Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Właściwe obliczenia - zużycie gazu?

gorylla 12 Sep 2021 20:40 771 18
Bosch
    gorylla
    Level 13  
    Witam, przymierzam się wymiany kopciucha poza klasowego na coś innego i teraz problem jak u znakomitej większości nas, zostać przy węglu czy przejść na gaz. Po wtóre jak to wygląda w moim przypadku.

Dom z lat 80 tych. Piwnica, parter, piętro, poddasze użytkowe ocieplone styro 10 cm i wełna 24 cm pod dachem.

CWU jest realizowane z gazu a co piwnicy parteru i piętra to kopciuch.
    Zużycie średnio to 5 ton przyjmując kaloryczność węgla z Piasta na poziomie 7 kwh/kg daje to 35 MWh w samym węglu. Ostrożnie szacując i zawyżając sprawność takiego kotła do 50% wychodzi że dom potrzebuje ok. 18 MWh i będzie to moja podstawa do dalszych obliczeń.

Jeśli bym kupił jakiś piec 5 klasy to wiele się nie zmieni poza ciut większym komfortem i sprawność spalania wzrośnie do 80% jak podaje producent co przyczyni się do zmniejszenia ilości opału do około 3,2-3,5 tony węgla.

Za to jeżeli bym zamontował kondensacyjny piec gazowy o sprawności 95% to przy kaloryczności gazu 9,3 kWh/m3 to potrzebował bym około 1700 m3 gazu licząc po 2,6 zł za m3 to tylko 4420 zł!

Nie dość,że gaz w tym momencie jest bezobsługowy to mogę dostać na niego dotacje, a koszta są porównywalne z aktualnie spalonymi 5 tonami w kopciuchu.

Chyba, że popełniłem gdzieś błąd w obliczeniach, proszę o wskazanie takowych.

Jak dla mnie podejrzanie mało wychodzi rachunek za gaz, a budynek jest przecież nie ocieplony (w przyszłym roku będzie ocieplany). Przed podjęciem decyzji jeszcze w tym roku zamontuje ciepłomierz, wtedy będę miał już jakiś obraz rzeczywistości, a nie czyste kalkulacje. Wiem, że zima może być łagodna. Ale zawsze jakieś to już wyniki rzeczywiste.

Pytanie czy zużycie gazu dobrze policzyłem?
  • Bosch
    sigwa18
    Level 39  
    Tak jest, jeszcze jakbyś ustawił kocioł tak by na jego wyjściu temp była 40-50 C a powrót 20-30 C to zachodzi wtedy kondensacja i sprawność rośnie. Idealna do tego celu jest podłogówka bo max na nią i tak puszcza się ciut poniżej 30 C.
    Zresztą sam mam w domu Die Detrich mcr3 24 plus. Dom 140 metrów ocieplenie 20 cm styropianu grafitowego, okna 3 szybowe z profilem siedmiokomorowym plus rolety zewnętrzne i max rachunek za gaz to było 520 PLN (pierwszy grudzień - wygrzewanie wylewek i brak regulatorów na strefy/pokoje). Tej zimy luty/marzec równo po około 420 PLN.
    TomekO1976
    Level 16  
    Zapotrzebowanie policz w kalkulatorze https://cieplo.app/start . Przy dużym zużyciu gaz będzie poniżej 2 zł za m3 ale planowane są podwyżki.
    Aleksander_01
    Level 41  
    Obliczenia, obliczeniami, a życie życiem.
    Gazem grzejesz zawsze niżej ponieważ ma stabilną temperaturę. Liczy się jeszcze coś, a mianowicie wygoda. Gaz masz bezobsługowy a z węglem wiadomo, przywózka, wrzucenie do piwnicy, popiół, doglądanie pieca, syf (kurzy się) itd.
    Każdy z nas robi się starszy i niestety coraz mniej sprawny, a opalanie gazem ułatwia życie.
    Ja przy niecałych 170 metrach płacę rocznie około 3500 zł, w tym gotowanie, kąpiele, czyli uważam że całkiem przyzwoicie. Sezon grzewczy zaczynam przekręceniem kurka na piecyku a kończę przekręcając w drugą stronę.
    Moja rada - jeżeli masz instalację na "kopciucha" to kopciucha nie demontuj, przydaje się. Mam tak w drugim domu, palę w nim dokumenty i nadwyżki drewna, tona węgla leży w rogu na wypadek W (nie mylić z wojną).
    gorylla
    Level 13  
    Zdecydowanie jestem za gazem. Tylko wyniki jakie mi wyszły są nazbyt kolorowe, tak mi się wydaje. Kurcze dom ma 250 m2, parter i piętro nie ocieplone, tylko poddasze ocieplone.

Chcący dostać dofinansowanie muszę usunąć kopciucha i piecyk do Cwu. Ale dokumenty mogę spalić sobie w kominku.
  • Bosch
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Przyjąłbym, że gazem może kosztować Cię max do 20% drożej niż węglem.
    W najgorszym przypadku.
    Z relacji klientów wychodzi, że koszt węglem i gazem wypada bardzo podobnie, a na plus jest to, że przy gazie mają cały czas ciepło.

Kocioł kondensacyjny jak dobrze dobierzesz to będzie miał 99% sprawności, a licząc sprawność tak jak liczona jest dla śmieciucha to wyjdzie nawet 108% sprawności.

Kondensacja zachodzi przy temperaturze powrotu poniżej 45*C
    Powrotu - więc na zasilaniu możesz mieć ponad 50*C
    Jeśli masz wystarczająco duży zład wody to ta zdąży się wychłodzić zanim wróci do kotła.
    gorylla
    Level 13  
    Owe 20% więcej jest jak najbardziej akceptowalne z mojej strony. Patrząc na korzyści. Bez obsługowość jak i stała temperatura w domu.

Troszkę niepokoi mnie jest je to, że do 2024 r są ceny regulowane przez pgnig a później wolna amerykanka, tak jak teraz dzieje się z prądem.

A kiedyś już była podobna sytuacja, ludzie na potęgę montowali piecyki gazowe, bo gaz tani, a kilka lat później mocne podwyżki i płacz. Ale okej, jeżeli nie zgłaszacie błędów do moich obliczeń to nieśmiało napisze o PC.

Może by tak po psich pieniądzach przerobić jednostkę zewnętrzną na monobloka o mocy 10 kw przy SCOP na poziome przyjmijmy 3 i używaniu w taniej taryfie jestem w stanie się zabezpieczyć przed znacznymi podwyżkami cen gazu. Czy odpuścić ten pomysł bo koszta to nie mniej niż 8-10 k pln jeśli by rachunki wzrosły o 500 zł za gaz to by taka instalacja się zwracała latami i raczej jest bez sensowna?
    BUCKS
    Level 39  
    gorylla wrote:
    Troszkę niepokoi mnie jest je to, że do 2024 r są ceny regulowane przez pgnig a później wolna amerykanka, tak jak teraz dzieje się z prądem.

przyszłości nikt nie zna ale możesz założyć, że węgiel będzie zabroniony i za kilka lat Twój kocioł węglowy będzie zdatny tylko na złom, bo palenie w nim będzie nielegalne.
    To samo ma być z gazem ale w dłuższej perspektywie.
    Masz już gaz, więc nie musisz płacić za przyłącze, także moim zdanie jest to obecnie najlepsza opcja na bezobsługowe i czyste ogrzewanie, bo wdychanie pyłów przy obsłudze kotła na węgiel też ma swoją cenę, choć nie jest ona bezpośrednio policzalna.

Pojawia się inny problem.
    Kwestia jaką moc rzeczywiście potrzebujesz oraz do jakiej temperatury musisz grzać wodę kotłową i jakie temperatury będziesz miał na powrocie.
    Od tego zależy faktyczna sprawność kotła kondensacyjnego, bo z założenia jest to ogrzewanie niskotemperaturowe.

gorylla wrote:
    Może by tak po psich pieniądzach przerobić jednostkę zewnętrzną na monobloka o mocy 10 kw

Zakładam, że przyszłościowo będziesz zmuszony do pompy ciepła, bo żadne inne źródło nie będzie dozwolone ale póki co nie ma takiej potrzeby.
    PC tym bardziej jest traktowana jako ogrzewanie niskotemperaturowe, więc najlepiej współpracuje z instalacją, gdzie 100% to podłogówka.

Chcąc zabezpieczyć się przed podwyżkami to myślałbym o ociepleniu budynku.
    Koszty znaczne ale też znacząco można obniżyć zapotrzebowanie na energię, co później na emeryturze może być bardzo istotne, bo mniej energii to mniejsze koszty i mniej stresu, że kasy zabraknie na inne wydatki.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    sigwa18 wrote:
    Tak jest, jeszcze jakbyś ustawił kocioł tak by na jego wyjściu temp była 40-50 C a powrót 20-30 C to zachodzi wtedy kondensacja i sprawność rośnie. Idealna do tego celu jest podłogówka bo max na nią i tak puszcza się ciut poniżej 30 C.
    Zresztą sam mam w domu Die Detrich mcr3 24 plus. Dom 140 metrów ocieplenie 20 cm styropianu grafitowego, okna 3 szybowe z profilem siedmiokomorowym plus rolety zewnętrzne i max rachunek za gaz to było 520 PLN (pierwszy grudzień - wygrzewanie wylewek i brak regulatorów na strefy/pokoje). Tej zimy luty/marzec równo po około 420 PLN.

Przesada. Kondensacja zależy tylko i wyłącznie od temperatury powrotu a nie zasilania i zachodzi do temperatury 55 (nawet 56) stopni na powrocie, a to oznacza, że zasilanie może (z zapewnieniem kondensacji) sięgać 70 stopni (to już są naprawdę gorące grzejniki). Z przewymiarowaniem nie należy przesadzać, gdyż jak się da za dużo grzejników, to może być w domu w listopadzie i w marcu sauna , choćby kaloryfer miał niższa temperaturę od pleców 15-letniej dziewczyny (nie mającej gorączki). Trzeba też brać pod uwagę przeciętne warunki, a nie tylko największe mrozy (które mogą zdarzyć się 2 noce w sezonie, lub w ogóle nie wystąpić) a obecnie nawet w typowo zimowych miesiącach przeważają temperatury dodatnie.
    palmus
    Level 33  
    Wyliczanki typu 350zł/ m-c czy 2400zł kompletnie nie mają sensu.Pamiętać trzeba o ilości domowników,a zwłaszcza trybie życia.1 rencista w domu w podeszłym wieku to co najmniej w 1 pokoju na okrągło musi być ze 24°C.2 młode osoby pracujące po 8-9 godzin poza domem- to kompletnie inne zużycie paliwa.Trzeba sobie liczyć i porównywać WYŁĄCZNIE własny obiekt przed i po modernizacji. Jeden w podlogę wpuści 21°C a inny 26 bo mu nadal zimno.Gazomierz natychmiast zauważy ŕóżnicę.
    sigwa18
    Level 39  
    Zbigniew Rusek wrote:
    sigwa18 wrote:

Przesada. Kondensacja zależy tylko i wyłącznie od temperatury powrotu a nie zasilania i zachodzi do temperatury 55 (nawet 56) stopni na powrocie, a to oznacza, że zasilanie może (z zapewnieniem kondensacji) sięgać 70 stopni (to już są naprawdę gorące grzejniki). Z przewymiarowaniem nie należy przesadzać, gdyż jak się da za dużo grzejników, to może być w domu w listopadzie i w marcu sauna , choćby kaloryfer miał niższa temperaturę od pleców 15-letniej dziewczyny (nie mającej gorączki). Trzeba też brać pod uwagę przeciętne warunki, a nie tylko największe mrozy (które mogą zdarzyć się 2 noce w sezonie, lub w ogóle nie wystąpić) a obecnie nawet w typowo zimowych miesiącach przeważają temperatury dodatnie.

Tak ale powierzchnia na wymienniku gdzie nastepuje kondensacja będzie mniejsza bo połowa wymiennika bedzie o temp ponizej 40 C a połowa powyżej. Dwa moc kotła czyli prędkość przelotu spalin przez wymienik im wyższa tym krótszy czas a tym samym skuteczność skraplania spada.
    Janusz_kk
    Level 34  
    gorylla wrote:
    Jeśli bym kupił jakiś piec 5 klasy to wiele się nie zmieni poza ciut większym komfortem i sprawność spalania wzrośnie do 80% jak podaje producent co przyczyni się do zmniejszenia ilości opału do około 3,2-3,5 tony węgla.

Nie uzyskasz tyle w normalnym użytkowaniu bo piec by musiał iść cały czas na full i być za każdym razem porządnie czyszczony no i dużo zależy też od węgla.

gorylla wrote:
    Za to jeżeli bym zamontował kondensacyjny piec gazowy o sprawności 95% to przy kaloryczności gazu 9,3 kWh/m3 to potrzebował bym około 1700 m3 gazu licząc po 2,6 zł za m3 to tylko 4420 zł!

Raczej bliżej 2000m3 ale cena za m3 niższa, ja zużyłem za zeszły rok 1555m3 i średnio wyszło mi 1,98zł/m3.
    Na pewno będziesz musiał trochę instalację przerobić pod nowy piec no i dobrze wypłukać. Ze względu na kondensację dobrze by było w największych pokojach dołożyć po grzejniku albo wymienić na większe, przydałyby się też głowice termostatyczne, poza jednym grzejnikiem (bez głowicy) np w przedpokoju gdzie będzie też czujnik temp z pieca.
    No i potem w kolejnych latach skupić się na ociepleniu co nieocieplone.
    wnoto
    Level 34  
    gorylla wrote:

Skąd informacja o 9,3kWh/m3 ?
    Janusz_kk
    Level 34  
    wnoto wrote:

A ile może osiągnąć na typowym piecu wg ciebie?
    sylba
    Level 19  
    wnoto wrote:

PGNIG w umowie na dostawę paliwa gazowego przyjmuje ciepło spalania dla gazu ziemnego wysokometanowego (grupy E) 39,5 MJ/m3 (Wk=10,972 kWh/m3). Podstawą rozliczenia za paliwo jest iloczyn wielkości zużycie paliwa w m3 oraz współczynnika konwersji (Wk) za okres rozliczeniowy. W okresie 2020 - 2021 Wk wynosiło od 11,224 do 11,329.
    .

Janusz_kk wrote:
    gorylla wrote:

Raczej bliżej 2000m3 ale cena za m3 niższa, ja zużyłem za zeszły rok 1555m3 i średnio wyszło mi 1,98zł/m3.

Przyjmując 2,60 za m3 to dla Wk=10,972 kWh/m3 wychodzi 0,237 zł/kWh, a dla 1,98 zł/m3 wychodzi 0,18 zł/kWh. W cenniku PGNIG obowiązującym od 01.07.2021 cena paliwa grupa A 16,912 gr/kWh, a grupa B 15,521 gr/kWh.
    Janusz_kk
    Level 34  
    sylba wrote:
    PGNIG w umowie na dostawę paliwa gazowego przyjmuje ciepło spalania dla gazu ziemnego wysokometanowego (grupy E) 39,5 MJ/m3 (Wk=10,972 kWh/m3). Podstawą rozliczenia za paliwo jest iloczyn wielkości zużycie paliwa w m3 oraz współczynnika konwersji (Wk) za okres rozliczeniowy. W okresie 2020 - 2021 Wk wynosiło od 11,224 do 11,329.

Ale ja o tym doskonale wiem,pytanie było inne i nie do ciebie.

sylba wrote:
    dla 1,98 zł/m3 wychodzi 0,18 zł/kWh. W cenniku PGNIG obowiązującym od 01.07.2021 cena paliwa grupa A 16,912 gr/kWh, a grupa B 15,521 gr/kWh.

No i?
    sylba
    Level 19  
    Janusz_kk wrote:
    sylba wrote:

Ale ja o tym doskonale wiem,pytanie było inne i nie do ciebie.

Nie odpowiadałem na twoje pytanie tylko te, które zadał wnoto.
    "No i?" to jest potwierdzenie tego, że cena za m3 gazu jest niższa niż 2,60 zł.
    Janusz_kk
    Level 34  
    sylba wrote:
    Nie odpowiadałem na twoje pytanie tylko te, które zadał wnoto.
    "No i?" to jest potwierdzenie tego, że cena za m3 gazu jest niższa niż 2,60 zł.

Ok :)