Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Metalwork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czterozatokowy NAS oparty na Raspberry Pi 4 za 127 dolarów

ghost666 10 Sep 2021 20:21 945 5
 • Czterozatokowy NAS oparty na Raspberry Pi 4 za 127 dolarów
  Czterozatokowy NAS oparty na Raspberry Pi 4 za 127 dolarów
  Firma Argon40 trafiła na Kickstartera z serwerem NAS Argon Eon, wycenionym na 127 dolarów. Jest to sieciowy magazyn danych (dysk sieciowy) dedykowany do wykorzystania Raspberry Pi 4. Moduł wyposażony jest w dwie 2,5-calowe i dwie 3,5-calowe zatoki SATA, z obsługą do 40 TB pojemności. NAS posiada także zasilacz 12 V/5 A, wentylator, zegar czasu rzeczywistego i niewielki wyświetlacz OLED np. do monitorowania statusu dysku.

  Argon40 z siedzibą w Hongkongu, to firma, który produkuje akcesoria do Raspberry Pi, w tym Argon One, Argon One M.2 i Argon Neo, zebrała już ponad 30 000 dolarów na Kickstarterze, aby sfinansować swoją pierwszą obudowę dla dysku sieciowego (NAS) dla Raspberry Pi. Argon Eon Pi NAS oferuje do 40 TB współdzielonej pamięci masowej za pośrednictwem dwóch 2,5-calowych wnęk z obsługą dysków SSD i HDD oraz dwóch 3,5-calowych wnęk na dyski twarde. System jest dostępny za 127 dolarów lub 181 dolarów z wbudowanym Raspberry Pi 4 Model B z 4 GB pamięci RAM. Termin dostawy zamówionych w przedsprzedaży NASów przypada na grudzień tego roku.

  Podobnie jak w przypadku poprzedniego modułu, Argon Eon przekierowuje niektóre porty Raspberry Pi, tak aby wszystkie były skierowane w jedną stronę. W tym przypadku jest to pojedyncza strona trójkątnej obudowy. Dostęp do 40-pinowego gniazda GPIO i microSD można uzyskać, zdejmując osłonę pod portami. Podwójne porty micro-HDMI Pi zostały przekonwertowane na dwa pełnowymiarowe porty, a dostępne jest również kompozytowe gniazdo AV.

  Czterozatokowy NAS oparty na Raspberry Pi 4 za 127 dolarów


  Jak widać na zdjęciu, jeden z portów USB 3.0 jest zaślepiony i przekierowany do obsługi dysków. Jak zauważono w niektórych komentarzach na Kickstarterze, prawdopodobnie występuje wąskie gardło wydajności przy użyciu USB 3.0 przez współdzielony interfejs PCIe zamiast bezpośredniego interfejsu PCIe z Raspberry Pi Compute Module 4. (Firma Wiretrustee nadal pracuje nad swoją czterogniazdową płytą SATA dla Raspberry Pi CM4, a niedawno uruchomiła stronę powiadomień na Crowd Supply).

  Wydaje się, że interfejs USB 3.0 jest powodem, dla którego Argon40 zaleca limit 10 TB zamiast 12-16 TB na dysk - aby zapewnić akceptowalną przepustowość. W komentarzach Argon40 mówi, że CM4 nie był używany ze względu na braki w dostawach tych modułów. Ponadto projekt jest zasadniczo podrasowaną obudową dla RPi 4, umożliwiającą wykorzystanie istniejącego i posiadanego już komputera jednopłytkowego do innych zadań.

  Czterozatokowy NAS oparty na Raspberry Pi 4 za 127 dolarów
  Czterozatokowy NAS oparty na Raspberry Pi 4 za 127 dolarów
  Argon Eon jest dostarczany z zasilaczem 12 V / 5 A z wejściem 100-240 V. Zegar czasu rzeczywistego umożliwia zaplanowane sterowanie włączaniem i wyłączaniem NASa. Wielofunkcyjny przycisk zasilania, który oferuje tryb bezpiecznego wyłączania, zawiera również wyświetlacz OLED, który wyświetla informacje, takie jak adres IP i obciążenie procesora maszyny.

  Urządzenie w większości wykonane z aluminium i jest wyposażone w pojedynczy wentylator napędzany silnikiem bezszczotkowym 50 mm, który doskonale radzi sobie z schłodzeniem komputera.

  Argon Eon jest dostępny na Kickstarterze do 25 października tego roku w cenie 127 dolarów za samą NAS, bez RPi. Więcej informacji można znaleźć na stronie Argon Eon Kickstarter. Więcej powinno w końcu pojawić się na stronie Argon40.

  Źródło: https://linuxgizmos.com/quad-bay-raspberry-pi-nas-starts-at-127/

  Cool! Ranking DIY
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10557 posts with rating 8911, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Metalwork
 • #2
  1st
  Level 21  
  Hmmmmm, co ma pojemność dysku do przepustowości/transferu? Wiem że to tłumaczenie ale ciekawi mnie ten aspekt.
 • Metalwork
 • #3
  ghost666
  Translator, editor
  1st wrote:
  Hmmmmm, co ma pojemność dysku do przepustowości/transferu? Wiem że to tłumaczenie ale ciekawi mnie ten aspekt.


  Szczerze mówiąc, też mnie ciekawi ;) ale jest w tym jakiś sens - można np. policzyć ile zajmie zapisanie całego dysku.
 • #4
  1st
  Level 21  
  I? Nadal to niczego nie zmienia :-) czy po zapisaniu 15, czy 30Tb urządzenie się "spali"? Chyba że dochodzi do jakiegoś przepełnienia bufora cache. I kontroler się zatyka? Zresztą 10Tb na dysk to i tak dużo :-).
 • #5
  Karaczan
  Level 41  
  1st wrote:
  czy po zapisaniu 15, czy 30Tb urządzenie się "spali"?

  Spalić raczej nie, ale zaliczyć zwiechę jak najbardziej.

  3.5" HDD 4-8TB przy rozruchu, mogą pobrać i 2A/dysk. Dyski 12-16TB z racji większej ilości talerzy pobiorą tego prądu pewnie więcej.
  Do tego dorzuć kolejne 2 dyski 2.5", zasilenie samego RPi, i nagle okaże się że ten zasilacz 12V 5A to tak na styk.
 • #6
  pawelr98
  Level 39  
  Raspberry Pi jako NAS to słaba sprawa także z innych powodów.

  USB to "średni" wybór do komunikacji z dyskami, a sam procesor będzie się męczył jeśli postanowimy uruchomić na tym jakiekolwiek funkcje zapewniające redundancję (zwykły software RAID czy np.FlexRAID).
  Te funkcje również jak na złość wymagają pełnej przepustowości od wszystkich dysków, więc USB jak najbardziej staje się wąskim gardłem.

  Jeszcze co do chłodzenia, pojedynczy 50mm to może być mało jeśli weźmiemy pod uwagę jak mocno niektóre duże dyski się grzeją.