Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampka LED noname - wnętrze oraz sposób jej naprawy

Tytus Kosiarski 08 Oct 2021 12:12 12507 61
 • #61
  PiotrPitucha
  Level 33  
  Witam
  Taka mała uwaga do trwałości...
  Kupowałem wcześniej markowe energooszczędne świetlówkowe około 20W i padały równie często jak muchy :cry:
  Jak pojawiły się żarówki LED to się na nie przerzuciłem i kupuję takie koło 10 - 12W, też padają, głównie zaczynają błyskać lub nie chcą się zaświecić i tu królują żarówki Orion, wymieniłem ich w ciągu roku 8 sztuk w 3 żarówkowej lampie, typowe noname zachowują się lepiej!
  I teraz niespodzianka :D , ponad 20 lat temu w przedpokoju założyłem halogeny na 12V o ile pamiętam, zasilanie zrobiłem na małym elektronicznym zasilaczu z soft startem. Od 20 lat nie zepsuła się żadna z tych żarówek!
  Wiem, że sprawność mniejsza i bije mnie to po kieszeni, ale gdyby policzyć ile żarówek LED musiałbym wymienić przez te lata to być może bilans byłby korzystny dla halogenów z zasilaczem soft start.
  Zasilane wprost z sieci halogeny dostają przy włączeniu uderzenie prądowe, więc w podobnej instalacji u siostry, tylko na 230V halogeny padają średnio co 2 - 3 lata.
 • #62
  LEDówki
  Level 29  
  O właśnie kiedyś robiony układy ograniczające prąd zimnego żarnika i to miało wydłużyć jego trwałość. Teraz nikomu na trwałości nie zależy. Obrośniemy stertą elektrośmieci, ale "po nas choćby potop".