Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektroniczny zegar na wyświetlaczach LED z sekundnikiem i alarmem

398216 Usunięty 19 Sep 2021 17:53 2607 16
IGE-XAO
  • Elektroniczny zegar na wyświetlaczach LED z sekundnikiem i alarmem
    Kolejny zegarek na forum to kolejny zestaw do samodzielnego montażu od przyjaciół z Chin.
    Ponieważ moduł taki już był opisywany na forum, postanowiłem spojrzeć na niego nieco inaczej - z boku niejako. Wydaje mi się, że takie inne spojrzenie powie więcej o nim niż to co już znalazło się w pierwotnym artykule, a suma wrażeń będzie bardziej miarodajna.
    https://pl.aliexpress.com/item/1005002741212297.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.12825c0f0VgSzl
    Zestaw dostaniemy w torebce zawierającej wszystkie potrzebne elementy.
    Elektroniczny zegar na wyświetlaczach LED z sekundnikiem i alarmem Elektroniczny zegar na wyświetlaczach LED z sekundnikiem i alarmem Elektroniczny zegar na wyświetlaczach LED z sekundnikiem i alarmem
    Zestaw dla młodych adeptów elektroniki z racji na jednostronny montaż THT (przewlekany) oraz niezbyt duże "upakowanie" elementów na PCB.
    Zaczynamy montaż zawsze od elementów leżących i najniższych - ułatwi to lutowanie i montaż kolejnych elementów.
    Elektroniczny zegar na wyświetlaczach LED z sekundnikiem i alarmem Elektroniczny zegar na wyświetlaczach LED z sekundnikiem i alarmem
    Następnie po kolei coraz wyższe elementy aż do szczęśliwego finału.
    Elektroniczny zegar na wyświetlaczach LED z sekundnikiem i alarmem Elektroniczny zegar na wyświetlaczach LED z sekundnikiem i alarmem Elektroniczny zegar na wyświetlaczach LED z sekundnikiem i alarmem
    Kolejnym krokiem jest podłączenie zasilania (7-12V DC) - zestaw ma "na pokładzie" stabilizator LM78m05, który dopilnuje, by serce układu (procesor ATMEL AT89C2051) zawierający już fabrycznie wpisany program pracował poprawnie. Stabilizator może dostarczyć max 100mA prądu do obciążenia, a że układ jako taki pobiera nie więcej niż 80mA - wytrzymuje, chociaż trzeba przyznać, ze przy 12V daje się odczuć podwyższoną temperaturę. Jeżeli więc planujemy wykorzystać dodatkowe wyjście alarmu do np. zasilania LED - należy zastąpić go LM7805 - najlepiej jednak z racji na ograniczone miejsce na płytce usunąć z płytki obecny LM78M05 i zwierając pady wejścia i wyjścia stabilizatora doprowadzić napięcie z osobnego zasilacza 5V o odpowiedniej wydajności.
    Z góry uprzedzam - układ jest raczej służącym do rozwijania pasji elektronicznej wśród "młodych zdolnych" niż do praktycznych zastosowań - dokładność zegara zależy bowiem wyłącznie od zegara sterowanego kwarcem - z tego, co zaobserwowałem po kilku dniach pracy non-stop wskazania mogą się rozjeżdżać od wzorca (w moim wypadku to sprawdzony od kilkunastu lat naręczny "Kazio", do którego nie mam zastrzeżeń co do dokładności - praktycznie od wymiany baterii do momentu, gdy wymagał kolejnej, wskazania nie różniły się od radiowego wzorca o więcej niż kilka sekund).
    Jeżeli więc nie będziemy traktować naszego zegara zbyt poważnie lub jeśli trafimy na lepszy egzemplarz (tu niestety należy się liczyć z różną dokładnością zależna od precyzji i stabilności kwarcu) - może on stanowić (po umieszczeniu go w stosownej obudowie oczywiście) interesujący element dekoracyjno-użyteczny.
    Zegarek nie ma "podtrzymania" - oznacza to, ze po każdorazowym zaniku zasilania musimy ustawiać czasy (zegara i alarmów) od początku. Jest to jednak stosunkowo proste, powiedziałbym nawet intuicyjne. Klikając S 2 ustawiamy godzinę - należy wywołać najpierw opcję SET - wciskając na chwilę S 3, a następnie klikając S 2 ustawić godzinę, a S 1 - minuty (sekundnik zegara uruchamia się w momencie podania zasilania i jego ustawić nie można). Potwierdzenie i jednocześnie przejście do kolejnych opcji ustawień (alarmy i stoper) to kliknięcie S 3.
    Tak więc:
    Pierwsze kliknięcie S 3 - wejście w opcję ustawień czasu zegara
    Kolejne - ustawianie czasu alarmu - jak wyżej S 2 godzina alarmu, a S 1 - minuta.
    Kolejne to wejście w... no właśnie - jeszcze tego nie rozgryzłem - jeśli ktoś chce mi pomóc, to proszę.
    Kolejne kliknięcie to wejście w stoper - pierwsze dwie cyfry to minuty, kolejne dwie - sekundy i ostatnie dziesiąte części sekundy. Stoper uruchamiamy i stopujemy S 2. Jeśli klikniemy ponownie S 2 - czas uruchomi się i będzie doliczany do ostatniego przed zatrzymaniem wskazania, a jeśli S 1 - zostanie stoper wyzerowany.
    Kolejne kliknięcie S 3 - to znów coś, czego do końca nie rozumiem, a kolejne - powrót do wskazania czasu aktualnego.
    Elementami wskazującymi upływ czasu, a jednocześnie dodatkowo (oprócz odstępu) oddzielenie minut od godzin i sekund są cztery LED 3mm migające z częstotliwością 1 sekundy.
    Elektroniczny zegar na wyświetlaczach LED z sekundnikiem i alarmem Elektroniczny zegar na wyświetlaczach LED z sekundnikiem i alarmem
    Na początku wspominałem o możliwości dodania prócz alarmu dźwiękowego (donośny!) dołożenie i świetlnego (miganie w rytmie "piszczyka" alarmu). Na zdjęciu zaznaczyłem gniazdo i polaryzację - gniazdo to nic innego jak podłączone równolegle do piszczyka dwa piny (polaryzacja jak na zdjęciu), a całość (piszczyk i dodatkowy LED) sterowane są poprzez tranzystor Q7 - S8550. Tak więc należy mieć na uwadze jego maksymalny prąd, którego nie powinno się przekraczać.
    Tranzystory sterujące wyświetlaczami są tego samego typu i tak jak stabilizator mają taką samą obudowę (TO-92) - należy więc uważać, żeby się nie pomylić i LM wlutować w odpowiednie dla niego miejsce - niby drobiazg, ale warto pamiętać.
    Kolejna uwaga dotycząca montażu: Jeżeli przewidujemy umocowanie płytki w obudowie i w tym celu chcemy wykorzystać istniejące otwory montażowe już na płytce istniejące - należy rezystor zaznaczony niebieskim prostokątem wlutować na dłuższych nóżkach i położyć go na sąsiednich. Dzięki temu zyskamy miejsce na tulejkę lub nakrętkę słupka montażowego (zaznaczone owalami niebiesko-czerwonymi). Konstruktor otwory co prawda przewidział, ale (co niestety częste zwłaszcza w chińskich modułach) "zapomniał" o tym, by zostawić wokół nich miejsce na nakrętkę czy tulejkę montażową. Uważać trzeba też na stronę druku wokół wspomnianych otworów montażowych - miejsca na cienką tulejkę wystarczy, ale na słupki montażowe już nie - więc albo należy zastosować podkładkę izolującą (można wyciąć np. z grubej folii, jeśli nie mamy "fabrycznej") albo słupek montażowy plastikowy. Dobrym przyzwyczajeniem jest bowiem odizolowanie wszelkich śrub montażowych od "elektroniki" zawartej na płytce - w większości wypadków nie ma to co prawda znaczenia, ale w specyficznych przypadkach możemy takim niezaizolowanym słupkiem dokręconym do elementu metalowej obudowy spowodować całkiem niezłe zwarcie i zniszczyć sobie cały układ... :(
    Jeszcze co do montażu w obudowie - dobrze jest od razu przewidzieć sposób mocowania płytki do obudowy jeszcze z jednego powodu. Jeśli np. tranzystory wlutujemy na zbyt długich nóżkach - mogą utrudnić dosunięcie płaszczyzny wyświetlaczy do "okienka" w obudowie na wyświetlacz. Z tego samego powodu od razu należy też wlutować LED na nogach odpowiedniej długości - najlepiej tak, aby ich czoła licowały z górną płaszczyzną wyświetlaczy.
    Ponadto jeżeli zamierzamy wyprowadzić wszystkie opcje dotyczące ustawiania czasów na przedni panel możemy wymienić tact-switche na takie z dłuższym "pipkiem" - są produkowane w różnych długościach, więc można dopasować tak, by wystawały ponad płaszczyznę płyty czołowej na odpowiednią wysokość lub nakleić na nieco krótsze "pipki" klawisze (też są do dostania).
    Na koniec zamieszczę (w razie gdyby wystąpił jakiś kłopot ze stroną sprzedawcy) wymiary, schemat i wykaz elementów zegara:
    Moim zdaniem jest to doskonały (i niedrogi) prezent na imieniny, urodziny pod choinkę dla syna, małżonka czy chłopaka (dziewczyny też, o ile interesuje się elektroniką). Pozwala na zapoznanie się z możliwościami procesora, realizacji sterowania wyświetlaczy segmentowych czy chociażby doskonalenia "trudnej sztuki lutowania". A uważam, że to sztuka i przez wielu "młodych" pomijana, a brak doświadczenia i opanowania poprawnej techniki powoduje wiele kłopotów przy uruchomieniu, skutecznie odstręczających od dalszych doświadczeń z budowaniem własnych układów elektronicznych.
    Pozdrawiam.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Has specialization in: Hodowla marchewki wysokopiennej
    398216 Usunięty wrote 25939 posts with rating 3892, helped 3203 times. Been with us since 2015 year.
  • IGE-XAO
    andrzejek23
    Level 19  
    Ten zestaw uczy jedynie lutowania i niczego więcej. A młodzi pasjonaci elektroniki więcej się nauczą, wykonując taki zegarek od podstaw samemu, choćby i na pająka. To są jedne z pierwszych projektów, jakie się robiło za łebka. Na tym samym procku. Ale to było jakieś 23 lata temu :)
  • IGE-XAO
    khoam
    Level 40  
    andrzejek23 wrote:
    Ten zestaw uczy jedynie lutowania i niczego więcej.

A poza tym jest dobrym przykładem tego, jak Chińczycy upłynniają swoje stare zapasy magazynowe.
    Belialek
    Level 22  
    398216 Usunięty wrote:

Kolejne to wejście w... no właśnie - jeszcze tego nie rozgryzłem - jeśli ktoś chce mi pomóc, to proszę.

Odliczanie w dół z uprzednio ustawionego czasu

398216 Usunięty wrote:

Kolejne kliknięcie S3 - to znów coś, czego do końca nie rozumiem

Licznik - kolejne kliknięcia zwiększają wartość o 1
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Belialek wrote:
    Licznik - kolejne kliknięcia zwiększają wartość o 1
    To zauważyłem, że kolejne kliknięcia zwiększają wynik, ale za cholerę nie mogłem znaleźć zastosowania czegoś takiego w budziku czy zegarze... Ot chyba sobie po prostu chińczyk dopisał taką opcję do programu bo mu miejsca w pamięci zostało.
    A za rozszyfrowanie odliczania w dół masz ode mnie 500pkt.
    Belialek
    Level 22  
    398216 Usunięty wrote:
    A za rozszyfrowanie odliczania w dół

Dziękuję, ale ja tylko przeczytałem informacje z instrukcji obsługi, którą można znaleźć w linku do aukcji który podałeś... We fragmencie widocznym w postaci obrazka na aukcji akurat widać opis funkcji :)
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Thunderacer
    Level 17  
    andrzejek23 wrote:
    Ten zestaw uczy jedynie lutowania i niczego więcej.

Gdy przeczytałem temat i zobaczyłem wskaźniki siedmio-segmentowe, przez chwilę miałem nadzieję, że ktoś zrobił ten układ na bramkach logicznych, co byłoby niezłą nauką na początek.
    MikeC
    Level 28  
    398216 Usunięty wrote:
    Kolejnym krokiem jest podłączenie zasilania (7-12V DC) - zestaw ma "na pokładzie" stabilizator LM78m05, który dopilnuje, by serce układu (procesor ATMEL AT89C2051) zawierający już fabrycznie wpisany program pracował poprawnie. Stabilizator może dostarczyć max 100mA prądu do obciążenia, a że układ jako taki pobiera nie więcej niż 80mA - wytrzymuje, chociaż trzeba przyznać, ze przy 12V daje się odczuć podwyższoną temperaturę. Jeżeli więc planujemy wykorzystać dodatkowe wyjście alarmu do np. zasilania LED - należy zastąpić go LM7805 - najlepiej jednak z racji na ograniczone miejsce na płytce usunąć z płytki obecny LM78M05 i zwierając pady wejścia i wyjścia stabilizatora doprowadzić napięcie z osobnego zasilacza 5V o odpowiedniej wydajności
    Bardziej wygląda że w układzie jest 78L05 . 78M05 jest na max 500ma .
    398216 Usunięty
    Level 43  
    MikeC wrote:
    Bardziej wygląda że w układzie jest 78L05 .
    Słusznie - Mój błąd. Nie wiem skąd mi się ta "emka" wzięła.
    Zresztą o ile pamiętam to 78M są w innych obudowach.
    Przepraszam za błąd.
    huluk
    Level 31  
    @thunderacer
    Quote:
    Gdy przeczytałem temat i zobaczyłem wskaźniki siedmio-segmentowe, przez chwilę miałem nadzieję, że ktoś zrobił ten układ na bramkach logicznych, co byłoby niezłą nauką na początek.

Stworzyłem kiedyś,wiele lat temu, na przełomie podstawówki i liceum coś takiego, na dzielnikach i bramkach, dodatkowo był to sterownik światła do akwarium w którym logika na sztywno (bramkami) była ustawiona do sterowania dwoma kanałami - włączenie małych żarówek o 7:00, włączenie jarzeniówek o 7:15 i wyłączenie odpowiednio jarzeniówek o 21:45 a małych żarówek o 22:00. Taka symulacja wschodu i zachodu słońca. Projektowanie schematu i rozrysowywanie stanów logicznych pochłonęło cały zeszyt, oczywiście już po wytrawieniu płytek i testach nie obyło się bez poprawek, a całość wykonana w TTL potrzebowała zasilacza o mocy kilkunastu W ale nauka elektroniki cyfrowej bezcenna.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    huluk wrote:
    Stworzyłem kiedyś,wiele lat temu, na przełomie podstawówki i liceum coś takiego......
    Na dobrą sprawę każdy z nas - elektroników z "PESEL'em" - "popełnił" w swoim życiu podobny projekt. Jednakże były to nieco inne czasy - mniej "konsumpcyjne" a bardziej "poznawcze". Dziś "Młody Zdolny" oczekuje efektu jak najszybciej i jak najtańszym kosztem (wysiłkiem). Owszem lubi sobie popatrzeć na takie skomplikowane urządzenia, ale raczej traktuje to jako "Mnie by się nie chciało" niż "Też bym tak chciał". I mimo, ze nauka elektroniki jest bezcenna nie chcą przyjąć do wiadomości, że i wymagająca kilku lat nauki. Dlatego też uważam ten projekt jako dobrą zachętę do poznania elektroni8ki i być może w przyszłości zaowocuje to bardziej kreatywnymi konstrukcjami czy projektami.
    MikeC
    Level 28  
    Ja zaczynałem od zegara na MC1201 zamienionym później na MC1204 . Schematy z radioelektronika a podzespoły "kombinowane" z różnych źródeł. Płytka malowana ręcznie lakierem i zapałką. O takich wypasach na mikrokontrolerze nikt nawet nie myślał. Była to moja konstrukcja w ósmej klasie na olimpiadę .. Wtedy zabawa z elektroniką wyglądała zupełnie inaczej ..
    398216 Usunięty
    Level 43  
    MikeC wrote:
    Wtedy zabawa z elektroniką wyglądała zupełnie inaczej ..
    Właśnie o tym mówię. :) Celowo staram się wybierać w swoich artykułach tematy niejako "dopasowane" do dzisiejszych czasów.
    Zubowski
    Level 13  
    Mam ten kit i jest ok.
    Mam odnośnie jego pytanie mam na stanie sporo dużych wyświetlaczy 7-segmentowych na 12V (4 diody połączone szeregowo/ segment) ma ktoś może sprawdzony patent aby je podłączyć pod ten zegar.
    Na początku pandemii robiłem próby z układami ULN2803 lub UDN2981 już nie pamiętam dokładnie ale nie chciało to działać i porzuciłem projekt na rzecz czegoś innego. Obecnie nie mam za bardzo czasu by się za to zająć ale kiedyś może on się znaleźć a że jest o tym zegarku akurat temat więc stwierdziłem że zapytam.
    Jak by ktoś był na tyle chętny by pomóc byłbym zobowiązany.
    Dodam że owe wyświetlacze mam zarówno ze wspólną anodą jak i katodą i pochodzą one z rozebranych automatów do gier, mam ich sporą ilość i dobrze by było je jakoś wykorzystać.
    Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
    HD-VIDEO
    Level 41  
    W bazy tranzystorów trzeba wstawić dobrane diody zenera, podnieść napięcie zasilania anod lub dodać UDN/ULN i zmodyfikować wsad.

Do zegara jest źródło
    Zubowski
    Level 13  
    Dzięki za odpowiedź.
    Szkoda bo miałem nadzieję że bez zmiany wsadu się obędzie gdyż nie mam do tego procka programatora.
    Jeszcze raz dzięki.
    Pozdrawiam.