Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sygnały pilota zdalnego sterowania

Gelip 14 Sep 2021 23:47 210 7
    Gelip
    Level 32  
    Mam urządzenie RTV do którego nie mam pilota. Na razie steruję nim za pomocą Irdy podłączanej do płyty głównej komputera PC z Win95 + program Remocon-Con albo za pomocą dwóch diód IR nadawczych z karty dźwiękowej z wyjścia słuchawkowego laptopa odtwarzając plik WAV z nagranym sygnałem IR danego przycisku (nagrania mam z Internetu). Jednak sterowanie takie jest niewygodne więc kupiłem pilota uniwersalnego z funkcją uczenia ale nie mogę nauczyć go z Irdy ani z karty dźwiękowej. Z innego pilota uczy się bez problemu.

Może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi? Czemu pilot nie chce nagrać tych sygnałów a urządzenie bez problemu reaguje na te sygnały z Irdy lub z pliku WAV?

Czy jedyny sposób to pożyczyć od kogoś pilota oryginalnego i nagranie wszystkich przycisków?

Tu są jakieś programy do konwersji WAV na LIRC i odwrotnie oraz pliki WAV z kilkoma przyciskami do tunera SAT Sky Accessmedia ale tych sygnałów pilot też nie może się nauczyć :| :(

ledrem
    Remote Control using the Audio Port

Sygnały pilota zdalnego sterowania Sygnały pilota zdalnego sterowania Sygnały pilota zdalnego sterowania

Tych kodów TV Samsunga też nie rozpoznaje: Build your own IR transmitter
    wav_to_IR_SamsungTV.zip
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • IGE-XAO
    ADB-6
    Level 26  
    Podam jedynie trop, gdyż nie podaje Kolega szczegółowej informacji odnośnie sprzętu. ;)
    Pozdrawiam.
  • IGE-XAO
    Gelip
    Level 32  
    ADB-6 wrote:
    Podam jedynie trop, gdyż nie podaje Kolega szczegółowej informacji odnośnie sprzętu.
    Pozdrawiam.

Dzięki za link ale źle mnie kolega zrozumiał - nie chodzi o Samsunga. Umiem zrobić plik WAV z kodu pronto np. programem IrMaster - wklejamy kod pronto, i na zakładce Export wystarczy wybrać format wave i kliknąć Export:
    Chodzi o to iż pilot uniwersalny nie rozpoznaje żadnych kodów z plików WAV - zrobionych programem czy pobranych z Internetu, nie nagrywa - dioda nawet nie mignie. Może mam zły nadajnik - ale przecież np. plik serv-ok-ok.Wav z Internetu działa i w TV LG mogę wejść w tryb serwisowy więc chyba nadajnik mam dobry.

meaverick wrote:
    Bez kombinacji, działająca seria w 99% TV, DVD, Tunery TV itp itd.:
    https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/a...MIxczm9JuA8wIVj5GyCh1EMQ1qEAQYAiABEgInyfD_BwE

Nie mógł kolega podać tego linku kilka dni wcześniej jak pytałem w dziale Co kupić?
    Pilot uniwersalny do co najmniej dwóch urządzeń
    Gelip
    Level 32  
    Myślałem iż nauczę pilota z Irdy lub z plików WAV a tu du.a :-x
    Gelip
    Level 32  
    Mam też stary pilot uniwersalny Mak Maxi 2000 (bez przycisków ale PCB działa). Niestety znalezione dwa kody nie obsługują wszystkich przycisków oryginalanego pilota mojego urządzenia RTV.

Za pomocą programu RCExplorer i czujnika IR na RS232 (purpurowy od karty PCI SkyStar2) sprawdziłem w jakim standardzie nadaje oryginalny pilot (tzn. Mak Maxi 2000 z tymi dwoma kodami) oraz jaki jest adres urządzenia Adr i wartości hex Cmd przycisków no i wyszło iż protokół to NEC, Adr=01 i np. przycisk MENU Cmd=0A i EPG=08
    Co ciekawe okazuje się iż program rozpoznaje te same dane z sygnału IrDA wysłanego programem Remocon-Con - na screenshotach akurat przycisk od innego urządzenia ale chciałem pokazać o co chodzi:
    Sygnały pilota zdalnego sterowania Sygnały pilota zdalnego sterowania

Przypomniałem sobie iż mam gdzieś w szpargałach coś takiego jak MegaPilot - komputerowy odpowiednik pilota uniwersalnego z funkcją uczenia. Nagrałem więc kilka przycisków z Max Maxi np. MENU i EPG i te nagrane przyciski bez problemu rozpoznaje kupiony pilot uniwersalny w trybie nauki.
    Zapisałem konfigurację programu MegaPilot do pliku .PIL i w hex edytorze porównałem oba nagrane przyciski. Wpadłem na pomysł iż może uda się zmodyfikować kod przycisku na jakiś brakujący zmieniając wartość Cmd. Niestety w pliku .PIL nie są zapisane żadne wartości Adr czy Cmd tylko jakieś bity aktywne i pasywne i jest zbyt dużo różnic w kodach obu przycisków aby zrozumieć jak spreparować inny przycisk:
    Na screenshocie widać dane hex przycisków MENU i EPG z MegaPilota:

P.S. Dane poszczególnych przycisków programu MegaPilot są zapisywane w rejestrze Windows (info) w HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\RAKS\Kody

Jakby ktoś miał MegaPilota i akurat pilota od tego samego urządzenia RTV co ja lub pilota uniwersalnego który ma pełną obsługę urządzenia, nagrałby tego pilota, zapisał konfigurację do pliku PIL i wysłałby mi go, to mógłbym wtedy bez problemu nauczyć pilota uniwersalnego - tylko mało prawdopodobne iż ktoś ma takie stare urządzenie jak MegaPilot (na LPT) i akurat pilot od takiego samego urządzenia co moje :|

Szkoda iż firma Raks już nie istnieje - może jakby do nich napisał to wysłaliby plik PIL z nagranym konkretnym pilotem i wtedy byłoby po problemie.

Doszedłem do wniosku iż potrzebowałbym jakiegoś innego nadajnika IR, który działa jak prawdziwy pilot ale jako dane wejściowe ma wartości Adr i Cmd. Ciekawe jak zadziałałby ten RCExplorer z nadajnikiem IR bo program to umożliwia:

The program allows:

Transmite a remote control command from data base using COM port

Serial Port Transmitter

Dodano po 5 [godziny] 15 [minuty]:

Nie bardzo rozumiem ten pierwszy schemat Simply, który znalazłem też na stronie lirc: Serial Port Transmitters
    Mam to podłączyć z drugiej strony do masy czy jak?
    meaverick
    Level 23  
    A sprawdziłeś diodę nadajnika podczerwieni? Mają różne źródła nadawcze.
    Oznacza to zakres od 780 nanometrów do 1 milimetra. Energia fotonów promieniowania podczerwonego zawiera się w przedziale od 0,001 eV do 1,6 eV, a częstotliwość drgań od 300 GHz do 400 THz.
    W pilotach radiowych najczęściej stosuje się pasmo 433 MHz. Dzięki zastosowaniu fal radiowych, w odróżnieniu od pilota na podczerwień, nie wymagają one bezpośredniej, wzajemnej widoczności nadajnika i odbiornika.
    Gelip
    Level 32  
    meaverick wrote:
    A sprawdziłeś diodę nadajnika podczerwieni?

Gdzie mam to sprawdzić?
    meaverick wrote:
    W pilotach radiowych najczęściej stosuje się pasmo 433 MHz. Dzięki zastosowaniu fal radiowych, w odróżnieniu od pilota na podczerwień, nie wymagają one bezpośredniej, wzajemnej widoczności nadajnika i odbiornika.

To tylko teoria. Mój MegaPilot na LPT wysyła sygnał IR tak mocny iż odbija się od ścian i sufitu i wcale nie trzeba nakierowywać pilota na urządzenie - co ciekawe oryginalny pilot (ten z którego nauczyłem megapilota) trzeba nakierować na urządzenie.