Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ADLINK COM-HPC Ampere Altra - 80-rdzeniowy moduł serwerowy embedded

ghost666 17 Sep 2021 18:35 360 0
Computer Controls
 • ADLINK COM-HPC Ampere Altra - 80-rdzeniowy moduł serwerowy embedded
  Firma ADLINK zintegrowała Ampere Altra - maksymalnie 80-rdzeniowy procesor serwerowy Armv8.2 z TDP do 175 W - z modułem w formacie COM-HPC przeznaczonym do aplikacji wbudowanych i z platformą programistyczną AVA wyposażoną w 32-rdzeniowy procesor i umieszczoną w "ultracichym systemie wieżowym, chłodzonym cieczą".

  Zarówno moduł ADLINK COM-HPC Ampere Altra, jak i zestaw dla programistów są zgodne z niedawno ogłoszoną skalowalną otwartą architekturą Arm’s Scalable Open Architecture for Embedded Edge (SOAFEE). Jest to, jak określa firma, "inicjatywą softwareową i referencyjną implementacją zapewniającą środowisko chmurowe do tworzenia wbudowanych aplikacji na krawędzi".

  Najważniejsze cechy i specyfikacje COM-HPC Ampere Altra:

  * SoC – Ampere Altra z od 32 do 80 rdzeni, opartych na Armv8.2 Neoverse N1, taktowanym z częstotliwością do 3,3 GHz. SoC obsługuje do 128 linii szybkiej pamięci PCIe Gen4 i 8×72 linii chronionej pamięci DDR4 3200 ECC; TDP: od 60 W do 175 W w zależności od liczby rdzeni.
  * Pamięć systemowa — do 768 GB pamięci DDR4 z 6 indywidualnymi kanałami pamięci.
  * Sieć — cztery interfejsy 10GbE i pojedynczy interfejs Gigabit Ethernet.
  * Cztery porty USB 3.0/2.0.
  * 64 linie PCIe Gen4 (dostępne w trzech interfejsach x16).
  * Wymiary – 200×160 mm (moduł COM-HPC rozmiaru E).

  Moduł jest zgodny z ARM SystemReady SR, po części dzięki bootloaderowi edk2 z TianoCore/UEFI i może obsługiwać dowolny standardowy system operacyjny Aarch64, w tym Ubuntu 20.04, CentOS i systemu zbudowane w oparciu o Yocto Linux.

  Jeśli zastanawiacie się, jakie aplikacje wbudowane mogą korzystać z tak dużej mocy, pamięci i ilości potężnych interfejsów, ADLINK prezentuje listę aplikacji działających w czasie (niemal) rzeczywistym, w tym systemy autonomicznej jazdy, robotyki stacjonarnej i mobilnej, obrazowania medycznego i chirurgii robotycznej, testów i pomiarów oraz transmisję wideo. Firma opracowała również „AVA-AP1”, wzmocnioną platformę do prototypowania pojazdów z 80-rdzeniowym SoC we współpracy z ARM i Ampere.

  Obecnie na stronie produktu znaleźć można ograniczone "wstępne" informacje. Oczekuje się, że systemy będą dostępne w IV kwartale 2021 roku, ale szczegóły cenowe są nadal do ustalenia.

  Platforma programistyczna AVA

  Od kilku lat trwa poszukiwanie odpowiedniej stacji roboczej ARM, nadającej się do programowania natywnego, a platforma programistyczna AVA została właśnie dodana do tej listy z następującymi cechami:

  * SoM – moduł COM-HPC Ampere Altra z 32 x 64-bitowymi rdzeniami ARM, opisany powyżej; moduł wyposażony jest w 32 GB pamięci DDR4.
  * Pamięć masowa — 128 GB pamięci w module NVMe M.2 SSD.
  * Płyta główna - serwerowa płyta bazowa w formacie COM-HPC.
  * Sieć — karta sieciowa Intel Quad X710 10GbE LAN.
  * USB – cztery USB 3.0/2.0 i dwa USB 3.0 [tylne I/O] oraz dwa USB 3.0 [panel przedni]
  * Chłodzenie cieczą, które zapewnia cichą pracę bez wentylatora.
  * Zasilanie – zasilacz 750 Wat.
  * Wymiary – jeszcze nie znane.

  Jak można się spodziewać, obsługa oprogramowania jest taka sama, jak w przypadku SoM; Sama platforma programistyczna AVA będzie sprzedawana jako "referencyjna platforma programistyczna SOAFEE zgodna z ARM SystemReady SR", zaprojektowana do tworzenia i kompilacji natywnego systemu arm64 dla projektów wbudowanych arm64 o niższej mocy.

  Co to jest SOAFEE?

  W powyższym poście kilkakrotnie wspominano o skalowalnej otwartej architekturze Arm’s dla Embedded Edge (SOAFEE), ale czym ona właściwie jest? W komunikacie prasowym stwierdzono jedynie, że jest to "inicjatywa programowa i referencyjna implementacja zapewniająca środowisko chmurowe do tworzenia wbudowanych krawędzi", ale wydaje się, że została ona zaprojektowana specjalnie dla przemysłu motoryzacyjnego, jak wyjaśniono na stronie ARM:

  Quote:
  SOAFEE oferuje architekturę natywną dla chmury, ulepszoną do zastosowań motoryzacyjnych o mieszanej krytyczności. Zawiera implementację referencyjną typu open source, aby być implementowane zarówno w środowisku komercyjnym i niekomercyjnym.

  Opierając się na standardach Project Cassini i SystemReady, które definiują standardowe wymagania dotyczące rozruchu i zabezpieczeń architektury ARM, SOAFEE dodaje funkcje bezpieczeństwa funkcjonalnego i pracy jako system czasu rzeczywistego, wymagane w przypadku zastosowań autonomicznych.


  To tak, jakby część ARM SystemReady ujednoliciła proces uruchamiania i obsługę sprzętu, ale z dodatkiem bezpieczeństwa funkcjonalnego (FuSa) i możliwości działania w czasie rzeczywistym. Najprawdopodobniej może to wykraczać poza motoryzację, a także robotykę i sprzęt medyczny. Więcej dowiedzieć można się w dokumentacji oraz z kodu źródłowego, udostępnionego w repozytorium na Gitlabie.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/09/16/adlink-com-hpc-ampere-altra-80-core-arm-server-module-targets-embedded-applications/

  Cool! Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10594 posts with rating 8941, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls