Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozliczenie i umowa z Energetyką a fotowoltaika bez oddawania do sieci

saper782 24 Sep 2021 18:53 1572 42
    saper782
    Level 11  
    Chciałbym zbudować instalację PV zasilającą kilka urządzeń w warsztacie, garażu i kocioł indukcyjny z dużym buforem ciepła na ogrzewanie domu. Instalacja PV 15kW ma wytwarzać prąd na potrzeby kotła indukcyjnego 10kW (z inteligentną możliwością ograniczania mocy w zależności od temperatury wody jak i szczytowej ustawianej przez użytkownika). Kocioł będzie dogrzewał bufor CO z którego chcę korzystać głównie w nocy. Gdyby w nocy zabrakło ciepłej wody kocioł będzie korzystał z nocnej taryfy która jest ponad trzy krotnie tańsza od dziennej. Chcę zastosować falownik Fronius SYMO 15 z opcją "ZASILANIE ZEROWE" Dzięki tej funkcji możliwe jest także zasilanie zerowe. W ten sposób sieć energetyczna nie jest zasilana prądem fotowoltaicznym. Do tego potrzebny jest kolejny licznik dedykowany do tego falownika. Czy w tym przypadku muszę zgłaszać fakt instalacji u dystrybutora prądu i zmieniać umowę?
    Dodam że mam już instalację PV 6,46kWp i umowę prosumencką 0,8 i oczywiście licznik dwukierunkowy
    kosmos99
    Level 38  
    W konfiguracji falownika można ustawić, żeby nie oddawał nic do sieci, można też ewentualnie ustawić, ile maksymalnie oddawać może.

Dodano po 2 [minuty]:

A jakbyś chciał oddawać i jest to samo przyłącze to licznika nie trzeba wymieniać. Wystarczy zgłosić rozbudowę, przejdziesz wtedy na opust 0.7
    saper782
    Level 11  
    Ogranicza mnie przekrój przewodu do licznika YDY 5x6mm2 gdzie teoretycznie z obu instalacji prąd w szczycie sięgałby 40A na fazę, a dotacja Mój prąd do zwrotu ze względu na za dużą zainstalowaną moc paneli.
    Czy ktoś posiada wiedzę "czy trzeba zgłaszać do dostawcy instalację PV, która nie oddaje nic do sieci"?
    rokbok
    Level 32  
    saper782 wrote:
    Czy ktoś posiada wiedzę "czy trzeba zgłaszać do dostawcy instalację PV, która nie oddaje nic do sieci"?

Tylko instalację OffGrid nie musisz zgłaszać, jeżeli użyjesz falownika OnGrid to wymaga zgłoszenia, a to z oczywistego powodu, to że ustawisz na nim "Zasilanie zerowe" niczego nie zmienia bo w każdej chwili możesz to zmienić.
    kosmos99
    Level 38  
    saper782 wrote:
    a dotacja Mój prąd do zwrotu ze względu na za dużą zainstalowaną moc paneli.

To jeśli się wzieło dotację do rozbudować nie można?

Dodano po 6 [minuty]:

W sumie jeśli sieć ma nie być zasilana to nie lepiej zrobić off grida?
    saper782
    Level 11  
    kosmos99 wrote:
    saper782 wrote:
    a dotacja Mój prąd do zwrotu ze względu na za dużą zainstalowaną moc paneli.

To jeśli się wzieło dotację do rozbudować nie można?

Dodano po 6 [minuty]:

W sumie jeśli sieć ma nie być zasilana to nie lepiej zrobić off grida?

Nie mam 100% pewności, ale prawdopodobnie trzeba będzie zwrócić dotację.
    Czy da się zrobić instalację off grid która po zaprzestaniu generowania napięcia z paneli bądź jego niedoboru pociągnie zasilanie z sieci energetycznej?
    rokbok
    Level 32  
    saper782 wrote:
    Czy da się zrobić instalację off grid która po zaprzestaniu generowania napięcia z paneli bądź jego niedoboru pociągnie zasilanie z sieci energetycznej?

Tak, da się, np. za pomocą inwertera hybrydowego OFF Grid.

saper782
    Level 11  
    rokbok wrote:
    saper782 wrote:

Tak, da się, np. za pomocą inwertera hybrydowego OFF Grid.

Czy kolega może zaproponować falownik trójfazowy 15kW bez inwestowania w bank energii elektrycznej?
  • Helpful post
    rokbok
    Level 32  
    Nie wiem czy są o tak dużej mocy inwertery OFF Grid, ale można skompletować coś takiego jak pod poniższym linkiem, musisz poszukać, jeżeli chodzi o bank energii to nie musi być, inwertery te pracują również bez podłączonych baterii, ale dla pewności musisz spytać dostawcę.

https://pl.aliexpress.com/item/10050032324976...39%22,%22sku_id%22:%2212000024768421869%22%7D
    https://pl.aliexpress.com/item/10050032325126...39%22,%22sku_id%22:%2212000024768521231%22%7D
    kosmos99
    Level 38  
    Albo Growatt SPF 5000ES 3 sztuki. Nie wiem czy musi być bateria, ale jakby nawet, to koszt wielki nie jest bo mogą być akumulatory AGM. Do tego są wspólne dla wszystkich falowników.
    saper782
    Level 11  
    Czy może założyć kolejny licznik i instalacje podpiąć do niego, a wtedy dotacja zostaje w kieszeni i można wziąć kolejną ze względu na inny punkt poboru? Może koledzy wiedzą czy tak się da, albo może nawet podlicznik czy zostanie potraktowany jak nowy punkt poboru?
    kosmos99
    Level 38  
    Tylko, że dla instalacji powyżej 10 kW Mój Prąd nie obowiązuje.
    kosmos99
    Level 38  
    Jeśli licznik oddzielny to tak.

Druga sprawa, to jeśli piszesz tak jak w poście na początku, że masz możliwość zużywania na bieżąco to wtedy opust nie ma znaczenia 0,7 czy 0,8. No a z dopłatą to trzeba by się było zorientować czy jeszcze zdążysz. Kolejna sprawa to skoro jesteś w stanie zużyć tę produkcję to czy uzależniać moc od ewentualnej dopłaty, Tym bardziej, że prąd ma drożeć więc dość szybko sobie zrekompensujesz.
    DiZMar
    Level 43  
    kosmos99 wrote:
    Kolejna sprawa to skoro jesteś w stanie zużyć tę produkcję to czy uzależniać moc od ewentualnej dopłaty, Tym bardziej, że prąd ma drożeć więc dość szybko sobie zrekompensujesz.

To czy zrekompensuje sobie czy nie nie ma nic wspólnego z dofinansowaniem a 3 000 nie w kij dmuchał.
    kosmos99
    Level 38  
    Ja bym na Twoim miejscu zrobił rozbudowę istniejącej instalacji na tym samym liczniku. i zrezygnował z drugiej dopłaty. Drugi licznik to kolejne opłaty stałe i koszt przeróbki aby go zainstalować. A ze zwrotem pobranego mojego prądu to nie wiem czy jest tak do końca, bo zobacz ile ludzi teraz rozbudowuje instalacje i raczej wątpię, żeby zwracali pieniądze.
    Jeśli chodzi o kabel zasilający to raczej nie powinno mu się nic stać, dla szóstki miedzianej 5kW na fazę to nie jest jakaś straszana moc, zresztą i tak masz go zabezpieczonego odpowiednim wyłącznikiem/bezpiecznikiem. Kolejna sprawa, że jeśli zużycie będzie podczas peodukcji to go wtedy nie obciążasz.

Dodano po 2 [minuty]:

DiZMar wrote:
    To czy zrekompensuje sobie czy nie nie ma nic wspólnego z dofinansowaniem a 3 000 nie w kij dmuchał.

A opłaty za drugi licznik i koszt przebudowy instalacji aby go zainstalować wyjdzie taniej?
    Tylko po nowym roku już może nie rozbudować na tak dobrych warunkach jak są teraz.
    DiZMar
    Level 43  
    kosmos99 wrote:
    ...
    DiZMar wrote:

A opłaty za drugi licznik i koszt przebudowy instalacji aby go zainstalować wyjdzie taniej?
    Tylko po nowym roku już może nie rozbudować na tak dobrych warunkach jak są teraz.

No oczywiście wszystkie dodatkowe koszty warto wziąć pod uwagę. Może okazać się, że dodatkowe koszty a możliwe, że i jakieś ograniczenia będą wyższe od dopłaty. Ponadto ta sama osoba nie może 2 razy brać dofinansowania z Mój Prąd. Ja też raczej bym rozbudował i nie bawił się w drugą całkowicie osobną instalację tym bardziej, że może nie zdążyć przed zmianą warunków prosumenckich.
    rokbok
    Level 32  
    saper782 wrote:
    założył bym niespełna 10kW i nadal pozostałby stosunek prosumencki 0,8. Dobrze myślę?

Tylko musiał byś wystąpić do ZE o nowe przyłącze, tak żeby był nowy PPE, założą licznik dukierunkowy i po sprawie.
    kosmos99
    Level 38  
    DiZMar wrote:
    Ponadto ta sama osoba nie może 2 razy brać dofinansowania z Mój Prąd.

Pewny jesteś? Jeśli ktoś ma dwa liczniki to nie może?
    saper782
    Level 11  
    Temat rzeka, raczej pójdę w rozbudowę istniejącej instalacji, a raczej w budowę nowej na nowym falowniku z rezerwą na kilka paneli w razie niedoboru i przejdę na opust 0,7. Problem jest jeszcze jednak w przewodzie do licznika 5x6 bo dwie instalacje czyli istniejąca 6,64kWp i planowana10-15kWp to stanowczo za wiele dla niego, a nie chcę demolować wykończonego domu i chyba jednak będę musiał zainstalować mimo wszystko ograniczenie wypływu. Fronius SYMO dość drogi jak i również Solaredge z możliwością ograniczenia. Może coś taniej a dobre koledzy mogą podpowiedzieć.
    DiZMar
    Level 43  
    kosmos99 wrote:
    DiZMar wrote:
    Ponadto ta sama osoba nie może 2 razy brać dofinansowania z Mój Prąd.

Pewny jesteś? Jeśli ktoś ma dwa liczniki to nie może?

Dofinansowanie z Mój Prąd jest tylko jednorazowe dla danej osoby.
    kosmos99
    Level 38  
    Ale jeśli będziesz zużywał na bieżąco to ten przewód nie będzie obciążony pełną mocą produkcji. Do tego powinien mieć swoje zabezpieczenie chroniące go.
    Ale jeśli chcesz ograniczyć koszty stosując falownik tańszej firmy i nie wydając pieniędzy na dodtakowe urządzenia, to najprościej odłączać stringi, przy instalacji 15kW pewenie będziesz miał 4. Oczywiście odłączenie przy braku obciążenia.
    saper782
    Level 11  
    kosmos99 wrote:
    Ale jeśli będziesz zużywał na bieżąco to ten przewód nie będzie obciążony pełną mocą produkcji. Do tego powinien mieć swoje zabezpieczenie chroniące go.
    Ale jeśli chcesz ograniczyć koszty stosując falownik tańszej firmy i nie wydając pieniędzy na dodtakowe urządzenia, to najprościej odłączać stringi, przy instalacji 15kW pewenie będziesz miał 4. Oczywiście odłączenie przy braku obciążenia.

Wszystko się zgadza lecz jeśli zapotrzebowanie na kW się zmniejszy bo piec przestanie pracować to nikt tego nie dopilnuje, a zabezpieczenie zadziała i zostanę bez prądu
  • Helpful post
    kosmos99
    Level 38  
    Przy Froniusie to możesz zrobić tak, że jeśli piec nie pracuje redukcja mocy do określonego poziomu np 50%. Albo załączać piec gdy produkcja osiągnie jakiś próg.
    saper782
    Level 11  
    kosmos99 wrote:
    Przy Froniusie to możesz zrobić tak, że jeśli piec nie pracuje redukcja mocy do określonego poziomu np 50%. Albo załączać piec gdy produkcja osiągnie jakiś próg.

Przy takim założeniu chciałbym wykorzystywać energię na bieżąco, lub jeśli już nie potrzeba bo bufor CO dogrzany to oddawać do dostawcy na ile pozwoli przewód i wykorzystać w sezonie grzewczym w taryfie nocnej lub w razie niepogody całodobowo. Zostaje ewentualnie poszukać dla porównania innego falownika, który spełni te same wymogi.
    kosmos99
    Level 38  
    To najprościej. na przewodzie zasilającym zamontować przekaźnik prądowy z progiem ustawionym na wartość zabezpieczenia. Jeśli wartość zostanie przekroczona falownik zredukuje moc. Jeśli chodzi o tańsze falowniki to trzeba by było sprawdzić, który ma możliwość sterowania mocą. Nowy typ Growatta chyba ma tę opcję.
    kosmos99
    Level 38  
    O którą część artykułu chodzi?
    BikeBarian
    Level 23  
    rokbok wrote:
    saper782 wrote:

Tylko instalację OffGrid nie musisz zgłaszać, jeżeli użyjesz falownika OnGrid to wymaga zgłoszenia, a to z oczywistego powodu, to że ustawisz na nim "Zasilanie zerowe" niczego nie zmienia bo w każdej chwili możesz to zmienić.

Czy masz potwierdzenie tego w jakis przepisach/regulaminach ?? Na dobra sprawe jesli mam falownik i instalacje tak wykonana ze mam zerowy export to niby czemu mam cokolwiek zglaszac ?? W przypadku gdybym cos zle zrobil i ew bym wysylal do sieci to wtedy oczywiscie biore za to odpowiedzialnosc. Debatuje bo zastanawiam sie nad systemem w niedalekiej przyszlosci w ktorym mam instalacje (obecnie ongrid) i przerabiam na akumulatory (obecny SE plus bedzie Victron) gdzie praktycznie nie chce byc ongrid i cokolwiek wyprodukuje wrzucam w aku/samochod elektryczny/autokonsumpcje a z ZE jedynie kupuje energie w taniej taryfie zeby w okresach jesien/zima oraz gdy PV nic nie produkuje ladowac aku i urzywac tej energii w okresach drogiego szczytu (G12W).
    wello
    Level 19  
    BikeBarian wrote:
    Na dobra sprawe jesli mam falownik i instalacje tak wykonana ze mam zerowy export to niby czemu mam cokolwiek zglaszac ?? W przypadku gdybym cos zle zrobil i ew bym wysylal do sieci to wtedy oczywiscie biore za to odpowiedzialnosc.

Napiszę wprost - nie masz racji. Nie ma fizycznej ani technicznej możliwości, aby połączyć instalację PV z instalacją w domu, a dalej z siecią, aby nigdy do sieci nie popłynął nawet 1 Amper. Zawsze coś popłynie bo nie ma automatyki, która tego dopilnuje. Po drugie chodzi o bezpieczeństwo ludzi obsługujących instalację/sieć. Nie zgłosisz, elektryka zabije prąd, idziesz do więzienia. Tylko odseparowanego offgrida nie trzeba zgłaszać.