Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sir Clive Sinclair odszedł w wieku 81 lat.

ZbeeGin 17 Sep 2021 13:03 786 2
IGE-XAO
  • Sir Clive Sinclair odszedł w wieku 81 lat.Jak podaje BBC ( https://www.bbc.com/news/uk-58587521 ) Sir Clive Sinclair zmarł po długiej chorobie w wieku 81 lat.

Sinclair był wynalazcą i wizjonerem, który w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku wypromował i wprowadził na rynek takie hity jak: komputer ZX-81 oraz jego ulepszony następca ZX-Spectrum. Zaczynał od popularyzacji prostych urządzeń radiowych na łamach brytyjskich miesięczników. Następnie zajął się produkcją kalkulatorów, zegarków elektronicznych, aż w końcu jego firma rozpoczęła produkcję mikrokomputerów, które to rozsławiły jego nazwisko na całym świecie.
    Po udanych modelach, z serii ZX, próbował wprowadzić na rynek komputer profesjonalny Sinclair QL, ale widocznie rynek nie był jeszcze wtedy dostatecznie przygotowany na modele 16-bitowe. Następnym pomysłem Sinclaira było wprowadzenie na rynek osobistego "transportera" o napędzie elektrycznym Sinclair C5. Ten innowacyjny projekt również nie zyskał uznania. Doprowadziło to do upadku firmy Sinclair Research Ltd, która została sprzedana firmie Amstrad.

Różnorakie klony oraz modele bazujące na ZX-Spectrum są tworzone przez hobbystów do dziś. Co więcej, powstał również komercyjny projekt komputera ZX Spectrum Next. Dowodzi to tego, że zrobienie czegoś praktycznie z niczego dalej daje wielu osobom niesamowitą frajdę...

Cool! Ranking DIY
    About Author
    ZbeeGin
    Level 39  
    Płatna elektroda.pl to profesjonalna elektroda.pl
    Has specialization in: Obecnie KiCad EDA
    ZbeeGin wrote 3844 posts with rating 205, helped 526 times. Been with us since 2002 year.
  • IGE-XAO
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Fajny kawał historii stworzył. Mój pierwszy komputer to był ZX81 własnoręcznie złożony z podzespołów kupionych na Wolumenie i nawet PCB sam malowałem do niego. Do dziś zostały mi książki z tamtego okresu;

Sir Clive Sinclair odszedł w wieku 81 lat.

Później już był Timex 2048...
    Niko72
    Level 27  
    ArturAVS wrote:
    Fajny kawał historii stworzył.

Można powiedzieć, że stworzył od podstaw. Dziś mamy literaturę, internet z których możemy czerpać wiedzę. Czterdzieści lat temu wiedza ta była dopiero tworzona od podstaw.