Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tuner radiowy stereo w wersji mini.

398216 Usunięty 17 Sep 2021 18:58 5304 34
 • Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  Kolejny modulik (nazwa jak najbardziej na miejscu - płytka wymiarów 41x22mm)
  Tuner radiowy stereo w wersji mini. Tuner radiowy stereo w wersji mini. Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  zawiera w sobie praktycznie kompletny odbiornik FM STEREO (!) z możliwością autoprzeszukiwania pasma (nawet od 64MHz do 108MHz, zapamiętuje stacje wpisując je do pamięci, a nawet ma możliwość podłączenia bezpośrednio (czyli bez dodatkowego wzmacniacza) słuchawek. Informacje co do poziomu sygnału, odbieranej częstotliwości i numeru kanału (według listy wyszukanych) są przy tym wyświetlane na maleńkim (niemniej jednak czytelnym) wyświetlaczu LCD.
  https://pl.aliexpress.com/item/1005002310157128.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.12825c0f0VgSzl
  Napisałem "praktycznie", bo akurat ta wersja nie posiada klawiatury, a należy ją podłączyć do odpowiednich goldpinów według schematu:
  Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  Oczywiście należy zapewnić również zasilanie dla tego odbiornika i tu ciekawostka - poprawnie pracuje od 3 do 5V (tego napięcia przekraczać nie wolno!), a pobierany przy tym prąd nie przekracza 80mA, a podczas słuchania nawet spada do ok. 60mA - dzieje się tak, ponieważ po każdym naciśnięciu jakiegokolwiek switcha zapala się dioda LED wbudowana w wyświetlacz jako jego podświetlenie - dzięki temu nawet w całkowitych ciemnościach z łatwością możemy posługiwać się radiem, czyli zmieniać głośność, wybierać stację czy przeprogramować tuner. Moduł ma także możliwość wyciszenia słuchawek jednym kliknięciem - co też może się przydać w codziennym użytkowaniu (wszystkie dane zostają zachowane) gdy np. mamy słuchawki na uszach, a musimy odpowiedzieć na pytanie zbłąkanego turysty ;) Komunikat w formie ikonki (przekreślony symbol głośnika) pojawia się na ekraniku, więc nie ma problemu "Dlaczego nie gra", gdy np. przypadkowo wciśniemy nie ten klawisz, co trzeba.
  Nie jestem orłem w dziedzinie procesorów i ich programowania, ale coś mi się wydaje, że modulik może współpracować z jakimś zewnętrznym procesorem zwiększającym jego możliwości (możliwe, że całość przystosowana jest do współpracy z Arduino czy innym komputerkiem z tej serii) - w każdym razie ma wyprowadzone piny taką łączność umożliwiające:
  Tuner radiowy stereo w wersji mini. Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  Niemniej jednak jeśli np. chcielibyśmy zbudować na tym module kompletny przenośny odbiornik FM - wystarczy zapewnić zasilanie (np. trzy baterie AA), gniazdo na słuchawki i dorobić klawiaturkę:
  Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  Co niniejszym natychmiast uczyniłem, by mieć większą swobodę (i wygodę) w sprawdzaniu, co toto potrafi.
  Tuner radiowy stereo w wersji mini. Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  A potrafi całkiem dużo jak na takie maleństwo - czułość jest niezła - wszystkie możliwe stacje, jakie w Warszawie można odebrać, odbiera - oczywiście te najsłabsze nieco gorzej, ale - jest i możliwość wybrania opcji MONO (dwa pola lutownicze na PCB opisane w ten sposób) zwierając (tym razem już przełącznikiem, a nie tact-switchem) dwa pady.
  Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  Głośność na słuchawkach, jakie akurat miałem pod ręką (32-omowe od kompa) nawet za duża - naprawdę jest już wystarczająco przy zmniejszeniu jej o kilka "kresek" (a raczej "cyferek" - głośność regulowana jest w 30 krokach). Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  Pisałem o możliwości odbioru od "starego"UKF" aż do max "nowego" - w praktyce można to ustawić w prosty sposób i gdy mamy konieczność z jakiegoś powodu
  * odbierać na niższym zakresie nie ma problemu - odbiornik skanuje wówczas zaczynając nie od 87MHz a od 76MHz - oczywiście górna częstotliwość maksymalna pozostaje bez zmian - 108MHz.
  Jak się to robi?
  A/ Wyłączamy zasilanie.
  B/ Wciskamy i trzymamy wciśnięte oba klawisze regulacji głośności.
  C/ Podłączamy zasilanie - na ekranie po chwili wyświetli się C 1 (odbiór obu zakresów) lub C 0 (odbiór zakresu 87 - 108MHz.)
  D/ Wyłączamy zasilanie i po ponownym włączeniu mamy żądany zakres.
  A jak przeskanować pasmo?
  Prosto - wystarczy wcisnąć switch "MUTE/Auto search" na dłużej niż sekundę (krótkie naciśnięcie to aktywowanie /dezaktywowanie MUTE) Tuner - typowo - zacznie skanować od najmniejszej ustawionej zakresem częstotliwości w górę - do max, zatrzymując się przy każdej odnalezionej stacji na chwilkę, pokazując wybrany kolejny numer stacji i skanuje dalej aż osiągnie 108MHz. Trwa to (w zależności od ilości możliwych do odbioru stacji) kilkanaście - kilkadziesiąt sekund.
  Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  Po zaprogramowaniu mamy możliwość wyboru żądanej klawiszami "Fre +" lub "Fre - " jedno kliknięcie to jedna stacja w górę lub w dół pasma. Możemy również ręcznie "dostroić się", wciskając jeden z wyżej wymienionych klawiszy na dłużej - wówczas częstotliwość zmieniać się będzie co 0,1MHz i również zatrzymując się na chwilę przy wykryciu fali nośnej nadajnika. Tak więc opanowanie i zapamiętanie funkcji tych pięciu klawiszy to nie więcej niż kilka minut - tym bardziej, że mamy czytelny wyświetlacz pokazujący, co się dzieje.
  Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  Domyślnie moduł ustawiony jest na "Górne" pasmo UKF, a także ma włączoną opcję oszczędzania energii - podświetlanie działa ok. 20 s od ostatniego naciśnięcia dowolnego switcha. Jeśli zamierzamy z tego zrezygnować i włączyć podświetlanie na stałe - możemy to zrobić w sposób podobny do zmiany pasma odbieranych częstotliwości, z tym, że zamiast klawiszy VOL+/- wciskamy i przytrzymujemy klawisze Freq+ i Freq- - pozostałe kroki postępowania jak w wypadku zmiany pasma.
  Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  Zbudowanie przenośnego radyjka nie jest więc niczym skomplikowanym - można się oprzeć o wzór płytki, jaki ja "zaprojektowałem**" (w 5 minut...)
  Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  lub zaprojektować własny w oparciu o schemat
  Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  Do tego gniazdo słuchawkowe 20 cm drucika na antenę i koszyczek na 3 x AA.
  Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  Oczywiście jakaś obudowa też by się przydała, ale tu już można wybierać - albo szukając i wstawiając całość do "gotowca", albo zrobić własnoręcznie - według wskazówek z moich wcześniejszych artykułów.
  * - Do czego potrzebny nam obecnie zakres "starego" UKF? O tym można poczytać w kolejnym artykule o nadajniku FM - "Pluskwa - niewielki nadajnik FM bardzo małej mocy" https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19613510#19613510

  ** - Na zamieszczonym rysunku jest nieco poprawiona (zmniejszona) wersja płytki widocznej na zdjęciach. Wystarczy wydrukować na papierze do termotransferu i w 30 minut mamy gotową płytkę klawiatury.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Offline 
  Has specialization in: Hodowla marchewki wysokopiennej
  398216 Usunięty wrote 25939 posts with rating 3892, helped 3203 times. Been with us since 2015 year.
 • #2
  pawelr98
  Level 39  
  Dolny zakres UKF-u występuje głównie ze względu na dużych odbiorców takowych gadżetów, byłe ZSRR nadal dopuszcza używanie pasma OIRT i operują tam niektóre stacje radiowe.
  Ostatnio kupowałem nowe radio samochodowe i również zaskoczyła mnie obecność w specyfikacji niektórych modeli pasma 65-74MHz.

  Jeśli napięcie zasilania wynosi 3-5V to wygodniej byłoby chyba dać tam akumulator Li-ion oraz moduł ładowania.
  3V to tak akurat będzie rozładowane ogniwo.
 • #3
  398216 Usunięty
  Level 43  
  pawelr98 wrote:
  Jeśli napięcie zasilania wynosi 3-5V to wygodniej byłoby chyba dać tam akumulator Li-ion oraz moduł ładowania.
  3V to tak akurat będzie rozładowane ogniwo.
  Oczywiście, że ogniowo LiJon byłoby dobre. A gdyby znaleźć jeszcze takie pasujące wymiarem (żeby wielkość ogniwa nie dyskryminowała wielkości całego radyjka) i pojemnością (co by nie trzeba było doładowywać zbyt często - byłoby idealnie.
  Jak pisałem - zakres (zawężony i rozszerzony do 64MHz do 108MHz)można wybrać opcjonalnie i nie stanowi to żadnego problemu.
 • #4
  krzbor
  Level 22  
  Obok zasilania (VCC) jest TX i RX (taki opis na płytce - nie wiem o co chodzi z tym Fre+ i Fre- na rysunku). Ciekawe jak się tym steruje przez UART. Ciekawe są też piny DM i DP do USB - jak działają?
 • #5
  398216 Usunięty
  Level 43  
  krzbor wrote:
  nie wiem o co chodzi z tym Fre+ i Fre-
  Zwiększenie i zmniejszenie częstotliwości - jest wyjaśnienie w opisie. W tym konkretnym wypadku chodzi o zmianę zaprogramowanej stacji - w górę lub w dół (zwiększenie lub zmniejszenie częstotliwości).
  Co do TX, RX DM i DP nie sprawdzałem z prostej przyczyny - chińczyk nie podał żadnych informacji (w każdym razie ja nie znalazłem - jeśli komuś się uda to bardzo proszę o zamieszczenie linka) co do ich znaczenia w tym moduliku. W innych (bardziej rozbudowanych, opartych najprawdopodobniej o to samo "serce" - układ scalony - coś piszą o możliwości sterowania z zewnątrz - poprzez procesor chyba. Jest to w sumie możliwe, kwestia tylko opracowania programu. Wtedy być może dało by się uzyskać wiele ciekawych opcji np. wybór konkretnej stacji z pamięci bez konieczności przeskakiwania po kolei leżących pomiędzy aktualnie słuchaną a tą wybraną. Ale - to są moje przypuszczenia tylko - co prawda oparte o to co udało mi się wywnioskować z opisów tych "bardziej rozbudowanych" i ... własne doświadczenie.
 • #6
  krzbor
  Level 22  
  398216 Usunięty wrote:
  Zwiększenie i zmniejszenie częstotliwości - jest wyjaśnienie w opisie. W tym konkretnym wypadku chodzi o zmianę zaprogramowanej stacji - w górę lub w dół (zwiększenie lub zmniejszenie częstotliwości).
  Zobacz schemat i opis na płytce (od strony druku) - tam nie ma Fre+ i Fre-. Dokładnie w tym miejscu jest TX i RX
 • #7
  398216 Usunięty
  Level 43  
  krzbor wrote:
  tam nie ma Fre+ i Fre-. Dokładnie w tym miejscu jest TX i RX
  Zależy o czym mówisz. Myślałem, że chodzi Ci o te piny:
  Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  Tak po prawdzie to nigdzie nie ma oznaczeń Fre+ i Fre- , są oznaczenia F+ i F- . Na rysunku (schemacie) piny Rx i Tx są niepodłączone.
 • #8
  Atreyu
  Level 22  
  krzbor wrote:
  Ciekawe jak się tym steruje przez UART.
  Niektórzy sprzedawcy załączają informację o poleceniach terminalowych akceptowanych przez terminal tego modułu.

  Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  Tuner radiowy stereo w wersji mini.
 • #10
  amator2000
  Level 23  
  Szkoda, że brak RDS, bo bym sobie przerobił stare Safari.
  :D
 • #11
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Wawrzyniec wrote:
  Jest tego kilka wersji, chyba na tym samym procesorku.
  O tym właśnie pisałem
  398216 Usunięty wrote:
  W innych (bardziej rozbudowanych, opartych najprawdopodobniej o to samo "serce" - układ scalony - coś piszą o możliwości sterowania z zewnątrz - poprzez procesor chyba.
  Zamiast procesora są przyciski w encoderach i same encodery. Czy jest to dokładnie ten sam układ - najprawdopodobniej. Może w przyszłości przetestuję i tę rozbudowaną wersję, to się wyjaśni.
 • #12
  zgierzman
  Level 29  
  Z jednej strony: fajny gadżet.
  Z drugiej: jak dla mnie kompletnie nieprzydatny. W paśmie FM mam do wyboru:
  1) Programy religijne
  2) Programy oferujące marnej jakości rąbankę wymieszaną 50/50 z reklamami, zapętloną na krótkiej playliście
  3) Rządową propagandę...

  Więc póki co, ja wrzucam odbiorniki FM do tego samego worka co inne gadżety - zajefajne, ale użyteczność = 0.
 • #13
  amator2000
  Level 23  
  zgierzman wrote:
  Więc póki co, ja wrzucam odbiorniki FM do tego samego worka co inne gadżety - zajefajne, ale użyteczność = 0.


  Popieram opinię - fajny gadżet, ale na co komu, skoro FM jest praktycznie w każdym smartfonie i to z RDS, nagrywaniem, itp.
  :wink:
 • #14
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Po co...
  Dobre pytanie, ale złe podejście.

  amator2000 wrote:
  FM jest praktycznie w każdym smartfonie i to z RDS, nagrywaniem, itp.
  I aparatem foto kamerą, wodotryskiem i jeszcze na dodatek budzikiem. Jak coś jest do wszystkiego to jest do... ? Prawda?
  Równie dobrze można zadać pytanie po co ludzie się męczą budując wzmacniacze. Przecież wystarczy kupić?
  Tu moim zdaniem nie chodzi o przydatność a bardziej o możliwość poznania, nabrania doświadczenia, zabawy... Między innymi dlatego też zamieściłem dwa tematy razem - tego samego dnia o tej samej godzinie. Tu chodzi bardziej o naukę; poprzez dotknięcie, poznanie staje się bardziej cenne. Zapamiętuje się wiele rzeczy na dłużnej, uczy się myślenia konstruktywnego, celowości i myślenia...
 • #15
  amator2000
  Level 23  
  398216 Usunięty wrote:
  I aparatem foto kamerą, wodotryskiem i jeszcze na dodatek budzikiem. Jak coś jest do wszystkiego to jest do... ? Prawda?


  Akurat nieprawda, bo radio FM w nowym, czy też w średnio starym smartfonie jest wysokiej klasy. Zresztą aparaty foto też. Z wodotryskiem nie widziałem, ale pewno dlatego że nie szukałem.
  :D

  Poza tym, na takim radiu niewiele się nauczysz, w zasadzie niczego, oprócz dobrania zasilacza. Swoją drogą Chińczyk mógł dorzucić coś na LM do stabilizacji zasilania ..
 • #16
  398216 Usunięty
  Level 43  
  amator2000 wrote:
  na takim radiu niewiele się nauczysz, w zasadzie niczego, oprócz dobrania zasilacza.
  Na pewno czytałeś temat, czy skupiłeś się na obrazkach?
  amator2000 wrote:
  Chińczyk mógł dorzucić coś na LM do stabilizacji zasilania
  I właśnie bardzo dobrze, że tego nie zrobił. Dzięki temu jak ktoś będzie chciał się czegoś nauczyć będzie musiał samodzielnie dobrać taki stabilizator. Pisałem w poście 14 - jak ktoś chce się uczyć - znajdzie zawsze coś co go zaciekawi. Jak ktoś traktuje elektronikę jak coś co się kupi i potem wymieni gdy się zepsuje - podchodzi do sprawy tak jak Ty. Szkoda tylko, że nie zastanowiłeś się że ktoś ten telefon jaki masz musiał wcześniej zaprojektować, że zanim zaprojektował musiał się jakoś tego nauczyć - od rzeczy podstawowych. Telefon nie bierze się znikąd - to podejście czysto konsumpcyjne i określa (niestety) tego, kto w ten sposób do niego podchodzi.
 • #17
  krzbor
  Level 22  
  398216 Usunięty wrote:
  krzbor wrote:
  tam nie ma Fre+ i Fre-. Dokładnie w tym miejscu jest TX i RX
  Zależy o czym mówisz. Myślałem, że chodzi Ci o te piny:
  Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  Tak po prawdzie to nigdzie nie ma oznaczeń Fre+ i Fre- , są oznaczenia F+ i F- . Na rysunku (schemacie) piny Rx i Tx są niepodłączone.

  Porównaj te dwa zdjęcia:
  Tuner radiowy stereo w wersji mini.
  i
  Tuner radiowy stereo w wersji mini.
 • #18
  kaem
  Level 27  
  W słuchaniu radia na FM jest jeszcze jakaś magia, zwłaszcza na antenie dachowej i na dobrym tunerze - nawet jeśli zawartość programowa poszczególnych stacji niezbyt nam odpowiada. Do poduszki lubię np. posłuchać radiowej "Dwójki" - tylko nie mówcie mi, że i tam jest jakaś propaganda. W latach 80-tych, w czasach pasma OIRT lubiłem śledzić sytuację propagacyjną i np. patrzeć jak silne są danego dnia stacje radzieckie, który były na skali bardzo blisko naszych stacji z RTCN Gdańsk - Chwaszczyno. Kilka razy natrafiłem też na słabe sygnały od dzieci bawiących się jednotranzystorowymi nadajnikami FM (sam takie budowałem 30 lat temu) - niesłychana frajda nasłuchiwać takie rzeczy.
 • #19
  pawelr98
  Level 39  
  Medium niczemu winne, że taka sytuacja na rynku medialnym jest.
  W Bydgoszczy to bida z nędzą, poza pirackim RaveFM, w trójmieście mogę liczyć na Radio Kaszebe ze swoimi blokami muzycznymi.

  A z tą edukacją, cóż, bardziej bym powiedział że więcej da kupno starego radia z PRL lub starszego "jamnika", gdzie głowica jest na elementach dyskretnych.
  Do kompletu załatwiamy sobie RTL-SDR i możemy też "zobaczyć" co w radiu piszczy, także w torze p.cz, jeśli się trochę więcej wykosztujemy na wersję V3.
  Oscyloskop cyfrowy z prawdziwego zdarzenia już więcej kosztuje, natomiast powyższe przy odrobinie szczęścia zamkniemy w kwocie do 100-150zł.

  Ten radioodbiornik kosztuje 30zł, w tej cenie można znaleźć sobie pełne radio. Kiedyś jeszcze za 50zł można było zakupić RTL-SDR, lecz obecnie z powodu VAT-u i innych czynników tak tanio już nie jest.

  Mi RTL-SDR pozwolił w końcu zestroić radioodbiorniki z PRL, bo zamiast na ślepo, zobaczyłem w końcu co się dzieje z heterodyną. Co prawda oscyloskop też sporo pomógł, ale strojenie samego obwodu to RTL-SDR załatwił kapitalnie.
 • #20
  398216 Usunięty
  Level 43  
  krzbor wrote:
  Porównaj te dwa zdjęcia
  Ach, teraz rozumiem o co Ci chodziło. Masz rację - moja wina, ze nie zważyłem - najwidoczniej zafiksowałem się na tych F+ i F-. Sprawdzę to w najbliższym czasie jeszcze.
 • #21
  dktr
  Level 21  
  Quote:
  W słuchaniu radia na FM jest jeszcze jakaś magia, zwłaszcza na antenie dachowej i na dobrym tunerze

  Zgadzam się z tym w 100%
  Lubię sobie poskanować co tam w eterze, zwłaszcza podczas nasilonej propagacji troposferycznej. Zrobiłem sobie zdalnie sterowany tuner na "głowicy" z układem TEF6686 i Raspberry pi do transmisji audio i sterowania, całość zamknąłem w puszce
  Tuner radiowy stereo w wersji mini.

  i zainstalowałem w pobliżu anteny dipol w polaryzacji V na 70m kominie ;)

  Tuner radiowy stereo w wersji mini.

  Tu video co potrafi, przy warunkach odbieram stacje z Kaliningradu, Litwy, Łotwy, Szweji - miejsce odbioru okolice Ostródy.


  I każdy może się pobawić, mam to publicznie wystawione.
  http://dktr.pl/XDR
  tu jest paczka ze skonfigurowanym foobarem2000 (ustawione bufory na 0 aby nie było opóźnienia i link do strumienia w playliście)
  i program xdr-gtk do sterowania tunerem, trzeba kliknąć ikonkę wtyczki podać adres serwera dktr.pl port 7373 i haslo 12345 i można kręcić po wcześniejszym uruchomieniu audio w foobarze.

  Zdecydowanie polecam "głowice" z układem TEF6686, selektywność i czułość tego układu jest niesamowita.

  Jak ktoś się chce bardziej szczegółowo zapoznać to tu więcej info:
  https://github.com/kkonradpl/
  https://fmdx.pl/xdr-gtk/
 • #22
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Odnośnie Fre+ i Fre- - najprawdopodobniej jest tu potrzebne sterowanie z Arduino czy innego komputerka - jak w poście #9.
  Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie znalazłem - przy6najmniej odnośnie tego konkretnego modułu, ale można raczej przyjąć, że nie ma większych różnic w innych wersjach z tym ukłądem tunera, chyba, że są jakieś zmiany w samym Atmelku 24C 02N https://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/doc0180.pdf . Tego nie jestem w stanie sprawdzić.
 • #23
  Adamcyn
  Level 38  
  dktr wrote:
  Zrobiłem sobie zdalnie sterowany tuner na "głowicy" z układem TEF6686 i Raspberry pi do transmisji audio i sterowania, całość zamknąłem w puszce i zainstalowałem w pobliżu anteny dipol w polaryzacji V na 70m kominie

  Czyli bez długiego kabla antenowego i z możliwością nastawienia szerokości pasma 56 kHz - to robi wrażenie!
  Załóż proszę oddzielny temat - chętnie dowiemy sie więcej.
 • #24
  dktr
  Level 21  
  Nie wiem co tu więcej pisać, moduł z TEF6686 bez problemu do kupienia na aliexpress w cenie około 100zł. Z modułu wychodzi już analogowe stereo audio lub MPX w zależności od konfiguracji. Moduł komunikuje się z arduino przez i2c, w arduino działa program który zapewnia komunikację z tunerem i wystawia na świat interfejs uart - i na tym etapie można połączyć tuner prosto z PC i sterować za pomocą xdr-gtk przez port com. Z okazji że mam to wysoko to sterowanie i audio załatwia RPi na którym działa icecast i xdrd - program który umożliwia połączenie przez tcp/ip z xdr-gtk. Regulowany filtr, deemfaza, niesamowita czułość, szybkość strojenia, nie widziałem jeszcze scalonego tunera z takimi możliwościami.
  Nagram jakieś video jak będzie propagacja tropo, wtedy np RMF z Koszalina 89.3 wchodzi na -68dBm gdzie normalnie w ogóle nie słychać. Bardzo ważne dla "dalekich odbiorów" jest poziom szumu tła, a o to w tym miejscu bardzo trudno, mam tam trochę sprzętu sieciowego, mimo używania patch-cordów cat7 i tak wydostają się zakłócenia które słychać i znacząco podnoszą poziom tła. Mam w planach instalację jeszcze jednego takiego tunera, nie na takiej wysokości ale za to na wsi z dala od zabudowań i wszelkich sieci ethernet. Ten tuner przy zwartej antenie pokazuje -120dBm, na tym kominie nie mogę osiągnąć mniej niż -95dBm.

  Jeszcze przed zapakowaniem w puszkę:
  Tuner radiowy stereo w wersji mini.
 • #25
  agent0079
  Level 3  
  Ja bym tam dodał akumulator polimerowy po 160 mAh lub mniej.I ładowarkę lub mały paneli słoneczny.
 • #26
  398216 Usunięty
  Level 43  
  agent0079 wrote:
  Ja bym tam dodał akumulator polimerowy po 160 mAh lub mniej.I ładowarkę lub mały paneli słoneczny.
  A liczyć umiesz? Nawet na palcach można...
  398216 Usunięty wrote:
  pobierany przy tym prąd nie przekracza 80mA, a podczas słuchania nawet spada do ok. 60mA
  Jak dla mnie pomysł z akumulatorem jest OK (co zresztą już było proponowane wcześniej), ale "160mAh lub mniej" to raczej porada nieprzemyślana - więcej czasu stracisz na ładowaniu, niż sobie posłuchasz. A "mały panel słoneczny" w roli ładowarki może jeszcze (pod warunkiem, że podałbyś co rozumiesz pod pojęciem "Mały" no i na pewno nie bezpośrednio do akumulatora) ale jako zasilanie (napisałeś to tak, że nie wiadomo o co Ci chodzi dokładnie) to już raczej coś dla hardcorowców - "Chcesz posłuchać radia ustaw się na słońce i uważaj na chmury".
 • #27
  kaem
  Level 27  
  Czy ten tuner ma zaaplikowany układ/funkcję/soft Stereo Blending? Bo jeśli tak, to jest nieprzydatny w moim miejscu zamieszkania, bo po prostu wszystkie stacje będą brzmieć mono (mimo formalnej sygnalizacji sygnału stereo). Stereo Blending to zmora tunerów w telefonach oraz odbiorników samochodowych. Nie wiem po co to jest robione.
 • #28
  398216 Usunięty
  Level 43  
  kaem wrote:
  Czy ten tuner ma zaaplikowany układ/funkcję/soft Stereo Blending?
  Nie zauważyłem - przy słabszych sygnałach - jak każdy tuner bez auto-mono zaczyna zniekształcać.U mnie co prawda takich słabych stacji jest niewiele, ale przy skróceniu anteny do kilku centymetrów tak jest jak napisałem. Ten moduł ma wydzielone piny do włączania mono - możliwe że w wersji "bardziej rozwiniętej" istnieje ta opcja - zresztą na to wskazuje opis z postu #9 - ale i tam można ją włączyć/wyłączyć.
 • #29
  zozoold
  Level 2  
  krzbor wrote:
  Obok zasilania (VCC) jest TX i RX (taki opis na płytce - nie wiem o co chodzi z tym Fre+ i Fre- na rysunku). Ciekawe jak się tym steruje przez UART. Ciekawe są też piny DM i DP do USB - jak działają?

  Tak się steruje. Sprawdzone. Trzeba wysłać komendę w postaci: Serial.println (AT+.....);
  Pamiętać trzeba o prawidłowej prędkości transmisji: 38400
  Komendy podaję w tabeli.
  Do obsługi modułu używam Arduino Pro Mini.