Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elekryczne szyby działaią w jedną strone, Renault 19

29 Paź 2005 19:47 3228 1
  • Poziom 23  
    Witam wszystkich.

Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem Renault 19.
    Po zakupie okazało się że nie działa mechanizm elektrycznego opuszczania szyb. Szyba była zamknięta. Gdy naciskałem przycisk opuszczania, nie było żadnej reakcji, żadnego drgnięcia. Jak naciskam przycisk w drugą stronę (domykanie), da się wyczuć szarpnięcie silniczka i oświetlenie zegarów lekko przygasało. Pomyślałem że mam uszkodzony przełącznik. Po rozebraniu drzwi zmierzyłem napięcie na wtyczce zasilającej silniczek. Jednak okazało się że jest ono prawidłowe. Jak naciskałem podnoszenie było +12V a jak opuszczanie polaryzacja zmieniała się i pojawiało się -12V.
    Wymontowałem cały mechanizm z drzwi. Odłączyłem od silniczka prowadnice i został mi w ręku sam silnik z przekładnią w obudowie z czarnego tworzywa. Po dołączeniu pod napięcie zaobserwowałem że silniczek obraca się tylko w jedną stronę. I teraz nie wiem co dalej zrobić. Przypuszczam że w obudowie przekładni znajdują się jakieś wyłączniki, które wykrywają opór stawiany przez zamkniętą szybę i nie pozwalają na dalszą prace w tym kierunku. Jedna z tych krańcówek mogła się zablokować i stąd ta praca tylko w jednym kierunku. Niesyty obudowa przekładni wygląda mi na klejoną i nie bardzo wiem jak ją otworzyć bez uszkodzenia jej.
    Czy spotkał się ktoś z podobnym przypadkiem ? A może ktoś wie jak mam dobrać się do przekładni.

Przed chwilą przyszła mi do głowy jeszcze jedna rzecz. Napięcie zasilające silnik mierzyłem bez obciążenia silnikiem. Jutro spróbuje je zmierzyć po obciążeniu silnikiem. Być może na jednym ze styków przełącznika szyb powstaje, na skutek uszkodzenia, tak duży spadek napięcia, że silnik nie ma siły ruszyć.
    Tak czy inaczej Pomocy!

Pozdrawiam!
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 23  
    Elektryczne opuszczanie szyb już działa. Nieprawidłowo działał przełącznik, co zaobserwowałem mierząc napięcia po obciążeniu. Z trudem udało mi się go rozlutować. Nie obyło się bez ofiar, przypadkiem ukruszyłem kondensator smd filtrujący zasilanie, który musiałem wymienić na nowy.
    Okazało się że w tym małym przełączniku są dwie płytki drukowane. Na jednej znajduje się układ scalony smd, pola stykowe przycisków i kilka innych elementów. Na drugiej płytce umieszczone są dwa małe przekaźniki które sterują silniczkiem. Przyczyną uszkodzenia okazał się jeden nadpalony styk . Podszlifowałem go drobnym papierkiem i potraktowałem unizolem. Na jakiś czas powinno starczyć. Następnym razem wymienię cały przełącznik.