieścić ten temat jeżeli pomyliłem działy to przepraszma.

Mam taki proglem musze napisać referat na temat
    "RODZAJE FILTRÓW P.CZ W OR"
    I w tym jest cały problem że nigdzie nie mogę znaleść co to są filtry p.cz w or. prosze was o pomoc wy napewno wiecie co to takiego a moze znacie jakieś stronki gdzie to jest opisane.
    z góry dzięki !!
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 43  
  • IGE-XAO
  • Poziom 10  
    No tak ale tam nigdzie nie moge znaleść rodzajów tych filtrów.
    Mógł by ktoś wypisać chociaż jakie śa rodzaje tych filtrów albo w jakiej książce moge to znaleść.
  • Pomocny post
    Specjalista techniki cyfrowej
    Rodzaje stosowanych filtrów:

LC - dawniej prawie wyłącznie takie stosowano, obecnie dość rzadko (alb w roli jakiegoś pomocniczego filtru)
    W zasadzie były dwa rodzaje:
    1) filtry typu "transformatorowego" - najpowszechniej stosowane. Właściwie to był transformator rezonansowy, czyli uzwojenie pierwotne połączone równolegle z kondensatorem tworzyło obwód rezonansowy nastrojony (najczęściej za pomocą rdzenia wkręcanego w cewkę) na częstotliwość środkową pasma p.cz. Na tym uzwojeniu (albo bardzo blisko niego w tej samej osi) nawinięte było uzwojenie wtórne.
    Drugi typ to pojedyncze filtry LC (nuż nie transformatorowe), które za zadanie miały wycięcie wszystkiego spoza pasma p.cz. Zazwyczaj był to równoległy obwód LC włączany pomiędzy wyjście wzmacniacza p.cz. a zasilanie. Wzmacniacz p.cz. pracował jako wzmacniacz rezonansowy.
    W Polsce popularne były filtry 7x7 (to od wymiarów - 7mm x 7 mm) Poszukaj katalogu tych filtrów, jest na elektrodzie, zobaczysz, jak to wygląda.
    Z produkcji kapitalisycznej (również obecnie) takie najbardziej znane firmy to Toko, Murata, Neosid, mają na swoich stronach katalogi cewek i filtrów.

ceramiczne - Obecnie najczęściej stosowane w odbiornikach radiowych. Zazwyczaj wykonane jako trójkońcówkowe - 10.7MHz dla toru FM odbiornika i dwukońcówkowe - 465kHz (ale nie koniecznie, w każdym razie coś w okolicy), dla toru AM.

kwarcowe - dość rzadko w domowym sprzęcie radiowym, znacznie powszechniejsze w sprzęcie radiokomunikacyjnym. W zasadzie wykonane tak jak filtry ceramiczne, ale wyłącznie na wyższe częstotliwości (10.7MHz), stosuje się je rzadko, bo są za dobre :] A tak na poważnie, to mają bardzo wąskie pasmo, za wąskie dla szerokopasmowej modulacji FM.

filtry SAW (Surface Acoustic Wave), czyli filtry z akustyczną falą powierzchniową - w radioodbiorniku jeszcze nie widziałem. Często wykorzystuje się je w telewizorach. Zasada działania jest taka, że doprowadzona energia elektryczna jest zamieniana na falę akustyczną, która przemieszcza się wewnętrz jakiegoś hmmm... no czegoś, nie wiem, co się stosuje, w każdym razie jest tam jakaś (prawdopodobnie, bo jeszcze nie rozbierałem takiego) płytka wykonana z jakiegoś ciała stałego (pewnie kwarc). W odpowiednich miejscach na płytce są odprowadzenia elektryczne, sygnał z nich jest sumowany. Taki filtr działa jak cyfrowy filtr FIR, ale wykonany w technice analogowej :]

Filtry cyfrowe - W zasadzie się ich nie stosuje, bo filtr ma za zadanie zapewniać odpowiednią selektywność i czułość. Im więcej śmiecia spoza pasma zostanie odrzucone, tym większa selektywność i mniejszy szum, a co za tym idzie - większa czułość.
    Filtry cyfrowe natomiast są dość wrażliwe na "śmieci", są wprawdzie stosowane, ale najczęściej ich rola jest inna niż typowych filtrów p.cz. Na przykład takie "w połowie cyfrowe" filtry z przełączanymi pojemnościami mogą być zastosowane jako filtry anty-aliasingowe dla dalszego przetwarzania sygnału na drodze cyfrowej. Są nawet produkowane (przez Analog Devices, nie wiem, jak inni) układy scalone które wszystko począwszy od bloku pośredniej częstotliwości mają zrealizowane cyfrowo, analogowy pozostaje jedynie przedwzmacniacz w.cz. i pierwszy stopień przemiany, dalej jest filtr antyaliasingowy (czyli tylko dolnoprzepustowy, a nie jak w typowych odbiornikach - pasmowoprzepustowy) i reszta przetwarzana jest cyfrowo. Na przykład taki układ AD6620.

Poszukaj książki "poradnik ultrakrutkofalowca", na elektrodzie są do niego linki (dostępny on-line). Jest tam dość sporo informacji o filtrach.
  • Poziom 10  
    Wielkie dzięki punkciki już poleciały można powiedzieć że mnie uratowałeś jeszcze raz dzięki !!

A może te filtry mają jakąś inną nazwe ??