Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SAMSUNG UE58h5203 - Niszczy płytki TCON

tkordus 21 Sep 2021 12:56 342 5
    tkordus
    Level 20  
    Witam!
    Telewizor dostał białego obrazu. Podejrzewałem płytkę TCON, i ją wymieniłem. Telewizor działał po naprawie około miesiąc. Teraz mam znowu taką samą usterkę.
    Boję się że wymienię TCON i znowu za miesiąc będzie taki sam problem.
    TCON ma oznaczenie V500HJ3-CPE1
    Na uszkodzonym bardzo grzeje się układ UG! - CM603. Nie znalazłem do niego dokumentacji.
    Na uszkodzonym takie napięcia zmierzyłem
    VIN12 - 12,63V
    VIN1 - 12,63V
    V1V2 - 1,21V
    V33V - 3,29V
    VCH - 27,74V
    VCM_TFT - 0,45V
    VDDAM - 9,09V

Co może niszczyć te płytki TCON? Płyta główna czy raczej matryca? Co mogę jeszcze sprawdzić?
    kazikszach
    Level 36  
    Prawdopodobnie uszkodzona matryca, zdejmij ramkę i zobacz, czy w szkle matrycy widać jakieś stopienia, miałem podobny przypadek i po zdjęciu ramki było widać w rogu matrycy stopione szkło.
    tkordus
    Level 20  
    kazikszach wrote:
    Prawdopodobnie uszkodzona matryca, zdejmij ramkę i zobacz, czy w szkle matrycy widać jakieś stopienia, miałem podobny przypadek i po zdjęciu ramki było widać w rogu matrycy stopione szkło.

Zaraz zajrzę. Mmo tego stopienia Twoja matryca wyświetlała prawidłowy obraz? Bo u mnie po wymianie TCON obraz był bez wad
  • Helpful post
    kazikszach
    Level 36  
    Obraz po wymianie T-Cona był prawidłowy, ale po miesiącu uszkodził się nowy T-Con i wtedy stwierdziłem to uszkodzenie matrycy.
    tkordus
    Level 20  
    Dziękuję za odpowiedź.
    U mnie nadpalenia nie widać, za to przy taśmach flex na dolnej krawędzi matrycy była jakaś ciecz. Pewnie kot nabroił :not: :shii: :cry: wyczyściłem, czekam na kolejnego TCON i mam nadzieję że będzie ok. Dziękuję za naprowadzenie i pozdrawiam :).
    lisek
    Service technician RTV
    CM603 odpowiada za (Gamma napięcia) QFN24/ jest na (ali) ,tani
    * zamiana na dostępny (ali) IN603С
    - ważne napiecia gamma na pin. >> GMAxx (gma1 (3,6,7,8,9,10,11,12,13,16,18))

Inna pinologia , zasada działania jak TSP65178A (GMA1....GMAx )
    * lub Link MAX9669 QFN28