Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilany bateryjnie tag NFC cuplTag do rejestracji temperatury i wilgotności

ghost666 20 Sep 2021 16:36 426 0
Altium Designer Computer Controls

 • Zasilany bateryjnie tag NFC cuplTag do rejestracji temperatury i wilgotności
  Czujniki temperatury i wilgotności normalnie łączyłyby się z bramą wysyłającą dane z nich zebrane do chmury. Zamiast tego prezentowany tag NFC cuplTag, który zasilany jest baterią pastylkową wysyła dane do smartfona po jego zbliżeniu.

  CulpTag jest kontrolowany przez 16-bitowy mikrokontroler MSP430 firmy Texas Instruments, który regularnie odczytuje i przechowuje dane z czujników w pamięci EEPROM. Następnie dane te mogą być odczytywane poprzez NFC, a tag zwraca adres URL z danymi z czujnika i baterii i następnie wyświetla wszystko w przeglądarce internetowej na telefonie, bez konieczności korzystania z aplikacji.

  Specyfikacje taga:

  * Mikrokontroler – Texas Instruments MSP430FR2155 - 16-bitowy mikrokontroler taktowany 24 MHz.
  * Magazynowanie danych – 2K bajtów w pamięci EEPROM w układzie NT3H2111 dla maksymalnie 188 punktów danych temperatury i wilgotności lub 376 punktów danych samej temperatury.
  * Łączność – pasywne NFC, odczyt przez dotknięcie, kontrolowane przez NT3H2111 od NXP.
  * Czujniki – czujniki temperatury i wilgotności HDC2021.
  * Interwał pomiaru – od 3 minuty do 65535 minut (domyślnie: 10 minut).
  * Bateria – bateria CR1220 (brak w zestawie) zapewnia działanie systemu przez około 7 lat lub więcej.
  * Pobór mocy – średnio około ~1,5 µA przy zachowaniu 10-minutowego interwału pomiaru - osiągane dzięki pozostawanie w trybie oszczędnego zasilania LPM3 przez większość czasu.

  Zasilany bateryjnie tag NFC cuplTag do rejestracji temperatury i wilgotności


  Cała przedstawiona konstrukcje jest open source, od plików projektowych PCB KiCad po oprogramowanie sprzętowe MSP430 oraz aplikacje webowe i frontendowe cupldeploy, które można znaleźć w repozytorium na Githubie. Możliwa jest zmiana oprogramowania modułu, jednakże wydaje się, że wymagane jest narzędzie do emulacji Flash MSP-FET, które kosztuje około 153 dolarów.

  Wydawać by się mogło, że jest to dość nieefektywny sposób działania pod względem czasu użytkownika, ale być może istnieją przypadki użycia, w których takie rozwiązanie może być odpowiednie. Jedną z zalet systemu jest jego łatwość instalacji, wystarczy włożyć baterię na kilka godzin i wrócić ze smartfonem z obsługą NFC, aby zwizualizować dane. Firma twierdzi, że cuplTag może być używany w warunkach domowych i profesjonalnych np. do monitorowania uprawy roślin, odstraszania owadów, monitorowania laboratoriów czy środowisk produkcyjnych, a także monitorowanie utwardzania klejów, epoksydów itp.  Tag czujnika cuplTag NFC jest dostępny w ramach kampanii na Crowd Supply za 39 dolarów plus 18 dolarów wysyłki na cały świat. Producent zapowiada, że zakupione moduły mają zostać wysłane do końca stycznia 2022 roku.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/09/17/cupltag-battery-powered-nfc-tag-logs-temperature-and-humidity/

  Cool! Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10594 posts with rating 8941, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Altium Designer Computer Controls