Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja elektryczna w garażu + rozdzielnica - przyłączenie kabli

jammmo 14 Sep 2021 17:48 927 45
    jammmo
    Level 14  
    Witam, mam takie pytanie. Przymierzam się do wykonania sobie w garażu instalacji elektrycznej oświetlenia + gniazdka. Samo wykonanie i połączenie tego, chociaż z wykształcenia nie jestem elektrykiem raczej nie jest dla mnie problemem ( w jednym garażu w domu zrobiłem już dołożenie gniazdek i lamp oświetleniowych z wyłącznikami) . Mam jednak taką zagwozdkę, ale może po kolei. Dobudowałem do domu garaż, do którego mam doprowadzony przewód z zasilaniem 3-fazowym zabezpieczony w głównej tablicy w domu bezpiecznikami 20A. Przy wykonaniu instalacji garażowej, postanowiłem zrobić tam dodatkowe zabezpieczenia poprzez dołożenie niezależnych bezpieczników . Jako że musiałem zaopatrzyć się też w gniazda siłowe do garażu, postanowiłem kupić gotową rozdzielnicę na ścianę wyposażoną już w dwa gniazda siłowe 16A i 32A + do tego 2 gniazda 230V. Aby było łatwiej i nie trzeba było montować dodatkowej skrzynki z listwą na bezpieczniki kupiłem rozdzielnicę już od razu z listwą i miejscem na 9 bezpieczników. I tu właśnie odnośnie tej skrzynki będę miał pytanie. Mam w zamiarze rozdzielić na osobnych zabezpieczeniach gniazda siłowe jak i gniazda 230V te w rozdzielnicy ( będą one używane do podłączania spawarki 230V TIG oraz MIG dlatego kombinuję, aby może zabezpieczyć je mocniejszymi zabezpieczeniami ) . Dodatkowo do skrzynki chcę wprowadzić kable z instalacji garażowej czyli oświetleniowej (bezpiecznik 10A) oraz z gniazdek garażu ( bezpiecznik 16A) oraz kable od instalacji bramy, czyli zasilania siłowników bramy wjazdowej i garażowej ( bezpiecznik 10A). Wszystko niby nic, ale tu właśnie mam jedną niewiadomą. Jako, że od początku w drugim garażu mam gniazda na 4 bolce ( 3F+0 ) nigdy nie miałem problemu z podłączeniami. Niestety, nowa skrzynka wyposażona jest już w gniazda 5 bolcowe i tu nie mogę zrozumieć, jakie zadanie spełnia ten 5 -ty styk w gnieździe i gdzie z czym on ma być połączony, aby spełniał swoje zadanie. Wiem oczywiście jak połączyć wszystko na ścianach oraz w skrzynce na ścianie jeżeli chodzi o fazy i kable zerowe, natomiast zastanawia mnie gdzie mam wpiąć kabel z kostki do której doprowadzone są kable z tych dodatkowych 5 pinów gniazd siłowych oraz z bolców uziemienia gniazd 230V skrzynki jak i tych ściennych w garażu. Próbowałem się trochę popytać, ale z tego co zrozumiałem, to mówili o jakimś rozdzieleniu zera, czy coś takiego i zastosowaniu dodatkowego chyba bezpiecznika, dokładnie nie skumałem o co chodzi :) . I tu mam prośbę, czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć jak to zrobić, co należy dodatkowo dokupić i gdzie co wpiąć. Może jakiś prosty schemacik, oczywiście taki jak dla trochę ogarniętego niby fachowca :) , ale nie elektryka z wykształcenia, który rozpozna wszystkie symbole i znaki stosowane w schematach. Może jakiś obrazek tego co trzeba kupić lub jakiś link, pozdrawiam.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • IGE-XAO
    osiniak75
    Level 34  
    jammmo wrote:
    mam doprowadzony przewód z zasilaniem 3-fazowym zabezpieczony w głównej tablicy w domu korkami 20A.

Jaki przekrój ma przewód? Przewodów nie zabezpiecza się korkami, korki to bardziej do butelek.
  • IGE-XAO
    kokapetyl
    Level 43  
    Nieznany jest również układ sieci, co wiąże się z podłączeniem gniazd siłowych.

Dodano po 3 [minuty]:

jammmo wrote:
    kombinuję, aby może zabezpieczyć je mocniejszymi zabezpieczeniami

Tego raczej tak prosto nie przeskoczysz z racji że jako główne masz już 20A
    jammmo
    Level 14  
    osiniak75 wrote:
    jammmo wrote:
    mam doprowadzony przewód z zasilaniem 3-fazowym zabezpieczony w głównej tablicy w domu korkami 20A.

Jaki przekrój ma przewód? Przewodów nie zabezpiecza się korkami, korki to bardziej do butelek.

Akurat sytuacja wygląda kolego tak, że dom zacząłem budować w roku 90-tym a cała instalacja elektryczna była wykonywana przez szkołę zawodową o specjalności elektrycznej. Oczywiście wszystkie połączenia kabli w puszkach były wykonywane osobiście przez nauczycieli-instruktorów, tak samo jak wykonanie tablicy. Główna tablica rozdzielcza wykonana została jak na tamte czasy przystało, na wkrętkach, czyli na bezpiecznikach topikowych , dlatego napisałem, że przewody zabezpieczone są bezpiecznikami. Bezpieczniki czyli tzw. automaty dopiero wchodziły do użytku, ale nie widziałem potrzeby tego zmieniać tak jak również i dzisiaj. Oczywiście nowy garaż będzie już na samych automatach. Tablica posiada zabezpieczenie główne, czyli 3 korki 25A i pod spodem mam dodatkowe 3 korki ( na razie 10A ) zabezpieczające instalację do hydroforu do którego idą z tablicy kable o przekroju 4x1.5. W hydroforni silnik z pompą był dodatkowo zabezpieczony wyłącznikiem termicznym . Tutaj właśnie zamontowałem dużą puszkę na ścianie, do której są doprowadzone te kable z tablicy głównej a dopiero z niej idzie rozgałęzienie do wyłącznika termicznego pompy, oraz wyprowadzenie kabli na instalację siłową w nowo wybudowanym garażu. Kabel od puszki do garażu jest o przekroju 4x2.5. Po zrobieniu instalacji w nowym garażu , na głównej tablicy w domu w miejsce tych 10 amperowych bezpieczników zostaną wkręcone bezpieczniki 20A. W garażu do zabezpieczenia gniazd siłowych mam kupiony automatyczny potrójny bezpiecznik 16A, więc i te dwa gniazda 230V na rozdzielnicy, oraz te na ścianach w garażu, będą raczej na bezpiecznikach 16A . Oczywiście garażowe gniazdka ścienne chcę zrobić na osobnym pojedynczym automacie 16A a te 2 gniazdka na skrzynce tzn. rozdzielnicy też na osobnym 16A. Światło w garażu jak i bramy planuję dać na osobnych bezpiecznikach 10A. Czyli łącznie będzie 8 bezpieczników, pozdrawiam.
    Edytowałem[T.M]
    kokapetyl
    Level 43  
    jammmo wrote:
    i pod spodem mam dodatkowe 3 korki ( na razie 10A ) zabezpieczające instalację do hydroforu do którego idą z tablicy kable o przekroju 4x1.5.

To raczej tych 10A nie wymienisz na większe :cry:
  • Helpful post
    Mlodyspec17
    Level 15  
    Przewód 4x2,5 na garaż to trochę mało. Zwłaszcza na to co chcesz podłączać i z czego korzystać. Zresztą to też za mały przekrój na gniazdo siłowe 32A
    jammmo
    Level 14  
    Bo ? Uważasz, że te przewody 4x1.5 są za cienkie? Podpytywałem trochę i z tego co mi mówili elektrycy , to twierdzili że wystarczą. Jak zajdzie taka konieczność, to mogę przez ścianę przewiercić się z tablicy do garazu i piwnicami po ścianie poprowadzić grubsze kable do tamtej puszki w hydroforni a dalej jest już przewód 4x2,5. No a co z tym podłączeniem tych kabli w skrzynce tych od uziemienia gniazdek i gdzie maja być wpięte.
    kokapetyl
    Level 43  
    jammmo wrote:
    Uważasz, że te przewody 4x1.5 są za cienkie?

Oczywiście że za cienkie, kolega wyżej też zaznaczył że 2,5 są za cienkie na garaż z gniazdami siłowymi.
    jammmo wrote:
    No a co z tym podłączeniem tych kabli w skrzynce tych od uziemienia gniazdek i gdzie maja być wpięte.

Wcześniej już pytałem o układ sieci-brak odpowiedzi z Twojej strony.
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    jammmo wrote:
    Przymierzam się do wykonania sobie w garażu instalacji elektrycznej oświetlenia + gniazdka. Samo wykonanie i połączenie tego, chociaż z wykształcenia nie jestem elektrykiem raczej nie jest dla mnie problemem ( w jednym garażu w domu zrobiłem już dołożenie gniazdek i lamp oświetleniowych z wyłącznikami) .

jammmo wrote:
    Uważasz, że te przewody 4x1.5 są za cienkie? Podpytywałem trochę i z tego co mi mówili elektrycy , to twierdzili że wystarczą.

Co innego jest wymienić gniazdko, podłączyć wyłącznik a czym innym jest wykonanie instalacji i obojętne czy to jest nowa czy też rozbudowywana - zawsze musi spełniać określone wymagania .
    O możliwości rozbudowy nie świadczą chęci a możliwości rozbudowy i tu trzeba jasno określić jaką moc mogę uzyskać biorąc pod uwagę istniejącą instalację, miejsce podłączenia nowego obwodu, układ sieci i dopiero wtedy podjąć decyzję o doborze materiałów.
    Zanim kol. zacznie prace, warto poszerzyć wiedzę zaczynając od tego materiału: https://bezel.com.pl/
    W instalacjach mieszkaniowych stosuje się wyłączniki nadprądowe, natomiast bezpieczniki topikowe stosuje się w instalacjach przemysłowych.
    jammmo
    Level 14  
    Mlodyspec17 wrote:
    Zresztą to też za mały przekrój na gniazdo siłowe 32A
    Gniazdo niby 32A ale dotychczas nigdy praktycznie nie podłączałem urządzeń o takim obciążeniu prądowym, Zresztą w swoim garażu z drugiej strony domu , który użytkuję od lat, mam z tablicy do gniazd poprowadzone chyba przewody o przekroju 4mm, bo pamiętam, że jak robiłem sobie skrzynkę ze stycznikami to ciężko było mi owinąć kable w około śrubek, Chyba poprowadzę jednak nowy kabel o przekroju 4x4 od tablicy z gniazdami siłowymi w moim garażu, do tej puszki w hydrofoni a tam już dalej do garażu córki powinien wystarczyć ten co jest poprowadzony czyli 4x2,5. W tym garażu nie przewiduję podłączania do gniazd siłowych żadnych mocnych urządzeń , co najwyżej kompresor z silnikiem 1,5 KW a tu raczej przewód 2,5 i zabezpieczenie 16A z powodzeniem wystarczy . Jakby zaszła potrzeba pospawania czegoś, to spawarki mam wszystko na 230V. Z tego co teraz rozmawiałem z kolegą, który przyglądał się tym kablom poprowadzonym od skrzynki do hydroforu, to on twierdzi, że tam są kable nie 4x1,5 lecz 4x2,5 , ale to dopiero muszę dokładnie jutro zmierzyć suwmiarką, wtedy będę pewny. dalej czekam na podpowiedz, gdzie w skrzynce wpiąć te kable od uzienienia , czy połączyć je z tymi od zera, czy jednak dołożyć różnicówkę tak jak gdzieś słyszałem, i to wszystko przez niż połaczyć, tylko jak :) .

Dodano po 4 [minuty]:

Topolski Mirosław wrote:
    W instalacjach mieszkaniowych stosuje się wyłączniki nadprądowe, natomiast bezpieczniki topikowe stosuje się w instalacjach przemysłowych.
    Nie ja kolego wykonywałem w 1991 roku instalację u siebie w nowo budowanym domu, więc nie miałem wpływu na to, jakie bezpieczniki mi założyli fachowcy na tablicy, którzy wykonywali również całą tablicę, zresztą i tak się na tym specjalnie wtedy nie znałem bo byłem stosunkowo młody i kończyłem inne szkoły, ale z tego co wiem, w tamtych czasach takie korki topikowe były praktycznie w kazdym domu..
    wodzu_1
    Level 24  
    jammmo wrote:
    Bo ? Uważasz, że te przewody 4x1.5 są za cienkie? Podpytywałem trochę i z tego co mi mówili elektrycy , to twierdzili że wystarczą.

Dla własnego dobra nie słóchaj ,, owych ( pseudo ) elektryków.
    jammmo wrote:
    a dalej jest już przewód 4x2,5

I chcesz wstawić zabezpieczenie 20A?
    Możesz jaśniej:
    jammmo wrote:
    mam doprowadzony przewód z zasilaniem 3-fazowym zabezpieczony w głównej tablicy w domu bezpiecznikami 20A.

A następnie:
    jammmo wrote:
    Tablica posiada zabezpieczenie główne, czyli 3 korki 25A
    jammmo
    Level 14  
    kokapetyl wrote:
    Wcześniej już pytałem o układ sieci-brak odpowiedzi z Twojej strony.
    Możesz mi to bardziej wyjaśnić co mam rozumieć przez ten układ sieci?

Dodano po 22 [minuty]:

wodzu_1 wrote:
    I chcesz wstawić zabezpieczenie 20A?
    Możesz jaśniej:
    jammmo wrote:
    mam doprowadzony przewód z zasilaniem 3-fazowym zabezpieczony w głównej tablicy w domu bezpiecznikami 20A.

Chodzi o to, że od tablicy mam puszczone na hydrofor osobne kable siłowe ( 3 fazy), prawdopodobnie są to przewody 4x2,5 ( ale to sam muszę osobiście jutro sprawdzić, bo nie wiem dokładnie) , które są zabezpieczone na tej tablicy na dzień dzisiejszy bezpiecznikami 10A, jako że obsługiwały tylko sam hydrofor. Tutaj planuję założyć większe bezpieczniki, czyli te 20A o których wspominałem , W hydroforni jest obecnie zamontowana puszka z której idzie przedłużenie kabli też 4x2.5 do nowo wybudowanego garażu w celu zrobienia instalacji elektrycznej.
    wodzu_1 wrote:
    A następnie:
    jammmo wrote:
    Tablica posiada zabezpieczenie główne, czyli 3 korki 25A
    Na taj samej tablicy głównej, gdzie znajdują się te 3 korki siłowe od hydroforu , powyżej nich jest drugi rząd 3 korków siłowych ale 25A, które prawdopodobnie są zabezpieczeniem kabli poprowadzonych do garażu za ścianą , do których podłączone sa gniazda siłowe i to z nich w razie potrzeby mogę pociągnąć nowe grubsze kable do nowego garazu.
    wodzu_1
    Level 24  
    jammmo wrote:
    Na taj samej tablicy głównej, gdzie znajdują się te 3 korki siłowe od hydroforu , powyżej nich jest drugi rząd 3 korków siłowych ale 25A, które prawdopodobnie są zabezpieczeniem kabli poprowadzonych do garażu za ścianą

Musisz to zweryfikować, albo zaprosić elektryka, który to sprawdzi i nie będzie używał wyrażenia
    jammmo wrote:
    prawdopodobnie

Pozdrawiam.
    Topolski Mirosław
    jammmo wrote:
    Nie ja kolego wykonywałem w 1991 roku instalację u siebie w nowo budowanym domu, więc nie miałem wpływu na to, jakie bezpieczniki mi założyli fachowcy na tablicy, którzy wykonywali również całą tablicę, zresztą i tak się na tym specjalnie wtedy nie znałem bo byłem stosunkowo młody i kończyłem inne szkoły, ale z tego co wiem, w tamtych czasach takie korki topikowe były praktycznie w kazdym domu..

Piszemy w temacie (proszę cały czytać) o bezpiecznikach topikowych lecz kol. uparcie pisze korki.
    Jeśli chodzi o cytat z mojej wypowiedzi to akurat kol. pominął to co istotne i nie jest ważne kto i kiedy wykonywał ale kto i jak wykonać chce teraz a wskazówki odnośnie wiedzy jaka trzeba dysponować kol. dostał tu:
    Topolski Mirosław wrote:
    O możliwości rozbudowy nie świadczą chęci a możliwości rozbudowy i tu trzeba jasno określić jaką moc mogę uzyskać biorąc pod uwagę istniejącą instalację, miejsce podłączenia nowego obwodu, układ sieci i dopiero wtedy podjąć decyzję o doborze materiałów.
    Zanim kol. zacznie prace, warto poszerzyć wiedzę zaczynając od tego materiału: https://bezel.com.pl/
    Krzysztof Reszka
    jammmo wrote:
    ale nie widziałem potrzeby tego zmieniać tak jak również i dzisiaj.

Nie potrzeba tego zmieniać jeśli spełnia warunki ochrony przeciwporażeniowej.
    jammmo wrote:
    Możesz mi to bardziej wyjaśnić co mam rozumieć przez ten układ sieci?

Czyli co to jest TN -C czy TT .
    jammmo
    Level 14  
    Krzysztof Reszka wrote:
    Czyli co to jest TN -C czy TT .

Sam nie wiem czy o to chodzi, ale z tego co się orientuję jak robili mi instalację do domu, to raczej na pewno nie robili mi dodatkowego uziemienia przy domu, gdyż gość z energetyki mówił podobno, że w mojej miejscowości uziemiona jest cała sieć, czy jakoś tak . Napięcie do domu puszczone było wtedy linkami ze słupa na stojak, a obecnie jest skrętka od słupa do ściany, nie ziemią.
    Krzysztof Reszka
    To sprawdź.
    Mlodyspec17
    Level 15  
    jammmo wrote:
    A tak z ciekawości zapytam, jakie to będzie miało znaczenie odnośnie mojego podłączenia, czy sieć będzie TN-C czy TT

Diametralne znaczenie. Zakładając że masz sieć TN-C posiadasz przewód PEN który pełni w sobie dwie funkcje, ochronną i roboczą dla instalacji. Wówczas możesz wykonać zerowanie, czyli jak Ty to mówisz "rozdzielenie zera". Przewodem podchodzisz do gniazdek. Jeden przewód fazowy na styk roboczy, a drugim przewodem przyłączasz do bolca, a z niego na mostek na styk zerowy roboczy. Mając sieć TT tego zrobić nie możesz
    Ktoś_tam
    Level 29  
    1. Jedyna rada to zaprosić prawdziwego elektryka po szkole z doświadczeniem.
    2. Czy wiesz dlaczego w sprzedaży są różne przekroje przewodów?
    3. Czy wiesz zwiększenie prądu w przewodzie 2x powoduje wzrost wydzielanie mocy, w konsekwencji ciepła, na nim aż o 4x?
    4. Czy wiesz że nie można od tak sobie zwiększać wartości zabezpieczeń?
    5. Co z obowiązkowym RCD?
    6. Czy dobrze zrozumiałem, zamierzasz albo zerować albo stosować RCD?
    7. Czemu nie mając kompletnie żadnej wiedzy teoretycznej zabierasz się za rozbudowę instalacji, w tym przede wszystkim za dobór zabezpieczeń?
    8. Rozbudowę zaczyna się od ustalenia jaki jest rodzaj sieci.
    9. Tego typu przeróbki nie robi się z jakieś puszki w hydroforni.
    10. Dla dobra córki i innych zalecam abyś ten czas który chcesz przeznaczyć na pracę przy tym wykorzystał na coś na czym się znasz a za zarobione pieniądze znalazł kogoś kto się zna na elektryce i zrobi to bezpiecznie.
    jammmo
    Level 14  
    Mlodyspec17 wrote:
    jammmo wrote:
    A tak z ciekawości zapytam, jakie to będzie miało znaczenie odnośnie mojego podłączenia, czy sieć będzie TN-C czy TT

Diametralne znaczenie. Zakładając że masz sieć TN-C posiadasz przewód PEN który pełni w sobie dwie funkcje, ochronną i roboczą dla instalacji. Wówczas możesz wykonać zerowanie, czyli jak Ty to mówisz "rozdzielenie zera". Przewodem podchodzisz do gniazdek. Jeden przewód fazowy na styk roboczy, a drugim przewodem przyłączasz do bolca, a z niego na mostek na styk zerowy roboczy. Mając sieć TT tego zrobić nie możesz

Dziękuję za wyjaśnienie, teraz już wiem o co chodzi. Z tego co zauważyłem w gniazdkach u siebie podłączanych przez elektryków , którzy robili mi instalację w domu w latach 90-tych, to tak właśnie jest podłączone , czyli faza na styk roboczy a bolec uziemiający zmostkowany z zerem.

Dodano po 25 [minuty]:

Ktoś_tam wrote:
    1. Jedyna rada to zaprosić prawdziwego elektryka po szkole z doświadczeniem.
    2. Czy wiesz dlaczego w sprzedaży są różne przekroje przewodów?
    3. Czy wiesz zwiększenie prądu w przewodzie 2x powoduje wzrost wydzielanie mocy, w konsekwencji ciepła, na nim aż o 4x?
    4. Czy wiesz że nie można od tak sobie zwiększać wartości zabezpieczeń?
    5. Co z obowiązkowym RCD?
    6. Czy dobrze zrozumiałem, zamierzasz albo zerować albo stosować RCD?
    7. Czemu nie mając kompletnie żadnej wiedzy teoretycznej zabierasz się za rozbudowę instalacji, w tym przede wszystkim za dobór zabezpieczeń?
    8. Rozbudowę zaczyna się od ustalenia jaki jest rodzaj sieci.
    9. Tego typu przeróbki nie robi się z jakieś puszki w hydroforni.
    10. Dla dobra córki i innych zalecam abyś ten czas który chcesz przeznaczyć na pracę przy tym wykorzystał na coś na czym się znasz a za zarobione pieniądze znalazł kogoś kto się zna na elektryce i zrobi to bezpiecznie.

Ja to wszystko rozumiem dlatego nic nie robię na hura. Na razie wszystko oprócz puszczonego kabla YDY 4x2,5 z hydroforni do garażu jest w fazie projektu i konsultacji , którą właśnie z kolegami przeprowadzam. Wykształcenie mam w kierunku technicznym , zajmowałem się budową i wykonawstwem maszyn, w których instalacje i podłączenia według schematu sam robiłem. Mam taka naturę, że to co dam sam radę zrobić, robię sam, ale z zastrzeżeniem, że jak naprawdę czuję , że nie podołam to odpuszczam lub zlecam komu innemu. Tu nie ma takich fajerwerków, z czym nie dałbym sobie rady a porady, które tutaj już uzyskałem zmieniły pogląd na wiele rzeczy w projekcie, zresztą po to jest ten portal, aby sobie pomagać i uzyskać trochę wiedzy. Wiadomo, że nie biorę się za rzeczy, które wymagają np. potwierdzenia uprawnień i pozwoleń, to wszystko zlecam odpowiednim osobom, ale w przypadku położenia wierzchem kabli na ścianach i połączenia ich w puszkach dam sobie radę, z reszt zapewne też, a jak będzie jakaś niewiadoma to zapytam fachowców . Jedno jest pewne, zdecydowałem po poradach kolegów, że puszczę do nowego garażu na gniazda siłowe całkiem nowy kabel YDY 4x4 ( około 20mb) i podłączę go z mojego garażu, zaraz za tablicą gdzie są gniazda siłowe ( tam z tego co się orientuję idą kable o przekroju 4mm) zabezpieczone bezpiecznikami topikowymi 25A.
    clubber84
    Level 27  
    jammmo wrote:
    ...Zresztą w swoim garażu z drugiej strony domu , który użytkuję od lat, mam z tablicy do gniazd poprowadzone chyba przewody o przekroju 4mm, bo pamiętam, że jak robiłem sobie skrzynkę ze stycznikami to ciężko było mi owinąć kable w około śrubek...

Że co? Że jak?
    Kolego, kup tulejki zaciskowe z oczkiem na przewód 4mm² i popraw to, bo kiedyś ci się odwiną te "haczyki" ze śrubek i narobią problemów.

A układ sieci zasilającej sprawdzisz w umowie z dostawcą energii elektrycznej; jeśli jej nie znajdziesz, to zadzwoń do nich, powiedzą.
    Ktoś_tam
    Level 29  
    jammmo wrote:
    Wiadomo, że nie biorę się za rzeczy, które wymagają np. potwierdzenia uprawnień i pozwoleń, to wszystko zlecam odpowiednim osobom,

To wyobraź sobie, że aby zajmowac się instalacjami elektrycznymi trzeba posiadać świadectwo kwalifikacji. W tym świadectwie kwalifikacji nie ma nigdzie napisane, że jest ono potrzebne do wykonywania pracy zarobkowej. Zresztą nawet gdyby nie było ono potrzebne to trzeba mieć odpowiednią wiedzę teoretyczną i praktyczną aby takie prace wykonywać. Na koniec trzeba umieć siebie sprawdzić czy się wszystko dobrze zrobiło. Po twoich pomysłach widać, że takiej wiedzy nie posiadasz. Może prąd będziesz miał ale z bezpieczeństwem to będzie miało niewiele wspólnego.

Dodano po 15 [minuty]:

clubber84 wrote:
    jammmo wrote:
    ...Zresztą w swoim garażu z drugiej strony domu , który użytkuję od lat, mam z tablicy do gniazd poprowadzone chyba przewody o przekroju 4mm, bo pamiętam, że jak robiłem sobie skrzynkę ze stycznikami to ciężko było mi owinąć kable w około śrubek...

Że co? Że jak?
    Kolego, kup tulejki zaciskowe z oczkiem na przewód 4mm² i popraw to, bo kiedyś ci się odwiną te "haczyki" ze śrubek i narobią problemów.

Swoją drogą co to za stycznik, w których przewód owija się w okół śrubki?
    ^ToM^
    Level 39  
    Ktoś_tam wrote:
    jammmo wrote:
    Wiadomo, że nie biorę się za rzeczy, które wymagają np. potwierdzenia uprawnień i pozwoleń, to wszystko zlecam odpowiednim osobom,

To wyobraź sobie, że aby zajmować się instalacjami elektrycznymi trzeba posiadać świadectwo kwalifikacji. W tym świadectwie kwalifikacji nie ma nigdzie napisane, że jest ono potrzebne do wykonywania pracy zarobkowej. Zresztą nawet gdyby nie było ono potrzebne to trzeba mieć odpowiednią wiedzę teoretyczną i praktyczną aby takie prace wykonywać. Na koniec trzeba umieć siebie sprawdzić czy się wszystko dobrze zrobiło. Po twoich pomysłach widać, że takiej wiedzy nie posiadasz. Może prąd będziesz miał ale z bezpieczeństwem to będzie miało niewiele wspólnego.

Otóż nie jest tak jak napisałeś. Świadectwo, o którym mówisz nie pozwala na wykonywanie projektów instalacji w budynkach. Zatem mając świadectwo i tak nie możesz nic zrobić, dopóki nie dostaniesz do ręki projektu wykonanego przez człowieka posiadającego uprawnienia budowlane elektryczne w co najmniej ograniczonym zakresie.
    Elektryk z tzw. świadectwem kwalifikacyjnym ma prawo wykonać tylko to co zawiera projekt wykonany przez ww. projektanta. Zatem nawet ty ze swoim świadectwem nie masz prawa wykonać wzmiankowanej instalacji, gdyż ona nie została jeszcze zaprojektowana przez odpowiednią osobę.

Zatem autor powinien postąpić następująco:
    1. Zlecić zaprojektowanie instalacji uprawnionemu inżynierowi - wg. swoich potrzeb.
    2. Zdobyć uprawnienia do wykonywania instalacji lub znaleźć osobę, która takowe ma i zechce mu to wykonać.
    3. Wykonać taką instalację i ją odebrać jako wykonaną wg. projektu całość.

Wszystkie inne sposoby będą mniej lub bardziej niezgodne z przepisami.

Pozdrawiam!
    jammmo
    Level 14  
    clubber84 wrote:
    A układ sieci zasilającej sprawdzisz w umowie z dostawcą energii elektrycznej; jeśli jej nie znajdziesz, to zadzwoń do nich, powiedzą.

Problem w tym, że nie otrzymuję teraz regularnie faktur, bo jestem prosumentem posiadającym PV, a te co przyszły pół roku temu gdzieś wyrzuciłem. Próbuję się dodzwonić do PGE ale jest z tym ciężej jak z telefonem do papieża :) .
    kokapetyl
    Level 43  
    jammmo wrote:
    Problem w tym, że nie otrzymuję teraz regularnie faktur,

Po co one?
    jammmo wrote:
    clubber84 wrote:
    układ sieci zasilającej sprawdzisz w umowie z dostawcą
    jammmo
    Level 14  
    Ktoś_tam wrote:
    Swoją drogą co to za stycznik, w których przewód owija się w okół śrubki?

To nie jest stycznik, ale cała tablica zawieszona na ścianie, którą sobie wykonałem sam. Są na niej gniazda siłowe , gniazda 230V oraz trzy kontrolki sprawdzające dla poszczególnych faz i do tego przyciski stykowe, czyli zielony załączające tablicę oraz drugi czerwony wyłączający. Sterowanie przyciskami załączającymi napięcie na tablicy oraz wyłączającymi zasilanie, realizowane jest przez dwa styczniki. Tablica od tyłu posiada przykręconą puszkę rozdzielcza do której doprowadzone są główne kable siłowe wychodzące ze ściany o przekroju 4x4 i z niej rozprowadzone dopiero na poszczególne gniazda na tablicy. Co do tej śruby, to źle się wyraziłem, gdyż chodziło mi o śrubę zbiorczą od przewodów zerowania. Fakt, że nie zrobiłem tam oczkowania końcówek kabli, ale w sumie nikt tam nie zagląda i od lat tablica jest nie ruszana więc oczko wykonane z drutu i skręcone nakrętką na śrubie fi8 daje radę. Z tej tablicy a konkretnie tej puszki pod nią wyprowadzę chyba kable 4x4 do tego drugiego garażu, gdyż nie widzę potrzeby wiercić się przez ścianę do skrzynki głównej, która znajduje się za ścianą powyżej tej w moim garażu. Owszem, można by tak zrobić aby podpiąć kable bezpośrednio pod bezpieczniki topikowe z których wyprowadzone są kable do tablicy za ściana, ale raczej wydaje mi się, że nie ma to sensu.. Myślę, że chyba trochę wyjaśniłem .
    Ktoś_tam
    Level 29  
    jammmo wrote:
    Owszem, można by tak zrobić aby podpiąć kable bezpośrednio pod bezpieczniki topikowe z których wyprowadzone są kable do tablicy za ściana, ale raczej wydaje mi się, że nie ma to sensu..

Owszem masz rację, wydaje się tobie że to jest bez sensu aby zasilanie garażu zrobic z rozdzielnicy.
    Tak samo jak wydaje się tobie, że przewód 4x4 będzie dobry. Kilka innych rzeczy również wydaje się tobie że jest w porządku.
    adwlodar
    Level 27  
    ^ToM^ wrote:
    1. Zlecić zaprojektowanie instalacji uprawnionemu inżynierowi - wg. swoich potrzeb.

Takie czasy nastały, że polski elektryk bez projektu gniazda nie przykręci...

Polecam tymczasowy wyjazd do innych krajów, żeby z ciekawości przekonać się jaka różnica jest między nami.
    jammmo
    Level 14  
    Ktoś_tam wrote:
    Tak samo jak wydaje się tobie, że przewód 4x4 będzie dobry.

A dlaczego niby przewód 4x4 nie miałby być dobry , skoro o takim przekrojem mam od 30 lat podłączone z tablicy głównej gniazda siłowe w swoim garażu i jakoś nic się nie działo, chociaż niekiedy spawarki i inne maszyny potrafiły zrobić swoje obciążenie. Druga sprawa, ja nie szukam tu uwag i porad czy muszę mieć projekt i stosowne pozwolenia czy nie, bo sam wiem jak to wygląda, ale jedynie szukam porady dotyczącej konkretnych pytań. Nie wierzę, że którykolwiek kolega tu z forum, chcący sobie coś przerobić w domu będzie robił projekty na kilka lamp i gniazdka :) , pozdrawiam .