Cześć. Mam 2 panele 60 V, 55 W i przetwornicę. Przetwornica (30-90 V) do 12 V, 10 A step down (obliczyłem, że wystarczy) i akumulatory 12 V, 7 Ah i 12 V 15 Ah i je połączę równolegle. Potrzebuję zrobić kontroler ładownia 20 A przynajmniej. Coś działającego jak to https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3807084.html#19449790 tylko na napięciu 12 V. Ma ktoś jakiś schemat, czy, mógłby mi pomóc? Dziękuję z góry.
Trzeba zacząć od tego jaki typ akumulatorów, bo nie każdy układ będzie działał. Prąd ładowania też wyjdzie dość duży na niektóre akumulatory - chodzi o trwałość. Czy potrzebna jest okresowa konserwacja akumulatora bo to zwiększa żywotność.
Mam 2 panele 60 V, 55 W i przetwornicę. Przetwornica (30-90 V) do 12 V, 10 A step down (obliczyłem, że wystarczy)
Panel PV ma charakter źródła prądowego, o wydajności zależnej od oświetlenia, żeby wykorzystać cała dostępną moc przetwornica musi regulować napięcie wejściowe! Tak, aby pracować blisko MPP, jakaś przypadkowa przetwornica ze stabilizacją napięcia wyjściowego może nie dać dobrych rezultatów.
Przetwornice z MPPT, to zazwyczaj typowy stopień mocy buck, z dołożonym pomiarem napięcia i prądu i sterowaniem z mikrokontrolera.
Uklad regulatora.mppt musi miec :
Uklad sledzenia mocy paneli( metodologii jest kilka )
2 fazowe ladowanie 13.8 / 14.5V
Uklad zabezpieczeń nadnapieciowych.
Uklad odciecia obciażenia gdy akumulator ma dolny prog rozładowania ( nie zalecam ustawiac progu na 10.6V tylko 11.3 V ).
To tak z zalożeń ogolnych.
Zrobilem regulator MPPT i nie jest to prosta sprawa bo pisanie programu pożniej zrobienie ukladu i zestrojenie tego w całość to bylo 9 miesiecy ale warto bylo..
Co do twoich akumulatorow i ukladu przetwornicy ktora masz :
Uklad bedzie " jakoś " chodzic ale nie oczekuj że wycisniesz z niego max mocy tylko bedzie niewiadoma X ile dokładnie wyniesie tego nie wie nikt ( a znajac jakość elementów chinczyka moze być wesolo )
Ja mam 2 panele o mocy 390W połączone równolegle do tego kilka akumulatorów agm o pojemności około 300AH na początku próbowałem ładować tanim chińskim kontrolerem, i przestrzegam przed tego typu kontrolerami bo ładują pełnym prądem paneli, napięcie paneli jest obniżane do napięcia akumulatorów i kolejna sprawa brak odłączania ładowania, nie chciałem inwestować w kontroler MPPT więc zastosowałem przetwornicę STEP Down z regulacją prądu i napięcia i jak na razie działa to bez zastrzeżeń.
na początku próbowałem ładować tanim chińskim kontrolerem
Tanie kontrolery PWM regulują prąd, żeby zapobiec przeładowaniu akumulatorów, żeby system poprawnie działał trzeba dobrać napięcie akumulatorów do napięcia MPP panelu.
dj.max7 wrote:
napięcie paneli jest obniżane do napięcia akumulatorów
Bo panel ma charakter źródła prądowego i przez większość czasu jest podłączony wprost do akumulatora. Źle dobrane napięcie akumulatorów.
dj.max7 wrote:
nie chciałem inwestować w kontroler MPPT więc zastosowałem przetwornicę STEP Down z regulacją prądu i napięcia i jak na razie działa to bez zastrzeżeń.
Czyli jaki masz zakres napięć na panelu przy różnych natężeniach oświetlenia? Pierwsza lepsza przetwornica stabilizuje napięcie/prąd wyjściowy i nie ma jak kontrolować napięcia wejściowego - a to wejściowe decyduje o tym czy pracujemy blisko MPP czy nie
Dla rozjaśnienia sytuacji przykładowa charakterystyka prądowo napięciowa panelu PV
Linią przerywaną mamy oznaczone krzywe mocy z wyraźnym maksimum przy określonym napięciu.
Napięcie panelu to nie jest coś co dostajemy, na zasadzie "takie jest i już" tylko coś co regulujemy zmieniając obciażenie i to właśnie robi regulator MPPT
Da się pracować bez MPPT ale wymaga to ustawienia optymalnego napięcia przed przetwornicą (na wykresie powyżej 27-30V) choć lepiej za mało, niż za dużo, bo krzywa szybciej opada niż narasta, kiedy liczymy się z niedokładnością, to mniej stracimy będąc po lewej stronie piku.
Trudność z tanimi rozwiązaniami ze stałym napięciem pojawia się kiedy zmieni się temperatura:
Bez MPPT nie mamy możliwości wykorzystać maksymalnej mocy, kiedy temperatura nie jest stała i nie korygujemy napięcia w miarę jak temperatura sie zmienia
To co mam kupić, zrobić żeby było dobrze? bo już nie wiem każdy inaczej.
Może coś takiego https://sklep.avt.pl/avt5598.html tylko gdzie wtedy podłączyć odbiornik (w tym przypadku silnik) Co mam robić?
Co kupić to twój wybór, jeśli nie zdecydujesz się na MPPT, to napisałem powyżej do czego powinieneś dążyć jeśli zdecydujesz się na jakieś tanie rozwiązanie, trzeba sprawdzić czy działa w miarę poprawnie i czy jesteś blisko MPP czy może wykorzystujesz tylko 50% dostępnej mocy panelu bo punkt pracy jest niewłaściwy.
Ciekaw jestem co odpowie dj.max7 czy sprawdzał jak blisko/daleko od MPP jest przy różnych natężeniach oświetlenia.
Ludzie często wybierają tanie rozwiązania, nie przejmując się tym czy będzie dobrze działało - dlatego mamy tyle badziewia w sklepach, ktoś to kupuje i nie narzeka bo nie potrzebuje lepszego.
Unitrakuba wrote:
bo już nie wiem każdy inaczej.
Na tym polega forum, nie jesteśmy radą mędrców którzy debatują godzinami żeby na koniec wydać jednogłośny werdykt, każdy pisze jaką ma wiedzę i/lub doświadczenie, jedni robią porządnie, inni tak żeby cokolwiek działało, jedni znają teorię, inni praktykę, każdy może mieć rację, lub się mylić, inni mogą potwierdzić, lub zaprzeczyć. Jeśli ludzie podają konkretną argumentację, to możesz te argumenty ocenić, samemu poczytać na ten temat i wyrobić swoją opinię.
To coś do 200zł dobre, żeby był odpowiedni prąd ładowania akumulatora i wykorzystujące praktycznie całą moc znajdę?
Ktoś by mi znalazł, bo już nie wiem jak szukać?
Żelowy Nerbo NBC 15- 12L 12V 15Ah (20HR) AGM a drugi chyba nie Nerbo ale tez żelowy i ma 7Ah
To albo żelowy, albo AGM - bo to dwa różne typy akumulatorów. A co więcej i w Twoich układach ważne, ładowanie wymaga innych napieć.
Po symbolu który podałeś wynika, że jest to akumulator AGM a nie żelowy.
Kolego jarek_lnx wiem że moje rozwiązanie nie jest optymalne jeśli chodzi o wykorzystanie mocy paneli, ale na razie to faza testowa, akumulatory ładują się bez problemu, prąd ładowania na przetwornicy ustawiłem w miarę optymalnie ale pod największe nasłonecznienie, jak słonko słabnie to napięcie spada i to bardzo, jeszcze taka kwestia do kontrolerów tzw. PWM tak zgadza się one mają PWM ale tylko na wyjściu do odbiorników ale po stronie PV-AKU niestety nie i w tym jest ich problem.
Niestety tańsze MPPT najczęściej mają niższe napięcia PV - jak chcesz taki używać to trzeba zmienić panele na takie o niższym napięciu w stanie bez obciążenia.
Które napięcie jest prawdziwe? 60V czy 80V?
Na panelu jest podawane napięcie mocy maksymalnej oraz maksymalne napięcie w obwodzie otwartym OC (bez obciążenia).
To drugie jest wyższe a kontroler MPPT musi być odporny na taki napięcie czyli musi mieć parametr "maksymalne napięcie PV" większy niż to co podaje panel.
Przykładowo taki regulator to ma:
https://www.4sun.eu/regulatory-mppt/regulator-ladowania-mppt-tracer-1210an-10a-12-24v Ma napięcie max PV 100V ale jest na prąd ładowania 10A i obciążenia także 10A
Przy łącznej pojemności akumulatorów 22Ah to i tak jest troche dużo.
Na akumulatorze powinna być informacja o max prądzie ładowania. Dla AGM najczęściej zalecany prąd ładowania to 0.1C (czyli dla 22Ah to 2.2A) a maksymalny jest 3 razy większy (dla twojego zestawu 6.6A). Używanie większych prądów zmniejsza żywotność akumulatora a przy poważnym przekroczeniu może doprowadzić do zniszczenia z rozerwaniem włącznie jak zawory bezpieczeństwa nie dadzą rady odprowadzać gazów.