Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki bumbox z radiem Dab+ wybrać i czy warto kupić JVC NB200?

603mariusz 13 Sep 2021 21:38 183 2
 • #1
  603mariusz
  Level 20  
  Witam,na dzień dzisiejszy który bumbox z radiem Dab+ oraz (usb folderami) wybrać żeby dobrze grał
  Jest model JVC nb200 na Ale... sprzedający ma ich ponad 1000szt. cena po 500z),tylko na testach nie za dobrze grają,starsze mode o 30% są lepsze,czy są inne modele z DAB+ pod usb
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  BANANvanDYK
  Level 40  
  Powiem Ci, że nie warto nakręcać się na zakup radia z DAB+.
  Po pierwsze, samo radio cyfrowe w Polsce jest na żenująco niskim poziomie, pod względem ilości nadajników jak i ofercie programowej. Praktycznie wszystko poza czwórką i radiem kierowców odbierzesz normalnie na FM.
  Po drugie, odbiorniki radiowe tego typu są budowane w oparciu o gotowy moduł paru firm, które produkują procesory do nich. Pod względem funkcjonalnym (oprogramowanie) wszystkie działają niemal identycznie, jakby używały tego samego SDK. Różnią się jedynie pod względem wizualnym interfejsem użytkownika. Tak więc oprogramowanie jest oparte o firmware do jakiegoś słabego mikrokontrolera, a więc jest mocno okrojone pod względem funkcjonalności. Mam tu na myśli odtwarzanie plików innych niż mp3, bo np. z .aac czy .m4a już jest problem, albo błąd z formatu pliku (bitrate, rozdzielczości bitowej albo częstotliwością próbkowania). W obecnych czasach takie podejście do tematu jest skazane na porażkę. Na każdym byle jakim przestarzałym debilnogłosie zainstalujesz Total Commandera i odtwarzasz bez problemu muzykę z pamięci lub radia internetowego. Przy nowszych androidach możesz zainstalować VLC lub inny odtwarzacz multimedialny żeby odtwarzać FLAC, OPUS, filmy video, pliki przez DLNA, przesyłać dźwięk przez ethernet i korzystać z wielu innych funkcji których w tym śmiesznym "module multimedialnym z DAB+" nawet za 10 lat nie będą dostępne.
  Po trzecie, jakość dźwięku która w wielu przypadkach jest wręcz uwłaczająca w porównaniu dawną z techniką analogową. Dużo osób narzeka na zakłócenia (piski, artefakty) pochodzące od pracy mikroprocesora lub zasilaczy impulsowych. Kolejnym problemem jest fakt, iż wszystko musi być obrabiane cyfrowo (sygnał analgowy z aux jest konwertowany a/c a potem c/a), wychodzą potem opóźnienia w dźwięku. Przetworniki mają słabą rozdzielczość bitową, a np. regulacja głośności odbywa się redukując rozdzielczość bitową. W rezultacie bas na "1" brzmi jak szum. Totalna porażka. W Linuksie z Pulseaudio mogę mieć głośność wyjścia ustawioną na 100%, a w programie ustawioną na minimum — żadnych słyszalnych zniekształceń dźwięku, gdyż wewnętrznie sygnał jest przetwarzany 32-bitowo.
  Po czwarte, odbiornik radiowy FM jest realizowany metodą programową (SDR), zaletą jest bardzo wysoka selektywność i czułość, ale wadą jest opóźnienie dźwięku. Jeśli postawisz radio obok innego radia analogowego ustawionego na tą samą częstotliwość, to zacznie grać w trybie echa.

  Podsumowując jeżeli nie zależy Ci na DAB+ to lepiej rozejrzyj się za porządnym głośnikiem przenośnym, bezprzewodowym lub połączonym przewodowo ze zwykłym smartfonem lub tabletem.
 • #3
  603mariusz
  Level 20  
  Dzięki za cenne info,obawa jest że FM wyłączą i zostanie tylko cyfra
  w przyszłym roku będą wyłączać telewizję przechodzić na dvbt2
  a kiedy Radio FM analog wyłączą?
  Oraz jaki głośnik nie za bardzo duży drogi poleciłbyś z radiem FM