Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nawijanie transformatora impulsowego

Live98PL 16 Sep 2021 11:44 558 9
Testo
    Live98PL
    Level 10  
    Pytanie, muszę nawinąć transformator do przetwornicy impulsowej 12V na 90V +/-

Mamy uzwojenia pierwotne, muszę użyć drutu 6x 0.8mm i nawinąć go 3x wokół rdzenia i teraz pytanie bo mamy 2 takie identyczne uzwojenia pierwotne.
    Czy jak nawinę pierwszy raz, pierwsze uzwojenie to czy następne uzwojenie pierwotne muszę izolować ? Czy raczej nawijam je obok tego pierwszego i dopiero wtedy jak skończę uzwojenia pierwotne izoluję i mogę zaczynać dalej ?
    (proszę o wyrozumiałość pytam dla bezpieczeństwa)

mamy też coś takiego jak AUX1 AUX2 nawijane po 6x na rdzeń, mają być drutem 0.7mm ? i pytanie ile razy je nawinąć ? Na moje oko raz.
  • Testo
    CosteC
    Level 34  
    Temat jest duży. Generalnie nawijanie drutu na drut nie zapewnia izolacji przy napięciach sieciowych. Trzeba specjalnego drutu albo przekładek, zazwyczaj z folli izolującej.
    Potem trzeba zadbać o obszary gdzie drut wychodzi z karkasu, i ogólne odległości.

A potem trzeba to przetestować testerem izolacji, bo zawsze może przebić w wyniku złego montażu na przykład.

Jeśli trafo nie musi być "bezpieczne" bo jest z 12V->90V to nawijanie drutu na drut powinno zapewnić wystarczającą izolację, zwłaszcza jak będzie to drut w podwójnej izolacji.

Kolejność i sposób nawijania w celu uzyskania dobrych parametrów elektrycznych to drugi temat - często sprzeczny z bezpieczeństwem.
  • Testo
    atom1477
    Level 43  
    Tu jest ważna też inna ważna rzecz.
    To mi wygląda na transformator Push-Pull.
    A w takim wypadku zwykle nie nawija się połówek uzwojeń na sobie czy obok siebie, tylko nawija się je bifilarnie. Dopiero przy wysokich napięciach nawija się inaczej niż bifilarnie.

Live98PL wrote:
    mamy też coś takiego jak AUX1 AUX2 nawijane po 6x na rdzeń, mają być drutem 0.7mm ? i pytanie ile razy je nawinąć ? Na moje oko raz.

Że co?
    Live98PL
    Level 10  
    atom1477 wrote:
    Tu jest ważna też inna ważna rzecz.
    To mi wygląda na transformator Push-Pull.
    A w takim wypadku zwykle nie nawija się połówek uzwojeń na sobie czy obok siebie, tylko nawija się je bifilarnie. Dopiero przy wysokich napięciach nawija się inaczej niż bifilarnie.

Live98PL wrote:

Że co?

tak to push pull, czytałem o tym nawijaniu bifilarnym. są dodatkowe uzwojenia opisane jako aux1 albo aux2 chyba że to źle rozumiem, pytanie do ciebie jak to nawinąć ? ile razy i jakim drutem ? bo nie mam opisu co i jak z tym

Dodano po 1 [minuty]:

CosteC wrote:
    Temat jest duży. Generalnie nawijanie drutu na drut nie zapewnia izolacji przy napięciach sieciowych. Trzeba specjalnego drutu albo przekładek, zazwyczaj z folli izolującej.
    Potem trzeba zadbać o obszary gdzie drut wychodzi z karkasu, i ogólne odległości.

A potem trzeba to przetestować testerem izolacji, bo zawsze może przebić w wyniku złego montażu na przykład.

Jeśli trafo nie musi być "bezpieczne" bo jest z 12V->90V to nawijanie drutu na drut powinno zapewnić wystarczającą izolację, zwłaszcza jak będzie to drut w podwójnej izolacji.

Kolejność i sposób nawijania w celu uzyskania dobrych parametrów elektrycznych to drugi temat - często sprzeczny z bezpieczeństwem.

znasz książki które pomogą mi zrozumieć temat ? i pytanie mam w jaki sposób nawinąłbyś uzwojenie pierwotne, czy jesteś mi to w stanie opisać ?
    atom1477
    Level 43  
    Live98PL wrote:
    tak to push pull, czytałem o tym nawijaniu bifilarnym. są dodatkowe uzwojenia opisane jako aux1 albo aux2 chyba że to źle rozumiem, pytanie do ciebie jak to nawinąć ? ile razy i jakim drutem ? bo nie mam opisu co i jak z tym

NapisyAUX1 i AUX2 są po lewej stronie aloe dotyczą uzwojeń po prawej.
    Po 6 zwojów na połówkę. To jakieś uzwojenia pomocnicze więc pewnie mogą być cienkie.
    Live98PL
    Level 10  
    Tak są to pomocnicze napięcia.

Mówisz po 6 zwojów na połówkę. Jakim drutem? 0.5 czy cieńszym ?
    CosteC
    Level 34  
    Live98PL wrote:
    znasz książki które pomogą mi zrozumieć temat ? i pytanie mam w jaki sposób nawinąłbyś uzwojenie pierwotne, czy jesteś mi to w stanie opisać ?

Nie :) ale miło mi słyszeć.
    Temat jest po prostu duży. Sposoby nawijania różnią się w zależności czy izolacja jest bardzo ważna (sprzęt medyczny?) czy może sprawność albo prostota projektu. W dodatku różne topologie mają różne potrzeby. W LLC potrzeba zwiększać indukcyjność rozproszenia która jest karygodna w Flybacku. Przepraszam za komplikowanie, ale to się uprościć nie da.
    Googlnij "design of SMPS transformers" Jak odnalezione PDFy nie będą dobre na początek to poszukam książek.
    coberr
    Level 19  
    Live98PL wrote:

ja polecę trzy pozycje:

1.T.Konopiński, R.Pac : Transformatory i dlawiki elektronicznych urządzeń zasilających.
    2. K.Billings: Switchmode power Supply Handbook
    3.A.I.Pressman , K. Billings: Switching power supply design

a tak na szybko -są jeszcze materialy z EP (nie studiowałem) dostępne na stronie firmy FERYSTER:
    https://feryster.com.pl/polski/produkcja.php?lang=en

może tam coś znajdziesz dla siebie :)
    feryster

Level 18  
    Live98PL wrote:
    muszę nawinąć transformator do przetwornicy impulsowej 12V na 90V +/-

Musisz czy chcesz? ;)

Serce bardzo mnie boli, gdy patrzę na ten schemat. Przetwornica push-pull bez dławików wyjściowych, kontroler, który nie jest dostosowany do sterowania tranzystorów MOSFET steruje i to po 3 na raz. I ten wszystkomajacy transformator jakby to był zasilacz sieciowy.

Zacznijmy od rzeczy podstawowych - jaka ma być moc tej przetwornicy? Albo jeszcze inaczej - jakiej mocy wzmacniacz ma to zasilić i czy będzie to wzmacniacz do muzyki czy pokazowy - na najgłośniejsze BMW w okolicy?