Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka instalacja do grzałek 7,5kW

michal0296 25 Sep 2021 15:46 1053 10
    michal0296
    Level 10  
    Witam wszystkich.
    Planuję w domu ogrzewanie z wykorzystaniem zbiorników buforowych w których zamontowane będą grzałki dwie grzałki 7,5 kW każda. Grzałki są trójfazowe. Internetowy kalkulator obciążalności wskazał że jedna taka grzałka będzie pobierać około 15A. Z tabel obciążalności rozumiem, że nie mogę zasilić obu grzałek kablem o przekroju 2,5 mm2 (jeżeli dobrze czytam tabele to jego możliwe obciążenie to 20A). Doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem byłoby doprowadzenie z głównej rozdzielni dwóch kabli 2,5 mm² i zastosowanie bezpiecznika 25 A dla każdej grzałki z osobna. Proszę mnie poprawić jeżeli jestem w błędzie. Pozdrawiam
    gorki73
    Level 36  
    michal0296 wrote:
    najlepszym rozwiązaniem byłoby doprowadzenie z głównej rozdzielni dwóch kabli 2,5 mm2
    Witaj, mam pytanie a jakiej długości będzie ten kabel i ile będzie miał żył 4 czy 5 ? Może prościej : czy mógłbyś jeszcze podać typ kabla jaki chcesz użyć ? Ilość żył w kablu ma znaczenie i nawet izolacja użyta w nim, ta podstawowa i dodatkowa, jeśli chodzi o jego obciążalność, dlatego czasami wolę robić na wyrost i się nie zastanawiać czy wytrzyma kabel.
    jarek_lnx
    Level 43  
    michal0296 wrote:
    ..zamontowane będą grzałki dwie grzałki 7,5 kW każda. Grzałki są trójfazowe.
    Każda trójfazowa grzałka to trzy oddzielne grzałki, czyli w rzeczywistości będzie sześć grzałek po 2,5kW.
    5kW i 22A na fazę

Przekrój przydał by się większy niż 2,5mm² czemu nie jeden przewód 4mm²?
    gorki73
    Level 36  
    jarek_lnx wrote:
    5kW i 22A na fazę
    Witaj, coś nie kumam jakie 5kW - czyli podałeś moc dla dwóch (osobnych) grzałek a gdzie 3 ? i skąd prąd 22A na fazę a nie około 10-11 A ? Możesz mi to wyjaśnić ?
    michal0296
    Level 10  
    Długość kabla to około 6-8 metrów. Kabel dopiero kupię.
    jarek_lnx
    Level 43  
    gorki73 wrote:
    Witaj, coś nie kumam jakie 5kW - czyli podałeś moc dla dwóch (osobnych) grzałek a gdzie 3 ? i skąd prąd 22A na fazę a nie około 10-11 A ? Możesz mi to wyjaśnić ?
    Autor pisał o dwóch grzałkach 7,5kW czyli mamy 15kW podzielone na 3 fazy 5kW. Jedna grzałka 3f 7,5kW 10,8A
    gorki73
    Level 36  
    jarek_lnx wrote:
    czyli w rzeczywistości będzie sześć grzałek po 2,5kW
    No nie całkiem się z tym zgadzam , sprawność trzech grzałek jednofazowych jest mniejsza niż jednej trófazowej ...więc do pewnych rozważań bym to nie stosował np. do określenia wielkości prądu jaka będzie płynęła w każdej żyle. Popraw mnie jak się mylę..
    jarek_lnx
    Level 43  
    gorki73 wrote:
    sprawność trzech grzałek jednofazowych jest mniejsza niż jednej trófazowej
    Sprawność grzałki elektrycznej to zawsze 100%, współczynnik mocy/cos fi zawsze 1. Grzałkę robi się z drutu oporowego, jakby nie kombinować do trójfazowej grzałki potrzeba trzech elementów oporowych.
    gorki73
    Level 36  
    jarek_lnx wrote:
    Sprawność grzałki elektrycznej to zawsze 100%, współczynnik mocy/cos fi zawsze 1. Grzałkę robi się z drutu oporowego, jakby nie kombinować do trójfazowej grzałki potrzeba trzech elementów oporowych.
    To wszystko ja wiem, nieprecyzyjnie się wyraziłem chodziło mi o prąd, podam może przykład dla jednej grzałki jednofazowej 2.5 kW mamy prąd rzędu 10A a dla grzałki 3 fazowej o tej samej mocy 2.5 kW mamy prąd około 6A- czyli mniejszy prąd będzie obciążał poszczególne żyły...

Dodano po 43 [minuty]:

michal0296 wrote:
    najlepszym rozwiązaniem byłoby doprowadzenie z głównej rozdzielni dwóch kabli 2,5 mm²
    a czy nie lepiej byłoby użyć jednego 4mm² obciążalność prądowa długotrwała dla takiego przekroju w przypadku 3 żył wynosi 28 A. Zakładając, że w jednym czasie pracują 2 grzałki czyli 15kW daje to prąd jaki płynie w danej chwili przez jedną żyłę 22A czyli nie obciąża ją długotrwale i będzie ok. Wspominał o tym również Kolega Jarek w poście #3.
    jarek_lnx
    Level 43  
    gorki73 wrote:
    podam może przykład dla jednej grzałki jednofazowej 2.5 kW mamy prąd rzędu 10A a dla grzałki 3 fazowej o tej samej mocy 2.5 kW mamy prąd około 6A

Grzałka 230V 2,5kW pobierze 10,8A ale trzy takie podłączone w gwiazdę będą miały 7,5kW 10,8A
    Grzałka 400V 2,5kW pobierze 6,2A ale trzy takie połączone w trójkąt będą miały 7,5kW 10,8A
    gorki73
    Level 36  
    jarek_lnx wrote:
    gorki73 wrote:
    podam może przykład dla jednej grzałki jednofazowej 2.5 kW mamy prąd rzędu 10A a dla grzałki 3 fazowej o tej samej mocy 2.5 kW mamy prąd około 6A

Grzałka 230V 2,5kW pobierze 10,8A ale trzy takie podłączone w gwiazdę będą miały 7,5kW 10,8A
    Grzałka 400V 2,5kW pobierze 6,2A ale trzy takie połączone w trójkąt będą miały 7,5kW 10,8A
    Dziękuję za odpowiedź.