Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Minitest: Tester/wyzwalacz ładowarek QC 2.0 3.0 czyli 12V z USB

p.kaczmarek2 09 Sep 2021 21:38 1824 4
  • Minitest: Tester/wyzwalacz ładowarek QC 2.0 3.0 czyli 12V z USB
    Witajcie moi drodzy.
    Zapraszam na krótką recenzję wyzwalacza/testera ładowarek QC 2.0 i 3.0. QC (Quick Charge), w dosłownym tłumaczeniu 'szybkie ładowanie', jest to standard ładowarek USB które po dokonaniu odpowiedniej negocjacji poprzez ładowane urządzenie są w stanie dostarczać inne napięcia niż 5V. QC w wersji 2.0 może dostarczać napięcia 5V, 9V lub 12V, natomiast QC 3.0 pozwala na stopniową regulację aż do 22V. Wszystko to po to, by móc ładować nasze urządzenia szybciej. Większe napięcie pozwala przepchnąć większą moc. Oczywiście by QC zadziałało obie strony muszą je wspierać - zarówno nasze urządzenie, jak i ładowarka.

Zakup testera
    Produkt kupiłem jakiś czas temu za około 7$, czyli raptem 27 zł:
    Grafika od sprzedawcy:
    Wspierane tryby ładowania:
    - QC2.0 5V \9V\12V (3A max)
    - QC3.0 4V~12V (5V 3A\9V 2A \12V 1.5A)
    Oczywiście by te tryby działały to ładowarka też musi je wspierać. To urządzenie nie wygeneruje Wam 12V z dowolnej ładowarki, to nie jest przetwornica step up!
    UWAGA: jeśli z kolei podłączycie ten tester do ładowarki z QC i wygenerujecie już te 12V, to należy pamiętać by nie podłączać żadnych normalnych urządzeń do gniazda USB po drugiej stronie testera gdyż 12V wtedy je może uszkodzić!

Zakupiony produkt
    Produkt dostałem w solidnym pudełeczku, z pewnością nie mógłby ulec uszkodzeniu w przesyłce:
    Trzy przyciski do kontroli - zmiana trybu QC oraz zwiększenie/zmniejszenie napięcia.
    Z tyłu widzimy, że gadżet bazuje na kontrolerze LCD HT1621B od Holteka oraz na regulatorze napięcia LDO M5333B. Jest jeszcze jakiś mikrokontroler, który pewnie wszystkim steruje, ale niestety nie jest podpisany. W oczy rzuca się też duży rezystor bocznik, służy on do pomiaru prądu.
    Niepodpisany mikrokontroler ma wyprowadzone złącze do programowania - zasilanie, masa oraz 4 sygnały. Ma ktoś pomysły, jaki to może być układ?

Test z ładowarką AR-QC 3.0
    Pierwszego testu dokonałem z owianą złą sławą ładowarką AR-QC 3.0. Jest to ładowarka bardzo niskiej jakości, grzeje się bardzo mocno i stwarza zagrożenie, kupiłem ją z ciekawości by zobaczyć co ma w środku. Ale QC w niej działa.
    Przetestujmy tryb QC 2.0:
    Minitest: Tester/wyzwalacz ładowarek QC 2.0 3.0 czyli 12V z USB Minitest: Tester/wyzwalacz ładowarek QC 2.0 3.0 czyli 12V z USB Minitest: Tester/wyzwalacz ładowarek QC 2.0 3.0 czyli 12V z USB
    W tym trybie mamy do wyboru tylko 5V, 9V i 12V.
    Z kolei trybie QC 3.0 mamy regulację napięcia z krokiem 0.2V:
    Minitest: Tester/wyzwalacz ładowarek QC 2.0 3.0 czyli 12V z USB Minitest: Tester/wyzwalacz ładowarek QC 2.0 3.0 czyli 12V z USB Minitest: Tester/wyzwalacz ładowarek QC 2.0 3.0 czyli 12V z USB Minitest: Tester/wyzwalacz ładowarek QC 2.0 3.0 czyli 12V z USB
    Tak aż do 12V (i tylko do 12V, nie do tego 20V co jest w standardzie)

Produkt też można wykorzystać do sprawdzenia wydajności prądowej poszczególnych trybów QC, ale wtedy musimy też mieć własne obciążenie. Użyłem tutaj sztucznego obciążenia LD35, ono może pracować też na 12V:
    Akurat ta ładowarka daje radę aż do 2A przy 12V, potem nieco napięcie siada:

A czy produkt zadziała z ładowarką SC-13 "Lenovo"?
    Nie, gdyż ta ładowarka nie wspiera QC:
    Ale zwykłego 'USB Doctor' i tak gadżet ten zastąpi, prąd i napięcie i tak rzetelnie pokazuje.

Wnętrze ładowarki z QC 3.0
    Teraz jeszcze wypadałoby zapytać jak działa taka ładowarka Quick Charge, skąd ona wie że trzeba dawać raz 5V a raz 12V, oraz jak zrealizowane jest to od strony zasilacza.
    Docelowo chcę to opisać we "Wnętrzach urządzeń", ale i tak można tu o tym wspomnieć.
    Najbardziej budżetowa ładowarka QC (której zakup odradzam) wygląda w środku tak:
    Minitest: Tester/wyzwalacz ładowarek QC 2.0 3.0 czyli 12V z USB Minitest: Tester/wyzwalacz ładowarek QC 2.0 3.0 czyli 12V z USB
    Mamy tu zwykły zasilacz impulsowy w topologii flyback ze sprzężeniem zwrotnym na transoptorze i TL431, zrealizowany na HP1203. Podobny do niego jest NCP1203 (chociaż ten HP ma tranzystor kluczujący wbudowany):
    Tyle, że sekcja przy diodzie Zenera/napięciu odniesienia/TL431 jest nieco zmodyfikowana:
    Mamy tu wpięty dodatkowy układ (podpisany 2501 504000 - noty katalogowej brak) który nasłuchuje na pinach D+ i D-, a w razie negocjacji tak modyfikuje napięcie odniesienia TL431, że zasilacz daje te 12V zamiast 5V, itp. Bardzo proste rozwiązanie. Zostaje kwestia co na tych pinach D+ i D- musi się zadziać by otrzymać te 12V, ale o tym innym razem...

Podsumowanie
    Testerek ten mi się w sumie spodobał, jedynie szkoda, że tylko do 12V pozwala testować QC 3.0. Chociaż raczej to limit od ładowarki, przecież LDO na pokładzie testera mógłby przyjąć większe napięcie.
    Nie opisałem tutaj jak wygląda sam proces negocjacji trybu QC, ale to byłoby już nieco skomplikowane, choć nie wykluczam, że może zrobię jakiś tutorial pokazujący jak zrealizować to na mikrokontrolerze. Taki praktyczny - razem z kodem źródłowym.
    Teraz pytanie do Was - czy korzystacie z Quick Charge w praktyce i jakie macie z tym doświadczenia?
    PS: Podkreślę tylko jeszcze raz - odradzam zakup ładowarki AR-QC 3.0 przedstawionej w tym temacie. Już ją wstępnie testowałem i wiem, że nie spełnia ona swoich parametrów i co gorsza niebezpiecznie mocno się grzeje...

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    p.kaczmarek2
    Level 25  
  • Multimetr Fluke
    Sareph
    Level 23  
    p.kaczmarek2 wrote:
    Jest jeszcze jakiś mikrokontroler, który pewnie wszystkim steruje, ale niestety nie jest podpisany.

Obstawiam Nuvoton N76E003AT20.

p.kaczmarek2 wrote:
    jedynie szkoda, że tylko do 12V pozwala testować

No chyba, że to ograniczenie ładowarki a nie tego triggera.
  • Multimetr Fluke
    p.kaczmarek2
    Level 25  
    Sareph wrote:

p.kaczmarek2 wrote:
    jedynie szkoda, że tylko do 12V pozwala testować

No chyba, że to ograniczenie ładowarki a nie tego triggera.

Całkiem możliwe, sprawdzę jak będę mieć inną ładowarkę z QC pod ręką
    kris1966
    Level 17  
    Przez zastosowanie gniazda USB na wyjściu produkt potencjalnie niebezpieczny w rękach laika.