Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Whirlpool ARC8140/1/IX - Jak zbudować sterowanie lodówką samemu

marcel_80 13 Sep 2021 11:23 462 5
    marcel_80
    Level 9  
    Witam.
    Mam taki oto problem.
    13 lat temu kupiłem nową lodówkę i od tamtej pory działała bez zarzutu. Nie było potrzeby czegokolwilek przy niej robić. Niedawno jednak przestała chłodzić i to bez poinformowanie nas o tym. Ot tak po prostu nie włącza agregatu i tyle. POmaga wyłączenie na dłużej z prądu, ale potem tylko raz dojedzie do zadanych tempeartur i znowu zasypia na dobre.
    Gość od napraw AGD nie polecił wymiany sterownika, bo wg niego za "chwilę" padnie mi system chłodzenia. Ja jestem innego zdania i uważam, że system ten jeszcze długo podziała, ale też nie mam zamiaru kupować nowego sterownika za 1000zł.

Myślę, że skoro lodówka ma wszystkie potrzebne na ten moment komponenty sprawne, tj. agregat i system chłodzenia, NTC, wentylatory, - to może warto pokusić się o zrobienie prostego sterowania przy pomocy innych elementów.

A więc do rzeczy:
    Posiadam 2 kanałowy regulator temperatury firmy ESCO DC20 (https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-termostat-podwojny-dc20-6681815572), którym można sterować jednocześnie i niezależnie dwoma urządzeniami. Na chwilę obecną sterowanie agregatem i wentylatorami mam uzależnione jest od temperatury w zamrażarce - z czujnika zamrażarki.
    Na chwilę obecną komorę zamrażarki traktujemy jak lodówkę, bo nie mam jeszcze 24V zasilacza do wentylatorów. 12V'oltowy nie daje wydajności wentylatora potrzebnej do ochłodzenia lodówki.

Co jest mi jeszcze nie znane:
    1. Kiedy mają załączać się wentylatory: w której fazie cyklu chłodzenia, czy cyklicznie co jakiś czas?
    2. Jak ogarnąć sterowanie oświetleniem używając wyposażenia które jest oryginalne w lodówce?
    3. Jak ustawić sterowanie grzałką do odszraniania (defrost)? Kiedy ona ma się włączać? W jakich warunkach? Cyklicznie? Przy których warunkach spełnionych?
    stachu_l
    Level 29  
    marcel_80 wrote:
    Na chwilę obecną komorę zamrażarki traktujemy jak lodówkę,

Czy w takim ustawieniu sprawdzałeś i wyciągasz wniosek że
    marcel_80 wrote:
    12V'oltowy nie daje wydajności wentylatora potrzebnej do ochłodzenia lodówki.

?
    Jaka jest droga powietrza zasysanego i dmuchanego przez wentylatory? Czy one przypadkiem nie pobierają go z zamrażalnika?
    Jak masz jeden kompresor to jak komora chłodnicza na swój parownik to kompresor musi działać by wentylator dał radę cos ochłodzić. W takim wypadku powietrze nie musi krążyć przez zamrażalnik.
    Może jak zamrozisz zamrażalnik i wtedy użyjesz wentylatorów to komora chłodni się ochłodzi. Oczywiście jak załadujesz do pełna to tym wentylatorom może braknie wydajności bo z jakiegoś powodu są na 24V ale na próbę z pusta lodówka można puścić.

Ad 1
    Jak powietrze przepływa przez zamrażalnik to można spróbować sterować tylko temperaturą komory chłodni - jak trzeba chłodzić to się włącza. Przy chłodzeniu komory chłodni zamrażalnik będzie się ogrzewał i kompresor powinien wystartować. Można jednak wymusić jego start jeżeli temperatura zamrażalnika będzie miała duże skoki przy po włączeniu wentylatorów.
    Jak mają własny parownik to podobnie jak wyżej ale tylko jak działa kompresor. Być może temperatura komory chłodniczej też powinna włączać kompresor jak jest za ciepło -tu musisz sprawdzić doświadczalnie.

Ad 2
    A to nie są zwykłe styki albo kontaktrony przy drzwiach? Na jakie napięcie jest oświetlenie?

Ad 3
    Można ręcznie na przycisk ale rozumiem, że do tej pory było automatyczne.
    Na pewno nie ma to sensu jak pracuje kompresor ale głębiej nie wnikałem w algorytm tego sterowania.
    jack63
    Level 43  
    Osobiście starałbym się naprawić ten ori sterownik. Jak żyje procesor (o ile w ogóle jest?) to reszta jest do ogarnięcia.
    Daj zdjęcia płytki sterownika.
    Stworzenie układu sterowania jest tym trudniejsze im bardziej skomplikowana jest budowa lodówki.
    Np. sterowanie chłodziarko-zamrażarki no frost jest praktycznie nie do zrealizowania na sterowniku chłodniczym(!), a co dopiero na jakimś termostacie.
    Czy lodówka jest nofrost?
    marcel_80
    Level 9  
    stachu_l wrote:
    marcel_80 wrote:
    Na chwilę obecną komorę zamrażarki traktujemy jak lodówkę,

Czy w takim ustawieniu sprawdzałeś i wyciągasz wniosek że
    marcel_80 wrote:
    12V'oltowy nie daje wydajności wentylatora potrzebnej do ochłodzenia lodówki.

?
    Jaka jest droga powietrza zasysanego i dmuchanego przez wentylatory? Czy one przypadkiem nie pobierają go z zamrażalnika?
    Jak masz jeden kompresor to jak komora chłodnicza na swój parownik to kompresor musi działać by wentylator dał radę cos ochłodzić. W takim wypadku powietrze nie musi krążyć przez zamrażalnik.
    Może jak zamrozisz zamrażalnik i wtedy użyjesz wentylatorów to komora chłodni się ochłodzi. Oczywiście jak załadujesz do pełna to tym wentylatorom może braknie wydajności bo z jakiegoś powodu są na 24V ale na próbę z pusta lodówka można puścić.

Obecnie mam zasilacz na 12V i gdy go użyłem to temperatura w zamrażarce osiągnie nawet -20[oC], a w lodówce nawet po 2-3godzinach nadal jest 17-18 stopni, stąd wniosek, że nie wydala wentylator.
    W tej lodówce wentylator zaciąga zimne powietrze z zamrażarki. Wentylator działa sprawnie.
    Jest też wentylator w zamrażarce, który włączam i używam, ale na czuja narazie.

stachu_l wrote:

Ad 1
    Jak powietrze przepływa przez zamrażalnik to można spróbować sterować tylko temperaturą komory chłodni - jak trzeba chłodzić to się włącza. Przy chłodzeniu komory chłodni zamrażalnik będzie się ogrzewał i kompresor powinien wystartować. Można jednak wymusić jego start jeżeli temperatura zamrażalnika będzie miała duże skoki przy po włączeniu wentylatorów.
    Jak mają własny parownik to podobnie jak wyżej ale tylko jak działa kompresor. Być może temperatura komory chłodniczej też powinna włączać kompresor jak jest za ciepło -tu musisz sprawdzić doświadczalnie.

stachu_l wrote:

Ad 2
    A to nie są zwykłe styki albo kontaktrony przy drzwiach? Na jakie napięcie jest oświetlenie?

Zasilanie żarówki to 230V. Obok drzwi coś jest chyba na magnes - z tego co zrozumiałem od elektronika. Nie wiem na ten moment jak to wykorzystać

stachu_l wrote:

Ad 3
    Można ręcznie na przycisk ale rozumiem, że do tej pory było automatyczne.
    Na pewno nie ma to sensu jak pracuje kompresor ale głębiej nie wnikałem w algorytm tego sterowania.

Z tego co dzisiaj przeczytałem, to przydałby sie tutaj chyba bardziej inteligentny system sterowania. Jakies propozycje? Sterownik PLC z czasem rzeczywistym? Jakieś dodatkowe moduły? Jakieś gotowe rozwiązanie? A może Arduino, czy Raspberry Pi? :-)
    stachu_l
    Level 29  
    Rozumiem, ze to ćwiczenia dla wiedzy i własnej satysfakcji a nie dla dalszego poważnego używania lodówki.
    Nauka tez kosztuje i czasem może coś nie działać tak jak powinno więc ostatecznie może się okazać, że koszt oryginalnego sterownika będzie porównywalny z cena PLC i innych części układu, czasem poświęconym na programowanie, czasem kiedy lodówka nie jest w pełni sprawna, czasem testowania ostatecznego rozwiązania itp.
    marcel_80
    Level 9  
    stachu_l wrote:
    Rozumiem, ze to ćwiczenia dla wiedzy i własnej satysfakcji a nie dla dalszego poważnego używania lodówki.
    Nauka tez kosztuje i czasem może coś nie działać tak jak powinno więc ostatecznie może się okazać, że koszt oryginalnego sterownika będzie porównywalny z cena PLC i innych części układu, czasem poświęconym na programowanie, czasem kiedy lodówka nie jest w pełni sprawna, czasem testowania ostatecznego rozwiązania itp.

Mam zamiar użytkować dalej tę lodówkę. Nie mam niczego do stracenia. Zakupione sterowniki, regulatory itp. można zawsze użyć do czegoś innego przecież. Mogę trochę czasu na to poświęcić - w końcu taką nową lodówkę to by trzeba za ok 3kPLN kupić. Jestem gotowy na drobne wydatki i nauczenie się w tym obszarze czegoś.

Dodano po 35 [minuty]:

jack63 wrote:
    Osobiście starałbym się naprawić ten ori sterownik. Jak żyje procesor (o ile w ogóle jest?) to reszta jest do ogarnięcia.
    Daj zdjęcia płytki sterownika.
    Stworzenie układu sterowania jest tym trudniejsze im bardziej skomplikowana jest budowa lodówki.
    Np. sterowanie chłodziarko-zamrażarki no frost jest praktycznie nie do zrealizowania na sterowniku chłodniczym(!), a co dopiero na jakimś termostacie.
    Czy lodówka jest nofrost?

Lodówka jest No frost.
    Nie ma zbytnio dużo elementów do sterowania. Załączam schemat,to będzie prościej:
    Lodówka Whirlpool ARC8140/1/IX - Jak zbudować sterowanie lodówką samemu
    1. Agregat (D)
    2. Wentylator zamrażarki (M),
    3. Wentylator lodówki (L),
    4. NTC zamrażarki (I)
    5. NTC defrost (H),
    6. Grzałka defrost (O),
    7. NTC lodówki (J)
    8. Czujnik otwarcia lodówki (K),
    9. Żarówka 220V (P),
    A tu zdjęcia samej płytki (niebieski przekaźnik został wymieniony przez elektronika, ale to nie pomogło w sprawie):
    Lodówka Whirlpool ARC8140/1/IX - Jak zbudować sterowanie lodówką samemu Lodówka Whirlpool ARC8140/1/IX - Jak zbudować sterowanie lodówką samemu