Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Internet hybrydowy - T-Mobile + Netia

Kurosaki2 25 Sep 2021 10:23 1719 6
 • #1
  Kurosaki2
  Level 7  
  Witam.

  Jako że nie posiadam w budynku światłowodu a maksymalna prędkość internetu od Netii to 50 Mb/s zastanawiam się nad internetem hybrydowym.

  Netia oferuje coś takiego i internet u mnie na dzielnicy wyciąga wtedy w porywach 100-150 Mb/s. Problem w tym, że internet hybrydowy od Netii oferowany jest od Plusa, gdzie miesięczny limit danych to 300 GB (100 GB w dzień i 200 GB w nocy). Moim zdaniem taki internet "domowy" to jakiś żart, ponieważ gry na steamie potrafią ważyć już ok. 100 GB.

  Zastanawiam się czy nie warto wybrać LTE od T-Mobile, bo u nich internet domowy ponoć nie ma limitu danych tylko ograniczana jest prędkość.

  Nie wiem tylko jak ze sprzętem. Musiałbym pewnie kupić modem zewnętrzny LTE z wejściem na kartę SIM i jakiś router z funkcją dzielenia ruchu, żeby jednocześnie wykorzystywał LTE i internet stacjonarny. Czy są dostępne na rynku jakieś routery z taką funkcją i jaki byłby koszt, jeśli miałbym kupić je we własnym zakresie?
 • #2
  Jarzabek666
  Level 37  
  Nie licz na to co piszą w ofertach licz także w porywach będziesz miał z 30% tego co tam oferują. Tak że stabilna netia 50Mb/s jest nadal najlepszą ofertą...
 • #3
  gkwiatkowski
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Pierwsze skojarzenie to router Mikrotik lub Drayteka do takich zastosowań.
  Jak miałoby to działać? Nadwyżkę ponad 50 Mbps kierować do LTE?
 • #4
  Erbit
  Level 42  
  Kurosaki2 wrote:
  czy nie warto wybrać LTE od T-Mobile


  W przypadku LTE zaczyna się od zrobienia testów każdego operatora. Potem dopiero decydujesz się na operatora i jego umowę. Jeśli zrobisz inaczej (zaczniesz od wyboru operatora) to spotkamy się na forum z problemem "kiepskiego internetu LTE", których tu pełno.

  A jak chcesz "w ciemno" to w Play jest karta prepaid 100GB transferu za 5 zł. Potem kupujesz kolejną kartę i masz kolejne 100GB.
 • #5
  Kurosaki2
  Level 7  
  gkwiatkowski wrote:
  Pierwsze skojarzenie to router Mikrotik lub Drayteka do takich zastosowań.
  Jak miałoby to działać? Nadwyżkę ponad 50 Mbps kierować do LTE?


  Nie wiem jak mam to wyjaśnić. Byłem u sąsiada zrobić test na hybrydzie Netii i takie wyniki:

  Internet hybrydowy - T-Mobile + Netia
  [/img]

  Z czego 50 Mbps to stacjonarka z Netii, a 110 Mbps to LTE od Plusa.

  Tyle że oni mają limity danych 300 GB/ m-c. T-Mobile ma w swojej ofercie 90 Mb/s bez limitu danych. Co prawda 90 zł / mies., więc tanie to nie jest. Ale wole 90 zł płacić 90 Mb bez limitu niż 30 zł za 110 Mb i 300 GB. Dość dużo pobieram.

  Nie wiem jak chodziłoby LTE z T-Mobile w mojej lokalizacji, bo nie sprawdzałem. Może kupie najtańszy starter i sprawdzę prędkości o ile Plus w tym modemie simlocka nie ufundował.

  Dodano po 20 [minuty]:

  Jednak T-Mobile na tym nie sprawdzę, bo nie ruszy na innej karcie niż od Netii. Próbowaliśmy z kartą Play i nie dało się, więc szkoda fatygi żeby starter T-Mobile kupować :(
 • #6
  Erbit
  Level 42  
  Kurosaki2 wrote:
  Byłem u sąsiada zrobić test na hybrydzie Netii ...

  Co to za usługa "hybryda Netii". Podaj jakiś link do informacji jeśli go znasz.

  Kurosaki2 wrote:

  Z czego 50 Mbps to stacjonarka z Netii, a 110 Mbps to LTE od Plusa.


  Technicznie (taka agregacja) jest niemożliwa. Może to być cale 160 z LTE.

  [edyta]
  Znalazłem tę "hybrydę". Poczytam.
 • #7
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Kolego, ta "hybryda" to zwykła ściema i nabijanie nieświadomych technicznie ludzi. Nie da się tanim kosztem zagregować dwóch łącz. Tam działa to tak, że teoretycznie filmy i inne sesje nie wykorzystujące znacznych przepływów są kierowane na łącze stacjonarne, a kiedy jakaś sesja wysyca łącze stacjonarne, to jest zrywana a nawiązywana jest nowa przez LTE.
  W praktyce LTE od solorza mało gdzie osiąga przepływności 50Mbps (jeszcze na takim śmieciu routerze jak ODU300), do tego dochodzi zerwanie sesji przy przełączeniu i w praktyce będziesz musiał zaczynać pobierać pliki od nowa. No i jeszcze limit 100GB (bo tylko tyle jest w dzień) to na Steam w parę dni wysycisz.
  T-Mobile jest "bez limitu", ale w regulaminie masz jak byk napisane, że sieć będzie zapewniała sprawiedliwy dostęp do zasobów wszystkim użytkownikom. W praktyce oznacza to limit, tylko nie wiadomo po jakiej ilości danych. Pojawiają się na forach informacje, że po pobranych kilkuset gigabajtach prędkości są już mocno limitowane.
  Jakbym miał dostęp do przewodowego łącza 50Mbps, to bym nawet nie popatrzyl na żadne LTE.

  To może mieć sens, jak masz łącze stacjonarne 4Mbps, na LTE masz powiedzmy wtedy 20Mbps i to jest wtedy realny zysk.