Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozdzielnica do zasilenia ogrodu

P-o-l 13 Sep 2021 14:09 390 13
    P-o-l
    Level 18  
    Witam,

Chciałbym wykonać oświetlenie (4 lampy IP44 20W LED) oraz zasilenie ogrodu (2 gniazdka IP66). Dom posiada stary licznik (3 wkręcane bezpieczniki) z jednofazową dwużyłową instalacją elektryczną 5kW. W tym przypadku chciałbym zastosować nową rozdzielnicę przeznaczoną tylko do zasilania ogrodu (wyłącznik izolowany + rcd + 1x B16A + 1x B10A). Całość (rozdzielnica + włączniki) znajdzie się na zabudowanej werandzie a przepust do ziemi będzie zabezpieczony rurą karbowaną AROT DVT. Czy taka rozdzielnica ma sens? Nie chciałbym płacić za przyjazd elektryka, który na miejscu stwierdzi że tego tak się nie da zrobić.

Pozdrawiam
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    RebellionArts
    Level 21  
    Jeżeli zachowane będą numery przy IP, oraz sama rozdzielnica będzie je spełniać to jak najbardziej będzie dobrze. Rura typu arot w zupełności wystarczy.
    Oczywiście kabel zasilający tą ogrodową rozdzielnice musi mieć odpowiednią średnicę aby nie uległ uszkodzeniu przy pełnym obciążeniu gniazd i oświetlenia ( czyli B16 + B10)
    Pozdrawiam
    kokapetyl
    Level 43  
    P-o-l wrote:
    Dom posiada stary licznik (3 wkręcane bezpieczniki) z jednofazową dwużyłową instalacją

I jaką rolę ma spełniać wspomniany RCD?
    P-o-l
    Level 18  
    Przepraszam, zapomniałem wspomnieć o układzie, jest to TN-C więc założyłem, że możliwy jest podział PEN na PE oraz N przed RCD.
    kokapetyl
    Level 43  
    RebellionArts wrote:
    Oczywiście kabel zasilający tą ogrodową rozdzielnice musi mieć odpowiednią średnicę aby nie uległ uszkodzeniu przy pełnym obciążeniu gniazd i oświetlenia

Musi jeszcze spełnić warunki odnośne do PEN, chyba że, podział zostanie dokonany wcześniej.
    zbich70
    Level 42  
    kokapetyl wrote:
    Musi jeszcze spełnić warunki odnośne do PEN
    Nie musi, wtedy nie jest to PEN tylko przewód zerowy.
    RebellionArts
    Level 21  
    Tak, nie miałem ochoty wypisywać wszystkich wytycznych, w odróżnieniu od innych tematów, ten autor w miarę przyzwoicie opisał sposób wykonywania. I pytał się o sens zastosowanego wyposażenia i ochrony mechanicznej. Ja uważam to za sensowne podejście.
    kokapetyl
    Level 43  
    zbich70 wrote:
    Nie musi, wtedy nie jest to PEN tylko przewód zerowy.

Zgadza się, ale autor napisał
    P-o-l wrote:
    jest to TN-C więc założyłem, że możliwy jest podział PEN na PE
  • Helpful post
    zbich70
    Level 42  
    kokapetyl wrote:
    Zgadza się, ale autor napisał
    Tak, bo ostatni przewód zerowy był oddany do użytku (powinien być) ponad ćwierć wieku temu i pojęcie to stopniowo zanika na rzecz PEN.
    Aczkolwiek lepiej jest zwracać uwagę na nazewnictwo, niż spodziewać się, że instalacja będzie w przekroju 10(16)mm².

Do Autora: założenia są poprawne, nie mniej w przypadku wiekowej instalacji i dokładania iluś metrowego obwodu, warto sprawdzić czy ochrona jest obecnie zachowana i czy będzie zachowana na końcu nowego obwodu.
    P-o-l
    Level 18  
    Dziekuję wszystkim za cenne uwagi. Mam jeszcze jedno pytanie, na które nie znajduje odpowiedzi. Kabel będzie się znajdował w ziemi na głebokości około 80cm bez dodatkowego zabezpieczenia (sama podsypka z piasku). Dopiero przy pionowych wypustach (po elewacji domu oraz do lamp i gniazdek) zostanie osłonięty rurą AROT. Na jaką głebokość powinna sięgać? Do podsypki z piasku czy wystarczy tylko kilka cm w ziemi?
    RebellionArts
    Level 21  
    Głębokość orientacyjna dla kabli elektrycznych to 80 cm i położona niebieska folia informująca że na tej głębokości należy spodziewać się kabla, więc jeżeli zastosujesz wszystko co wyżej opisałem to nikt kabla nie uszkodzi.
    Z tego co do mnie dotarło, kabel z lub bez arota bez różnicy o ile jest to kabel ziemny. (Chętnie się dowiem czy ma być w arocie czy nie, - swój rozum mam ale ktoś mnie zagiął wiedzą na ten temat że nie ma być, a według mnie każda dodatkowa ochrona mechaniczna się przyda jak można ją zastosować).
    Przy wyjściu kablem pionowo od dołu (80 cm) arot zastosuj.
    Wejdź do skrzynki nim i złap by nie uciekł.
    viktor1950
    Level 20  
    RebellionArts wrote:
    Głębokość orientacyjna dla kabli elektrycznych to 80 cm

Przecież to nie kabel 1KV
    50 cm – kabli o napięciu znamionowym do 1 kV, ułożonych pod chodnikiem, drogą rowerową i przeznaczonych do oświetlenia ulicznego, oświetlenia znaków drogowych i sygnalizacji ruchu ulicznego oraz reklam itp;
    70 cm – kabli o napięciu znamionowym do 1 kV, ułożonych poza użytkami rolnymi;
    80 cm – kabli o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV lecz nie wyższym niż 30 kV, ułożonych poza użytkami rolnymi;
    90 cm – kabli o napięciu znamionowym do 30 kV, ułożonych na użytkach rolnych;
    100 cm – kabli o napięciu znamionowym wyższym niż 30 kV.
    RebellionArts
    Level 21  
    viktor1950 wrote:
    RebellionArts wrote:
    Głębokość orientacyjna dla kabli elektrycznych to 80 cm

Przecież to nie kabel 1KV
    50 cm – kabli o napięciu znamionowym do 1 kV, ułożonych pod chodnikiem, drogą rowerową i przeznaczonych do oświetlenia ulicznego, oświetlenia znaków drogowych i sygnalizacji ruchu ulicznego oraz reklam itp;
    70 cm – kabli o napięciu znamionowym do 1 kV, ułożonych poza użytkami rolnymi;
    80 cm – kabli o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV lecz nie wyższym niż 30 kV, ułożonych poza użytkami rolnymi;
    90 cm – kabli o napięciu znamionowym do 30 kV, ułożonych na użytkach rolnych;
    100 cm – kabli o napięciu znamionowym wyższym niż 30 kV.

To brzmi jak funfact, zabrakło tylko informacji o czerwonej taśmie dla kabli > 1kV i szczerze nie rozumiem po co dopisałeś resztę okablowania i ich głębokości.
    Podałem zwrot orientacyjna, bo wiedziałem, że mogą być docinki, lepiej wykopać na 77 cm niż na 67 cm.
  • Helpful post
    zbich70
    Level 42  
    RebellionArts wrote:
    Podałem zwrot orientacyjna, bo wiedziałem, że mogą być docinki, lepiej wykopać na 77 cm niż na 67 cm.
    80 cm nie jest tu błędem, bo zapewne dotyczy głębokości wykopu. Minus 10 cm podsypki i jest 70 cm.
    Takie wpisy jak #12 przypominają mi jednego inspektora nadzoru, który kwestionował że kabel jest 5 cm (!) za głęboko. Nie przejmuj się tym. ;)

Dodano po 46 [minuty]:

P-o-l wrote:
    Na jaką głebokość powinna sięgać? Do podsypki z piasku czy wystarczy tylko kilka cm w ziemi?
    Do zagięcia kabla, czyli na prostym odcinku. Gdy krawędź rury będzie zbyt głęboko, to będzie ona zachodzić na łuk kabla i zamiast ochraniać, może kaleczyć powłokę, a przynajmniej nie potrzebnie na nią naciskać.
    Zbyt płytko, nie spełnia swej roli na odcinku poziom gruntu - głębokość ułożenia.