Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat instalacji CO do podłączenia kotła gazowego w istniejącej już instalacji

jarkope 12 Sep 2021 22:13 1848 31
Computer Controls
    jarkope
    Level 10  
    Witam. Mam w domu jednorodzinnym mieszaną instalację CO. Tzn. część jest w podłogówce a część na grzejnikach. Instalacja wykonana jest rurą alupex i działa w systemie grawitacyjnym z naczyniem wzbiorczym otwartym. Kocioł jest na ekogroszek.
    Chciałbym rozbudować instalację o kocioł gazowy dwufunkcyjny na propan z zewnętrznym zbiornikiem na gaz, wymienić stary bojler poziomy na pionowy z dwoma wężownicami, zlikwidować naczynie wzbiorcze na naczynie przeponowe. Mam też w planie podłączyć w przyszłości panel solarny do grzania wody.
    Poczytałem troszkę na forum o takich instalacjach ale wiele podanych tu adresów ( linków) jest już nie aktywnych. Moja prośba polega na tym aby ktoś podał mi jakieś linki do schematów takich instalacji. Chciałbym przygotować się merytorycznie do tej inwestycji. Prosiłbym też o jakieś konkretne porady jak powinna taka instalacja wyglądać i z czego ma być złożona. Zależy mi aby była mało skomplikowana, bez nadmiaru elektroniki. Dziękuję za ewentualne porady.
  • Computer Controls
    PchlaW81
    Level 22  
    Ekogroszek powinien zostać na układzie otwartym. Dokładasz kocioł gazowy w układzie zamkniętym. Dokładasz wymiennik płytowy odpowiednio dobrany mocowo, który złączy te dwa układy. Kocioł gazowy pcha do wymiennika, przy wymienniku potrzebna będzie dodatkowa pompa, która będzie wyciągać z niego i pchać na układ otwarty z ekogroszkiem. Jedną wężownice wpinasz w kocioł gazowy, drugą do ekogroszka, mam nadzieję, ze masz zawór 4 drogowy i dodatkową pompę na obecny bojler. Do tego będzie potrzebne sterowanie albo droższe skomplikowane (o ile jest nie wiem nie orientowałem się) albo trzeba coś kombinować najprostszymi sterownikami za około 50zł. Tyle ode mnie z grubsza, niech eksperci się wypowiedzą

Aha .... chyba źle napisałeś, jeżeli chcesz tym gazowy ogrzewać bojler to potrzeba ci kocioł JEDNOFUKCYJNY, kotły dwufunkcyjne to te, ktore grzeją wodę na bierząco jak odkręcisz kurek w kranie z ciepłą wodą + centralne ogrzewanie, stąd dwie funkcjie. Zawór jednofunkcyjny ma w sobie elektro zawór ktory przełącza z grzenia centralnego ogrzewania na bojler jeżeli woda w nim się wychłodzi.
  • Computer Controls
    gersik
    Level 33  
    PchlaW81 wrote:
    Ekogroszek powinien zostać na układzie otwartym.
    To prawda
    PchlaW81 wrote:
    Dokładasz kocioł gazowy w układzie zamkniętym. Dokładasz wymiennik płytowy odpowiednio dobrany mocowo, który złączy te dwa układy.

Po co komplikować układ?
    PchlaW81
    Level 22  
    gersik wrote:

PchlaW81 wrote:
    Dokładasz kocioł gazowy w układzie zamkniętym. Dokładasz wymiennik płytowy odpowiednio dobrany mocowo, który złączy te dwa układy.

Po co komplikować układ?

o co Ci konkretnie chodzi?
    jarkope
    Level 10  
    Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi.
    Nie bardzo mi pasuje zostawienie ekogroszku w układzie otwartym. Przecież nie ma możliwości przegrzania instalacji bo piec jest na sterowniku a jak nie ma prądu, to piec się wyłącza.
    Podłączenie pieca jednofunkcyjnego gazowego do planowanego na później bojlera (zasilanego solarem około 300 litrów) wydaje mi się nieekonomiczne, dlatego myślałem o dwufunkcyjnym. Nie mam zaworu czterodrogowego i tylko jedną pompę w układzie CO. Nawet nie wiem jak to się podłącza (dlatego napisałem prośbę o porady tutaj). Myślę, że na pewno trzeba będzie kupić tak samo jak pompę i jeszcze pewnie wiele innych rzeczy.
    gersik
    Level 33  
    PchlaW81 wrote:
    Są kotły gazowe kondensacyjne montowane w układzie otwartym.
    jarkope wrote:
    Nie bardzo mi pasuje zostawienie ekogroszku w układzie otwartym.
    Zobacz w DTR-ce kotła czy producent dopuścił twój kocioł do pracy w instalacji zamkniętej i poczytaj jakie mają być zabezpieczenia.
    jarkope wrote:
    Przecież nie ma możliwości przegrzania instalacji bo piec jest na sterowniku a jak nie ma prądu, to piec się wyłącza.
    Wszystkie urządzenia czasami szwankują.
    Długa droga przed tobą. Zaproś jakiegoś hydraulika, niech to oglądnie i narysuje jakiś schemat jak to ma według jego wiedzy wyglądać, wtedy będziemy doradzać.
    jarkope
    Level 10  
    Nie ma DTR-ki do tego pieca, gdyż przerobiłem go sam na ekogroszek z żeliwnego. Jak nie ma prądu, to podajnik nie podaje a nadmuch nie działa, więc piec nie pracuje. Natomiast w razie cofnięcia się żaru, jest zabezpieczenie tzn. Zbiornik z wodą nad zasobnikiem i woskowy korek w zasobniku. Liczyłem na jakieś linki do schematów takich kotłowni.....
    PchlaW81
    Level 22  
    gersik wrote:
    PchlaW81 wrote:
    Są kotły gazowe kondensacyjne montowane w układzie otwartym.

Ano są

Ja Ci napisałem jak to widzę, ty tu jeszcze dodajesz, że przerabiałeś żeliwiaka na ekogroszek ... nie wiem czy ktoś się podejmie wirtualnie Ci to objaśnić. Wg mnie zawor 4 drogowy to podstawa do ekogroszka, jedna pompa na dom, druga na bojler, generalnie w 95% kotłow węglowych czy tam na ekogroszek to nie raz od logo firmy większa jest naklejka ze mozna dany kociol montowac tylko w ukladzie otwartym.

To Twoja sprawa ale pozwolę sobie wyrazić opinie, że nie wiem po co Ci takie kombinaje, i mieszanie tego wszystkiego, ekogroszek, gaz z butli, kocioł gazowy i jeszcze solary, jakby Ci przyszedł instalator z glową i miał to zrobic to ogromne koszty żeby to dobrze działało i było dobrze zabezpieczone, teraz prawie każdy to się boi o uprawnienia i jadą zgodnie z książką.

Ja bym ogarnął porzadnie kocioł na ekogroszek i tyle. Powodzenia
    jarkope
    Level 10  
    No cóż, gaz z butli jest potrzebny do pieca gazowego (raczej bez nie będzie działał :)). Piec na ekogroszek zostanie jako ogrzewanie awaryjne. Solar ma grzać wodę w okresie od wiosny do jesieni. Dodam, że stary piec nie jest w piątej klasie i prędzej czy później będzie musiał zostać zlikwidowany (dlatego nie bardzo chcę inwestować w wymienniki itd.) Więc głównym źródłem ciepła ma być piec gazowy. Dlaczego dwufunkcyjny? Bo wydaje mi się, że nie ma sensu grzać całego bojlera (około 300 litrów po to aby się umyć, czy też gary.
    PchlaW81
    Level 22  
    Oczywiście ty jestes na miejscu i lepiej wiesz ja tylko tak z "daleka" wyrazilem swoja opinie. Wiesz, nie wiem ile Was jest w domu, ale dwu funkcyjny to słabo, to się na mieszkanie nadaje, jak masz piec w lazience, a za scianą kuchnie.
    jarkope
    Level 10  
    W lecie używam przeplywki do mycia i daje rade chociaż jest mała, ma tylko 13KW. Nie da się zrobić teraz inaczej, bo musiałbym pół domu rozkuć aby poprowadzić do każdego punktu trzecią rurę. Myślę, że piec gazowy da radę.
    sylba
    Level 19  
    jarkope wrote:
    Mam w domu jednorodzinnym mieszaną instalację CO. Tzn. część jest w podłogówce a część na grzejnikach. Instalacja wykonana jest rurą alupex i działa w systemie grawitacyjnym z naczyniem wzbiorczym otwartym. Kocioł jest na ekogroszek.Chciałbym rozbudować instalację o kocioł gazowy dwufunkcyjny na propan z zewnętrznym zbiornikiem na gaz, wymienić stary bojler poziomy na pionowy z dwoma wężownicami, zlikwidować naczynie wzbiorcze na naczynie przeponowe. Mam też w planie podłączyć w przyszłości panel solarny do grzania wody.

Nie będzie to proste, ale da się zrobić. Poniżej przykład instalacji z kotłem gazowym, solarem oraz odbiornikami wysokotemperaturowymi - grzejniki, niskotemperaturowymi - ogrzewanie podłogowe oraz podgrzewem c.w.u.
    Schemat instalacji CO do podłączenia kotła gazowego w istniejącej już instalacji
    Na schemacie jest kocioł 110kW, ale chodzi o przykład układu instalacji i połączeń.
    Kocioł na paliwo stałe trzeba, moim zdaniem, włączyć poprzez sprzęgło, odrębne od tego na schemacie, podłączone równolegle do kolektorów zasilającego i powrotnego.
    Powodzenie projektu tkwi w szczegółach - przepływy, parametry wody i odbiorniki ciepła. Pokaż, co do tej pory zaplanowałeś.
    madamsz1
    Level 39  
    Zainteresował mnie ten wątek, bo w założeniu też chce do otwartego układu CO już istniejącego dołożyć piec gazowy ale myślałem o zastosowaniu wymiennika płytowego pomiędzy układem pieca gazowego (wysokie ciśnienie), a pieca węglowego w układzie otwartym. Odległości mam małe w kotłowni. Zasobnik 300 litrów na ciepłą wodę dwu wężownicowy bo chodzą solary.
    Jak się zapatrujecie na takie właśnie rozwiązanie:
    - piec gazowy (naczynie przeponowe itp w tym układzie)
    - wymiennik płytowy (oczywiście dodatkowa pompa za wymiennikiem)
    - układ z piecem węglowym otwartym tak jak jest (możliwość odcięcia zaworem pieca węglowego przy działaniu gazowego)
    PchlaW81
    Level 22  
    Pisalem o tym w drugim poscie, wiekszosc kotlow ma w sobie naczynie przeponowe
    jarkope
    Level 10  
    Już myślałem, że już nikt nie będzie chciał nic doradzić. Nic jeszcze nie rysowałem sobie , bo czekam na piec gazowy , ma przyjść w przyszłym tygodniu. To Termet Eco slim 20 KW dwufunkcyjny bez zasobnika. Dopiero zacząłem czytać na temat sprzęgieł hydraulicznych i wymienników do CO. Rzeczywiście muszę spiąć instalację wymiennikiem płytowym . Przejrzałem ten schemat z tym solarem. Postaram się przez weekend nakreślić jakiś schemat i podać do oceny . Uwzględnię w nim i sprzęgło i wymiennik płytowy.
    madamsz1
    Level 39  
    Ja przymiarki robię do immergas victrix tera 24 plus i blisko koło pieca wymiennik płytowy, dlatego wydaje mi się że nie będzie potrzebne żadne sprzęgło - chyba że macie jakieś inne sugestie to proszę o opinie.
    jarkope
    Level 10  
    Narysowałem schemat mojego centralnego w takim stanie jak jest. Poza dorysowanym piecem gazowyn ze sprzęgłem. Nie bardzo wiem, jak tu dać wymiennik płytowy. Muszę z tego wyrzucić stary bojler i zaprojektować nowy 300litrow z dwiema wężownicami.
  • Helpful post
    sylba
    Level 19  
    Chociaż można przerobić układ otwarty na zamknięty, to praktycznie może to być skomplikowane. Faktycznie lepiej pozostawić układ otwarty i zastosować wymiennik płytowy, a wówczas podłączenie kotła mogłoby wyglądać tak:
    jarkope
    Level 10  
    Tak, myślę że to dobre rozwiązanie. Jak przyjdzie piec, to się tym zajmę. wcześniej muszę opróżnić całą instalację i wszystko wypłukać. Dziękuję za pomysł i rysunki :). Odezwę się przyszłym tygodniu.
    sylba
    Level 19  
    Ja widzę to tak: na schematach hydraulicznych zamieszczonych powyżej źródła ciepła (kocioł gazowy i kocioł na paliwo stałe) dostarczają poprzez sprzęgło hydrauliczne do rozdzielaczy wodę grzewczą o wysokiej temperaturze. Instalacja kotła z otwartym układem grzewczym jest włączona poprzez wymiennik płytowy ze względu na separację hydrauliczną układu otwartego od zamkniętego.
    Obiegi odbiorcze są podzielone na obwody grzewcze grzejnikowe wysokotemperaturowe, ogrzewanie niskotemperaturowe (ogrzewanie podłogowe), podgrzew c.w.u. Każdy z tych obwodów pracuje na innych parametrach - temperaturze i przepływie wody grzewczej dlatego każdy z nich ma odrębną pompę obiegową. Obieg niskotemperaturowy ma dodatkowo zawór mieszający.
    Solar podgrzewa wyłącznie c.w.u. Sprzęgło hydrauliczne pracuje w układzie utrzymującym stałą (wysoką) temperaturę zasilania, która jest potrzebna do podgrzewania c.w.u. Taki układ jest korzystny także dla pracy kotła na paliwo stałe. W kotle gazowym może przez to nie dochodzić do kondensacji pary wodnej.
    Na twoim schemacie, o ile dobrze go czytam, są szeregowo połączone ogrzewania podłogowe i grzejnikowe co raczej nie jest dobrym rozwiązaniem. Jest też trochę bałaganu w zasilaniu zasobnika c.w.u.
    jarkope
    Level 10  
    Dziękuję za odpowiedź. Dobrze czytasz mój schemat, ta instalacja została wykonana w czasach gdy nie miałem innych możliwości. Dlatego zasilanie podłogi jest w szeregu z grzejnikami. Niestety już nic z tym nie zrobię, bo musiałbym w jakiś cudowny sposób podokladac rury w podłogach aby odseparować te dwa układy. Tak samo w bojlerze nie ma żadnego zaworu bezpieczeństwa, bo nie założyłem zaworu zwrotnego na zasilaniu. Doszedłem do wniosku, że jeśli ciśnienie CWU wzrośnie ponad miarę, to przecież cofnie się do sieci. Zdarzało się czasami, jeszcze jak piec był zwykłym kotłem na węgiel, że zagotował wodę ale nie było jakiegoś problemu z tego powodu.
    gersik
    Level 33  
    sylba wrote:
    a wówczas podłączenie kotła mogłoby wyglądać tak:
    I aby zagrzać CWU musisz włączać trzy pompy. Poroniony pomysł.
    jarkope wrote:
    Tak, myślę że to dobre rozwiązanie. Jak przyjdzie piec, to się tym zajmę. wcześniej muszę opróżnić całą instalację i wszystko wypłukać. Dziękuję za pomysł i rysunki . Odezwę się przyszłym tygodniu.
    Zastanów się czy twoja instalacja dobrze zniesie zamkniecie układu bo tak będziesz musiał zrobić.
    Panowie. Aby połączyć układ otwarty z zamkniętym musicie połączyć je wymiennikiem co wszyscy tu wiedzą ale nie piszą że, aby to prawidłowo funkcjonowało kocioł węglowy ma być w układzie otwartym wraz z zabezpieczeniem, a cała reszta czyli gazówka i instalacja grzewcza w układzie zamkniętym.
    Jeszcze raz napiszę nie komplikujcie sobie instalacji dokładając wymienniki i następne pompy oraz wymyślne sterowania.
    madamsz1
    Level 39  
    Wytłumacz dlaczego rozsądnie jest tak jak piszesz - chciałbym to wiedzieć ?. Akurat planuje pozostawić układ otwarty z piecem węglowym oraz grzejnikami, a piec gazowy spiąć z tym istniejącym układem przez wymiennik.
    PchlaW81
    Level 22  
    Czyli masz grzejniki i po drodze idą rurki zasilające rozdzielacz podłogówki? Ile masz obiegów tej podłogówki? Nie idzie dojechać do niego rurami osobno z pieca?
    sylba
    Level 19  
    gersik wrote:
    I aby zagrzać CWU musisz włączać trzy pompy. Poroniony pomysł.
    jarkope wrote:
    Tak, myślę że to dobre rozwiązanie. Jak przyjdzie piec, to się tym zajmę. wcześniej muszę opróżnić całą instalację i wszystko wypłukać. Dziękuję za pomysł i rysunki . Odezwę się przyszłym tygodniu.
    Zastanów się czy twoja instalacja dobrze zniesie zamkniecie układu bo tak będziesz musiał zrobić.
    Panowie. Aby połączyć układ otwarty z zamkniętym musicie połączyć je wymiennikiem co wszyscy tu wiedzą ale nie piszą że, aby to prawidłowo funkcjonowało kocioł węglowy ma być w układzie otwartym wraz z zabezpieczeniem, a cała reszta czyli gazówka i instalacja grzewcza w układzie zamkniętym.

Nie koniecznie. Jak widać na schemacie można odłączyć każdy obieg ręcznie. Trzeba tylko pamiętać by przed włączeniem obiegu z kotłem gazowym zamknąć obieg z kotłem węglowym i na odwrót.
    Jak widać w najprostszej wersji prawie nic nie trzeba zmieniać. Schemat mógłby wyglądać tak:

Trzeba tylko sprawdzić czy pompa kotła gazowego będzie w stanie zapewnić odpowiedni przepływ przez odbiorniki ciepła oraz czy kocioł gazowy jest wyposażony w zawór trójdrogowy.
    Słabe punkty takiego prostego rozwiązania to:
    1. Konieczność ręcznego sterowania (do wytrzymania jeśli odbywa się to 2 - 4 razy w sezonie);
    2. Brak regulacji temperatury w zasobniku c.w.u. zarówno przy zasilaniu z kotła węglowego i gazowego;
    3. Brak regulacji przepływu i temperatury poszczególnych obiegów grzewczych;
    Jeśli chodzi o solar to zakładam, że będzie pracował wyłącznie na potrzeby c.w.u. i pompa w obiegowa w tym układzie jest potrzebna z założenia.
    Schematy były pokazane jako możliwe rozwiązania. Inwestor zdecyduje co zrobi.

Dodano po 4 [minuty]:

Właściwie żeby układ z kotłem gazowym i zaworem trójdrogowym działał trzeba zainstalować pomiar temperatury w zasobniku c.w.u. i dołożyć sterownik zaworu trójdrogowego (o ile nie będzie częścią automatyki kotła).
    gersik
    Level 33  
    No i powoli dochodzisz do prawidłowo zaprojektowanej instalacji. Zrezygnowałeś z wymiennika to znaczy ze montujesz kocioł gazowy do układu otwartego. Nie zapomnij w odpowiednim miejscu zamontować pomp i zaworów zwrotnych.
    ad.1 od tego są sterowniki i zawory zwrotne, nic nie trzeba zamykać ani otwierać.
    ad.2 regulacje temp. w zasobniku wykonasz z pozycji sterownika kotła węglowego lub sterownika kotła gazowego.
    ad.3 regulacje przepływu wykona na grzejnikach.
    Mając gaz w kotłowni nie pakowałbym się w solary. To nie ma żadnego sensu.
    Sterowniki mają czujniki temp. CWU a odpowiedni kocioł gazowy ma w standardzie sterowanie zaworem rozdzielającym.
    Jeszcze warto by było wiedzieć który kocioł będzie dominujący.
    sylba
    Level 19  
    gersik wrote:
    No i powoli dochodzisz do prawidłowo zaprojektowanej instalacji. Zrezygnowałeś z wymiennika to znaczy ze montujesz kocioł gazowy do układu otwartego. Nie zapomnij w odpowiednim miejscu zamontować pomp i zaworów zwrotnych.
    ad.1 od tego są sterowniki i zawory zwrotne, nic nie trzeba zamykać ani otwierać.
    ad.2 regulacje temp. w zasobniku wykonasz z pozycji sterownika kotła węglowego lub sterownika kotła gazowego.
    ad.3 regulacje przepływu wykona na grzejnikach.

Uważasz, że tylko tyle wystarczy?
    Nie są oczywiście zaznaczone sterowania. Pompa w kotle węglowym już jest i zakładam, że kocioł gazowy też ma/będzie miał pompę.
    gersik
    Level 33  
    Oto najprostszy, działający bezproblemowo sposób podłączenia: Schemat instalacji CO do podłączenia kotła gazowego w istniejącej już instalacji
    jarkope
    Level 10  
    Witam ponownie. Nie odzywałem się , bo kwestia montażu zbiornika na gaz niestety jeszcze się przeciąga. Ale oczywiście śledziłem Wasze porady a jednocześnie rozważałem sposób podłączenia pieca gazowego . Doszedłem do wniosku ,że ze względu na późny już okres grzewczy nie bardzo jak jest bawić się w " operacje na żywym organiźmie" i pomyślałem że nie będę przerabiał instalacji aby dostosować ją do pracy z piecem gazowym w układzie zamkniętym. Wykombinowałem ,że połączę piec gazowy przez wymiennik ciepła do istniejącego układu bez większych przeróbek. Zastanawiam się tylko, czy będzie to chciało pracować , bo obwód grzewczy pieca gazowego będzie bardzo krótki tzn, wyjście z pieca gałązkami około 1mb do wymiennika (chłodniczki) 25kW i przez nią bez specjalnych przeróbek wpięcie do istniejącego układu. Będą wtedy musiały pracować dwie pompy - jedna w piecu gazowym a druga w istniejącej instalacji. Ten sposób podłączenia rozwiązałby mi problem płukania instalacji przed podłączeniem pieca gazowego ( wymagane przez producenta pieca), nie ma potrzeby montażu filtra w krótkim układzie pieca gazowego . Filtr byłby w miejscu podłączenia starego układu przed chłodniczką aby jej nie zapchać. No i kwestia spięcia całości nie zajęła by dużo czasu co nie spowoduje długiej przerwy w pracy ogrzewania.
    Na moim rysunku wyglądałoby to tak, że zamiast sprzęgła hydraulicznego byłaby chłodniczka a czujnik pracy pompy starego układu musiałbym przenieść w jej okolice aby układ szybciej reagował by załączać pompę tego układu, bo zdaję sobie sprawę , że piec gazowy szybko nagrzeje swój obwód , więc musi być szybki odbiór ciepła przez stary układ aby płynnie pracował piec gazowy. Co Wy o takim rozwiązaniu sądzicie? Czy jest szansa, że będzie to działać? Dziękuję za opinię
    sylba
    Level 19  
    Narysowanie połączeń to dopiero początek projektu. Teraz trzeba dobrać parametry instalacji żeby wszystko w miarę poprawnie pracowało.
    Na twój schemat naniosłem warunki brzegowe w postaci temperatur wody obiegowej. Patrząc na to można zobaczyć, w których miejscach jest ok, a które trzeba dopracować.
    Sama współpraca kotła z wymiennikiem ciepła nie będzie problemem. Tak jak napisałeś niezbędna będzie dodatkowa pompa w obiegu wtórnym - po drugiej stronie wymiennika, ale możliwie, że nie jedyna.
    Zagadnienia, które powinieneś rozwiązać to:
    - zapewnienie pracy kotła gazowego by pracował przez maksymalny czas w warunkach kondensacji tzn. by temperatura powrotu wody z wymiennika nie przekraczała 55C;
    - zapewnienie minimalnej temperatury powrotu wody do kotła na paliwo stałe (zgodnie z instrukcją kotła) min. 50C by uniknąć kondensacji spalin;
    - zapewnienie minimalnej temperatury wody zasilającej zasobnik CWU w zależności od oczekiwanej temperatury CWU i czasu podgrzewu (mocy cieplnej podgrzewu CWU);
    - zapewnienie by maksymalna temperatura na podgrzewanie podłogowe nie przekraczała 55C przy maksymalnym obciążeniu cieplnym (najwyższej temperaturze zasilania grzejników);
    - zapewnienie temperatury zasilania i przepływów wody grzewczej przez odbiorniki by dostarczyć do nich odpowiednią ilość ciepła przy maksymalnym obciążeniu;
    Dalej to już tylko z górki.