Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programator MKII , Bascom i nowa ATmega16A

fliper_katrill 20 Sep 2021 12:36 345 18
    fliper_katrill
    Level 20  
    Dzień dobry, w zasadzie szukam potwierdzenia, że kupiłem jakieś badziewie lub zapomniałem o elementarnej wiedzy, jedno z dwóch. Problem mam taki: skonfigurowałem Bascoma z programatorem MKII i działa super na wielu procesorach/urządzeniach i teraz...programuję kolejne płytki PCB z polutowanymi układami, kolejne sztuki tego samego urządzenia. Pierwsze prototypowe działa a kolejne nie. Oczywiście kolejne mają nowe mikrokontrolery, niby też ATmega16A ale w wersji industrial z szerszym zakresem temperatur pracy i na żadnym z 5 kolejnych urządzeń nie mogę zaprogramować układu a wszystkie są identyczne (prócz prototypowej gdzie procek miałem z innego źródła). Szybki test: programator w prototypie-działa, programator w kolejnej płytce-nie działa, wracam do prototypu działa...nie zmieniam parametrów środowiska i programatora. Sprawdziłem luty, połączenia wszystko jest, zresztą to nie filozofia przykładać miernik do każdego z 6 sygnałów ISP (w tym zasilanie oczywiście) i do odpowiedniej nóżki ATMegi16A. Podkreślam, że procki są nowe. Fusebity... no jak zmienić jak nie mam komunikacji? Czyżbym jednak kupił badziewie?
    Bardzo dziękuję za pomoc w rozwikłaniu zagadki.
    Pozdrawiam serdecznie.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    robiw
    Level 26  
    Masz pewność, że to nowe mikrokontrolery? Skoro są nowe to powinny mieć domyślne fuse-bity, więc programowanie powinno bez problemu się odbyć. A może to jakieś chińskie podróbki? R
    fliper_katrill
    Level 20  
    No właśnie nie mam pewności, co do źródła.....pytanie czy abym ja o czymś zapomniał przy pierwszym programowaniu?
  • Helpful post
    robiw
    Level 26  
    Nowe mikrokontrolery muszą ruszyć "z kopyta". Może kupiłeś zwykłe podróbki skoro nie działa aż 5 sztuk, czyli wszystkie te z innego źródła... R

Dodano po 1 [minuty]:

Ewentualnie były już używane i mają przestawione fuse-bity...
  • Helpful post
    HD-VIDEO
    Level 41  
    Podłącz rezonator, może były już programowane i przeznaczone pod zewnętrzny rezonator
    robiw
    Level 26  
    HD-VIDEO wrote:
    Podłącz rezonator, może były już programowane i przeznaczone pod zewnętrzny rezonator

Dokładnie. O tym pisałem powyżej. Może były wyjęte z podstawek z jakiś urządzeń. Co to za źródło? R
  • Helpful post
    robiw
    Level 26  
    Artronic, porządna firma. W takim razie dziwna sprawa. Podłącz ten rezonator, powiedzmy 8MHz plus dwa kondensatory 22pF i sprawdź czy komunikacja ruszy... R

Dodano po 5 [minuty]:

Wszystkie GND i VCC podłączone? R
    fliper_katrill
    Level 20  
    No właśnie też dużo kupowałem swego czasu u tego sprzedawcy, nie przypuszczam, żeby był winny zaistniałej sytuacji. Spróbuję w wolnej chwili podłączyć zewnętrzny rezonator i się odezwę. Dziękuję za odzew!
    PS. Tak wszystkie VCC i GND sprawdzone, to jest taki sam układ i schemat jak w działającej prototypowej płytce :)
    robiw
    Level 26  
    To sprawdzony i dość doświadczony sprzedawca. Nie sądzę by kupował "badziewie" u Chińczyków. Niemniej jednak zawsze możesz zgłosić im reklamację, może uda się coś wskórać... R
  • Helpful post
    bart-projects
    Level 23  
    Zrób test. Przestaw FuseBity w tym działającym prototypie na wewnętrzny oscylator 1MHz. Zresetuj/powercycle i zobacz czy uda się Tobie połączyć jeszcze raz ;)
    Może masz ustawiony zegar w programatorze na coś więcej niż 250K a nowy uC komunikuje się na 1/4 swojej prędkości taktowania.
    Jak nie ruszy to wiesz w czym grzebać ;)
  • Helpful post
    StaryVirus_e_Wiarus
    Level 18  
    Cześć
    Tak bez ćwiczeń z fuskami, pokaż wszystkie ostrzeżenia jakie wywala Bascom dla tych procków. Inaczej to jest gdybanie.
    fliper_katrill
    Level 20  
    Panowie jest rozwiązanie :) załączam screen...
    to raczej nie powinny być ustawienia nowego procka, prawda? nie pasuje mi tu zewnętrzny oscylator...

Dodano po 1 [minuty]:

PS. po podłączeniu zew. rezonatora + kondensatory...
    robiw
    Level 26  
    Czyli, jak przypuszczałem... procki nie są fabrycznie nowe, bo nie takie fusy ma ustawione fabrycznie nowa ATmega16A:

"The default setting of CKSEL3:0 results in internal RC Oscillator @ 1MHz."

Ktoś musiał je programować i nie zostały wlutowane... R
    robiw
    Level 26  
    bart-projects wrote:
    Zrób test. Przestaw FuseBity w tym działającym prototypie na wewnętrzny oscylator 1MHz.

Tak jest domyślnie: ""The default setting of CKSEL3:0 results in internal RC Oscillator @ 1MHz.""

R

Dodano po 1 [minuty]:

Gienek wrote:
    Faktycznie, sprzedawca "oszukał" pisząc, że to nowe (rozumiem - fabryczne) procesory. Powinny mieć fuse bity E1 99, a u Ciebie są 3F C9.

Rzeczywiście w aukcji jest napisane "UKŁADY NOWE I NIEUŻYWANE". Pewnie zrobił to nieświadomie, bo gdzieś je takie kupił...pewnie taniej, niż zwykle. U Chińczyka widziałem M16A po 6zł... R
    fliper_katrill
    Level 20  
    Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc i udział w dyskusji!
    bart-projects
    Level 23  
    Wiem jak jest domyślnie w nowych (1MHz) i dlatego ISP clock nie może być szybszy dla pierwszego programowania niż 250kHz.

W tym programatorze ustawienia są przesyłane i zachowywane w eepromie programatora. Jeśli ktoś wcześniej sobie ustawił wyższą prędkość i zaznaczył "Do not set ISP freq" to się z 1MHz by nie połączył.

Wyszło co innego, ale sprawdzenie programatora to 1 minuta roboty a przylutowanie kwarca to 3 minuty ;)

robiw
    Level 26  
    bart-projects wrote:
    ale sprawdzenie programatora to 1 minuta roboty a przylutowanie kwarca to 3 minuty

Co fakt, to fakt ;-). A swoją drogą ciekawe, że duża firma trafiła na używane procki... R