Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stare mieszkanie, wymiana instalacji elektrycznej

srto00 11 Sep 2021 07:24 906 10
    srto00
    Level 3  
    Kupuje stare mieszkanie z lat 70-tych na wsi, bardzo tanie . Nie znam się na elektryce . W mieszkaniu będzie wymieniana instalacja elektryczna na miedzianą , obecnie jest aluminiowa.

Mam pytanie . Jaki jest przewód w takich budynkach starych przed licznikiem, główny energetyczny ? Aluminiowy czy miedziany ?

Jak jest aluminiowy główny , a w samym mieszkaniu wymieniona zostanie instalacja na miedzianą , to będzie jakaś różnica? I czy nic się nie stanie, gdy podłącze dwa grzejniki indukcyjne ? (Będzie ogrzewanie elektryczne)
    Czy nadal się stosuje główny przewód energetyczny aluminiowy ?

Sorry , nie wiem czy te pytania maja sens , ale się na tym nie znam.
    elktrod
    Level 33  
    srto00 wrote:
    Mam pytanie. Jaki jest przewód w takich starych budynkach przed licznikiem, główny energetyczny? Aluminiowy czy miedziany?

Trzeba zobaczyć w dokumentacji, a najlepiej fizycznie w czasie wizji lokalnej, naocznie...
    Reszta wątpliwości:
    - odpowiedz na pytanie: Jaki masz przydział mocy, a jaką moc planujesz stosować?
    srto00 wrote:
    Czy nadal się stosuje główny przewód energetyczny aluminiowy?

Tak, stosuje się...
    adwlodar
    Level 28  
    srto00 wrote:
    Mam pytanie. Jaki jest przewód w takich starych budynkach przed licznikiem, główny energetyczny? Aluminiowy czy miedziany?

Przecież wróżek tutaj nie ma ? a powiedzieć, że "zawsze" jest taki czy taki to czysty strzał w ciemno. Skrótem - wezwij elektryka by zrobił oględziny instalacji.
    srto00 wrote:
    Czy nadal się stosuje główny przewód energetyczny aluminiowy?

Oczywiście, że się stosuje, ale robiąc generalny remont mieszkania, to totalna głupota by nie zmodernizować WLZ. Chociażby po to by dostosować do nowoczesnych form ogrzewania budynku bądź zasilania 3 fazowego.
    Tak czy siak, całość Twoich wątpliwości powinien rozwiać elektryk na wizji lokalnej.
    Ktoś_tam
    Level 35  
    W energetyce najczęściej stosuje się aluminium. Nie bój się go jeśli tam jest. Jeśli ma odpowiedni przekrój to nic nie powinno się stać. Częściej są awarie instalacji, nawet miedzianej, ale wykonanej przez szwagra co na wszystkim się zna niż awarie sieci wykonanej w aluminium przez zawodowców.

Dowiedz się ilu fazowa jest instalacja oraz jakie jest jej zabezpieczenie (ile amperow). Nie zawsze są możliwości zwiększenia tego zabezpieczenia.
    adwlodar
    Level 28  
    srto00 wrote:
    przed licznikiem, główny energetyczny ?

Tak właściwie, to może być tak, że nie masz nic do powiedzenia, na to co jest przed licznikiem.
    zbich70
    Level 43  
    srto00 wrote:
    Kupuje stare mieszkanie (...)
    Mam pytanie . Jaki jest przewód (...)
    Takie pytanie to raczej powinieneś zadać sprzedającemu owo mieszkanie, a nie na forum internetowym.
    takijasiu
    Level 25  
    Jeżeli to mieszkanie znajduje się w budynku wielorodzinnym, to jest jakaś instalacja budynkowa, którą zarządza najprawdopodobniej administrator budynku. Powinieneś podpisać umowę z dostawcą energii (albo pewnie przepisać tą umowę która już na tym lokalu jest). W zależności od tego jak w danym budynku jest to zorganizowane, możesz mieć licznik na wejściu do lokalu albo licznik może być w jakimś wspólnym z innymi lokalami miejscu - zwykle na parterze. No i w umowie z dostawcą energii masz określoną moc umowną i rodzaj układu - 1-fazowy lub 3-fazowy. Ogólnie możesz otrzymać taką moc umowną i taki układ, na jaki pozwala instalacja budynkowa (ta którą zarządza administrator budynku).

To tyle pewników tam powyżej, a teraz pozwolę sobie napisać parę zdań o tym, co może Cb spotkać, podkreślam może ale nie musi - może akurat u Ciebie być zupełnie inna sytuacja. Ogólnie administrator będzie z pewnością niechętny do przebudowy instalacji budynkowej w sytuacji jakbyś potrzebował więcej mocy niż miał poprzedni właściciel. Jeżeli byłaby taka sytuacja, że licznik byś miał na parterze budynku, a WLZ między licznikiem a mieszkaniem by biegł szachtem (żeby był dostępny do wymiany), to w takiej sytuacji pewnie administrator by się zgodził na wymianę tego fragmentu instalacji budynkowej i pewnie na Twój koszt. Jeżeli WLZ jest wspólny (licznik przy mieszkaniu) albo biegnie pod tynkiem, to raczej nie licz na szybką rozbudowę instalacji budynkowej.

Tak jak wspomnieli koledzy wcześniej, sprawdź to na miejscu - możesz zlecić to elektrykowi, ale niezaleznie od tego możesz porozmawiać z sąsiadami oraz z administratorem budynku.
    srto00
    Level 3  
    Jest to mały blok po PGR-owski na wsi . Akurat spotkałem Pana , który mieszka w tym bloku powiedział , że nie ma wspólnoty mieszkaniowej , że wszystko sam każdy robi, jak np ocieplenie swojej części mieszkania z zewnątrz itp .

Nie wiem jaki jest przydział mocy , nawet sprzedawca tego nie wie , bo on kupił to mieszkanie ponad pół roku temu .

Chce wstawić w sumie 3 grzejniki konwekcyjne , pierwszy z 2000W do pokoju , drugi z 1500W do kuchni i jakiś mniejszy do łazienki . I do tego kuchenkę indukcyjną . Mieszkanie 45m2

Liczniki zużycia energii jest w przedpokoju mieszkania . Mam tylko takie zdjęcie , nie wiem czy można coś wywnioskować z tego zdjęcia . Raczej ten główny przewód WLZ przed licznikiem jest pod tynkiem ? Nie szachtem ?
    Do tego linie energetyczne są napowietrzne idą dokładnie ze słupa do bloku jego boku. Nie wiem czy to zmienia postać rzeczy?

Instalacja byłaby wymieniana przez oczywiście firmę , która się w tym specjalizuje . Gdybym wymienił w mieszkaniu przewody na miedziane i podłączył te wszystkie urządzenia , to ten główny przewód energetyczny WLZ ( prawdopodobnie aluminiowy) mógłby się uszkodzić , nagrzewać powyżej swoich parametrów roboczych ? Co mogłoby się stać ?

Stare mieszkanie, wymiana instalacji elektrycznej
    CYRUS2
    Level 43  
    srto00 wrote:
    Chce wstawić w sumie 3 grzejniki konwekcyjne , pierwszy z 2000W do pokoju , drugi z 1500W do kuchni i jakiś mniejszy do łazienki . I do tego kuchenkę indukcyjną .
    Wymieniając instalacje musisz przerobić to na 3 fazy.
    srto00
    Level 3  
    Jaki byłby mniej więcej koszt wymiany instalacji elektrycznej w takim mieszkaniu 45m2? Bez wymiany kabla WLZ i z wymianą kabla WLZ ( jeżeli oczywiście byłaby taka możliwość w tym budynku)
    Zmieściłbym się w 4 tys złotych ? Czy raczej nie ma szans?
    Merio186
    Level 17  
    srto00 wrote:
    Jaki byłby mniej więcej koszt wymiany instalacji elektrycznej w takim mieszkaniu 45m2? Bez wymiany kabla WLZ i z wymianą kabla WLZ ( jeżeli oczywiście byłaby taka możliwość w tym budynku)
    Zmieściłbym się w 4 tys złotych ? Czy raczej nie ma szans?
    Poznań - mieszkanie dwa pokoje. Standard deweloperski. Remont, kompletna wymiana instalacji elektrycznej to był koszt ponad 5 tys. zł (robocizna, materiał) netto. Musisz pytać lokalnych elektryków. Może będzie taniej.