Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przekaźnik do sterowania kolektorami słonecznymi

sharan2004 23 Sep 2021 13:28 600 22
    sharan2004
    Level 9  
    Witam.
    Sprawa wyglada następująco:
    Mam pompę ciepła powietrze powietrze w której znajduje się zbiornik 185L z wężownicą, woda w zbiorniku jest podgrzewana grzałką którą steruje sterownik pompy ciepła.
    Posiadam dwa kolektory słoneczne na dachu które wspomagają dogrzewanie wody w zbiorniku oddając ciepło przez wężownice.
    Obieg wyglada następująco:
    Grupa solarna wraz z pompą cyrkulacyjną R1 dalej kolektory na dachu, następnie zawór 3D i za nim wężownica. Wylot z wężownicą jest podłączony do pompy obiegowej która chodzi cały czas dalej jest płytkowy wymiennik ciepła a za nim zawór 2D na grupę solarna. Przed zaworem 2D jest rozgałęzienie. Wszystko tj na odręcznym rysunku. Kolektorami (pompą na grupie solarnej) steruje sterownik Resol Deltasol BS plus, gdy na kolektorach zostaje osiągnięta dana temp to włącza lub wyłącza pompę na grupie.

Gdy jest ciepło to obieg idzie przez kolektory dalej wężownice i wymiennik Ciepła i powraca na kolektory, zaś gdy temperatura spada i sterownik wyłącza pompę solarna to potrzeba napięcie na zawory 2 i 3D tak aby zmieniły obieg i tym samym pompa przed wymiennikiem będzie robiła obieg pomiędzy wężownica a wymiennikiem . Niestety nie mam pomysłu jak to sensownie występować, kontaktowałem się z producentem Resol i w moim sterowniku żaden z zaprogramowanych schematów nie wysteruje mojego obiegu i należało by kupić inny sterownik który ma więcej możliwości (koszt ponad 1500zl). Dlatego wymyśliłem sobie ze można by użyć tu jakis przekaźnik który by podawał napięcie na te zawory. Moja wizja wyglada tak:
    Sterownik startuje pompę solarna i wtedy zawory są bez napięcia czytaj w poz otwartej gdy sterownik wyłącza pompę to napięcia nie na na pompę a przekaźnik podaje napięcie na zawory które zmieniają obieg. Należało by podłączyć pod przekaźnik stałe napięcie oraz zawory i ta pompę która jest podpięta do sterownika i wtedy gdy sterownik włącza pompę to ba zaworach nie na napięcia a hak wyłącza pompę to pojawia się napięcie. Nieznam się zupełnie na automatyce i proszę was o poradę jaki przekaźnik mam dobrać i jak on się fachowo nazywa???
    Nam jeden przekaźnik IDEC RU4s-A220 ale nie wiem czy on się nada??? Proszę o poradę. Dołączam zdjęcie schematu obiegu oraz przekaznika Przekaźnik do sterowania kolektorami słonecznymi Przekaźnik do sterowania kolektorami słonecznymi Przekaźnik do sterowania kolektorami słonecznymi
    kindlar
    Level 40  
    Puszczasz zasilanie ze sterownika na przekaźnik styki 13 i 14 to zasilanie jego cewki.
    Przekaźnik ten ma 4 obwody styków normalnie zwartych (bez zasialnia), i normalnie rozwartch zarazem bez zasilania.
    czyli wybierasz sobie konfigurację że np bez zasilania styk zamyka obwód i przerywa jak dostanie napięcie ze sterownika. Druga możliwość to rozwarty bez zasilania a zasilanie powoduje zamknięcie obwodu. Tym sposobem możesz steorzyć 4 niezależne obwody mieszane, które będą zamykane lub otwierane sygnałem ze sterownika.

Teraz naszkicuj sobie te obwody posługując się własnym opisem.
    sharan2004
    Level 9  
    Najpierw muszę zrozumieć działanie tego przekaźnika. Będę testował dziś i zobaczymy. Dam znać
    rokbok
    Level 31  
    sharan2004 wrote:
    Najpierw muszę zrozumieć działanie tego przekaźnika.

Jak każdy przekaźnik ma wejście na cewkę, która steruje stykami, zazwyczaj przekaźniki mają styki NO i NC, czyli normalnie otwarty i normalnie zamknięty, po podaniu napięcia na cewkę, otwarty staje się zamkniętym, a zamknięty otwartym, jedyne co musisz zrobić to wybadać pod którymi zaciskami jest NO i NC, jeden zacisk będzie wspólny, tzw. COM.

Są też przekaźniki, które mają tylko jeden styk, NO lub NC, to też musisz sprawdzić, nie wiem jaki przekaźnik będzie dla Ciebie przydatny, zwróć też uwagę czy są to styki bezpotencjałowe, czyli takie gdzie na COM podajesz napięcie sterujące, bo może być tak że na styku COM jest już obecne jakieś napięcie.
    sharan2004
    Level 9  
    Przekaźnik do sterowania kolektorami słonecznymi Jak na cewkę dam napięcie i do styku 41 dam L fazę a na zacisk 44 N neutral to wywala mi korki.
    Jak dam odwrotnie czyli N na 41 a L na 44 to tez wysadza korki.
    Jak dam Tylko L na 41 a N na 42 to na 44 mam prąd
    Jak mam tylko prąd podany na cewkę to na żadnym innym zacisku nie ma prądu.
    Jak dam L na 41 a N na 31 to na 44 mam prąd.
    To miało być odwrotnie ze jak znika prąd to na jednym z zacisków miał się pojawić prad.

Znalazłem jakieś rozwiązanie:
    Stałą Fazę L mam na 41 a N na 31, zasilanie do cewki A i A2 mam ze sterownika czyli jak sterownik podaje zasilanie na cewkę to na zacisku 44 mam prad a jak sterownik odcina zasilanie cewki to prad znika z 44. Taki miał właśnie być cel tylko czy technicznie jest to prawidłowo? Nie będzie się grzał ten przekaźnik lub czy się nie spali?
    rokbok
    Level 31  
    sharan2004 wrote:
    Jak na cewkę dam napięcie i do styku 41 dam L fazę a na zacisk 44 N neutral to wywala mi korki.

I będzie Ci wywalać bo to tak nie działa, jak podasz na cewkę napięcie to wtedy styki COM (11, 21, 31, 41) zewrą się ze stykami NO (14, 24, 34, 44) i tak to działa, Ty podajesz potencjał na styk COM i odbierasz go na stykach NC (12, 22, 32, 42), a po podaniu napięcia na cewkę, potencjał który dałeś na styki COM odbierasz na stykach NO (14, 24, 34, 44).

Nie możesz jednocześnie podać np. na COM fazy, a na któryś ze styków NO, NC neutralnego bo następuje zwarcie, przewód neutralny podajesz na urządzenie, które ma być sterowane, jako fazę na to urządzenie podajesz styk NC lub NO w zależności jak chcesz urządzeniem sterować, a fazę właściwą (L) podajesz na styk COM. Teraz jak podasz napięcie na cewkę (styki 13, 14) to albo Ci sterowane urządzenie odłączy, jak jako fazy użyłeś styku NC, albo Ci urządzenie załączy gdy jako fazy użyłeś styku NO.

Dodano po 20 [minuty]:

Dodam jeszcze że ten przekaźnik może sterować czterema niezależnymi urządzeniami, ale musisz trzymać się zasady że jak pod styk COM np. 11 dasz fazę to odebrać ją możesz tylko na stykach NC 12 i NO 14 i analogicznie z pozostałymi stykami, do tego mogą te urządzenia być sterowane różnymi napięciami w zależności od potrzeb, jakie napięcie dasz na styk COM, takie odbierzesz na stykach NC i NO.

Jeszcze obrazowo ;).

sharan2004
    Level 9  
    Wytłumaczenie więcej niż świetne. O takie coś mi chodziło. Z obrazków wynika ze zasilanie cewki to sterownik który albo daje napięcie albo nie . Gdy nie daje napięcia sterownik to urządzenie sterowane ma mieć napięcie aby się zsmknelo czyli te zawory. W takim razie na przekaźnik musi być podpięte stałe napięcie. Na które zaciski ma być stałe napięcie?

Nie mogęzrobic tego w taki sposób jak opisałem wyżej czyli:
    Na 12 L a na 11 N (Stałe napięcie)
    Na cewkę zasilanie ze sterownika
    Wyjście fazy na zawory będzie na zacisku 8 gdy sterownik nie będzie podawał napięcia ba cewkę a jak poda to na 8 zniknie napięcie.
    Może tak być?
    rokbok
    Level 31  
    sharan2004 wrote:
    Nie mogęzrobic tego w taki sposób jak opisałem wyżej czyli:
    Na 12 L a na 11 N (Stałe napięcie)

Nie, nie możesz.

sharan2004 wrote:
    Na cewkę zasilanie ze sterownika

Tak, sterownik będzie sterował działaniem przekaźnika.

sharan2004 wrote:
    Wyjście fazy na zawory będzie na zacisku 8 gdy sterownik nie będzie podawał napięcia ba cewkę a jak poda to na 8 zniknie napięcie.

Jeżeli fazę podłączysz pod COM (12)41 to na zaciskach NC (4)42 będzie ta faza obecna do czasu podania napięcia na cewkę, jeżeli podasz, sterownik poda napięcie na cewkę wtedy ta faza pojawi się na styku NO (8)44, a zniknie na NC (4)42, tak to działa.
    sharan2004
    Level 9  
    Zrobiłem tak jak na schemacie po lewej (podawanie prądu przez sterownik ma odcinać sterowane urządzenie) i dalej jest lipa bo sterownik jest zasilaczem przekaźnika oraz pompy .
    Sterowane urządzenie ma mieć napięcie gdy sterownik nie podaje napięcia (wyłącza pompę zarazem).
    W takim razie skąd ma być zasilane sterowane urządzenie??????

Powtarzam raz jeszcze: przekaźnik musi mieć stałe napięcie bo sterowane urządzenie nie będzie miało skąd brać napięcia gdy sterownik wyłączy pompę i tym samym nie Brdzie szło z niego napięcie na cewkę . Taka jest idea tego problemu.

Popatrz na zdjęcia. Sterownik teraz podaje napięcie tym samym chodzi pompa solarna (nie ma jej na zdjęciach) a sterowane urządzenie jest wyłączone (o to mi właśnie chodzi tak ma być)
    Gdy sterownik odłączy napięcie to pompa przestaje pracować i tym samym nie idzie napięcie na przekaźnik. Gdy sterownik wyłącza prąd to sterowane urządzenie ma się włączyć . Co na te urządzenie zasilić????? Musi być prad stały podłączony do przekaźnika! Przekaźnik do sterowania kolektorami słonecznymi

Dodano po 4 [minuty]:

Maverick73 wrote:
    Rozchodzi się tylko o te dwa zawory R2 tak, równocześnie się mają zamknąć lub otworzyć ?
    Pompa solarna jest na 230V czyli sterownik daje 230V?
    Zawory są na jakie napięcie ?

Wszystko jest na 230v
    Tak gdy sterownik solarny wyłącza pompę R1 (odcina jej napięcie) to zawory R2 maja dostać napięcie i tym samym odetną górny obieg. Ten sterownik nie może podac napięcia na te zawory!
    Dlatego wymyśliłem przekaźnik który jak na mój rozum musi być zasilony na stałe i do niego musi być podpięta pompa R1 i te zawory R2. Gdy R1 traci napięcie to przekaźnik miał za zadanie zasilić zawory

Zauważyłem ze jak dam napięcie na 12 i 11 a na cewkę A A2 sterownik to na 8 mam napiecie gdy cewka nie ma pradu. Tylko pytsnie czy moze to tak byc ??? Czy mi domu z dynen nie pusci???
    sharan2004
    Level 9  
    rokbok wrote:
    sharan2004 wrote:

Jeżeli fazę podłączysz pod COM (12)41 to na zaciskach NC (4)42 będzie ta faza obecna do czasu podania napięcia na cewkę, jeżeli podasz, sterownik poda napięcie na cewkę wtedy ta faza pojawi się na styku NO (8)44, a zniknie na NC (4)42, tak to działa.

Jezeli tak moge to zrobic i to jest bezpieczne podlaczenie to jest moje rozwiazanie problemu
    rokbok
    Level 31  
    sharan2004 wrote:
    dalej jest lipa bo sterownik jest zasilaczem przekaźnika oraz pompy .

Występuje konflikt, musiał byś odłączyć zasilanie pompy sterownikiem i zastosować przekaźnik, albo rezygnujesz z przekaźnika, nie za bardzo wiem co chcesz osiągnąć mając sterowanie sterownikiem, a dodatkowo chcesz sterować przekaźnikiem ten sam odbiornik.

sharan2004 wrote:
    Powtarzam raz jeszcze: przekaźnik musi mieć stałe napięcie bo sterowane urządzenie nie będzie miało skąd brać napięcia gdy sterownik wyłączy pompę i tym samym nie Brdzie szło z niego napięcie na cewkę .

W takim wypadku należało by zastosować jeszcze jeden przekaźnik, który by przy odłączeniu zasilania pompy, przekazywał napięcie na cewkę przekaźnika, tylko napisz powoli i dokładnie co chcesz osiągnąć, bo ja z tego zrozumiałem że jeżeli sterownik odetnie zasilanie pompy to na cewce przekaźnika ma pojawić się napięcie ?

Jest to do ogarnięcia za pomocą tego samego przekaźnika wykorzystując wolne niewykorzystane styki, piszę tak na szybko, musiał bym to rozrysować, przekaźnik może przecież obsłużyć cztery urządzenia.
  • Helpful post
    Maverick73
    Level 27  
    Dokładnie tak jak namalowałem.

Przekaźnik :

https://allegro.pl/oferta/przekaznik-mocy-rel...DUwNzkyMTdjOGNiZTNlYTEyYjVhNjg2MTkyZmU1ODg%3D

Podstawa pod niego:

https://allegro.pl/oferta/podstawka-przekazni...jJjMDQ3YTBhYTEzNzU5ODY5MjNjNzBkOWJlZTc3OWM%3D

Podstawa w włożonym przekaźnikiem do niej i według niej namalowany rysunek na fotografii.
    Musi działać na 100%.

Jak widzisz sam na takich działam:
    sharan2004
    Level 9  
    rokbok wrote:
    sharan2004 wrote:
    tylko napisz powoli i dokładnie co chcesz osiągnąć,

Chce osiagnac to co napisales patrz zdjecie.

Rozumiem ze moge bezpiecznie zastosowac tak jak jest na zdjeciu???
    To jest moje rozwiazanie Przekaźnik do sterowania kolektorami słonecznymi

Dodano po 2 [minuty]:

Maverick73 wrote:
    Dokładnie tak jak namalowałem.

Przekaźnik :

https://allegro.pl/oferta/przekaznik-mocy-rel...DUwNzkyMTdjOGNiZTNlYTEyYjVhNjg2MTkyZmU1ODg%3D

Podstawa pod niego:

https://allegro.pl/oferta/podstawka-przekazni...jJjMDQ3YTBhYTEzNzU5ODY5MjNjNzBkOWJlZTc3OWM%3D

Podstawa w włożonym przekaźnikiem do niej i według niej namalowany rysunek na fotografii.
    Musi działać na 100%.

Jak widzisz sam na takich działam:

Dzieki wielkie za Pomoc. Chyba udalo mi sie wykozystac ten obecny???
    rokbok
    Level 31  
    Napisz czy tak ma być jak poniżej i dodatkowo, czy jak sterownik załączy na powrót pompę to czy napięcie na cewce przekaźnika ma zniknąć ?

rokbok wrote:
    jeżeli sterownik odetnie zasilanie pompy to na cewce przekaźnika ma pojawić się napięcie ?
    studniarz
    Level 18  

Witam kolegę.
    Troszeczkę odbiegnę od tematu ale zamontowałeś w sposób nieprawidłowy pompę obiegową. Pozdrawiam.
    sharan2004
    Level 9  
    rokbok wrote:
    Napisz czy tak ma być jak poniżej i dodatkowo, czy jak sterownik załączy na powrót pompę to czy napięcie na cewce przekaźnika ma zniknąć ?

rokbok wrote:
    jeżeli sterownik odetnie zasilanie pompy to na cewce przekaźnika ma pojawić się napięcie ?

Jak sterownik odetnie zasilanie pompy to na cewce ma nie byc napiecia.
    Druga pompa jest niezalezna od tego przekaznika. Jest podpieta w gniazdko.

Dodano po 4 [minuty]:

studniarz wrote:

Witam kolegę.
    Troszeczkę odbiegnę od tematu ale zamontowałeś w sposób nieprawidłowy pompę obiegową. Pozdrawiam.

Witam. Nie zwrocilem nawet na to uwagi. Dzieki za cenna uwage. Jest możliwość uszkodzenia pompy jak będzie w takiej pozycji?
  • Helpful post
    rokbok
    Level 31  
    sharan2004 wrote:

Czyli wszystko jest ok, to co rozrysowałem nadaje się do Twojego zastosowania ?
    sharan2004
    Level 9  
    Przekaźnik do sterowania kolektorami słonecznymi [img-0]
    rokbok wrote:
    sharan2004 wrote:

Czyli wszystko jest ok, to co rozrysowałem nadaje się do Twojego zastosowania ?

To co rozrysowales to nie ale to co napisałeś tak . Na cewkę wchodzi sterownik, stała faza wchodzi na 12 i na 4 mam fazę jak na cewce nie ma prądu.
    Wielkie dzięki za pomoc dla wszystkich
    studniarz
    Level 18  
    sharan2004 wrote:
    Witam. Nie zwrocilem nawet na to uwagi. Dzieki za cenna uwage. Jest możliwość uszkodzenia pompy jak będzie w takiej pozycji?

Witam.
    Wirnik pompy a w zasadzie część silnika elektrycznego jest łożyskowana ślizgowo oraz smarowana cieczą będącą w obiegu i już przy niewielkiej ilości powietrza w komorze tegoż wirnika w tej pozycji co u kolegi górne łożysko ślizgowe .... pracuje na sucho! często nie dając oznak "akustycznych" podczas gdy dolna część czyli wirnik cieczy tłoczy normalnie... i to jest przyczynek do agonii pomp nawet markowych. Wiadomo że nie od razu padnie taka pompka ale zamiast 10-15lat pracy, działa 3-4lata....
    Druga ważna rzecz to że, tego rodzaju pompy nie mają typowego łożyskowania oporowego, to znaczy jest, tylko służy do stabilizacji położenia wirnika w skrajnych położeniach a nie do pracy napierającej ciężarem masy wirnika. Ot i cała tajemnica i powód takiego a nie innego montażu. Pozdrawiam.