Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers Ceraclass ZW 14-2 DV AE 23 -wymiana zaworu dopustowego

Reloopseven 13 Sep 2021 18:40 1149 15
    Reloopseven
    Level 5  
    Piec Junkers Ceraclass ZW 14-2 DV AE 23
    urwana końcówka jak na fotkach, problem polega na tym ze nie mozna dolac wody do obiegu
    nawet kombinerkami nie idzie przekręcić, wiec pozostaje wymiana zaworu
    chce zamówić to, czy to pasuje do tego pieca ?
    https://allegro.pl/oferta/zawor-dopustowy-zw14-28-ke-ae-czesci-junkers-wwa-11060990080

jak wykręcić stary zawór, zostal maly "kikut" ?

Prosze o pomoc

Junkers Ceraclass ZW 14-2 DV AE 23 -wymiana zaworu dopustowego Junkers Ceraclass ZW 14-2 DV AE 23 -wymiana zaworu dopustowego
    szamotel
    Level 16  
    Spróbuj dopasować małą nasadkę torx tak by ciasno pasowała, trzeba ją nabić na wystający koniec , może to pomoże.
    zales.vip
    Level 29  
    Jak już uda Ci się chwycić kikut i nim obrócić - to czym prędzej go wykręć i wymień. Jak się zaplecze bardziej to tylko wymiana lewego hydrobloku wejdzie w grę, a to już koszt około 500zl.
    Żeby wykręcić zawór - najpierw wyjmij ze środka taką trójkątną spinkę. Widać ją na zdjęciach.
    BUCKS
    Level 39  
    Reloopseven wrote:
    urwana końcówka jak na fotkach, problem polega na tym ze nie mozna dolac wody do obiegu

jeśli naprawa kotła zawiedzie zawsze możesz dolać wody przez grzejnik.
    Jeśli np. w łazience masz zwykły grzejnik to zamiast odpowietrznika montujesz zawór spustowy 1/2 cala, a potem odpowiednio długi wąż z redukcją i zaworem zwrotnym by dało radę podłączyć się np. pod prysznic.
    Po wszystkim zawór spustowy musi zostać i psuje estetykę ale woda będzie dolana, ewentualnie jeśli rury są prowadzone przy podłodze natynkowo to można pomyśleć o montażu zaworów spustowych na stałe na rurach. Przyda się do awaryjnego spuszczania wody lub napełniania niezależnie od kotła.
    Reloopseven
    Level 5  
    @BUCKS w łazience jest mały "grzejnik suszarkowy" ma u góry właśnie taki zawór do odpowietrzania, ta opcja najbardziej wydaje się bez inwazyjna, baterie prysznicową mam nie daleko można by do niej wkręcić ten zestaw z kurkiem przed grzejnikiem, wrócę do domu, dołączę zdjęcia, prośba żeby ktoś podał jakie elementy potrzebuje kupić np. w Castoramie

Dodano po 8 [godziny] 14 [minuty]:

@BUCKS jednak za kikut nie da się chwycić, więc przemierzam się do opcji z podłączeniem do grzejnika w łazience i do baterii prysznicowej przesyłam zdjęcie grzejnika, po lewej odpowietrznik po prawej jest nypel zaślepka , i może by po prawej wlasnie zamiast zaslepki na sztywno zamontować zawór spustowy 1/2 dalej wąż i dalej ten zawór zwrotny plus redukcja do baterii prysznicowej, mając na sztywno zawór spustowy po dolaniu zakręcamy i można nawet wąż odłączyć od zawory spustowego 1/2 bedzie tylko ten zawor wystawal do gory

potrzebne elementy
    -zawor spustowy 1/2 z "klamka"
    -waz odpowiednio dlugi
    -zawor zwrotny + redukcja do baterii taka jak do weza od słuchawki prysznica
    Dobrze rozumiem ?
    I czy jak puszcze wode w obieg otwierajac zawor spustowy 1/2 to wskazowka na piecu poleci do gory i w przyszlosi bede mogl dolewac sobie wody :)
    dodam jeszcze ze cala operacja jest poto zeby wymienić także zawór bezpieczeństwa ten czerwony obok, gdyż ciekło z niego i wkręciłem w niego zaślepkę wszystko jest okey na razie na piecu jest 1,5 Bar no ale powoli trzeba te usterki naprawiać
    oczywiście trzeba kupić zawór bezpieczeństwa do tego modelu pieca czy to taki
    jeżeli będę mial pewność ze to taki zawór mogę spuścić wodę wkręcić nowy zawór bezpieczeństwa, i metoda do grzejnika zawór 1/2 waz itd dolać na spokojnie wody

https://allegro.pl/oferta/zawor-bezpieczenstwa-junkers-ceraclass-11152795493

BUCKS
    Level 39  
    Reloopseven wrote:
    potrzebne elementy
    -zawor spustowy 1/2 z "klamka"
    -waz odpowiednio dlugi
    -zawor zwrotny + redukcja do baterii taka jak do weza od słuchawki prysznica
    Dobrze rozumiem ?

dobrze rozumiesz ale zawory potrzebujesz 2 szt.

zawór jeśli masz gumkę na gwincie to się sam uszczelni jeśli nie to potrzebujesz pakuł.
    wkręcasz w grzejnik taki zawór i masz nakręconą końcówkę z "lejkiem" na któy nakładasz wąż i potrzebujesz opaski skręcanej na śrubokręt by wąż sam nie wypadł.
    Po robocie odkręcasz nakrętkę z tym "lejkiem" i wężem, a reszta zostaje na stałe, a drugą zaślepkę na druciku nakręcasz na zawór jako zabezpieczenie na wypadek przypadkowego okdkręcenia zaworu by Ciebie nie zalało.

Z drugiej strony od strony prysznica ja mam drugi zawór, gdzie przykręcam drugi koniec węża, następnie zawór spustowy z uszczelką na gwincie jest wkręcony w zawór zwrotny.
    Ponieważ mój zawór zwrotny 1/2 cala ma z obu stron gwint wewnętrzny to mam półśrubunek 1/2 cala (z jednej strony gwint zewnętrzny, a z drugiej nakrętka z gwintem wewnętrznym do bezpośredniego nakręcenia na wyjście złącze od prysznica) ale na styku półśrubunku i zaworu zwrotnego musiałem dać pakuły. U siebie odkręcam wąż od prysznica i do korpusu kranu przykręcam mój zestaw, by nic nie ciekło potrzebna jest gumowa uszczelka 1/2 cala na styku z korpusem kranu.
    Ciśnienie w kranie jest większe niż w układzie c.o., więc po odkręceniu kranu najpierw odkręcam zawór od strony prysznica, a na końcu zawór od strony grzejnika.
    Zawór zwrotny jest zabezpieczeniem, że jak się pomylisz i otworzysz zawory w odwrotnej kolejności to woda kotłowa uważana za skażoną nie dopłynie do kranu i go nie skazi, zwłaszcza jeśli potem ktoś akurat miałby pić tę wodę albo użyć do mycia zębów itp.

Dodano po 1 [godziny] 30 [minuty]:

tu masz zdjęcie jak wygląda mój zestaw od strony kranu z prysznicem:

Dodano po 12 [minuty]:

Reloopseven wrote:
    dodam jeszcze ze cala operacja jest poto zeby wymienić także zawór bezpieczeństwa ten czerwony obok, gdyż ciekło z niego i wkręciłem w niego zaślepkę wszystko jest okey na razie na piecu jest 1,5 Bar no ale powoli trzeba te usterki naprawiać

a czy wcześniej kręciłeś pokrętłem od tego zaworu bezpieczeństwa?
    W moim kotle zawór ma strzałkę i kręcąc zgodnie z kierunkiem tej strzałki to zawór zaczyna się stopniowo otwierać, jak otworzy się na maksa to potem następuje gwałtowne zamknięcie sprężyny, co objawia się charakterystycznym strzałem i natychmiast trzeba przestać kręcić.
    Upewnij się, że w zaworze nie ma żadnych syfów, bo może jakiś paproch blokuje pełne zamknięcie zaworu.
    Jeśli nie to to faktycznie pomoże tylko wymiana na nowy ale u mnie zawór jest oryginalny, z tym, że ja raz do roku "strzelam" zaworem by sprężynę trochę rozruszać i śmiga ten zawór od ponad 15 lat.
    Reloopseven
    Level 5  
    @BUCKS dziękuje za wyczerpująca odpowiedz :) na razie mam 1,5 Bar wiec kocioł chodzi bez problemu i nic nie przecieka, no ale w wypadku wymiany zaworu bezpieczeństwa albo grzebaniu przy nim wyciek juz by byl i bym byl zmuszony dolac wody, a tak mam scenariusz całkiem bez inwazyjny i można spać na razie spokojnie a jak b będę miał wolny czas wybiorę sie do Castoramy i zakupie potrzebne elementy do zestawu napełniającego od strony grzejnika, jak będzie jakis problem pytanie, dam znać w temacie, dzieki tej metodzie moge zapomnieć o grzebaniu przy "kikucie" zaworze dopustowym wody przy piecu i woda moze byc dolewana bezpiecznie do ukladu z grzejnika

na razie wysłałem pytanie do sprzedawcy allegro czy ten zawor pasuje do mojego pieca zeby nie bylo problemu po zamówieniu
    https://allegro.pl/oferta/zawor-bezpieczenstwa-junkers-ceraclass-11152795493
    Reloopseven
    Level 5  
    @BUCKS jedna zasadnicza sprawa jest taka że ten mój grzejnik jak mierze suwmiarką gwint na dole który wystaje pod owijką z pakuł ma około 20 mm czy to na pewno 1/2 ? Coś czuję że to może być ,3/4 proszę o wyjaśnienie jak wygląda sprawa tych gwintów, niechce źle zamówić części do zestawu napełniania
    Jak odkrece słuchawkę od prysznica od baterii to ten gwint też jakoś tak 20mm hmm może być też przejście z 3/4 na 1/2 w grzejniku i wtedy cały zestaw reszta na 1/2
    BUCKS
    Level 39  
    gwint od odpowietrznika lub zaślepki 1/2 cala ma ok. 2cm, jak pamiętam to do odkręcenia musisz mieć klucz rozmiar 22, także wszystko się zgadza.
    Ja nie mam drabinki tylko wszędzie mam grzejniki stalowe, płytowe typ 22 ale jeszcze nie spotkałem się by odpowietrznik w grzejniku płytowym, czy drabinkowym miał mieć 3/4 cala.
    Na 3/4 cala to w swoich grzejnikach mam dolne przyłącza, bo gdybym ten sam grzejnik chciał podłączać z boku to tam jest już 1/2 cala. Ja mam grzejniki uniwersalne, więc mam opcję podłączania dolnego lub bocznego w zależności od tego jakie przyłącza zastosuję.
    W praktyce w większości grzejników mam podłączenie dolno-boczne, a w zasadzie krzyżowe, czyli zasilanie jest z dołu, technicznie jest to to samo jakby zasilanie było z boku na górze, a powrót jest na dole po przeciwnej stronie grzejnika.
    Podłączenie krzyżowe zwiększa nieco efektywność samego grzejnika, a mi zależało by wykorzystać możliwie najlepiej posiadaną instalację c.o. by zminimalizować ile się da efekty przewymiarowanego kotła.
    Reloopseven
    Level 5  
    BUCKS wrote:
    ale jeszcze nie spotkałem się by odpowietrznik w grzejniku płytowym, czy drabinkowym miał mieć 3/4 cala.

dziekuje za te dobre slowa :)
    skompletowałem wiec taki zestaw na allegro

Przedłużka mosiężna chrom 1/2 cala końcówka ma ten sam rozmiar co od prysznica ?
    bateria jest starego typu z dwoma kurkami zimna ciepła
    BUCKS
    Level 39  
    Reloopseven wrote:
    Przedłużka mosiężna chrom 1/2 cala końcówka ma ten sam rozmiar co od prysznica ?

powinno być 1/2 cala, przynajmniej u mnie tak jest i też mam kran w starym stylu tylko bardziej finezyjny.
    Tylko lepiej jakbyś miał półśrubunek, bo wtedy kręcisz samą nakrętką, a tak to będziesz musiał kręcić całym zestawem by go nakręcić na kran, a wtedy może się okazać, że nie ma na to miejsca.
    Jak nie masz pakuł to sobie kup razem z pastą.
    Reloopseven
    Level 5  
    BUCKS wrote:
    Tylko lepiej jakbyś miał półśrubunek,

no tak ale jak wyprowadze nypel 1/2, z zaworu zwrotnego to zakoncze zestaw gwintem 1/2 i dalej...
    jak zdejme tylko sluchawke z prysznica(konczy sie gwintem jak nypel 1/2) mam juz łatwa możliwość wkręcenia zestawu a śruba jest na końcu właśnie węza od prysznica :) tym sposobem waż w zestawie bede mial krótki z 0,5 m wystarczy spokojnie

Junkers Ceraclass ZW 14-2 DV AE 23 -wymiana zaworu dopustowego Junkers Ceraclass ZW 14-2 DV AE 23 -wymiana zaworu dopustowego
    BUCKS
    Level 39  
    nie wiem czy dobrze zrozumiałem, chcesz podłączyć się z zestawem pod wąż od prysznica?
    Czyli będziesz miał kran - wąż od prysznica - zestaw - wąż do grzejnika itd.
    Ja podłączam się bezpośrednio pod korpus kranu w miejsce z którego wychodzi wąż do prysznica, stąd u mnie pół śrubunek, czyli mam tak kran - zestaw- wąż do grzejnika itd.

Tylko ja mam inny kran i podłączenie węża prysznicowego do korpusu kranu mam trochę wyżej niż u Ciebie.
    Ale mam to przetestowanie i zestaw z półśrubunkiem jaki wrzuciłem wcześniej mieści się bez problemu tzn, nie koliduje z kurkiem kranu oraz jest miejsce od ściany, więc spełnia swoje zadanie, jako alternatywne napełnianie instalacji.
    Reloopseven
    Level 5  
    BUCKS wrote:
    nie wiem czy dobrze zrozumiałem, chcesz podłączyć się z zestawem pod wąż od prysznica?
    Czyli będziesz miał kran - wąż od prysznica - zestaw - wąż do grzejnika itd.

tak dokładnie :) wkręcę sie zestawem w waz po wykręceniu słuchawki
    a powodem jest głownie to ze zamawiam od jednego sprzedawcy na allegro a nie mial śrubunku
    wiec zdecydowałem ze nypel 1/2 dolacze do zaworu zwrotnego , i ominę śrubunek, i do węza od prysznica a tam jest śrubunek wiec łatwo będzie nypel z zestawem wkręcić, co za tym idzie zestaw będzie krótszy :)
    MateuszTomczak2
    Level 2  
    a czy ktoś podpowie jak wymienić manometr w tym piecu??? i da linka jaki kupić bo u mnie jest zepsuty i nie wiem ile wody wlać.