Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kilka pytań do schematu lampowego nadajnika

Cooki13 29 Oct 2005 22:32 2438 11
IGE-XAO
    Cooki13
    Level 21  
    Witam w internecie znalazłem ciekawy projekt nadajnika lampowego 5W mam pytanie do znawców jak mam przestroić ten nadajnik na interesującą mnie częstotliwość FM(97.5),Jakiej anteny użyć,Po co jest ta żarówka podłączona szeregowo z anteną a tym schemacie i jakich filtrów użyć aby nie zakłucać sąsiadów??Znaazłem filt na tą częstotliwość co o tym sądzicie??
  • IGE-XAO
    krzkomar
    Level 25  
    Ale to jest nadajnik AM na fale krótkie !!
    Potrzebujesz FM na UKF, więc ten schemat na nic się nie zda - poszukaj innych, jest ich trochę na sieci. Stopień koncowy najlepiej zrobić na QQE 03/12.
    nadawca
    Level 28  
    Nie rozumię dlaczego chcesz nadawać na 97,5MHz - to nie jest częstotliwość dla zabawy .
    sp8gsc
    Level 26  
    Popieram. Jesli chcesz sie zabawic budujac taki nadajnik (na fale krtokie) i w dodatku probujac na nim robic lacznosci, to oczywoscie mozesz to robic, ale niestety dopiero po zdobyciu odpowiednich uprawnien. Wystacza Ci uprawnienia dla radioamatora krotkofalowca.
    Krotkofalowcy maja prawo budowac nadajniki wlasnej konstrukcji a takze dowolnie przerabiac urzadzenia fabryczne. Moga korzystac z wielu roznych pasm. Tylko, ze te pasma nie sluza do tego, zeby na nich nadawac programy podobne do audycji radiowych, tylko do wzajemnych lacznosci miedzy krotkofalowcami.
    Kiedys zbudowalem podobny nadajnik, ale bez modulatora - tylko do pracy na cw. Obecnie budowa nadajnika AM mija sie z celem - prawie nikt takiej emisji na pasmach dla krotkoflowcow nie uzywa.
    W stopniu wyjsciowym zastosowalbym filtr w ukladzie Π umozliwiajacy dopasowanie anteny. Zastosowany uklad generatora jest malo stabilny, wiec zmienilbym go na uklad Clappa. Wskazane byloby ekranowanie VFO i ew. stopien separujacy - wtornik katodowy. Sygnal z VFO jest raczej za maly do wysterowania stopnia mocy, wiec doszedlby jeszcze jeden stopien wzmacniajacy miedzy wtornikiem a PA. Zarowka w szereg z antena jest prymitywnym wskaznikiem pradu plynacego do anteny i umozliwia jej dostrojenie. Zabiera przy tym spora czesc mocy. Lepiej zastosowac zwykly uklad SWR-metra.
    Chciaz kiedys (bardzo dawno temu) stosowalem uklad z zarowka tylko ze nie byla bezporednio wlaczona w antenie. Na wyjsciu byla cewka 2 zw srednicy 2-3 cm szeregowo z antena, do cewki rownolegle na bardzo krotkich przewodach przylutowana byla mala zaroweczka 2,5V. Przy mocy ok 5W swiecila na tyle jasno, ze sluzyla jako wskaznik dostrojenia. Tylko zeby tak bylo antena musi byc dluga i raczej w rezonanasie na dane pasmo.
    Przez pewien czas w stopniu koncowym mojego nadajniczka byla wlasnie lampa EL84.
  • IGE-XAO
    Cooki13
    Level 21  
    Witam na początku chciałbym podziękować za wszystkie posty.Ma być to nadajnik do nadawania radia na osiedlu.Wiem że jest to nielegalne i robie to na własną odpowiedzialność.Znalazłem kilka innych schematów nadajników FM.Czy moglibyście doradzić mi który nadajnik mam użyć?Jaką antene dać i jakie filtry zaby nie zakłócać innych stacji oraz aby nadawać na częstotliwościach granicznych(88.80Mhz lub 107.7Mhz gdzie jest mało stacji radiowych)Oraz co jeszcze będzie mi potrzebne do nadawani audycji??
    sp8gsc
    Level 26  
    Cooki13 wrote:
    Ma być to nadajnik do nadawania radia na osiedlu.Wiem że jest to nielegalne i robie to na własną odpowiedzialność??

Niestety, ale w takiej sytuacji nie mam zamiaru udzielac pomocy.
    O ile mi wiadomo pomoc w lamaniu prawa jest karalna.
    nadawca
    Level 28  
    sp8gsc popieram Cie z całą stanowczością !
    sq6ade
    Level 40  
    Dla mocy rzędu kilku (kilkunastu,kilkudziesięciu) wat łatwiej zbudować nadajnik na tranzystorach.Na forum jest sporo na ten temat. Układy lamowe są trudne w konstrukcji i oprócz znacznych mocy praktycznie nie mają innych zalet.
    Cooki13
    Level 21  
    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi nawet te krytykujące.NIe chce nadajnika o dużych mocach.Schemat nadajnika na EL84 ma moc <3W która mi w zupełności wystarczy.Jest dużo schematów nadajników tranzystorowych jednak chciałbym być orginalny i zrobić go na lampie.Dlatego prosze o pomoc.
    sp8gsc
    Level 26  
    Warto zapoznac sie z obowiazujacymi przepisami.
    Legalnie dopuszczalna moc to 20mW.
    Jesli zdajesz sobie sprawe z faktu, ze zamierzasz zlamac obwiazujace prawo, to przemysl sprawe konsewensji swojego postepowania.
    Nie chodzi o to czy Cie zlapia czy nie, ale o to ze swiadomie lamiac obwizujacy przepis postepujesz jak przestepca. Nie mozesz tez uwazac sie za kulturalnego czlowieka - tacy przestrzegaja prawa.
    Chcesz zaliczac sie do grona kudzi niekuluralnych? Dziwne, bo raczej kazdy czlwoiek powienin miec jakis homor i dobrowolnie nie zgardzac sie na negatywne oceny swoje postepowania. Jak bedziesz nadawal nielegalnie to bedziesz piratem i kazdy bedzie mial prawo tak Ciebie nazwac.
    Lepiej wybij sobie z glowy prywatna rozglosnie radiowa.
    Na to trzeba miec koncesje.
    Cooki13
    Level 21  
    Może inaczej.Dlaczego chce(a raczej chcemy)założyć własną rozgłośnie radiową?NIe chcemy chcemy robiś niczego co by niektórych uraziło lub zbulwersowało.Mamy dosyć słuchania muzyki którą serwują nam ,,zwykłe"radia komercyjne,chcemy stworzyć coś nowego,puszczać muzyke undergroundową i promować początkujące zespoły które nie mają pieniędzy na reklame.Zwykłe radia biorą duże pieniądze za reklame my chcemy robić wszystko za darmo z czystej pasji.Dla nas nie liczą sie pieniądze.Chcemy tylko stworzyć coś nowego,świeżego.
    sp8gsc
    Level 26  
    Cooki13 wrote:
    ...chcemy założyć własną rozgłośnie radiową...

Sporo ludzi ma takie marzenia. Ja tez kiedys chcialem grac przez radio muzyke, ktora mi sie nie podobala.
    Podpowiem, ze obecnie jedynym sensowym rozwiazaniem jest radio internetowe. Proponuje rozejrzec sie za pieniedzmi, za ktore mozna to zorganizowac.
    Cooki13 wrote:

Nie chcemy robić niczego co by niektórych uraziło lub zbulwersowało.

Niestey ale dzialanosc niezgodna z prawem zasluguje wylacznie na takie oceny jakie podalem w poprzednim poscie. Niezaleznie od szlachetnych celow jakim mialaby sluzyc. Musicie znalezc legalne rozwiazanie.