Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pluskwa - niewielki nadajnik FM bardzo małej mocy. Zabawka i nie tylko.

398216 Usunięty 17 Sep 2021 18:54 4386 8
Optex
  • Pluskwa - niewielki nadajnik FM bardzo małej mocy. Zabawka i nie tylko.
    W zasadzie nie wiele można powiedzieć więcej niż to co w tytule. Kolejny zestaw zawiera raptem kilka elementów na krzyż, do polutowania na płytce w 10 minut.
    Wkładamy baterię (2032). Włączamy "hebelkiem" zasilanie i... już. Nadajnik pracuje, należy tylko znaleźć/kupić odpowiedni odbiornik FM i dostroić się (rozciągając lub ściskając delikatnie cewkę w nadajniku) do ustawionej częstotliwości w odbiorniku.
    Pluskwa - niewielki nadajnik FM bardzo małej mocy. Zabawka i nie tylko. Pluskwa - niewielki nadajnik FM bardzo małej mocy. Zabawka i nie tylko.
    Nie polecam prób "wstrojenia się" pomiędzy stacje nadawane na obecnym (78-108MHz) zakresie - chyba, ze w okolicy występuje tak słaba propagacja fal, że mamy dużo wolnego miejsca pomiędzy stacjami - w Warszawie jest to niestety niemożliwe - sprawdzałem i skutek mizerny. Idealnym jest tu moduł opisany w poprzednim temacie ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3831780.html ) ma on bowiem możliwość odbioru również w zakresie "starego" UKF, gdzie obecnie jest praktycznie "cisza radiowa" - nie ma żadnych stacji, więc nasz nadajniczek nie będzie mieć "konkurencji" i będzie można uzyskać jako taką jakość.
    O jakości raczej nie ma co mówić - z założenia jest to bowiem wyłącznie zabawka edukacyjna - pozwala na zabawę w nadawanie lub (jak w temacie sugerowałem) podsłuch niemowlęcia za ścianą - chociaż zasięg tego nadajnika jest raczej... symboliczny. Wada? Może nie; dzięki temu nie ma większych problemów z PIR'em... ;) Na niewielkich odległościach odbiór jest (jak na tak prosty układ) dość przyzwoity, jednak jeśli szukasz czegoś poważniejszego - zapomnij - od układu, który niejako "przy okazji" moduluje nośną FM nie można oczekiwać ani stabilności częstotliwości nadawania, ani jakości porównywalnej z "prawdziwymi" stacjami.
    Warto chyba też wspomnieć, ze bateria (nawet najlepsza) nie zapewni długotrwałej pracy nadajnika - podczas nadawania pobór prądu wynosi ok. 6mA.
    Nie należy też traktować tego zestawu jako beznadziejny bubel - do celów czysto edukacyjnych, dla młodego adepta elektroniki może to być przyczynek do "wsiąknięcia" w świat elektroniki i radiotechniki. Ponadto, co prawda dużo tu nie ma do lutowania, to można też i potrenować i tę sztukę.
    Płytka po zmontowaniu jest niewielka, ale doskonale opisana i udokumentowana schematem, więc nawet kompletny laik nie powinien mieć trudności z jej poprawnym złożeniem.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Has specialization in: Hodowla marchewki wysokopiennej
    398216 Usunięty wrote 25939 posts with rating 3892, helped 3203 times. Been with us since 2015 year.
  • Optex
  • Optex
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Simon79 wrote:
    Prościej się już nie da, ale działa
    Zgadza się - sam się dziwiłem. Jeden tranzystor i nadajnik... w dodatku UKF. Jak pisałem - do żadnych poważnych zastosowań to się nie nadaje, ale zabawa przednia. ;)
    Grzegorz740
    Level 35  
    Dla osób zaczynających przygodę z elektroniką taki prosty układzik nadajnika FM jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Taka osoba nauczy się lutować oraz pozna podstawy działania nadajnika FM.

Sam niedawno zbudowałem sobie taki prosty nadajnik FM wykorzystując jeden tranzystor i kilka elementów i muszę przyznać ,że zadziałał od razu. Tylko zamiast wykonać obwód drukowany, płytkę PCB podzieliłem na kilka pól lutowniczych za pomocą nożyka do tapet a reszta płytki to był jeden duży punk masy.
    kaem
    Level 27  
    Nadajnik FM to i na BD135 można zrobić - podobnie jak tutaj bez oddzielnego elementu modulującego typu dioda pojemnościowa.
    kowal011
    Level 21  
    W czasach szkolnych używałem podobnego aby zmusić kierowcę PKS do zmiany stacji. Jego ulubiona nagle milkła😉
    kaem
    Level 27  
    Powiedzcie mi jak to jest. Te wszystkie jednotranzystorowe nadajniczki rozstrajają się po dotknięciu anteny, przewodu zasilania, wejścia, czy jakiegokolwiek punktu układu. Natomiast heterodyna w najpodlejszym nawet radyjku jest nieczuła na dotykanie np. zasilania - reaguje tylko na dotykanie swojej cewki. A przecież i tu i tam jest tylko prosty jednotranzystorowy generatorek. Jak to możliwe, że heterodyny w najtańszych nawet radiach są tak stabilne?
    Pavlik71
    Level 15  
    Robiłem zakłócanie telewizji analogowej na UCY7400 z jedną podkówką do strojenia. Ojciec chciał mnie "zabić", gdy wieczorem szukałem dostrojenia się od byłego UKF radiowego. Niechcąco wchodziłem w pasmo telewizyjne B1 (47-56 Mhz) i wtedy obraz znikał i pojawiał się dźwięk z mojego nadajnika :)
    kaem
    Level 27  
    Mój kolega kiedyś zepsuł tranzystorowy telewizor czarno-biały polskiej produkcji, wchodząc na niego jednotranzystorowym nadajnikiem i obserwując wzory na ekranie. Po prostu układ odchylania nie wytrzymał stanów nieustalonych.