Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Parkside - Moc silnika komutatorowego a gabaryty

Larry_088 26 Sep 2021 11:58 144 4
    Larry_088
    Level 15  
    Witam, obserwuję ewolucję elektronarzędzi w znanym dyskoncie i dochodzę do wniosku, że z roku na rok, model na model spadają wymiary silnika komutatorowego przy tej samej mocy. W przeciągu kilku lat, wirniki i stojany są mniejsze i krótsze. Moc oraz obroty na wyjściu są takie same, przekładnie jeśli już, różnią się niewiele. Jeśli chodzi o porównanie narzędzia do modelu następnego to różnica jest niewielka ale jak porównujemy modele z 2015 oraz z 2020 to wychodzi na to, że wirnik jest 4mm mniejszy na średnicy i i podobnie na długości a model z 2021 jest jeszcze mniejszy. Proporcjonalnie stojany też są krótsze, mniejsze.

Przy wymiarach wirnika 39mm utrata 5mm to 12% na samej średnicy nie wspominając o mniejszej długości.

Czy możliwe jest faktyczne utrzymanie tej samej mocy przy jednoczesnym zmniejszeniu gabarytów urządzenia?
    wesolyyyy
    Level 34  
    Larry_088 wrote:
    Czy możliwe jest faktyczne utrzymanie tej samej mocy przy jednoczesnym zmniejszeniu gabarytów urządzenia?

Oczywiście, do póki silnik nie podda się termicznie. Najwidoczniej w poprzednim roku mieli mało reklamacji, więc z roku na rok zmniejszają współczynniki bezpieczeństwa przy projektowaniu i patrzą na efekty. :Jak ich narzędzia zaczną się masowo psuć, to będzie znaczyło że doszli do miejsca gdzie ich miniaturyzacja się kończy.
    Ale Ty się tym nie przejmuj, to tylko Parkside. Gorzej że wszystkie Bosche i Makity mają identyczne podejście.
    Larry_088
    Level 15  
    To po co w ogóle jest ten cały rdzeń stojana i wirnika? Jest to tylko radiator? W transformatorze moc określana jest na podstawie rdzenia.

Nie mam nic do tego, że zmniejszają silniki jeśli zachowują tą samą moc. Temat traktuje hobbistycznie bo mam Boscha GWS 13 a ten Parkside jakoś bardzo ciężko zmęczyć i tak pracuje u mnie dość długo i ciężko. Są zdecydowanie gorsze wady niż "mały silnik" a temat zgłębiam z ciekawości.
    wesolyyyy
    Level 34  
    Larry_088 wrote:
    To po co w ogóle jest ten cały rdzeń stojana i wirnika? Jest to tylko radiator? W transformatorze moc określana jest na podstawie rdzenia.

Nie, rdzeń elementów silnika ma takie same funkcje co rdzeń w transformatorze. Jednakże możesz zmniejszyć przekrój rdzenia kosztem większej ilości zwojów. Kwestia znalezienia złotego środka w przyjętych założeniach.
    Larry_088
    Level 15  
    Nie brzmi dla mnie to logicznie (dlatego pytam), w transformatorze ile byśmy nie nawinęli zwojów to moc się nie zmieni - jedynie napięcia i prądy. Na logikę biorąc (może mylnie) jak się zmieni ilość zwojów, to wzrosną obroty. Nie rozumiem jakoś tego wcale.