Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Przejściówka kamery cofania z mini DIN 4 styki na RCA (cinch)

lukaszoo 26 Sep 2021 23:42 1518 8
    lukaszoo
    Level 9  
    W autobusie jest zainstalowana kamera cofania zakończona wtyczką męską mini DIN 4 styki. Obraz z tej kamery był wyświetlany na ekranie systemu Blaupunkt TravelPilot EX-V. Niestety, system ten uległ uszkodzeniu, więc i ekran przestał działać. O ile sama nawigacja nie jest potrzebna, tak już kamera cofania przy tym gabarycie znacznie wspomaga bezpieczne manewrowanie i stąd pomysł by ją uruchomić.

Uniwersalne ekrany do kamer parkowania zazwyczaj mają wejście wideo RCA (cinch), a ta kamera ma wyjście mini DIN 4 styki. Szukałem gotowych przejściówek, ale nic nie znalazłem. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że kamera potrzebuje zasilania, które też jest dostarczane wspomnianym złączem.

Czy jest możliwość połączenia ekranu ze złączem wideo RCA i kamery z mini DIN 4 styki? Może ktoś posiada opis tych złącz do wykonania przejściówki? O ile to będzie miało prawo działać?
    lukaszoo
    Level 9  
    Kolego oun wygląda na to, że to jest dokładnie to czego szukam. Szkoda, że nie można tego znaleźć u nas w kraju, tylko chińskie sklepy...
    Rafael 22 pierwszy z tych schematów by mi bardzo pomógł, tylko zastanawiam się czy wejście 4 pin które jest tam rozpisane (nie wiem czy ma ono jakąś swoją fachową nazwę) jest równoważne z tym, które ja posiadam, a moje wygląda jak "s-video" czyli mini DIN 4pin.
  • Helpful post
    oun
    Level 21  
    lukaszoo wrote:
    Kolego oun wygląda na to, że to jest dokładnie to czego szukam. Szkoda, że nie można tego znaleźć u nas w kraju, tylko chińskie sklepy...

Niestety ale u nas przejściówki z mini DIN nie znalazłem i tylko z dużej
    Przejściówka kamery cofania z mini DIN 4 styki na RCA (cinch)

Albo raczej z takiej

I trzeba by przelutować dużą wtyczkę na gniazdo mini DIN

lub najtaniej, samemu wszystko poskładać.
  • Helpful post
    Rafael22
    Level 21  
    Ostatni to raczej nie do kamery cofania.
    Ten mini 4 din to masz już przy monitorze? Może warto sprawdzić jakie wtyki są przy kamerze cofania. Może się okazać, że są RCA + DC wtedy można miernikiem sprawdzić piny.
    lukaszoo
    Level 9  
    Rafael22 Jest to autobus. Co wychodzi z samej kamery w sumie nie wiem, bo jest ona zabudowana i bez dostępu do niej, bez rozbierania znacznej części wnętrza autobusu. Wiem, że do przodu jest doprowadzony kabel właśnie zakończony mini din 4pin którym biegł sygnał z tej kamery. Wtyczka wchodziła do modułu blaupunkta, który to wyświetlał obraz na ekranie nawigacji. Niestety system Blaupunkta padł i stąd pomysł by podłączyć uniwersalny ekran kamery do tego przewodu. A uniwersalne ekrany mają zazwyczaj wtyczki RCA.
    Najlepszym rozwiązaniem będzie tak jak radzi oun stworzenie takiej przejściówki i to spróbuję zrobić. Co z tego wyszło napiszę tutaj.
    Dziękuję Panowie za pomocne rady.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    Rafael22
    Level 21  
    Na stronie https://sklephadron.pl/ znalazłem ten adapter wysyłam Ci link na PW
    Dla potomnych zrób później schemat połączenia.

#############
    Sprawdź czy to nie jest ta rozpiska pinów:
    rozpiska pinów gniazdo żeńskie s-video do kamery cofania

lukaszoo
    Level 9  
    Witam.
    Zmajstrowałem działająca przejściówkę we własnym zakresie, ponieważ nie znalazłem gotowego rozwiązania, a te które znalazłem niekoniecznie by działały, ze względu na zamienione piny. Dla potomnych opiszę po krótce jak to zrobić.
    Pojazd w którym występuje kamera z tym złączem to Setra seri 4XX a więc tak samo będzie w Mercedesie Tourismo i Travego z podobnych lat.
    Z kamery do przodu pojazdu wychodzi wtyczka męska mini din 4 pin, ekran który chciałem podłączyć standardowe wejście video RCA.
    Kupiłem wtyczkę żeńską mini din 4 pin i wtyczkę żeńską RCA. Połączyłem je jak na obrazku:
    Uwaga! Warto zwrócić uwagę że kamera jest zasilana 12V, a napięcie w instalacji wynosi 24V, więc trzeba dokładnie pomierzyć napięcia, by nie uszkodzić kamery.
    Obecnie wszystko działa poprawnie i bez zakłóceń. Dziękuję bardzo kolegom za pomoc. Temat uważam za zamknięty.
    Pozdrawiam