Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Startup projektujący chiplety RISC-V uzyskał 38 milionów dolarów inwestycji

ghost666 13 Sep 2021 20:00 423 0
 • Startup projektujący chiplety RISC-V uzyskał 38 milionów dolarów inwestycji
  Ventana Micro Systems, start-up RISC-V z siedzibą w Cupertino w Kalifornii, wyszedł z ukrycia, ogłaszając finansowanie w wysokości 38 milionów dolarów i ujawniając szczegóły dotyczące wielordzeniowego chipletu system-on-chip (SoC) ukierunkowanego na obliczenia w centrach danych.

  Założona w 2018 roku firma Ventana oferuje procesory RISC-V, z możliwością rozszerzania zestawu instrukcji, w postaci wielordzeniowych chipletów. Oferuje również konfigurowalny chipset SoC, który hiperskalerzy mogą zastosować, aby uzyskać przewagę nad własnymi projektami urządzeń półprzewodnikowych - zamiast zająć kilka lat na opracowanie własnych niestandardowych procesorów, mogą wdrożyć gotowe rozwiązanie.

  Ventana twierdzi, że jej chiplety obliczeniowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić najlepszą w swojej klasie wydajność jednowątkową zoptymalizowaną pod kątem obliczeń w chmurze, korporacyjnych centrów danych, systemów 5G, obliczeń brzegowych i aplikacji motoryzacyjnych. Wynika to z innowacji mikroarchitektonicznych, które sprawiają, że projekt jest wysoce przenośny, niezależnie od wybranych zakładów produkcyjnych czy węzłów procesowych.

  Startup projektujący chiplety RISC-V uzyskał 38 milionów dolarów inwestycji
  Balaji Baktha


  Samo ogłoszenie prasowe brzmiało dziwacznie, więc EE Times porozmawiało z jednym z założycieli firmy, Balaji Bakthą (na zdjęciu po prawej), aby uzyskać więcej informacji i stało się jasne, że to coś więcej niż kolejny projekt RISC-V. Zarówno on, jak i drugi współzałożyciel Greg Favor mają duże doświadczenie w dziedzinie centrów danych, architektur CPU i procesorów sieciowych. Baktha podkreślił swoją pracę nad kilkoma generacjami układów dla centrów danych, z firmami takimi jak Marvell, Adaptec i Veloce Technologies i Favor. Współpracował on również nad odnoszącymi sukcesy serwerami klasy x86, 64-bitowymi procesorami ARM i procesorami sieciowymi, pełniąc kluczowe role w AMD, Ampere, Sierra Systems i Montalvo.

  Baktha wyjaśnił: "Przez lata nauczyliśmy się wiele o hiperskalerach, więc możliwości naszego zespołu przewyższają wiele innych w rozwiązywaniu tego obszaru. Nasz główny zespół pracuje razem w firmach takich jak AMD i Veloce Technologies od ponad 20 lat i dostrzega ograniczenia istniejących architektur. Dlatego nasza wizja założycielska była jasna: dostarczać procesory klasy serwerowej". "Prawie połowa wydatków na obliczenia odchodzi już od procesorów ogólnego przeznaczenia na rzecz infrastruktury obliczeniowej i akceleratorów specyficznych dla domeny. Ventana jest doskonale przygotowana do wykorzystania tego trendu dzięki naszym wysokowydajnym rdzeniom zbudowanym na rozszerzalnej architekturze RISC-V oraz naszemu podejściu do szybkiej produkcji opartemu na chipletach".

  Oprócz własnych osiągnięć, Ventana ma za sobą również wybitnych inwestorów, którzy uważają, że jej nowe podejście może być rewolucyjne. Runda serii B finansowania, prowadzona przez założycieli Marvell, Sehata Sutardję i Weili Daiits, zwiększa dotychczasowe łączne finansowanie do 53 milionów dolarów. Środki pochodzą od anonimowych inwestorów z branży półprzewodników (jednak zgłoszenia wskazują na dyrektorów z silnym doświadczeniem w architekturze systemów w Cisco i MIPS).

  Sehat Sutardja skomentował: "Wysokowydajne rozwiązania firmy Ventana mają potencjał, aby zmienić kształt konstrukcji krzemowej, jaką znamy, umożliwiając firmom opracowywanie super wydajnych rozwiązań w rekordowym czasie i bez dużego budżetu. Uważamy, że to podejście jest rewolucyjne na kilku rozwijających się rynkach, w tym na rynkach centrów danych, ssytemów 5G, motoryzacyjnym, korporacyjnym i klienckim".

  Częścią pracy Ventany była dotychczas współpraca z kluczowymi graczami w celu sprawdzenia swojego rozwiązania. Firma Cisco była ważnym partnerem w tym procesie. Baktha powiedział: "Wzięli naszą architekturę i poddali ją walidacji. Włączenie Cisco pomogło nam zwiększyć finansowanie serii A do wysokości 15 milionów dolarów". Zapewniając to wsparcie, Eyal Dagan, wiceprezes wykonawczy wspólnej grupy sprzętowej w Cisco Systems, powiedział: "Ventana stworzyła innowacyjną architekturę RISC-V, która odpowiada na zapotrzebowanie rynku na wysokowydajne, konfigurowalne i bezpieczne rozwiązanie procesorowe".

  Linley Gwennap, główny analityk The Linley Group, również uważa, że ​​strategia chipletowa jest odpowiednim kolejnym krokiem. "Ponieważ prawo Moore'a zwalnia, branża zmierza w kierunku projektów opartych na chipletach, które optymalizują koszty poprzez użycie odpowiedniego węzła procesowego dla każdego elementu projektu. Strategia chipletów firmy Ventana przyspiesza wdrażanie tego nowego podejścia u szerokiego grona klientów i partnerów, jednocześnie wykorzystując coraz większą popularność otwartej architektury RISC-V".

  Ventana twierdzi, że jej modułowa, skalowalna strategia produktowa oparta na chipletach umożliwia znaczne skrócenie czasu i kosztów rozwoju w porównaniu z dominującym modelem własności intelektualnej (IP). Podczas gdy chiplety obliczeniowe firmy Ventana maksymalizują wydajność poprzez ukierunkowanie na najnowocześniejsze geometrie procesów, klienci mogą wdrożyć swój unikalny chiplet krzemowy w najbardziej optymalnym węźle procesowym dla docelowej aplikacji. Aby zapewnić interoperacyjność, Ventana oferuje równoległe rozwiązanie typu die-to-die (D2D), które zapewnia bardzo małe opóźnienia, wysoką przepustowość i najniższą moc. Rozwiązanie D2D jest zgodne ze standardem interfejsu fizycznego OCP Open Domain-Specific Architecture (ODSA).

  "Dostarczając ten chiplet i system łączność opartą na standardach, umożliwiamy działanie w zakresie dezagregacji serwerów. Jest to naprawdę możliwe tylko wtedy, gdy obliczenia i pamięć mogą być skalowane niezależnie. Po raz pierwszy akcelerator może być spójny z pamięcią podręczną" powiedział Baktha. Dodał również, że podejście chipletowe oznacza, że ​​hiperskalerzy mogą zaoszczędzić kwoty rzędu 20 milionów dolarów i skrócić czas tworzenia oprogramowania o dwa lata w porównaniu z dominującym modelem IP. W wyniku tego firma już współpracuje z kluczowymi hiperskalerami. Firma ma nadzieję, że w przyszłym roku wyprodukuje gotowy chip.

  Źródło: https://www.eetimes.com/risc-v-chiplet-startup-raises-38m-targets-data-center-compute/

  Cool! Ranking DIY
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10557 posts with rating 8911, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls